Към съдържанието

Снимка
* * * * * 1 гласа

Рутер - какво е това "чудо" и за какво се ползва ?

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
14 отговора в тази тема

#1 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 18:48

Здравейте,
може на повечето от вас да ви прозвучи тъпо, но на мен лично ми е много интересно за какво служи така наречения рутер ? От тук-там съм чул, че някой го ползвали вместо firewall, други споделяли нет и др. такива. Интересното ми е ако да речем си взема един такъв рутер, може ли да го ползвам вместо firewall и по-надежден ли е ? Общо взето нищо не разбирам от цялата тази работа, затова Ви моля, ако може да ми обясните подробно за това.
Много благодаря!
П.П. По така наречените "големи" форуми не открих подробна информация и затова пиша тук с надеждата да се намерят добри хорица, които да ми помогнат. :)

#2 t0ny

t0ny

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 95 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 20:29

Рутърите(routers) са физически устройства, които свързват множество жични или безжични мрежи в едно. Технически, жичния или безжичния рутър е Layer 3(Слой 3) вход, което означава, че жичния/безжичния рутър свързва мрежите и действа в мрежовия слой на OSI модела.
Домашните мрежи, често жичен или безжичен рутър за Internet Protocol(Интернет протокол - IP), защото IP е най-често срещания OSI мрежови слоев протокол. IP рутър като DSL или broadband рутър за кабелен модем свързва домашната домашна мрежа(LAN) с глобалната мрежа(wide-area network - WAN) на Интернет.
Чрез поддържане на информацията, свързана с конфигурацията в устройство, наречено routing table или рутиращо табло, жичните и безжичните рутъри също така имат способността да филтрират трафика(входящия или изходящия), базирани на IP адресите на системите, които изпращат и системите, които получават. Някои рутъри позволяват на домашния мрежови потребител да ъпдейтва рутиращото табло от интерфейса на уеб браузъра. Broadband рутърите комбинират функциите на рутърите с тези на мрежовите суичове и firewall-овете в едно-единствено устройство.
be cool!

#3 darksoul

darksoul

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 109 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 20:50

Рутърите(routers) са физически устройства, които свързват множество жични или безжични мрежи в едно. Технически, жичния или безжичния рутър е Layer 3(Слой 3) вход, което означава, че жичния/безжичния рутър свързва мрежите и действа в мрежовия слой на OSI модела.
    Домашните мрежи, често жичен или безжичен рутър за Internet Protocol(Интернет протокол - IP), защото IP е най-често срещания OSI мрежови слоев протокол. IP рутър като DSL или broadband рутър за кабелен модем свързва домашната домашна мрежа(LAN) с глобалната мрежа(wide-area network - WAN) на Интернет.
    Чрез поддържане на информацията, свързана с конфигурацията в устройство, наречено routing table или рутиращо табло, жичните и безжичните рутъри също така имат способността да филтрират трафика(входящия или изходящия), базирани на IP адресите на системите, които изпращат и системите, които получават. Някои рутъри позволяват на домашния мрежови потребител да ъпдейтва рутиращото табло от интерфейса на уеб браузъра. Broadband рутърите комбинират функциите на рутърите с тези на мрежовите суичове и firewall-овете в едно-единствено устройство.

<{POST_SNAPBACK}>

Извинявай t0ny , но просто си го написал найстина професионално и аз ще си позволя да го кажа с по простички думи като за такива като мен.... предполагам, че момчето те е разбрало, но за другите да поясня :)

Тааа рутера е устройство в което може да включите няколко компютъра към него. Така си правите своя мрежа и компютрите си се виждат един друг.
Това рутрче обаче има и още един извод, а той е за Интернет (предполагам, че за това ще го ползвате и няма да давам друга информация).
Та този рутер ви позволява да се вържете към вашият доставчик чрез компютърен кабел или кабелният модем който също има мрежови кабел за връзка или DSL модема който също има мрежово кабелче с което да се свържат.

Таа така до тук- правите си локална мръжа, а с едно кабелче се връзвате към вашият доставчик.
Какво става и защо се прави това?
Ами рутера крие вашите компютри и отвън хората виждат рутера като компютър, ама много защитен компютър. Ииии така те не знаят колко и какви компютри имате. Вашата малка мрежа си е защитена, защото никой не знае за нея.

Второто преимущество е, че рутера позволява да се защитите от атаки, защото хората атакуват рутера, а не вашите компютри (а той няма Windows - Linux или поне не като на обикновен компютър) така че те не могат да го хакнат и да го набухат с вируси и троянци...и така те се гърбат да проникнат в рутера ви мислейки че е вашият компютър, а вие спите спокойно и си менкате файлове или играете в локалната си мрежа... па може и интернет да си ползвате.. ваша воля :)

Последно: рутера се управлава чрез интернет браузър - просто в книжката която идва с рутера има описание как... лесно е и общо взето не се налага да пипате много по настройките (особенно ако е с кабел, а не безжичен)

Надявам се да сте разбрали всичко след моето простовато обяснение - защото просто съм простичък човечец :Р

Този пост е редактиран от darksoul: 23 януари 2006 - 20:54

пътят в живота е едно огромно, равно поле оградено с непристъпни планини някъде там зад хоризонта.

#4 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 20:56

Много благодаря! Рабзрах това, за което питах! :) Искам да задам само няколко "допълнителни" въпроса. От къде мога да си купя такъв рутер и за какви пари ? Има ли нужда да използвам защитна стена на моя Windows XP след като интернета на PC-то ми минава през този рутер ? До колкото съм чел по други форуми, много се търсят слаби машини(100-300Mhz CPU, 64MB RAM...), за да се ползват като рутер... Това не ми е ясно, рутера всъщност отделен компютър ли е или е нещо като "проставка" или външно устройство ?
И още нещо... Към рутера може ли да се върже само 1 PC, без други които да са в мрежа, защото евентуално ако си взема ще го ползвам само и единствено за моето PC...
Отново благодаря! :)

Този пост е редактиран от eXRuLeZz: 23 януари 2006 - 20:59

#5 t0ny

t0ny

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 95 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 20:58

рутера прилича на суич :)
иска ми се да ти го обясня по просто ама не намирам точните думи

Този пост е редактиран от t0ny: 23 януари 2006 - 21:02

be cool!

#6 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:01

<{POST_SNAPBACK}>

Значи просто си го слегам над компа, връзвам кабелите и го настройвам както пише в упътването ? Ако е така - СУПЕР! :)
П.П. Щом е като суич, защо по форумите на дата много хора пишат, че продават слаби машини идеални за рутери и други, които търсят такива ? Публикувано изображение
-------------------------------
Намерих няколко в сайта на JAR. Препоръчайте ми някой:
Router 10/100Mbs 4Port +1serial +1parallel port, USRobotics - 49$
Router with USB print servert, USRobotics - 49$
Router w/4port Switch, Cnet - 31$
Router w/4port Switch, Roline - 33$
Router w/4port Switch, Firewall, Roline - 52$
--------------------------------
Последния е с някакъв firewall и ми харесва най-много. Публикувано изображение А този firewall служи да пази PC-то или е някакъв друг ?
10x

Този пост е редактиран от eXRuLeZz: 23 януари 2006 - 21:09

#7 darksoul

darksoul

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 109 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:13

<{POST_SNAPBACK}>

Значи просто си го слегам над компа, връзвам кабелите и го настройвам както пише в упътването ? Ако е така - СУПЕР! :)
П.П. Щом е като суич, защо по форумите на дата много хора пишат, че продават слаби машини идеални за рутери и други, които търсят такива ? Публикувано изображение
-------------------------------
Намерих няколко в сайта на JAR. Препоръчайте ми някой:
Router 10/100Mbs 4Port +1serial +1parallel port, USRobotics - 49$
Router with USB print servert, USRobotics - 49$
Router w/4port Switch, Cnet - 31$
Router w/4port Switch, Roline - 33$
Router w/4port Switch, Firewall, Roline - 52$
--------------------------------
Последния е с някакъв firewall и ми харесва най-много. Публикувано изображение А този firewall служи да пази PC-то или е някакъв друг ?
10x

<{POST_SNAPBACK}>

Защото има такова нещо като МИЗЕРИЯТА - та хората (говорим за обикновенните хора,не за боговете в компютрите ;) ) тааа хората вместо да дадат 60 лева и да карат совалката из космоса, решават, че ще купят трабант или трактор и ще се мъчат да го подкарат, барем до ЛУНАТА да стигнат .. абе то става, ама откак руснаците почнаха да правят трактори с вертикално излитане сега стана много сложно тяхното каране :) айде със здраве :Р

Това за защитната стена - ами то всички имат защитни стени (просто е рекламен трик, като няма какво друго да се пише). Самия факт, че скриват компютъра ти, вече е един вид защитна стена. Аз предпочитам Us Robotics, но цената при теб е определяща предполагам. Зависи на кой модел си.. отиваш в страницата на производителя и гледаш дали има ъпдейти за съответният модел - ако има значи го взимаш, ако няма значи не го взимаш защото няма поддръжка!

Този пост е редактиран от darksoul: 23 януари 2006 - 21:27

пътят в живота е едно огромно, равно поле оградено с непристъпни планини някъде там зад хоризонта.

#8 t0ny

t0ny

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 95 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:16

ами това с старите пц-та е друг вариант и по често се изпоплзва за маршрутизация ама тогава щи се наложи да наблегнеш на Linux :)
be cool!

#9 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:23

ами това с старите пц-та е друг вариант и по често се изпоплзва за маршрутизация ама тогава щи се наложи да наблегнеш на Linux :)

<{POST_SNAPBACK}>

Туй животно не го харесвам. Публикувано изображение
П.П. Може ли да ми кажете/препоръчате рутер, който да ме пази от атаки и др. такива, с 2 думи да отменя сегашния ми firewall. :)

#10 p0pc0rn

p0pc0rn

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 52 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:23

Здравейте
Да се включа и аз .
Значи рутер-а може да е софтуерен или хардуерен ...
Това което са ти обяснили по горе е за така наречените хардуерни рутери
а софтуерните се управляват от операционна система и за там се ползват по слабите компютри за които си чел. За софтуерен рутер в повечето случаи се ползва Линукс или друга UNIX базирана ОС.
Разликата е че хардуерния рутер е по удобен за начинаещи и не толкова добре запознати с Линукс-а , докато софтуерните рутери са по гъвкави .
Сам прецени с кое ще ти е по лесно да се справиш.

Поздрави и успех

#11 t0ny

t0ny

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 95 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:36

<{POST_SNAPBACK}>

П.П. Може ли да ми кажете/препоръчате рутер, който да ме пази от атаки и др. такива, с 2 думи да отменя сегашния ми firewall. :)

<{POST_SNAPBACK}>

ама виж сега ти ако ще взимаш да го използваш само зарад файъра по добре се откажи има си за това Зоне Аларм и тем подобни , и така не може да ти се препоръча даден модел като не се знае ти за какво точно ще го използваш,аз съм конфигурирал на Ц-нет ,за една болница и съм доволен от него , ама тука пък могат да ревнат феновете на Цицко(Циско) така че...
be cool!

#12 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:41

<{POST_SNAPBACK}>

<{POST_SNAPBACK}>

ама виж сега ти ако ще взимаш да го използваш само зарад файъра по добре се откажи има си за това Зоне Аларм и тем подобни , и така не може да ти се препоръча даден модел като не се знае ти за какво точно ще го използваш,аз съм конфигурирал на Ц-нет ,за една болница и съм доволен от него , ама тука пък могат да ревнат феновете на Цицко(Циско) така че...

<{POST_SNAPBACK}>

Ми освен като firewall може да ми потрябва за една по слажа машинка, която няма нет и не ми се дават допълнителни 20 лева на месец за нет. :) Към нея ще ми потрябва да прокарам нет колкото да може да се браузва и т.н.
П.П. А тези рутери крият ли IP-то на потребители и как точно ще се "индефицира" да речем 2рото PC по IP ? Какво ще му е IP-то и т.н.

#13 t0ny

t0ny

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 95 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:46

знаех си че ти е за това ама найсе :) , рутера си има свой IP , така че ще виждат само него , ама аз ти препоръчвам друг вариант втора мрежова карта и прогрмка като Proxy и спокойно си браузваш с 2-то П-ци
be cool!

#14 eXRuLeZz

eXRuLeZz

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 333 мнения

Публикувано 23 януари 2006 - 21:50

знаех си че ти е за това ама найсе :) , рутера си има свой IP , така че ще виждат само него , ама аз ти препоръчвам друг вариант втора мрежова карта и прогрмка като Proxy и спокойно си браузваш с 2-то П-ци

<{POST_SNAPBACK}>

ОК.
10x

#15 cvetan955

cvetan955

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 13 мнения

Публикувано 18 февруари 2008 - 08:37

реших че в този форум може да ми помогнете аз направих сървър на играта World of warcraft но другите хора не могат да се свържат със сървъра защото нямам реално ип и сам на БТК :idea: