Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Колко струват здравните осигуровки ?!

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
6 отговора в тази тема

#1 STINGO

STINGO

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 57 мнения

Публикувано 09 април 2010 - 18:51

Здравейте , всички ! Значи ... работя на едно място, където съм осигурен на 4 часа и около 145 лева заплата. Въпроса ми е , ако някой може да ми каже как стоят нещата с осигурените на 4 и 8 часа. Работодателят колко трябва да плаща , колко и аз , защото мисля , че ме лъжат. Казват ми , че осигуровката за 4 ЧАСА е около 70 лева (което не ми се вярва) , то ако е така за 8 часа трябва да е около 140-150 лева. Моля някой по -напред в материала да помогне. :)
Желая ви 12 месеца без болести,52 седмици без грижи,365 дни щастие,8760 часа любов,525600 минути кеф и 31536000 секунди секс!

#2 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8411 мнения

Публикувано 09 април 2010 - 19:25

В момента здравноосигурителната вноска (ЗОВ) е 8% и се изчислява върху брутното месечно възнаграждение. 60% (т.е. 4.8%) от нея е за сметка на работодателя, а останалите 40% (3.2%) са за за сметка на работника.
Делът на работника се удържа от заплатата му, а работодателят внася за своя сметка съответната част. Цялата ЗОВ отива в НАП по ЕГН.
Пример: ако работникът получава 100 лв брутно възнаграждение, то ЗОВ му е 8,00 лв, от които 4.80 лв му внася работодателя, и 3,20 лв плаща (под формата на удръжка) работникът.
Това важи за всички работещи на трудов договор, независимо от продължителността на работното време и начина на отчитането му.
На този адрес - https://inetdec.nra....gory=103,common можеш свободно да си проверяваш здравния статус (изисква се Internet Explorer)

Въпросът ти е само за ЗОВ, но би следвало да знаеш, че има и пенсионни осигуровки, които са по-големи като процент. Ако проявяваш интерес, виж тук за подробности или пиши пак в темата.

Добавено: получих на ЛС запитване от потребител, не успял да се срави с проверката на здравноосигурителния си статус в сайта на НАП, та затова ще онагледя действията:

Линкът по-горе отваря този екрана Прикачен файл  ZOV1.jpg   46,79KB   18 Брой сваляния, след избора излиза нов - Прикачен файл  ZOV2.jpg   105,62KB   16 Брой сваляния.

Избира се Здравноосигурителен статус и се натиска бутона Справка. Излиза нов екран, въвежда се съответния ЕГН и бутона Продължи. Това е.

С риск да стана банален, ще повторя, че се изисква използването на Internet Explorer!

Този пост е редактиран от hlevoust: 10 април 2010 - 12:54

You'll Never Walk Alone

#3 STINGO

STINGO

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 57 мнения

Публикувано 09 април 2010 - 21:05

В момента здравноосигурителната вноска (ЗОВ) е 8% и се изчислява върху брутното месечно възнаграждение. 60% (т.е. 4.8%) от нея е за сметка на работодателя, а останалите 40% (3.2%) са за за сметка на работника.
Делът на работника се удържа от заплатата му, а работодателят внася за своя сметка съответната част. Цялата ЗОВ отива в НАП по ЕГН.
Пример: ако работникът получава 100 лв брутно възнаграждение, то ЗОВ му е 8,00 лв, от които 4.80 лв му внася работодателя, и 3,20 лв плаща (под формата на удръжка) работникът.
Това важи за всички работещи на трудов договор, независимо от продължителността на работното време и начина на отчитането му.
На този адрес - https://inetdec.nra....althStatus.home можеш свободно да си проверяваш здравния статус (изисква се Internet Explorer)

Въпросът ти е само за ЗОВ, но би следвало да знаеш, че има и пенсионни осигуровки, които са по-големи като процент. Ако проявяваш интерес, виж тук за подробности или пиши пак в темата.

Благодаря много за бързия отговор. И в моя случай значи ЗОВ ми е около 10 лева , така ли ? Помогни ми малко, защото не ги разбирам много тия работа, пък виждам, че теб те бива доста, ако ти се занимава, ако не здраве да е ! :)
Желая ви 12 месеца без болести,52 седмици без грижи,365 дни щастие,8760 часа любов,525600 минути кеф и 31536000 секунди секс!

#4 emmi

emmi

гаднярка

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1897 мнения

Публикувано 09 април 2010 - 21:21

http://www.account-b...07/page.php?691 - това е калкулатор с който можеш да си изчислиш колко са твоите удръжки и колко плаща работодателят. Като имай предвид, че удръжките са върху сумата на осигуровката. Т.е, не колко пари ти дават на ръка, а върху колко те осигуряват. Ако си на половин работен ден съответно тази сума се дели на половина.
Жената-Скорпион трябва да се обича дълго и много, в най-лошият случай - скъпо.

#5 STINGO

STINGO

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 57 мнения

Публикувано 09 април 2010 - 21:29

http://www.account-bg.info/e107/page.php?691 - това е калкулатор с който можеш да си изчислиш колко са твоите удръжки и колко плаща работодателят. Като имай предвид, че удръжките са върху сумата на осигуровката. Т.е, не колко пари ти дават на ръка, а върху колко те осигуряват. Ако си на половин работен ден съответно тази сума се дели на половина.

:) :) :) :) :wors: :wors: Мерси много , ще черпя ;)

#6 Филипов

Филипов

kaldata маниак

• VIP Потребител
  • 2355 мнения

Публикувано 19 април 2010 - 18:06

И да допълня че не е важно колко ти е заплатата. Осигуровките са минимално върху прага за съответната професия. Ако ти плащат около минимална трябва да те осигуряват в/у прага. Той е равен на МРЗ само за нискоквалифицирани професии като хигиенист, товаро-разтоварач или подобни.
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една ябълка.
Ако двамата имаме по една идея или информация и ги разменим, всеки ще има по две!
Унищожителите на българската природа

#7 emmi

emmi

гаднярка

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1897 мнения

Публикувано 20 април 2010 - 19:51

И да допълня че не е важно колко ти е заплатата. Осигуровките са минимално върху прага за съответната професия. Ако ти плащат около минимална трябва да те осигуряват в/у прага. Той е равен на МРЗ само за нискоквалифицирани професии като хигиенист, товаро-разтоварач или подобни.

т.е. важно е кое от двете е по-високо. И върху него трябва да те осигуряват.
Жената-Скорпион трябва да се обича дълго и много, в най-лошият случай - скъпо.