Към съдържанието

- - - - -

Коя книга завинаги ще остане в съзнанието ви

• Моля влезте за да отговорите
302 отговора в тази тема

#241 nymphetamine

nymphetamine

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 45 мнения

Публикувано 07 август 2006 - 21:03

Полет над кукувиче гнездо :yanim:
another you,another me what`s the difference tell it to me

#242 Reaves

Reaves

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 9 мнения

Публикувано 07 август 2006 - 21:05

Мегалодон

#243 Sawi

Sawi

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 198 мнения
  • Град: крилете на вятъра
  • Интереси:приключенски романи, музика, филми

Публикувано 08 август 2006 - 11:58

Съгласна съм, но все пак мисля, че не са за пренебрегване и другите му романи. Не мислиш ли?

напълно съм съгласна, но от другите ми е известен най-вече "Граф Монте Кристо", но винаги мога да изреждам: "Кралица Марго", "Мадам дьо Монсоро","Разбойникът", "Кавалерът Д'Армантал" , но просто Мускетарите са най-силно впечатлилата ме книга
Сияние лъжа ще ме убива!...

#244 Митака

Митака

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 859 мнения
  • Град:София

Публикувано 08 август 2006 - 12:08

Джек Лондон - "Морският Вълк"
Публикувано изображение

#245 vboychev

vboychev

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1012 мнения

Публикувано 08 август 2006 - 12:26

"Лайла" на Робърт Пърсиг - невероятно изчистена и човешка... екзистенциализъм за начинаещи...

Този пост е редактиран от vboychev: 08 август 2006 - 12:32

#246 каи

каи

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 30 мнения

Публикувано 08 август 2006 - 13:44

Ричард Бах, "Мост през вечността"

..."Има моменти, в които ни се струва, че един-единствен дракон, че дори и един храбър рицар не е останал на света. Никоя принцеса не броди сред тайнствените гори, за да омагьоса сърни и пеперуди със своята усмивка.
Има такива мигове, в които ни се струва, че сме захвърлени отвъд пределите на приказното и никакви приключения и вълшебства не могат вече да ни се случат. Съдбата, това е път, който се простира отвъд хоризонта. Светлите призрачни видения са потънали далеч в миналото и изчезнали завинаги.
И какво щастие е за човека да разбере, че съвсем не е така. Принцесите, рицарите, вълшебствата и драконите, тайнствата и приключенията... Те всички не само съществуват тук и сега, но са всичко, което някога е съществувало на земята!
В нашия век, разбира се, одеждите им са различни. Драконите днес са облечени в официални костюми, скрити зад маската на високи постове и служби. Само да посмеем да вдигнем погледа си, който все е забит в земята, или да свием надясно вместо наляво, както ни се заповядва, и демоните на обществото веднага ще зафучат насреща ни. Толкова лукави са станали външните форми на нещата, че принцесите и рицарите понякога могат да останат скрити едни за други, дори от самите себе си скрити.
И все пак, учителите на истината все още ни посещават в нашите сънища, за да ни уверят, че никога не ще изгубим своята броня срещу драконите; че в нас тече свещен огън, който ще ни позволи да променим този свят според своето желание. Интуицията вярно ни нашепва: ние не сме прах, ние сме магически същества!

Това е разказ за силите на мрака, които са илюзия, и силите на живота, които са действителност.

Най-странното в неразрешимите загадки е, че отговорите им са до един прости.

Защо най-посветените личности, тези, чиито учения се превръщат в религии, просъществували векове наред, защо тъкмо те винаги са живеели сами?
Защо никога не ги виждаме край сияйни съпруги или съпрузи, нито мистични сродни души, които да споделят духовния им път и тяхната любов?
Дали тези съвършени същества живеят без сродни души, защото са се издигнали над човешките потребности?
...нали те трябва да ни посочват как да живеем. Дали не искаха да ни кажат: Забравете за всякакви сродни души, сродни души не съществуват?
...Сънят ми бе дал отговора: Онези просветени и съвършени души могат да предложат, да намекнат каквото си искат, но аз трябва да решавам сам за себе си. А аз вече съм решил, че няма да изживея живота си в самота.

Онова, което ни възхищава, също ни води и закриля. Когато с цялата си страст сме отдадени на една любов - независимо дали това са платноходки, самолети, идеи - магическа лавина проправя пътя пред нас, надмогва законите, здравия разум и разногласията, превежда ни през всички трудности, страхове и съмнения.

- А как смятате да изпратите писмо двайсет години назад в миналото? - Не зная . Но нали ще бъде ужасно, ако дойде ден, в който ще узнаем как се изпраща нещо назад във времето, а нямаме какво да изпратим?

.... започнах да правя списък на качествата, който озаглавих: Съвършената жена. Към деветата страница започнах да се отчайвам. Всеки ред, който изписвах, беше особено важен, всеки ред задължителен. Но никой не можеше да бъде... аз самият не можех да бъда на нивото на тези изисквания!
...Моите са само три:
2. Желание за Слушане - с уши, със Сърце, с тяло...
1. Желание за Промяна, сега и завинаги (наричано още Растеж, себепоЧувстване и себеразгръщане, ...) - собствена първо, и, впоследствие, на света.
3. Вяра в безграничните Човешки възможности.
...Позна ли се, Приятеле?

Колкото по-просветлени ставаме, толкова ни е по-трудно да намерим хора, които да ни разберат.

Човек може да получи отговорите си отвсякъде, дори и от миналогодишния вестник .... Затвори очи, задръж въпроса в ума си, докосни каквото и да било написано и ето ти отговора.
...Оставих книгата на коленете си, затворих очи и попитах: Как да намеря моята единствена най-скъпа, най-съвършена жена? Задържах въпроса в ума си, опитах се да се изпълня със светлина, отворих книгата, посочих с пръст и погледнах.
..."За да постигнеш нещо в живота си, представи си, че вече го имаш."

Преди време бих си поръчал бекон или наденица за закуска, но напоследък не. Колкото повече се убеждавах, че животът е неунищожим, толкова повече не ми се щеше да допринасям, дори и невинно, за унищожението на живи същества. Ако едно прасе има шанс дори едно на милиони за някаква еволюция, ако не бъде изпечено за моята закуска, все пак струва си човек да се откаже от месото."

откъс от "Мост през вечноста"
Някои хора са твърде изморени, за да ви дарят с усмивка. Дарете ги вие с вашата, защото най-много се нуждае от нея този, който я няма!

#247 deliverme

deliverme

Няма Да Порасна Пък

• Модератори
  • 3990 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Разнообразни...!!!

Публикувано 08 август 2006 - 21:41

Никога не мога да забравя два разказа на О.Хенри - "Даровете на влъхвите" и "Зелената врата".

"... Влъхвите, които донесли дарове на младенеца в яслите, са били удивително мъдри хора. Те са измислили обичая да се правят коледни подаръци. И понеже са били мъдри, несъмнено и техните подаръци са били мъдри — може би дори с уговорка да бъдат подменени, в случай че се повтарят. А тук аз ви разказах една съвсем незабележителна история за две глупави деца, живеещи в квартира за осем долара, които без капчица мъдрост пожертваха един за друг своите най-скъпи съкровища. Но нека кажем на мъдреците в наши дни, че от всички, които поднасят подаръци, тези двама са най-мъдрите. От всички, които правят и приемат подаръци, такива като тях са истински мъдрите. Винаги и навред. Те именно са влъхвите."
Публикувано изображение

#248 Lence

Lence

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 3 мнения

Публикувано 10 август 2006 - 23:11

Франц Кафка - "Преображението". Интересно ми е, някой от вас чел ли е книги на Кафка?

Този пост е редактиран от Lence: 10 август 2006 - 23:14

#249 Mortisha

Mortisha

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 2 мнения

Публикувано 29 август 2006 - 23:13

"Солунския чудотворец", "Дъщерята на Калояна", "Иван АсенII", "Последният Асеновес" на Фани Попова-Мутафова. Страхотни исторически романи!!! Струва си да ги прочетете...

#250 vankata_6

vankata_6

Дори ако всички, аз НЕ!

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 738 мнения

Публикувано 30 август 2006 - 01:26

Не мога да изброя само една! Това са най-вече българки класически произведения, като "Под игото', "Гераците" и др!

Този пост е редактиран от vankata_6: 06 септември 2006 - 00:19

#251 ПИКСИ

ПИКСИ

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 60 мнения
  • Град:ул.Българска Морава

Публикувано 30 август 2006 - 08:29

моят фаворит е Антон Дончев с "Време разделно".истински ме развълнува.
поздрави на тези коиито са писали за Клавел.прочетох всички от поредицата му на един дъх и накрая сънувах,че ме колят.ама "Вихрушка" какво да се прави Публикувано изображение
Младите момичета го правят!

#252 selia

selia

sunshine

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 815 мнения
  • Град:слънчевите лъчи...

Публикувано 30 август 2006 - 11:14

"Солунския чудотворец", "Дъщерята на Калояна", "Иван АсенII", "Последният Асеновес" на Фани Попова-Мутафова. Страхотни исторически романи!!! Струва си да ги прочетете...

Определено книгите си заслужават. Чела съм ги като ученичка в 3-ти клас и досега са ми едни от фаворитите за исторически романи.
Ако си нямаш усмивка, ще ти подаря моята.

Публикувано изображение

#253 amber13

amber13

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 14 мнения

Публикувано 05 септември 2006 - 22:08

Има развлекателни а имаи по задълбочени книги. Разбира се и при двата варианта има върху какво да се разсъждава. " Името на розата" от Умберто Еко - велика книга в която философията играе много важна роля. Това е една от книгите които адски много обогатяват речника и общата ти култура- нещо което винаги е съпътствало творчеството на Еко. Интересното в тази книга поне за мен е че през цялото време нямаш любим герой а сякаш си страничен наблюдател. Книгата е сварзана с религията, различни ордени и религиозни водачи. Доста е задълбочена и даже тежка за четене но след прочита остава чуството че не си си изгубил времето. Подобна е и книгата " Светата кръв светия граал" (новото издание). Пълна е с доста фактология и е за любителите на загадките. :yanim:

От по простите книги харесвам " Цар плъх" от Джеймс Клавел защото те изпълва с чуство за дълг, жажда за приятелство. Нито една творба на ботев или Вазов не може даме накара да вярвам толкова силно в отношенията между хората колкото тази книга. :down:
Няма да съм единствената която ще спомене в списъка си книгата " Граф Монте Кристо". Мисля че няма нужда да я коментирам. :eek:
Не на последно място по важност е творчеството на Ремарк. Всеки който се интересува от история, литература и политика трябва дасе запознае с творчеството на този класик ( поне за мен :wors: )

#254 Karko

Karko

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 249 мнения
  • Град:Филибето под тепето
  • Интереси:Разни, разнообразни и по правило - непостоянни.

Публикувано 05 септември 2006 - 22:43

Франц Кафка - "Преображението". Интересно ми е, някой от вас чел ли е книги на Кафка?

Мда, чел съм - "Процесът" естествено.Обаче Кафкианската реалност ми дойде прекалено разтърсваща и тежичка,затова следващия си Кафка ще го прочета когато стана на 30.Да препоръчаш нещо подходящо за тогава?

А сега по темата: Никога няма да забравя един пасаж от "Умират глупаците" на Марио Пузо.Да,познахте, в този пасаж се казва, че умират само глупаците ;) Това, хммм, прозрение прочетох в подходящото време и ме върна в действителността.
Друго, което ми е останало живо в съзнанието, е магическата атмосфера на една далгогодишна любов в "Любов по време на холера".Абе, то на Маркес май всичко, което съм му чел ми действа като магия:)

Сега като се замисля още доста книги ще ми останат в съзнанието завинаги...Но не мога да не спомена "Вихрушка" на Д.Клавел - книгата която съм захващал най-много пъти и все не и стигам до края.Даже и до стотната страница не сам стигнал.

Този пост е редактиран от Karko: 05 септември 2006 - 22:47

http://medicina.start.bg
Download medical e-books
Is the glass half empty or half full? Answer: The glass is full - half water, half air!

#255 amber13

amber13

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 14 мнения

Публикувано 05 септември 2006 - 22:55

като се заговорихме за Маркес " хрониките на една предизвестена смърт" не е за изпускане ;)

#256 MELL

MELL

Перпетуум мобиле

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 837 мнения
  • Град:Пловдив
  • Интереси:too many to list them here :-)

Публикувано 06 септември 2006 - 01:49

Хубавите книги, които препрочитам с удоволствие, са наистина много...Все пак, ето някои от моя списък:

Библията
"Идиот" - Достоевски
"Братя Карамазови" - Достоевски
"Спасителят в ръжта" - Селинджър
"Майстора и Маргарита" - Булгаков
"Осъдени души" - Димитър Димов
"Гръмна гръм" - Рей Бредбъри
"Отново и отново" - Клифърд Саймък
"Ветровете на времето" - Чад Оливър
"Птиците" - Дафни дьо Морие
"Последните седем години" - Карол Бализет
"Малкият принц" - Екзюпери
разказите на О' Хенри
"Портретът на Дориан Грей" - Оскар Уайлд
поредицата "Оставените" на Тим Лахей и Джери Дженкинс
"Рудниците на цар Соломон/Алън Куотърмейн" - Райдър Хагард
"Гордост и предрасъдъци" - Джейн Остин
"Мъртвата зона" - Стивън Кинг
"Подпалвачката" - Стивън Кинг
"Мракът на този свят" - Франк Перети /за няколко месеца я препрочетох два пъти и пак ми се чете/
П. Г. Удхаус - всичко, особено "Стрихинин в супата" и "Маймунска работа"
Тери Пратчет - много са
поезия - твърде много, все пак: Байрон, Шели, Пушкин, Дебелянов, Вапцаров, Евтим Евтимов, Атанас Далчев, Добромир Тонев, Веселин Сариев, Николай Заяков
от детството - романите на Ерих Кестнер, особено "Двойната Лотхен" и "Антон и Точица"
"Емил от Льонеберя" - А.Лингрен
"Пипи...", разбира се
романите на Карл Май, особено "Съкровището в Сребърното езеро"... Публикувано изображение
А има още толкова много хубави книги... Публикувано изображение
'You're still the one I run to
The one that I belong to
You're still the one I want for life
You're still the one
You're still the one that I love
The only one I dream of...'

#257 selia

selia

sunshine

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 815 мнения
  • Град:слънчевите лъчи...

Публикувано 07 септември 2006 - 09:13

Предлагам още две книги които ми направиха голямо впечатление:

Път към висшето общество и Живот във висшето общество на Джон Брейн.
Ако си нямаш усмивка, ще ти подаря моята.

Публикувано изображение

#258 johnnysmith

johnnysmith

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 5 мнения

Публикувано 20 април 2007 - 21:31

Някой чел ли е "Искри под пепелта" и "Трънакът" Йежи Шчигел ? ;)

#259 wertyusa

wertyusa

Blinded by the lights

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1051 мнения

Публикувано 24 април 2007 - 22:45

Предлагам още две книги които ми направиха голямо впечатление:

Път към висшето общество и Живот във висшето общество на Джон Брейн.

Добър избор наистина!Това са тип булевардни романи, подобни са и "Червено и черно" на Стендал, "Бел Ами" на Мопасан, "Дядо Горио"на Балзак.
Книгата, която ме е впечатлила най-много досега е на Паулу Колю-"Край река Пиедра седнах и заплаках".Преди години много ме впечатли с дълбоките разсъждения относно любовта.

Този пост е редактиран от wertyusa: 24 април 2007 - 22:49

#260 Ralna

Ralna

Lovly girl

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3084 мнения
  • Град:Пловдив
  • Интереси:Книги, животни, книги, книги, книги...... май забравих да спомена, че се интересувам и от книги.

Публикувано 25 април 2007 - 11:45

Има 3 книги които винаги ще харесвам:
"Граф Монте Кристо" на Александър Дюма :clap:
"Венчило с дяволът" на Джули Гарууд :clap:
"Аарон и Магдалена" на Шърл Хенке :yanim:
Публикувано изображение

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни