Към съдържанието

Снимка
* * * * * 2 гласа

Топлоизолация, стериопор или фибран?

• Моля влезте за да отговорите
64 отговора в тази тема

#41 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8411 мнения
  • Град:§ 22
  • Интереси:емпирично изследване върху формите на простотията и начините на проявлението им

Публикувано 18 май 2009 - 06:57

Стериопор- за външна изолация трябва да е 15 см минимум :) !!..

15 см! Сигурен ли си? Че това е все едно втора стена.
Около нас в момента се прави изолация на 2 нови кооперации, но използват 5 см стиропор (или както там се нарича) за външните стени.

Само едно доуточнение : когато става дума за топлоизолация имайте предвид, че
който и да е материал с плътност под 30кг. м3 = не става !!!

В таблицата, която ползваме до тук в коментарите си (поне повечето от нас) няма такъв материал, все са под 30, само фибранът достига до 28 кг/куб.м
You'll Never Walk Alone

#42 ALEXONE™

ALEXONE™

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 434 мнения
  • Град:Мерцедес
  • Интереси:Разни.

Публикувано 18 май 2009 - 16:34

И къде да прочетем?
На сайта не е описано нищо конкретно за продукта.
Няма патенти, БДС стандарти Еко тестове ISO стандарти, само общи приказки!
Нищо лично. Публикувано изображение

:blink:
  • amam харесва това
Възпитаният мъж не прави забележка на жена, неправилно носеща траверса.
Първия > Мерцедес форум

#43 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8411 мнения
  • Град:§ 22
  • Интереси:емпирично изследване върху формите на простотията и начините на проявлението им

Публикувано 29 юни 2009 - 17:31

...Както всяка инвестиция, и тази е рискова, но гаранции никой за нищо не дава. Освен това, до нотдавна процедурата по самото одобряване/отпускане на този вид кредити е отнемало средно 20-40 дни, а сега ми отне по-малко от 3 дни.
Може и нищо да не получа в крайна сметка, но нека не сме черногледи.

Процедурата по възстановяването на 20% от кредита ми за енергийна ефективност отне точно 14 работни дни, преди час ми звъннаха от банката.
You'll Never Walk Alone

#44 ALEXONE™

ALEXONE™

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 434 мнения
  • Град:Мерцедес
  • Интереси:Разни.

Публикувано 29 юни 2009 - 19:25

Ето моя избор.
Външна изолация 5 мм Неопор на BASF от Гръцкия не горим справка:
Внимание!
Същия се произвежда и у нас, доколкото ме осведомиха Сливница и качеството му не е като на Гръцкия!

Публикувано изображение

Цената само на Непора е 10.40 лв. без ДДС мрежа 145 гр. шпакловката ще се до-избира (приемам предложения за марки и цени) за момента съм се спрял на Бебер продуктите.
Само труда съм го договорил отделно на 19 лв за кв.м с тяхно скеле.
На финала ще се постави силиконова боя върху гладка двойна шпакловка.

Боята ще избера между следните:

230 - ДИОСИЛ-Боя за външни фасади на силиконова основа

Или

ФАСАДНА СИЛИКОНОВА БОЯ ПРИМЕРА

Или същата на Вебер, но там цената е жестока.

Търся фирма или агенция за Реклама на скелето докато тече ремонта!
Къщата е на възлово кръстовище, за контакт тел. 0888312125 или на ЛС.

Публикувано изображение

Този пост е редактиран от ALEXONE™: 29 юни 2009 - 19:27

Възпитаният мъж не прави забележка на жена, неправилно носеща траверса.
Първия > Мерцедес форум

#45 dimd

dimd

Старост-нерадост

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2312 мнения
  • Град:ЛЮЛИН 10
  • Интереси:Форумен полицай !

Публикувано 29 юни 2009 - 21:10

Може да свалиш от парите за труд !
19лв/м2 е множко при тази стагнация !
Май не става въпрос за малко метри.
13-14 лева е що-годе поносима цена !

Този пост е редактиран от dimd: 29 юни 2009 - 21:12

БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ !
Egw eimai astynomikos !
Публикувано изображение

#46 kapeto

kapeto

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 335 мнения
  • Град:софия

Публикувано 29 юни 2009 - 21:35

Може да свалиш от парите за труд !
19лв/м2 е множко при тази стагнация !
Май не става въпрос за малко метри.
13-14 лева е що-годе поносима цена !

За 13-14лв.може да ти го направят само с калпави и неопитни майстори,който нямат работа и след това като погледнеш фасадата ще съжаляваш това се прави веднъж! Знам го от опит от 6год.се занимавам с това и неведнъж са ме търсили да се оправят подобни фасади,но тогава,като си платиш на ново материалите и част от труда и тогава ще разбереш,защо има толкова ефтини оферти.

#47 juve

juve

Опортюнист

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1016 мнения
  • Град:Филибар

Публикувано 30 юни 2009 - 06:06

Хах, гледам , че темата започва да се изражда :help wanted3:..... 10 см , 15 см ...... То както сте тръгнали , що не вземете да облицовате всичко с сандвич-панели - няма конденз , няма боя , няма мазилка - зимно време палиш една свещ с хола и си готов :help wanted3:
Впрочем понеже се занимавам с хладилни камери , терасата съм си я затворил с 10 см термопанел- пенополиоритан и на него съм сложил ПВЦ дограмата - е няма такава далавера да ви кажа , тишина , изолация ...обаче ако се сложи повече всичко би заприличало на цех за колбаси :cant believe:
Публикувано изображение
Хочешь помочь новичку - делай вместе с ним.
Хочешь помочь старику - делай вместо него.
Хочешь помочь мастеру - отойди и не мешай.
А хочешь помочь дураку - сам дурак!

#48 AntonBM

AntonBM

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 30 юни 2009 - 10:52

Полагайки топлоизолация на една стена се повишава коефициента на термичното и съпротивление “R” (коефициента на топлопреминаване на стената е U=1/R).
За да се оцени коя изолация е по-добра трябва да се говори с цифри.
R на стената се получава като се сумират отношенията b/ λ – (дебелина)/(коефициент на топлопроводност) на всички различни слоеве на стената. Т.е. за да се оцени коя топлоизолация е по-добра е достатъчно да се сравнят само стойностите на λ [W/m.k]. Колкото тази стойност е по-ниска – толкова по-малко топлина пренася този материал.
Ето сравнение на различни топлоизолации:
1. EPS – 0,041 – почти не се променя при различни плътности на материала.
2. XPS – 0,04 при плътност 60 kg/m³. Или 0,03 при плътност 20 kg/m³.
3. Полиуретан – 0,035 без промяна при плътност 30 или 40 kg/m³.
4. Минерална вата – 0,038 при плътност 30 kg/m³ или 0,033 при плътност 100 kg/m³.
Данните са взети от Наредба 7 от 2005 г. По нея се проектират всички сгради в момента.
Както виждате стойностите не са с много големи разлики. Най-ниската стойност е 0,03, а най-високата 0,041.
Т.е. 4 см. XPS има R=0.04/0,03=1,33 и топлоизолира, колкото 5,3 см. EPS. Имате калкулатори – сядайте и смятайте кое е по-изгодно да сложиш.
Дишането на стените не е мит. За нови сгради то е единственият начин да се изкара влагата от мокрите процеси (изсъхването на мазилките, бетона и т.н.). За стени се препоръчва EPS или минерална вата, а за подове и тавани XPS или Полиуретан.
Никой нищо не е писал за минералната (каменна) вата. Това е предпочитаният материал в германия за стени, понеже освен топлоизолационни свойства има шумо-заглушаващи свойства и е негорим материал. При пожар всички останали се стапят, капят надолу и разпространяват огъня.
Влагата не е вредно нещо (ако не е по стените). Човек се чувства най-добре при относителна влажност 50%. Машини понижаващи влажността в помещението ще подпомогнат за по-бързото изваждане на влагата от стените (освен ако не е запечатана с XPS), но как ще спиш в това помещение? На сутринта трудно ще си кажеш името...
Има клапи, които се монтират на PVC дограма, които се отварят и затварят в зависимост от относителната влажност на помещенията. Търсете си такива. Ако има мухъл на една стена възможните причини са:
1. Сградата е нова – трябват и минимум 3-4 години, за да приключат мокрите процеси.
2. Има термо-мост. Участък от стената пренася топлината повече от другите.
3. Външната мазилка и фасадна боя е компрометирана или некачествена.
4. Теч от ВиК или отводняване на покрив.

Този пост е редактиран от AntonBM: 30 юни 2009 - 10:54

#49 mimi38

mimi38

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 55 мнения

Публикувано 10 август 2009 - 21:11

Виж следните теми

Вътрешна и външна изолация...
Какъв материал да изберем за изолация на панелно жилище?
Топлоизолация. Вътрешна и външна топлоизолация. Монтиране на топлоизолация

#50 sokki

sokki

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 23 мнения
  • Град:Sofia (Underground) ;)

Публикувано 20 август 2009 - 18:44

1. EPS – 0,041 – почти не се променя при различни плътности на материала.
2. XPS – 0,04 при плътност 60 kg/m³. Или 0,03 при плътност 20 kg/m³.
3. Полиуретан – 0,035 без промяна при плътност 30 или 40 kg/m³.
4. Минерална вата – 0,038 при плътност 30 kg/m³ или 0,033 при плътност 100 kg/m³.
Данните са взети от Наредба 7 от 2005 г.

Малко не съм съгласен..... полиуретанът, който продава нашата фирма е със стойности на λ [W/m.k]

от 0,022 / 0,024/ 0,028 в зависимост от плътността (30 до 40кг./м³), като последната стойност е след остаряване.
Повярвай ми полиуретанът с най-добър коефициент на топлопроводимост е с плътност 40 kg/m³.

Поздрави и лек ден !

#51 AntonBM

AntonBM

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 21 август 2009 - 14:41

Аз пък, малко се съмнявам в стойностите, които цитираш...
Както съм писал по-горе данните, които съм дал по-горе са взети от Наредба 7 – 2005. Не съм си ги измислил. Проверявани са от сертифицирани лаборатории и са наложени като норми за проектиране.
Как да повярвам на твоите стойности, като когато отворих страницата на фирмата ви и попаднах на таблица, в която сравнявате вашата изолация с другите и ползвате завишени стойности на λ за останалите видове топлоизолации? Нормално е да си помисля, че след като сте поувеличили другите видове – сте понамалили вашата...
Ще се опитам да атачвам вашата таблица, за да се види за какво става въпрос...
Не искам да се заяждам, но аз като проектант разчитам само на сигурни данни. Ако вашите материали са с такива прекрасни стойности докажете ги. Има начини да се променят таблиците, които ползваме за изчисляване на топлоизолациите.
Ако аз заложа коефициента, който вие давате в моите изчисления и после се окаже, че стената няма тези характеристики, нося наказателна отговорност. За това ще ползвам коефициента, който е признат в Наредба 7, а именно 0,035 W/m.K. Както се вижда от предишният ми постинг, той е по-лош от характеристиките на XPS и минералната вата при определени плътности.

Прикачени файлове

• Прикачен файл  tablica.bmp   656,36KB   32 Брой сваляния

#52 amam

amam

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 1 мнения

Публикувано 07 февруари 2010 - 01:58

Почети малко повече за полиуретана !

Здравейте майстори, предстои ми да си направя външна топлоизолация и въпреки, че вече съм решил с каkъв материал да бъде искам да бъда сигурен. та за да си изясня имам нвколко въпроса, как така този стириопор избира да пропусне влагата от вътре на вън и не я поема от вън на вътре(имайки на предвит, че там влагата е повече), ще да е интелигентен нещо? Аз си мисля, че си го пропуска и в двете посоки и точно там е бедата. Поема си водичка, замръзва и край с изолацията, ако пък ще го хидроизолираме от вън, то как ще пропусне от вътре на вън. Така си си разссъждавам аз, щото то колкото майстори толкова и мнения.
Липсата на други аргументи против XPS, освен видите ли хотел Палас бил с EPS, нещо ме кара още повече да поразмишлявам. Та като изключим глупоста на тези мутро инвеститори излели милиони, разбира се и крадени парички в този "супер луксозен и печеливш" курорт, то всеки би могъл да посочи десетки други по стойностни обекти, изолирани с XPS.

#53 starstar

starstar

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 224 мнения

Публикувано 07 февруари 2010 - 14:54

Казва се стиропор.
Точно паропропусклив е и затова се използва той, а не фибран за стените. Влажността е по-ниска вън.
За вътрешна изолация не се ползва, защото гори, за вътрешна - минерална или каменна вата.

#54 kapeto

kapeto

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 335 мнения
  • Град:софия

Публикувано 16 май 2010 - 08:32

Казва се стиропор.
Точно паропропусклив е и затова се използва той, а не фибран за стените. Влажността е по-ниска вън.
За вътрешна изолация не се ползва, защото гори, за вътрешна - минерална или каменна вата.

И за външна изолация гори или поне се свива особенно на южна фасада.Стиропора е лъжа работа купуват го,защото е евтин "и бил дишал"ама след години се вижда за какво става въпрос.

#55 milen@

milen@

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 8 мнения
  • Град:Sofia Bulgaria

Публикувано 03 юни 2010 - 21:44

Може ли някой да даде съвет какво е препоръчително да се направи в този случай: панелно жилище 30г,източно,ПВС-дограма-конденз и мухъл на всички стени,дори зад гардероба,понеже е на 2ет едната стая е точно над козирката на входа, има две входни врати,които рядко се затварят през зимата,отдолу е страхотно течение.Та въпроса ми е каква изолация би била подходяща най-вече за тази стая,че там проблемът е най-сериозен? На пода е направена доста плътна замазка с перлит по съвет на майстори,но явно не помага. Препоръки за майстори на лс, плс.

Този пост е редактиран от milen@: 03 юни 2010 - 22:46

#56 dimd

dimd

Старост-нерадост

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2312 мнения
  • Град:ЛЮЛИН 10
  • Интереси:Форумен полицай !

Публикувано 03 юни 2010 - 21:59

Може ли някой да даде съвет какво е препоръчително да се направи в нашия случай: панелно жилище 30г,източно,ПВС-дограма-мухъл на външните стени,понеже сме на 2ет едната стая е точно над козирката на входа, има две входни врати,които рядко се затварят през зимата, отдолу е страхотно течение.Та въпроса ми е каква изолация би била най подходяща най-вече за тази стая, че там проблема е най-сериозен? На пода е направена доста плътна замазка с перлит,но явно не помага.

Изолация на тавана на входа,естествено за твоя сметка !
БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ !
Egw eimai astynomikos !
Публикувано изображение

#57 NavNav

NavNav

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1691 мнения

Публикувано 03 юни 2010 - 22:53

Изолация на тавана на входа, естествено за твоя сметка!

Точно така. Освен това ефективна външна изолация на стената.

Добре е да се използва 100-милиметров фасаден изолационен стиропор, за да "дишат" стените,
и всички материали да са висококачествени. Ако при полагането на изолация се пести от качество заради някакви си левове по-малко, последствията обикновено са плачевни и излизат през носа.

milen@, не разчитай само на този форум, а се разтърси из Мрежата. Постепенно ще стигнеш до правилното решение. ;)
  • milen@ харесва това

#58 milen@

milen@

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 8 мнения
  • Град:Sofia Bulgaria

Публикувано 04 юни 2010 - 10:03

Благодаря за съветите,помолих за инфо,за да се ориентирам, защото като дойдат майстори и ме видят жена, която нищо не разбира и ми предлагат какво ли не за мнооого високи цени...знаете как е. Възможно ли е заради козирката да се вдига толкова цената? Само с минерална вата отвътре няма ли да стане?

Този пост е редактиран от milen@: 04 юни 2010 - 16:43

#59 kmvasilev

kmvasilev

kaldata маниак

• VIP Потребител
  • 4592 мнения
  • Град:Сливен
  • Интереси:MotoGP, Formula 1, електроника и електротехника, компютрите - софтуер и хардуер и т.н.

Публикувано 04 юни 2010 - 11:21

Макар и темата да е вероятно за външна изолация леко спамерски ще споделя с вас, че смятам да понамажа 1-2 стаи това лято с ей това чудо и да го пробвам Публикувано изображение
Насила хубост не става !

#60 juve

juve

Опортюнист

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1016 мнения
  • Град:Филибар

Публикувано 06 юни 2010 - 00:49

че смятам да понамажа 1-2 стаи това лято с ей това чудо и да го пробвам Публикувано изображение

А бе мисля, че мухъла може и да го спре, било по химичен,било по някакъв си там супер космически начин, само че не вярвам да има някакъв осезаем изолационен ефект... вече като чуя че нещо било разработено :
а) - за аеронавтите на щатите
б) - за космонавтите на Съветите
в) - за Военните на СССР
г) - от заводите които произвеждат също така и ......
направо се изприщвам! :angry:

едната стая е точно над козирката на входа, има две входни врати,които рядко се затварят през зимата,отдолу е страхотно течение.

Хах ..аз съм в апартамент с пощите със същото положение.... свалих ги сложих изолация, сложих пощите пак и един реши да ме поучава че се загрозявал вхоза, защото нюанса на боята ми не бил същия ( входа не е боядисван последните 20 години може да си го представите)...но спокойно, не го Пребих, трябва да сме европейци все пак :cool:
Публикувано изображение
Хочешь помочь новичку - делай вместе с ним.
Хочешь помочь старику - делай вместо него.
Хочешь помочь мастеру - отойди и не мешай.
А хочешь помочь дураку - сам дурак!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни