Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Лазерен или мастиленоструен принтер?

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
12 отговора в тази тема

#1 downtown1

downtown1

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 147 мнения

Публикувано 22 декември 2008 - 23:08

Нямам си понятие от принтери, та затова реших да ве попитам какъв принтер е по-добре да си взема лазерен или мастиленоструен? Знам, че лазерните са по-скъпи, но пък съм чувал че консумативите им са по-ефтини, ако е истина разбира се?

#2 djagi

djagi

.

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4285 мнения

Публикувано 22 декември 2008 - 23:21

зависи за какво ще ползваш принтера. Аз, например, никога вече не бих си купил мастиленоструен. Предимството (м/би единственото) на мастиленоструйните е по-качественния печат на фотографски изображения.

#3 gueswho

gueswho

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 176 мнения

Публикувано 22 декември 2008 - 23:22

Ако бюджета ти го позволява си вземи един свестен лазерен принтер. Самсунг е сравнително добре като избор (евтин). Не препоръчвам HP и Lexmark - от тия две марки само проблеми (я driver, я нещо със самия принтер).

Нямам си понятие от принтери, та затова реших да ве попитам какъв принтер е по-добре да си взема лазерен или мастиленоструен? Знам, че лазерните са по-скъпи, но пък съм чувал че консумативите им са по-ефтини, ако е истина разбира се?

#4 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 32110 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 07:43

Ако бюджета ти го позволява си вземи един свестен лазерен принтер. Самсунг е сравнително добре като избор (евтин). Не препоръчвам HP и Lexmark - от тия две марки само проблеми (я driver, я нещо със самия принтер).

Точно проблеми с HP и Lexmark никога не съм имал, тези принтери (повечето модели) работят стабилно, имат много добър набор от драйвери и добро качество на печат

#5 gueswho

gueswho

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 176 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 08:01

Горното съм го написал от опит. Подържам 6 принтера от 4 различни модела на HP. Това, с което има постоянно проблеми е, че повечето принтери изхвърлят отработения тонер направо около принтера. Касетите не прилягат плътно на местата си, което води до още тонер но този път по предните панели. И това е след ремонт. Не разбирам как принтер за 700 евро може да прави това. Това не е и единичен случай. Има някъде в интернет доклад относно запрашаването в офисите от големите принтери и копирни машини. Познай какво: от 10-те тествани и най разпространени принтери на HP повечето са от зле по зле.

Lexmark-а го върнахме още на първата седмица поради дефект.

Точно проблеми с HP и Lexmark никога не съм имал, тези принтери (повечето модели) работят стабилно, имат много добър набор от драйвери и добро качество на печат

Относно driver-ите: Не може, поне според мен, принтер/копир на по-малко от 1,5 год. да му е спряна подръжката като се има на предвид, че това е от бизнес моделите. Проблемът беше в скенера, за който нямаше никакви driver-и за виста. Под XP-тата след 15 минути инсталация има голям шанс да не намери нито скенера, нито принтерите повече. От телефонния support, отговора е обикновено: "Ами това при нас не го прави."

Няма да коментирам и факта, че една инсталация на принтер от който и да е бил модел на заема място колкото една операционна система и трае горе долу 2 пъти по-дълго.

#6 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 32110 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 08:33

Горното съм го написал от опит. Подържам 6 принтера от 4 различни модела на HP. Това, с което има постоянно проблеми е, че повечето принтери изхвърлят отработения тонер направо около принтера. Касетите не прилягат плътно на местата си, което води до още тонер но този път по предните панели. И това е след ремонт. Не разбирам как принтер за 700 евро може да прави това. Това не е и единичен случай. Има някъде в интернет доклад относно запрашаването в офисите от големите принтери и копирни машини. Познай какво: от 10-те тествани и най разпространени принтери на HP повечето са от зле по зле.

Lexmark-а го върнахме още на първата седмица поради дефект.

Относно driver-ите: Не може, поне според мен, принтер/копир на по-малко от 1,5 год. да му е спряна подръжката като се има на предвид, че това е от бизнес моделите. Проблемът беше в скенера, за който нямаше никакви driver-и за виста. Под XP-тата след 15 минути инсталация има голям шанс да не намери нито скенера, нито принтерите повече. От телефонния support, отговора е обикновено: "Ами това при нас не го прави."

Няма да коментирам и факта, че една инсталация на принтер от който и да е бил модел на заема място колкото една операционна система и трае горе долу 2 пъти по-дълго.

За мен в последните 15 години няма проблем с тези две марки, особено с моделите от средата на средния клас и нагоре. В 99% от случаите загубата на комуникация се дължи или на проблеми с операционната система или на неправилно инсталиран софтуер или на физически проблем с връзката

#7 Phoenix.bg

Phoenix.bg

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 472 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 09:04

Аз съм напълно съгласен с gueswho. При положение че горепосочените "елитни" марки са реномирани, не е редно да създават такива проблеми, а самите компании да разчитат на стара слава. Трябва да създават по-малък асортимент от модели, но по-добре проектирани и тествани за да заложат на качеството, а не да заливат целия пазар със своите боклуци! Няма да е зле, да наемат и по един-двама кадърни програмисти, защото драйверите им са под всякаква критика. След прясна инсталация на върхов модел офис компютър, започвам инсталация на скенер HP Scanjet 3770 и в момента когато трябва да разпознае устройството все не успява! Чак след няколко опита намери това което трябваше да намери. Това не е единичен случай, но за останалите без коментар, че само като се замисля и вече се ядосвам

Dropbox от 2 до 16GB Free Storage with Sync App

"I get paid to support Windows, I use Linux to get work done."

#8 kmvasilev

kmvasilev

kaldata маниак

• VIP Потребител
  • 4592 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 10:09

За мен в последните 15 години няма проблем с тези две марки, особено с моделите от средата на средния клас и нагоре. В 99% от случаите загубата на комуникация се дължи или на проблеми с операционната система или на неправилно инсталиран софтуер или на физически проблем с връзката

Дано не излезе, че тупам куйрук на модератора но подкрепям написаното от него :newspaper: Фирмата ни поддържа с пъти повече от споменатите от gueswho бройки от повече от десет годинки. Като имаме и сериозна колекцийка от Киосери и т.н. Твърдо HP са на първото място като комплексна оценка и резултат на работата.

И наистина проблемите в повечето случаи са от задклавиатурните устройства, от липсата на опит и рутина при инсталацията и настройките. Особено на новите мрежови принтери от някакъв по-висок и по-сериозен клас спрямо ширпотребите по 150 лева. Бих добавил и че в последните години няма особено голяма разлика в качеството на механиките и изработката и проблемите пак се свеждат до човешкия фактор.
Насила хубост не става !

#9 gueswho

gueswho

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 176 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 14:48

Говоря точно за мрежови принтери. Ценовия клас е 500-700 евро. Мисля, че мога да направя по-късно една снимка на предния панел на 2605-цата, където се вижда изхвърления тонер от всички цветове. Принтерът е бил 2 пъти на ремонт и според техниците всичко си му е ОК. А това, което му е сбръркано е дизайнът май. Да не споменавам леката миризма на тонер, която се носи във въздуха когато някой печата.

От друга страна се подмята и една Kyocera. С нея проблем не е имало никога. Само малко може да се омаже човек като сменя шишето с отработения тонер и е малко по-шумна. Ама си е на годинки все пак.

Дано не излезе, че тупам куйрук на модератора но подкрепям написаното от него :lol6: Фирмата ни поддържа с пъти повече от споменатите от gueswho бройки от повече от десет годинки. Като имаме и сериозна колекцийка от Киосери и т.н. Твърдо HP са на първото място като комплексна оценка и резултат на работата.

И наистина проблемите в повечето случаи са от задклавиатурните устройства, от липсата на опит и рутина при инсталацията и настройките. Особено на новите мрежови принтери от някакъв по-висок и по-сериозен клас спрямо ширпотребите по 150 лева. Бих добавил и че в последните години няма особено голяма разлика в качеството на механиките и изработката и проблемите пак се свеждат до човешкия фактор.

#10 downtown1

downtown1

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 147 мнения

Публикувано 23 декември 2008 - 20:43

Като гледам само първите 2-3 мнения са по темата, иначе бюджета ми е до 220 - 250лв, принтера ще го ползвам за всичко, което се сетите - за принтиране на картини, текстове и т.н. Насочил съм се мултифункционално устройство, но още не съм решил дали да е мастиен или лазерен принтера. Дайте ми някакви насоки кой вади по-добро качество, чий консумативи са по- евтини...?

#11 go6o_kara

go6o_kara

Велик Гадател

• Hardware Team
  • 4385 мнения

Публикувано 27 декември 2008 - 15:21

Да се включа и аз. В къщи имам едно HP 1020 и съм изключително доволен. Под XP нямаше проблеми с драйвера, под Виста не помня....
Обаче, колкото продукти на HP съм пипнал служебно, все проблемни. Чисто ново МФУ с мрежов порт. Забрави да сканираш нещо с него..... Схемата на инсталация: разархивира се ексето на драйвера(driver only), закача се МФУ(противно на всички подходи за инсталиране), и от управление на у-вата ръчно се посочват драйверите, там където съм разархивирал. И още подобни и преподобни примери. В допълнение, online поддръжката им е пълна подигравка.
Щатен Гадател!

Велик гадател ?Врачка или Как да задаваме правилно въпроси?

But man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated.
E.H.

#12 Linux_user

Linux_user

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 417 мнения

Публикувано 28 декември 2008 - 13:25

Като гледам само първите 2-3 мнения са по темата, иначе бюджета ми е до 220 - 250лв, принтера ще го ползвам за всичко, което се сетите - за принтиране на картини, текстове и т.н. Насочил съм се мултифункционално устройство, но още не съм решил дали да е мастиен или лазерен принтера. Дайте ми някакви насоки кой вади по-добро качество, чий консумативи са по- евтини...?

Не знам дали си чел важната тема, но както и да е. Доста принтери са ми минали през ръцете и в момента нещата стоят така - за тези пари можеш да вземеш лазерен принтер нисък клас, черно-бял или мастиленоструен, среден или висок клас. Мултифункционално за 250лв - забрави за лазер. :speak:

И така. Аз ти препоръчвам мастиленоструен от по-висок клас. Първо, ще издържи колкото и един лазерен. Второ, качеството ще е сравнимо, ако не и по-добро при мастиленоструйния. Пък ще имаш и цветно. Трето, в този клас мастилото не е много евтино, но издържа доста страници. Себестойността е както при лазерните нисък клас

Що се отнася до производител, едно време помня имаше лаф "Има два вида коли - Mercedes и останалите; два производителя на печатаща техника- HP и останалите." С HP ще имаш страхотна поддръжка. Другия вариант е Японски производител, например Canon/Okidata. За предпочитене Canon. Японските са по-бързи, по-качествен печат, за сметка на това подрръжката и живота на техниката куцат. Изборът е твой- което избереш, ще останеш доволен.
Публикувано изображение
The Universal OS

#13 Sofronii

Sofronii

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 391 мнения

Публикувано 30 декември 2008 - 15:20

HP 2605 не е от сегмента 500-700 евро, а е от възможно най-ниския и това обяснява доста от "нарочните" му недомислици. Аз също давам глас за HP, респективно Canon и Lexmark. Лично според мен останалите марки са в една или друга степен значително по-несериозни от споменатите три. И като поддръжка и като консумативи. Не че и тези три не се влияят от пазара и също правят компромис с качеството, за да се доближът до ниските цени на братските китайски продукти, но поддръжката им е на ниво - части има, сервизи, документация и т.н.
Но сега по темата:
Според мен ако ще печатиш черно бяло - задължително лазерен - моя препоръка Xerox 3117. Лесен за поддръжка, касетата се зарежда, няма чип и си в границата до 150 лева.
Ако ще печатиш цветно за тези пари - мастилоструен, но имам забележки. Има лазерни принтери цветни вече за по 300 лева (Samsung CLP 300), така че помисли.
Успех на всички !

Този пост е редактиран от Sofronii: 30 декември 2008 - 15:21

Понякога срещаш такива хора, че започваш да се чувстваш човек.