Към съдържанието

Снимка
- - - - -

BIOS префлаш

• Моля влезте за да отговорите
13 отговора в тази тема

#1 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 12:21

Здравейте,
преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

#2 pataran

pataran

kaldata маниак

• Hardware Team
  • 4955 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Компютри, спорт,

Публикувано 28 юли 2010 - 12:25

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

21727409572.png

#3 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 30946 мнения
  • Град:Somewhere over the rainbow

Публикувано 28 юли 2010 - 12:27

Здравейте,
преинсталирах един лаптоп Lenovo 3000 N200 и след това дръпнах официалния софт на Lenovo за sytem update, който уж бързо и безболезнено инсталирал всичко необходимо за системата (драйвери, ъпдейти...). Е да, ама не... Препоръча ъпдейт на биоса и викам, айде нали си е техния софт, какво може да стане толкова... Тръгна да си тегли и да си обновява там каквото му трябва и след като се рестартира всичко беше до там. Стига до средата на зареждането на XP-то. При опит да се форматира вади грешка, че не открива твърдия диск.

Това ме навежда на мисълта, че се прецака BIOS-а. Какви са вариантите за възстановяване? Четох за обновяване през bootable cd, но не съм сигурен откъде и кой bios да изтегля.

Не е задължително да е проблем с БИОС-а, пробвай с жива линукс дистрибуция дали ще се вижда диска
Тегли се последния БИОС от сайта за ъпдейт версия за СД, пише се на СД и се стартира от там

БИОС онлайн не се обновява! Оправянето, ако е възможно, само в сервиз.

Това обновяване не е онлайн. Софтуера тегли нещата локално и пуска програмата за ъпдейт. Правил съм го много пъти на ИБМ машини без проблем

#4 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 12:55

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Този пост е редактиран от firefly: 28 юли 2010 - 12:58

#5 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 30946 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:03

Пуснах Убунту и виждам харда. Тогава какъв може да е проблемът? Така както е с лайв линукса може ли да се флашне биоса?

Не, писах по-горе как се прави. И пробвай да настроиш в БИОС-а емулация на ПАТА

#6 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:05

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

#7 pataran

pataran

kaldata маниак

• Hardware Team
  • 4955 мнения
  • Интереси:Компютри, спорт,

Публикувано 28 юли 2010 - 13:13

Как да я открия тази версия на BIOS за CD? Моля да ме извините, но с BIOS изобщо не съм се занимавал и ми е тъмна мъгла там...

Тук има описано как става http://www.biosflash...ios-boot-cd.htm

21727409572.png

#8 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 30946 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:16

Да си чувал че Леново имат сайт за поддръжка?
http://www-307.ibm.c...9&validate=true

А ето и страницата с БИОС-а
http://www-307.ibm.c...ocid=MIGR-68504

П.П. Провери за всеки случай дали това е точния модел

Тук има описано как става http://www.biosflash...ios-boot-cd.htm

Недей предлага такива неща, Леново имат достатъчно особености за поддръжка!

#9 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:19

Ами там го търсих и аз. Моделът обаче е 0769, а за него има само обикновения инсталационен драйвер. За CD виждам само за другия модел (0687).

#10 Даниел Стоянов

Даниел Стоянов

DaNieL

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1659 мнения
  • Интереси:Разностранни

Публикувано 28 юли 2010 - 13:26

Опитай да възстановиш настройките в биоса (Default Settings). Аз скоро флашнах БИОС-а и нещеше да зареди Windows-а, преди да му дам рестарт на настройките.

#11 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:34

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

#12 badsector

badsector

fallen paladin

• Hardware Team
  • 5323 мнения
  • Интереси:Request timed out.

Публикувано 28 юли 2010 - 13:39

...Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Бърка защото няма драйвери за него в ХР. Могат да се инсталират допълнително, но няма практически смисъл.
Will I ever grow up?.

#13 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 30946 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:39

Спрях някакъв SATA AHCI mode и сега успях да заредя windows-a. Изтеглих наново ъпдейта от сайта на леново и го пуснах, след което ми изписа, че вече съм с последната версия на биоса. Тоест предният път се е получило предполагам.

Та каква е ролята на този АHCI mode и защо бърка работата?

Ето подробно описание на спецификацията: http://www.intel.com...ialata/ahci.htm
С едно изречение и безкрайно опростено: включване и изключване на емулиране на SATA диск като PATA
Вероятно ъпдейта на БИОС е ресетнал съществуващите настройки на БИОС

#14 firefly

firefly

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 37 мнения

Публикувано 28 юли 2010 - 13:46

Сега инсталирам уж някакви драйвери за AHCI. Ако се оправи ще го пусна, ако не - ще си стои спряно...

Благодаря за помощта.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни