Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Използване на UPS за захранване на водна помпа за камина

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
9 отговора в тази тема

#1 Shogi

Shogi

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 135 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 15:32

Здравейте,

на вилата съм с печка с водна риза и помпа, но токът е отвратителен - нестабилен и често спира. И съответно в такъв момент скачаш и почваш да гасиш огъня, за да не гръмне инсталацията.

Възможно ли е да сложа, някой евтин UPS да захранва помпата когато спре тока?

На помпата на стикера пишеше много стоиности, които се разминават, но все пак ето какво пишеше: 1-2А ; VA 25/130 ; 55W 0.26A (това последното, беше в една табличка с 3 режима на работа (предполагам според оборотите) и това беше най-натоварващия).

Въпросът ми е дали един UPS ще издържи на тока (ако е 1-2А) и ако да, горе-долу колко време ще работи помпата с евтин 800VA UPS (намерил съм един MUSTEK за 130лв.)?

Благодаря предварително.

Този пост е редактиран от pit: 08 декември 2008 - 17:21
Грешен раздел!

#2 ~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~

.............................................

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2899 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 15:45

Здравей поради чести спирания на тока лятото си купих възможно наи евтиния Юпиес 60-70лв модел е PROFLEX PRB_S650.Аз го взех за компютъра но един приятел с камина с водна риза ме помоли да го изпробва.Помпата на камината работи около 30-40 минути.Съответно и тои си купи но му замени оригиналната батерията с акумулатор от кола сега държи 2-3 часа.Досадното е че юпиеса има зумер и пищи през цялото време докато няма ток.Тук можеш да го видиш.

Този пост е редактиран от petiostoianov: 08 декември 2008 - 17:34

.

#3 go6o_kara

go6o_kara

Велик Гадател

• Hardware Team
  • 4381 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 17:15

Той зумера се спира....особено ако ще го отваряш да му сменяш батерията с акомулатор. Естествено след тези промени гаранцията отива на кино.
Щатен Гадател!

Велик гадател ?Врачка или Как да задаваме правилно въпроси?

But man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated.
E.H.

#4 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 15964 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 19:31

Мда.
С UPS ще ти изкара половин час. Може и по-малко.

Съветът ми е : купи си инвертор :
Публикувано изображение

Моят е такъв, но ти можеш да си вземеш съвсем приличен 220 /12 V , 6 А oт Кaufland (45 лв) , METRO - 50 лв., или от който и да искаш магазин за електро техника - Technomarket, Technopolis и т.н.
Навсякъде ги има.

След това ти трябва един стар акумулатор и си готов.
Ако искаш да не ти се вижда акумулатора и инвертора - слагаш ги извън стаята с камината, и до помпата прекарваш само кабела :)

Изкарвал съм с него 3 часа непрекъсната работа на помпата, а може и повече - просто не ми се е налагало.

Този пост е редактиран от Trichocephalus: 08 декември 2008 - 19:32

Трите най-важни правила в живота: не отивай в магазина гладен, на среща - възбуден, и не пиши статуси пиян........

#5 rado__

rado__

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 49 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 21:18

Здравейте,

на вилата съм с печка с водна риза и помпа, но токът е отвратителен - нестабилен и често спира. И съответно в такъв момент скачаш и почваш да гасиш огъня, за да не гръмне инсталацията.

Възможно ли е да сложа, някой евтин UPS да захранва помпата когато спре тока?

На помпата на стикера пишеше много стоиности, които се разминават, но все пак ето какво пишеше: 1-2А ; VA 25/130 ; 55W 0.26A (това последното, беше в една табличка с 3 режима на работа (предполагам според оборотите) и това беше най-натоварващия).

Въпросът ми е дали един UPS ще издържи на тока (ако е 1-2А) и ако да, горе-долу колко време ще работи помпата с евтин 800VA UPS (намерил съм един MUSTEK за 130лв.)?

Благодаря предварително.

Най-добре си купи специализиран за тази цел. Един човек някъде по южното черноморие ги прави и работят с какъвто искаш акумулатор. Идеални са за целта, за разлика от повечето ЮПиЕси които са твърде умни за да работят с помпа.

#6 the professor

the professor

engineer

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6621 мнения

Публикувано 08 декември 2008 - 21:45

проблема на инверторите и на UPS е че бичат правоъгълни импулси (modified sinewave) и през голяма част от времето през помпата тече прав ток... та като си купиш упс или инвертор по някое време ще ти требе и нова помпа като и изгорят статорните намотки, освен това UPS-ите праввят по ниско напрежение точно заради правоъгълнуте импулси - за да буде средната стойност на напрежението приравнена към таз на синусоидалното така хем прав ток, хем помпата върти по бавно и консумирания ток много по голям... варианта е скъп упс дето вади пълна синусоида... но такива за под 1000 лв не съм виждал...
System 1: 775dual-vsta, E5800, GV-NX86T256H-ZL + AC Accelero L2 PRO, 2x1gb A-data DQVE1A16, FSP-400PNF, DVDRW NEC ND-3520AW, ST3500630A, HDT722516DLAT80, AC Freezer 7Pro, 32" Samsung LE32A330J1XXH, TDA1557Q@2x22W, високоговорители 10W@4ohm, O.S. Windows2000
System 2: K7S5A+LAN, Duron 1600, 768MB DDR CL2, 10GB Samsung, CDRW TEAC CD-W54E, 9600XT GV-R96X128D, Modecom Feel 350W, O.S. Linux- Slackware 11

#7 Филипов

Филипов

kaldata маниак

• VIP Потребител
  • 2247 мнения

Публикувано 09 декември 2008 - 23:42

Професоре, в комекса ти бяха сложили епитет пред името заради подобни изказвания.
Няма начин да тече прав (постоянен ток) през помпата и през трансформатора. Ако беше така щеше да се стопят на момента. Но си прав за "почти" синусоидалните импулси. Като ги разложиш в ред на фурие излизат доста хармоници, които именно предизвикват загряване и изгаряне на двигателя.
Аз лично не съм видял нещо евтино със синусоидален изход. Вкл. и разните уж "специализирани' устройста, предлагани "специално" за помпи. В общия случай са евтини UPS за 60лв, вади им се акумулатора (-20 лв) и се продава на цена *3,14 +ДДС за 150 - 160. Добра печалба за 2 проводника към автомобилен акумулатор и едно допълнително реле. На доста такива съм им закачал осцилоскопа и всички басни, разказвани от търговците веднага лъсват.
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една ябълка.
Ако двамата имаме по една идея или информация и ги разменим, всеки ще има по две!
Унищожителите на българската природа

#8 Shogi

Shogi

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 135 мнения

Публикувано 17 декември 2008 - 14:47

Много мерси за отговорите, успяхте доста бързо да ме ориентирате.

Спрях се на 2-3 варианта и се колебая между тях.
Бюджетът е около 100лв без ДДС (т.е. ~120 лв крайна цена):
1. UPS Mustek 800VA ~ 130 лв. с ДДС
2. I_GUARD 800AP/AVR 95.50
3. I_GUARD GSB1000AP/1200VA SBY 124.00
4. I_GUARD GSB1500AP/1500VA SBY 144.00
5. Mustek Power Must 1000VA Off-line ~ 125.80

2-4 са от мост, не намерих по-детайлно за тях,

Общо взето търся такъв ЮПС , който да държи възможно най-дълго - примерно поне 1 час?

P.S. Сетих се да питам още нещо - за това за което ще го използвам има ли някакво особенно значение дали ще е Off-Line/Standby или Line-Interactive?

Този пост е редактиран от Shogi: 17 декември 2008 - 15:55

#9 Vegetto

Vegetto

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 281 мнения

Публикувано 07 януари 2009 - 18:03

Тъкмо и аз съм на тази вълна - UPS за печка на пелети и помпата за водната риза.
Общата им консумация е 120W, а производителите препоръчаха UPS около 250W.
От Макс 4ЕМ намерих за 300лв. UPS 300W с вграден 18Ah акумулатор и изходи за външен (ако се купи).
От Синкеар намерих за 225 лв. UPS 300W без акумулатор (купува се отделно). Обаче сега го няма в наличност, чак след месец-два щели да го получат и май няма да го чакам.

Гледах за специални UPS-и, защото ми казаха, че помпата (понеже е индуктивен товар) ще е проблем за обикновен евтин UPS, специалните били и с правилна синусоидална форма (за разлика от евтините компютърни такива).

Обаче като ви чета мненията как специалните били всъщност изкормени обикновени модели се чудя дали не се изхвърлям с тези 300 лв... Айде да не е под 100, има хубави компютърни UPSи гледам за около 200 лв.
Камина: 60W
Помпа: 60W; 2µF

Според вас какво е удачно да направя?
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#10 rosen__hristov

rosen__hristov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 20 мнения

Публикувано 08 януари 2009 - 07:54

Преди 10 дни си купих инвертор 12В/220В - 300W за 55лв. от Технополис с 3 години гаранция. Слойих му стар акумулатор и пробвах колко време мога да разчитам на това захранване. Спрях го след 6 часа. Работеше без проблеми. Единствения недостатък е че помпата работи по шумно /от правоъгалното напрежение на инвертора/. Вероятността помпата да изгори не е 100%, а и цената и е около 150-200 лв. Така че това решение ме устройва напълно /финансово/.А и електрозахранването при мен спира 2-3 пъти през зимата за около час-два.

Този пост е редактиран от rosen__hristov: 08 януари 2009 - 08:03