Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Прехвърляне на апартамент

• Моля влезте за да отговорите
9 отговора в тази тема

#1 Жоро9

Жоро9

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 5 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 15:25

Бих искал да попитам как би било по-изгодно мой родител да ми прехвърли апартамент?Дарение или покупко-продажба?
Какви са плюсовете и какви минусите при единия и другия случай?
Знам че дарението по-късно може да се оспорва...Данъчната оценка на имота е около 30 000 лева.
Благодаря предварително!

Този пост е редактиран от Жоро9: 07 септември 2010 - 15:28

#2 zlinaka

zlinaka

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1008 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 15:32

При дарение ще ти излезе най тънко - плащат се нотариални такси, местни данъчни такси...предекларира се имота... - каквото и да си изберете така и така ще минете през нотариус и той ще ви обясни нещата - за това и им се плаща.
Жената е защитната стена на вагината (аман от ш*нди с правомощия)

#3 Жоро9

Жоро9

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 5 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 15:37

Нотариалните такси е ясно, че няма как да се избегнат!
Въпроса ми е при покупко продажба би следвало да се платят някакви данъци след като се вземат пари ...Какви са тези данъци, които дължи моя родител?

#4 gyps

gyps

Exciter

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2453 мнения
  • Град:The Old Capital City
  • Интереси:Нищо селско не ми е чуждо!

Публикувано 07 септември 2010 - 15:42

Въпросите са ти от компетенцията на адвокат.Тук няма да ти се даде точен отговор,само предположения.Не може ли да прежалиш 20 лева и около час време?

Този пост е редактиран от gyps: 07 септември 2010 - 17:40

Винаги посрещай критиките с високо вдигнат среден пръст.

#5 cervellona

cervellona

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 41 мнения
  • Интереси:Най-великата доблест не е в това никога да не паднеш, а да се изправиш всеки път, когато паднеш.

Публикувано 07 септември 2010 - 15:56

С дарение ще си спестиш местен данък 2%,който го прибира нотариуса и естествено ще ти излезе много по - ефтино прехвърлянето.Да,дарението може да се оспори,но не е толкова лесно колкото си мислиш.Ако имаш финасова възможност покупко - продажбата е за предпочитане.Ако имаш въпроси или нещо неясно питай!

#6 zlinaka

zlinaka

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1008 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 16:02

Двата процента са си за данъчното мисля а не за нотариуса - той си прибира негов %.
Освен това се прави данъчна оценка - ако продажната цена е по-висока от данъчната оценка се плаща и данък от продавача върху тази разлика която се води личен доход.

Този пост е редактиран от zlinaka: 07 септември 2010 - 16:07

Жената е защитната стена на вагината (аман от ш*нди с правомощия)

#7 mr_nobody

mr_nobody

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 130 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 16:31

Бих искал да попитам как би било по-изгодно мой родител да ми прехвърли апартамент?Дарение или покупко-продажба?
Какви са плюсовете и какви минусите при единия и другия случай?
Знам че дарението по-късно може да се оспорва...Данъчната оценка на имота е около 30 000 лева.
Благодаря предварително!

Нито едното, нито другото. И в двата случая дължиш данъци, с които управляващите ще си купуват нови служебни лимузини и ще хранят циганите с по 10 чавета. Ако искаш само да станеш собственик на апартамента, най-добре родителят ти да напише завещание. Нотариалната му заверка е под 10 лева. И като му дойде времето, наследяваш апартамента, без да плащаш нито стотинка. Ако искаш да го продаваш, родителят ти ти пише генерално пълномощно, чиято нотариална заверка същ е под 10 лева. И пак не плащаш нищо на шибаната държава.
Ласкае ме фактът, че някой внимателно чете и помни с месеци написаното от мен, дори когато признанието е под форма на опит за ирония ;)

#8 dimd

dimd

Старост-нерадост

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2312 мнения
  • Град:ЛЮЛИН 10
  • Интереси:Форумен полицай !

Публикувано 07 септември 2010 - 16:45

Покупко-продажба със запазено право на ползване от твоите родители.
Явно сте в добри отношения,но за бъдеще ще е добре да сте се подсигурили.
Покупко-продажба не може да се оспори или развали,а в същото време и родителите ти си запазват правото на ползване,при което те плащат местните годишни данъци.
Много внимателно трябва да подходите,защото дарение се оспорва и разваля лесно,а завещанието запазва права на ощетени наследници и при дело се възстановяват не толкова трудно.
БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ !
Egw eimai astynomikos !
Публикувано изображение

#9 realprofesora

realprofesora

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 112 мнения

Публикувано 07 септември 2010 - 16:58

Не питай старило ,питай патило!!
Сега приятел слушай ме внимателно!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
И аз на времето мислех да спестя някой лев и мамини да ми препишат апартамента чрез дарение и така направихме и всичко ОК, докато сестра ми не разбра и не почна да тормози мама и тате.И хората се принудиха да си го поискат обратно.Ама аз не го давам и се стигна до съд.Еми развалиха дарението и така останах без имота .
След време като починаха родителите ми ,със сестра ми пак не се разбрахме и пак се съдихме и наплатих на нея известна сума и апартамента остана за мен( там вече е важно да имаш силен адвокат)
Така ,че ако искаш да си сигурен ,че имаш имот, нека да ти го препишат чрез ПРОДАЖБА ,като си оставят една стая до смъртта си с право на живеене в стаята.Пък ако искаш много да не си вирят мусурите дъртите ,направо чрез продажба без стая и тва е.
Никво дарение -повтарям ти НИКВО ДАРЕНИЕ или чрез ГЛЕДАНЕ и подобни ,не се заблуждавай, ако ще сто адвоката да ти казват, че не се развалят.!!!!
След време никой не може да го оспорва . И като ти го прехвърлят бягай в данъчното и го регистрирай на твое име веднага.И водата и тока на твое име .
Е за тоз съвет се зима не 20 ,а 100 лева .Щото съм го изкарал на гърба си .
Да сте живи и здрави !!!
И да знаете една приказка от мене-докато имота не е на твое име ,чрез продажба ,да знаете че НИЩО НЯМАТЕ.

Покупко-продажба със запазено право на ползване от твоите родители.
Явно сте в добри отношения,но за бъдеще ще е добре да сте се подсигурили.
Покупко-продажба не може да се оспори или развали,а в същото време и родителите ти си запазват правото на ползване,при което те плащат местните годишни данъци.
Много внимателно трябва да подходите,защото дарение се оспорва и разваля лесно,а завещанието запазва права на ощетени наследници и при дело се възстановяват не толкова трудно.

+1 изпревари ме с 9мин
Е за тва ти говорех само че аз го изкарах преди 1 година на гърба си .Година и полвина се съдихме.

#10 Жоро9

Жоро9

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 5 мнения

Публикувано 08 септември 2010 - 09:21

Благодаря на всички, които са си направили труда да си дадат мнението!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни