Към съдържанието

Снимка
- - - - -

ЗА и ПРОТИВ лаптопа и нетбука

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
31 отговора в тази тема

#1 Keralain

Keralain

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 300 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 17:55

Може би въпроса е малко поостарял или аз не съм открила правилната тема и реших да попитам.
Въпроса се състои в това какви са съществените разлики между лаптопа и нетбука т.е. лаптопа и с доста добри параметри докато нетбука е с многократно по-малки възможности, НО е по-мъничък. Повдигам въпроса, защо спорим и аз съм на мнението, че разликата от 200-250 лв. си заслужава лаптопа, а нетбука си е просто чисто пилеене на пари, вярно за всеки влак си има пътници и моля разни душички с много парички да не се правят на умници, че май-цялата нация е все от ВСЕЗНАЙКОВЦИ.
ТА ВЪПРОСА МИ Е ЗА и ПРОТИВ едните и др.
По възможност кратко ясно и без излишни СЛОВООТКЛОНЕНИЯ от темата.

#2 phake

phake

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 69 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 18:23

Аз съм напълно ЗА този сегмент в мобилните технологии. Според мен до голяма степен улесняват мобилния избор. Търсейки например нискобюджетни 15.4" лаптопи биваш затрупан със стотици варианти на конфигурации, които за обикновения потребител е истински тормоз. На всеки е ясно че до 1000лв няма да получи и половината от възможностите на един съвременен лаптоп. А за филми, интернет и офис приложения нетбуците са страхотен избор, особено ако си ограничен в бюджета и търсиш нещо, с което да можеш да вършиш най-основните и най-необходимите задачи.

#3 rvp

rvp

kaldata маниак

• Hardware Team
  • 2080 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 18:34

ЗА и двата. Лаптопа и нетбука са преди всичко преносими компютри и трябва да могат да се носят без да ти отнесат рамото. Естествно при работните станции и desktop replacement това няма как да стане, но ако говорим за тези тип "200-250 лв. разлика" (един вид сърфиране в нета и гледане на снимки) задължително бих избрал нетбука, защото е поне 2 пъти по-лек.
DFI LP UT X58 T3eH8 | Xeon W3680 | 3x4GB G.SKILL F3-12800CL9T-12GBRL | Palit Radeon 4870 1GB | WD 640GB | OS X 10.9

#4 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 32726 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 18:40

Keralain, всеки от типовете, за които си споменала е в различен пазарен сегмент.
- Нетбуците са непретенциозни, леки, евтини устройства, ориентирани към ниша студенти, ученици, хора, търсещи нещо леко за да имат в джоба си компютърче
- Лаптопите са пълноправни машини, макар че и те заемат няколко сегмента с достатъчно мощност да се работи на тях с почти всички възможни проложения. Макар че има и машини от класа на лаптопите но почти с размери на нетбук, но с 3-5 пъти цената му

Този пост е редактиран от capnemo: 07 март 2009 - 18:40

#5 Keralain

Keralain

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 300 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 18:44

""" "200-250 лв. разлика" (един вид сърфиране в нета и гледане на снимки) задължително бих избрал нетбука, защото е поне 2 пъти по-лек.""" ы но и възможностите са приблизително 2 пътит.е. процесор- ХАРД- рам- видео - ЗАСЛУЖАВА ли си да спестиш тези 250 лв.
ДА съгласна съм, но някои хора се лъжат и .... просто плащат и са във заблудата, че възможностите са минимални и гледат само големината, но ВСЕКИ влас си има пътници.

Този пост е редактиран от Keralain: 07 март 2009 - 18:46

#6 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 32726 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 18:47

""" "200-250 лв. разлика" (един вид сърфиране в нета и гледане на снимки) задължително бих избрал нетбука, защото е поне 2 пъти по-лек.""" ы но и възможностите са приблизително 2 пътит.е. процесор- ХАРД- рам- видео - ЗАСЛУЖАВА ли си да спестиш тези 250 лв.

Зависи кое е по-важно за теб: да можеш да стартираш и работиш спокойно с по-мощни приложения или мобилността. Ще си позволя да мина на другата крайност - PDA върши (почти) работата на нетбук и освен това предлага още по-голяма мобилност :P

#7 phake

phake

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 69 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 21:19

Mobii Point Of View - нов играч в битката

#8 go6o_kara

go6o_kara

Велик Гадател

• Hardware Team
  • 4385 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 21:23

Mobii Point Of View - нов играч в битката

Пипнах го вече, не знам от чий завод излиза, но не ме вдъхнови особено. Някак дървен такъв. Нов-нов, би трябвало да е поне на месец, дори два минимум. Гледах го в мултидрама, ако някой иска да го види.
Щатен Гадател!

Велик гадател ?Врачка или Как да задаваме правилно въпроси?

But man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated.
E.H.

#9 djagi

djagi

.

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4296 мнения

Публикувано 07 март 2009 - 22:59

Ползвам един eeePC901. Мнението ми е, че за 90% от потребителите нетбуците изцяло покриват нуждите им поне по отношение на мощност. Екрана е малък, но при необходимост винаги може да се включи към LCD монитор. Моя е със 20 Гб. SSD, но това ми е напълно достатъчно, а SD картите толкова поевтиняха, че не е проблем да се добавят допълнителни 8 или 16 Гб. на SD носител. Включвайки го към LCD монитор може напълно комфортно да се работи на CorelDRAW, Photoshop, Office и т.н. За сам човек екрана (9" в моя случай) е напълно достатъчен да се гледа филм, да се сърфира в интернет или да се чете книга. Нетбуците са здрави, леки, малки и евтини. Батерията на моя нетбук издържа около 6 часа - напълно достатъчно за работен ден. Нетбуците са мобилни - нямам никакъв проблем да изляза където и да е с него, докато с един 15" инчов доста бих се замислил... Нетбуците не са подходящи или изобщо не стават за съвременните игри или за тежки програми, например за 3D, но и с по-евтините лаптопи положението е същото. Предполагам, че по-голямата част от ползващите лаптоп или нетбук тъй или иначе разполагат с мощен домашен компютър, с голям LCD екран.

... докато нетбука е с многократно по-малки възможности ...

това не е истина. Къде ги видя тези многократно чак по-малки възможности. Може нетбуците да отстъпват малко на лаптопите с 300-400 лева по-скъпи, но не много, а има лаптопи в ценовия клас на нетбуците, които са много по-зле, според мен.

#10 dixi

dixi

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1528 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 01:50

Това са два различни класа мобилни компютри, всеки със своите предимства и недостатъци, като се допълват взаимно. Интелигентите потребители знаят как да се възползуват от предимствата на двата класа, за другите остава утешението да си избиват комплексите в теми "за и против".
Публикувано изображение

#11 Progres

Progres

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2625 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 02:11

Това са два различни класа мобилни компютри, всеки със своите предимства и недостатъци, като се допълват взаимно. Интелигентите потребители знаят как да се възползуват от предимствата на двата класа, за другите остава утешението да си избиват комплексите в теми "за и против".

Много добре казано!

Едва ли цената би била критерий за избор между пк,лаптоп и нетбук. Всеки потребител си купува машина според нуждите му. Изключение правят децата, които гледат да съборят мама и тати с колкото се може повече парички за един як core2quad да може да подкара крисис на макс на 1600х1600, а всъщност дори не осъзнават колко мощна машина е това и какви са и възможностите. Аз ползвам почти постоянно лаптоп и бих казал че ми върши идеална работа. Не бих си взел нетбук поради факта че едно блекбъри от мтел за 200 лв ше ми върши същата работа. ПС също не бих си купил защото просто не ми трябва. :offtopic_s:
Публикувано изображение

#12 djagi

djagi

.

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4296 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 02:47

разликата м/у нетбук и лаптоп е доста тънка. За мен единствената съществена разлика е размера на екрана, която при нетбуците е м/у 7" и 10". Но пък 10" не бих казал че са малко и доста се доближават до 12-13" лаптопи.
Цената е критерии, разбира се. Особено когато става дума за втори или трети компютър. И не смятам, че едно "блекбъри от мтел за 200" ще върши същата работа. По-скоро един нетбук от 700 лв. ще върши същата работа на лаптоп от 1500 лв. за нуждите на повечето от нас.

Много добре казано!

Едва ли цената би била критерий за избор между пк,лаптоп и нетбук. Всеки потребител си купува машина според нуждите му. Изключение правят децата, които гледат да съборят мама и тати с колкото се може повече парички за един як core2quad да може да подкара крисис на макс на 1600х1600, а всъщност дори не осъзнават колко мощна машина е това и какви са и възможностите. Аз ползвам почти постоянно лаптоп и бих казал че ми върши идеална работа. Не бих си взел нетбук поради факта че едно блекбъри от мтел за 200 лв ше ми върши същата работа. ПС също не бих си купил защото просто не ми трябва. :offtopic_s:

#13 ^^ANGELSING^^

^^ANGELSING^^

Invisible Touch

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3600 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 03:10

Може би въпроса е малко поостарял или аз не съм открила правилната тема и реших да попитам.
Въпроса се състои в това какви са съществените разлики между лаптопа и нетбука т.е. лаптопа и с доста добри параметри докато нетбука е с многократно по-малки възможности, НО е по-мъничък. Повдигам въпроса, защо спорим и аз съм на мнението, че разликата от 200-250 лв. си заслужава лаптопа, а нетбука си е просто чисто пилеене на пари, вярно за всеки влак си има пътници и моля разни душички с много парички да не се правят на умници, че май-цялата нация е все от ВСЕЗНАЙКОВЦИ.
ТА ВЪПРОСА МИ Е ЗА и ПРОТИВ едните и др.
По възможност кратко ясно и без излишни СЛОВООТКЛОНЕНИЯ от темата.

Ако съм разбрала правилно имаш предвид нещата описани и в тази тема:
http://www.kaldata.c...howtopic=107394

А може би, тази тема е причина за голямото търсене и предлагане?! :

http://www.dnevnik.b..._na_na_netbuka/

За мнозина икономическата криза в световен мащаб е катастрофа. За други обаче именно икономическата криза е мощен фактор за развитие и налагане на традиционно конкурентни пазари. Това с особена сила важи за сектора на информационните технологии. В сферата на потребителската електроника големият печеливш засега се нарича нетбук.

Седмица след провеждането на най-популярното световно изложение в Лас Вегас - Consumer Electronics Show (CES), анализатори се надпреварват да прогнозират растеж на продажбите на минипреносимите компютри, добили популярност под името нетбук. При това в условия на криза и предвиждания за спад на ИТ пазара през 2009 г. В момент, в който Forrester Research за първи път след 2002 г. прогнозира намаляване от 3% в ръста на разходите, които бизнесът, правителствата и държавните администрации ще направят за компютри, софтуер и комуникации.

Всъщност настъплението на минилаптопите започна още през изминалата година. Само месец преди новогодишните празници разговарях с горд собственик на нетбук, който запалено обясняваше плюсовете на мъника. При това става дума за ИТ професионалист, а не за "редови" фен на джаджите и технологичните новости. Защо? Къде е провокацията? Каква е разликата между нетбук и ноутбук? С какво тези малки преносими компютри, толкова малки, че традиционните лаптопи вече изглеждат прекалено големи, грабнаха вниманието на потребителите?

Като цяло самото име на най-младия член на семейството на компютрите дава отговор на този въпрос. Нетбукът е предназначен най-вече за работа в интернет. Малките преносими компютри може да имат алуминиево тяло и водоустойчива клавиатура или път touch screen, но не очаквайте да гледате DVD или да пазите стотици снимки и музикални файлове. И тук размерът "има значение". Потребителят може да си позволи да избере супермалък преносим компютър, стига да е наясно, че нетбукът му трябва предимно за работа в мрежата.

Другото голямо предимство на нетбука, особено в условия на икономическа криза и затягане на ИТ бюджетите, е сравнително ниската цена на минипреносимите устройства. Уточнението "сравнително ниска" цена не е случайно. През изминалата година повечето представители на семейство нетбук се предлагаха под 400 щатски долара. Цена, на която не може да бъде намерен и най-евтиният лаптоп. Тази година със сигурност редица модели ще останат в нишата на компютрите с най-ниски цени. Ако съдим от видяното на изложението в Лас Вегас обаче, на пазара се очакват модели нетбук на цени, конкурентни на по-големия им събрат ноутбука.

За очакваното раздвижване на този пазар говорят и стотиците публикации в специализираните тех-уебсайтове през последната седмица. Едва ли има друг артикул, представен на изложението на потребителска електроника във Вегас, така обстойно отразен в журналистически материали. "Световният лидер HP с Mini нетбук", "Dell разкрива свой нетбук", "AsusTek Computer показва Eee PC Touch" - това са само част от заглавията в мрежата.

Със сигурност фактът, че дори гиганти като HP и Dell, номер едно и номер две на пазара на производителите на компютри, пускат свои модели нетбук, е достатъчно красноречив. А данните на третата цитирана компания - Asus, за продадени 5 млн. нетбука през 2008 г. определено не могат да бъдат отминати с безразличие. Особено от конкуренцията. Затова и не е изненадващо, че и други традиционни производители на компютри като Sony, MSI Computer и Lenovo например залагат също на нетбука.

Лидерът от Пало Алто - HP, представи в Лас Вегас Mini 2140 - най-новия член на линията Mini нетбук. Цената на 2140 е стотина долара по-висока от средната в този клас. Срещу тях за разлика от Mini 1000 този модел предоставя по-голяма сигурност при пренос - алуминиево тяло и специална клавиатура. Не е за пренебрегване и фактът, че "умното" устройство ще се самоизключва, в случай че бъде изпуснато. Очаква се Mini 2140 да е достъпно на пазара в края на януари на цена около 500 долара.

В рамките на Consumer Electronics Show беше представен и нов Mini 1000 Mi на по-ниска цена от малко над 300 долара. За радост на феновете на Linux устройството е снабдено именно с тази операционна система и се предлага в две конфигурации - с твърд диск 60GB или с карта 8GB/16GB SSD.

И японският гигант Sony не изостана от надпреварата. В рамките на CES беше показан най-лекият 8-инчов нетбук, който тежи всичко на всичко 640 грама. И макар че все още не е официално в продажба, стартовата цена е определено стряскаща за цена на нетбук - 900 долара. Освен традиционните за Sony няколко цвята устройството се отличава с много висока в този сегмент резолюция (1600х768 пиксела) и батерия, която позволява работа до 4 часа. Потребителите ще могат да работят в мрежата, без да зареждат операционната система на устройството. А дали всичко това оправдава високата цена, ще стане ясно през февруари, когато нетбукът ще се появи на пазара.

Asus е компанията, която със своята серия Eee PC изглежда с най-дълъг стаж в производството на нетбуци - от 2007 г. Миналата седмица във Вегас беше представен 9-инчовият Eee PC Touch. Моделът, чийто екран освен това се върти и става на таблет, ще стигне до пазара през март на цена около 500 долара. Подобен сгъваем нетбук, който се трансформира в таблет с чувствителен екран, е и моделът Classmate PC, отново представен в рамките на световното изложение за потребителска електроника.

Ако добавим тук и чисто новите предложения на по-популярни производители на компютри като Dell и MSI Computers и на по-малко познати фирми като французите от Archos например, става повече от ясно, че въпреки икономическата криза 2009 г. никак няма да е скучна, когато става дума за пазара на най-миниатюрните компютри - този на нетбуците. А какво по-хубаво за крайните потребители от силната конкуренция, нали?

Подписа ми, само на лист хартия... Публикувано изображение"Това, което не ме убива, ме прави по- силен" (Ницше)

#14 martab

martab

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 250 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 03:58

всичко зависи от това за какво ще се използват! и колко мобилен си! ако много пътуваш и оставаш за по-дълго на различни места в които трябва да вършиш сериозна работа изискваща доста ресурси (по-мощни 3D програми; CAD CAM.. ) и особено голям екран - естествено лаптоп!!! ама колко са такива!!!??? за повечето нетбука им е достатъчен, а и е по-лек!!! ако основно работиш или учиш там където живееш по-добре е РС + нетбук(или PDA)!
аз не съм от много мобилните затова моя избор е настолно РС за основна работа и PDA + флаш за мобилност! а за домашна мобилност си пазя и няколко по-стари РС та във всяка стая имам РС(в мрежа са)
С риск да ме убият продавачите на НОВИ комп. ще кажа, че на много малко хора наистина им трябват мощни РС-та за работата им!!!!между немалкото ми познати само 2-3 са такива!!! не че между останалите няма и с мощни машини, ама те са повече за "престиж на фирмата"! (или заради децата - за новите игри! - позната картинка- таткото работи на старото РС, а синчето се "бори" на новото!)
повечето от хората си използват РС-то за обикновена, офис работа - текст, е-маил, интернет, данни, счетоводство! за което им е напълно достатъчен и Р3 или дюронче 700-1000мх с 256мб рам че и филми си гледат.
затова по-практичните от познатите ми си карат със старите РС - Р3 800-1000, адлон/дурон 1000-1700..... - за какво им е да ги сменят, като им вършат работа. всичко си е инсталирано... дори имам позната доцентка -пише си още лекциите и e-mail-те на един Р2400мх под вин98, почти насила я накарах да си увеличи малко паметта като и подарих една плочка 64 мб та и станаха 192!
според мен само глупаци купуват на децата си мощни лаптопи за игри! най много като ги носят насам натам да се фукат да ги скапят! като толкова искат да играят за 1/2 от цената им купи мощно РС и хубав монитор! така и вкъщи ще играят и на голям монитор!!!

Този пост е редактиран от martab: 08 март 2009 - 04:02

#15 rvp

rvp

kaldata маниак

• Hardware Team
  • 2080 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 14:40

но и възможностите са приблизително 2 пътит.е. процесор- ХАРД- рам- видео - ЗАСЛУЖАВА ли си да спестиш тези 250 лв.

Да разбира се, ако функциите на нетбука са достатъчни. Ще ти дам пример - Asus S101 е нетбук с тегло 1 кг., докато AMILO Pi 3525 тежи 2.9 кг. Защо трябва да мъкна устройство тежащо 3 пъти повече, на което няма да ползвам допълнителните функции ?
DFI LP UT X58 T3eH8 | Xeon W3680 | 3x4GB G.SKILL F3-12800CL9T-12GBRL | Palit Radeon 4870 1GB | WD 640GB | OS X 10.9

#16 moonclub

moonclub

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 428 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 15:05

Един лаптоп никога не е излишен. Ако някога ми се наложи ще избера лаптоп. Имам позната, която си пише лекциите на EEEPC. Аз лично пиша на голяма клавиатура, като дори клавиатурите на лаптопите са ми крайно неудобни за писане, какво остава за нещо по-малко. По-скоро ще ползвам X1, вероятно по-лесно ще се пише. Предпочитам да нося няколко килограма повече, вместо да ползвам нещо, което не ми е удобно, не е достатъчно мощно, няма достатъчно голям твърд диск за да си кача и половината от софтуера който ползвам и в най-добрия случай върви с XP.

#17 Keralain

Keralain

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 300 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 17:30

И аз съм на същото мнение. Предпочитам да си нося 1-2 кг в повече но да не правя такъв компромис със удобството си.
1.78 съм и само 50 кг. така, че няколко килца не са ми проблем, но не искам да се чувствам неконфортно докато работя и да се ограничавам от възможностите му. За нукои големината на дисплея може да не е проблем, но за мен Е. стандарта при мониторите вече е 22 инча и аз какво да си слагам часовникарски очила за да гледам филм ли.
НО всеки сам решава.

^^ANGELSING^^ - Извинявай за темата, но потърсих в търсачката и неоткрих твоята тема и затова отворих тази. Мисля, че си дала много добра информация и ето и линк към нея http://www.kaldata.c...howtopic=107394

#18 gogo velev

gogo velev

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 481 мнения

Публикувано 08 март 2009 - 20:47

мнението ми може да се сметне за оффтопик ,но това за стандарта на мониторите че е 22 инча бих казал че е малко пресилено,аз от 7-8 години съм на 17-ка и без проблеми си гледам филми и т.н.,а какво остава за 22 инча.аз да не съм сляп че да си взимам 22+ инча монитор.според мен стандартни са мониторите с размер 19 инча за настолен и 15.4 за лаптоп.10 за нет топ са си предостатъчни.
та по темата:както са казали хората преди мен:всичко е въпрос на избор-аз не виждам смисъл примерно да се вземе ейлиънуеър за над 4000лв и на него да се върши работа която може да се върши и на ЕееРС
неттоповете първо са замислени като отговор на програмата за компютър на всяко дете живеещо в страните от третия свят или там както беше.според мен да се обсъжда тази тема е напълно безмислено както е и темата за десктоп РС срещу лаптоп - и двете имат силно изявени страни и вече опира до вкус/възможности и т.н.
Неттоп:малък,удобен за разнасяне,евтин-идеален избор за ученик/студент
Лаптоп:голям,тежък,по-скъп-за бизнесмени и хора пътуващи с автомобил е идеален
Та аз бих избрал неттоп защото съм ученик ;)
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#19 crazyfrog

crazyfrog

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1160 мнения

Публикувано 09 март 2009 - 10:19

По принцип съм за хубав десктоп компютър, но... нямаме място в стаята и затова имаме лаптоп, кайто се ползва като десктоп.

#20 MoHuToP

MoHuToP

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 176 мнения

Публикувано 22 март 2009 - 11:16

Не съм съгласен за твърдението "прекалено слаб hardware". На нетбук 1000H прекрасно си подгрявам геймънга - Diablo, Warcraft 3, World Of WarCraft, Counter Strike, Doom 3, F.e.a.r, Grand Theft Auto : San Andreas както и други. PS CS3 върви великолепно, Corel също. Мога да плейвам и 720p... Батерията на Ейсъс нетбуците е наистина страхотна - аз докарах 9 часа - писане на курсова работа плюс музика.
Proud ASUS EEE PC 1000h Owner ♡
Proud ATi Radeon 9250 Owner - 238 / 164 | AGP 8x | 64 bit + 128 MB + TV Out + DVI
Proud HTC Magician Owner - WM 6.1 Professional WWE 03 Radio Version 1.12