Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Турските сериали

• Моля влезте за да отговорите
133 отговора в тази тема

#1 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 13:08

Скъпи колеги,

Осмелявам се да представя един по-задълбочен поглед върху турските сериали и начина, по който те работят. Струва ми се, че те правят много повече, отколкото се вижда на пръв поглед. Например - картините, които представят, ни убеждават, че съвременните турци не са като онези, извършили Баташкото клане. Турците от сериалите изглеждат близки, почти като нас, топли хора.
Целият текст: http://dimitaratanas...urkserialshist/

#2 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8153 мнения
  • Град:§ 22
  • Интереси:емпирично изследване върху формите на простотията и начините на проявлението им

Публикувано 25 юни 2012 - 13:34

Тоя текст е само една гледна точка, нищо повече. И какво общо имат днешните турски сериали с Баташкото клане, та непременно, пък макар и уж случайно се акцентира върху това?

Не мога да разбера защо постоянно има някакви хора, които все ги избива на етнически комплекси.
You'll Never Walk Alone

#3 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 13:39

Мнозина ги избива, вярно е, но как да е иначе, след като това пишеше в учебниците?! Някога държавното образование учеше, че турците са лоши, заместваше преднмерено "османци" с "турци", говореше за "робство", а не за "владичество". Тъкмо турските сериали според мен взеха да смекчават тази гледна точка, което показва всесилието на популярната кутлура и импотентността на образованието и науката, които някак си изостанаха от дневния ред на обществото.

#4 ice_lion__01

ice_lion__01

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2103 мнения
  • Град:Бургас

Публикувано 25 юни 2012 - 13:39

То е ясно, че не са те, но трябва ли да се излъчват турските сериали по национална българска телевизия по едно от най-гледаното време?
Самото натякване и повтаряне на турски имена и тяхните ислямски порядки които се показват във всеки епизод като споменаването на измисления им бог алах (щях да го напиша и с по малки букви, но нямаше да се чете) не са много приятни за гледане нито за слушане. Май само БНТ още не са пуснали турска помия в ефира си. Но за сметка на това пък пуснаха българска помия (сериала "Под прикритие") пълна с фалшива "актъорска" игра и смотан копиран кой знае от къде сюжет.
Къде изчезнаха хубавите американски сериали и филми от 80-те и 90-те. Защо вече не се правят филми като "Терминатор", "Ядрото" и много други. Сериали като "Военна прокуратура", 'МакГайвър", "Старгейт" и много други. Затова телевизията замря. Вместо това по БТВ-то 100 годи подред даваха простотиите наречени "Море от любов" и " Искрено и лично" и други глупости.

http://www.youtube.c...Dwo0yw&index=59 - GLEE - Full Performance of Can't Fight This Feeling

http://www.youtube.c...h?v=uZj7CT-WlFo - GLEE - Full Performance of "Holding Out For A Hero"
http://www.youtube.c...h?v=O1DOYm2Xapc - GLEE - Full Performance of "Girl On Fire"

Уважавай хората, за да те уважават и те и ако искаш да споделиш нещо, направи го цивилизовано и аргументирано, а не като птеродактил с разстройство - да прелетиш над темата, да изтропаш нещо рядко и да изчезнеш към друга с вреслив крясък.

#5 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 14:07

Къде изчезнаха хубавите американски сериали и филми от 80-те и 90-те. Защо вече не се правят филми като "Терминатор", "Ядрото" и много други. Сериали като "Военна прокуратура", 'МакГайвър", "Старгейт" и много други. Затова телевизията замря. Вместо това по БТВ-то 100 годи подред даваха простотиите наречени "Море от любов" и " Искрено и лично" и други глупости.

Далеч съм от мисълта, че американските сериали са прекрасни, даже напротив. А защо не се правят хубави български сериали - защото няма кой да ги направи. А ако все пак се намери, няма кой да плати за хубаво телевизионно кино. Плаща се за конвейрни продукти, които се произвеждат лесно и евтино, а всеки ги гледа. Това се нарича чалга - дали ще е кино-чалга, телевизионна чалга, музикална и т.н. - все едно е, всичко това е просто стока за консумация. Подобно на храната от МакДоналдс, тя не предоставя естетическо преживяване, а просто пълни корема. Така и този тип екранни неща пълнят очите, те са, както казва Франк Лойд Райт, дъвка за очите.

То е ясно, че не са те, но трябва ли да се излъчват турските сериали по национална българска телевизия по едно от най-гледаното време?
Самото натякване и повтаряне на турски имена и тяхните ислямски порядки които се показват във всеки епизод като споменаването на измисления им бог алах (щях да го напиша и с по малки букви, но нямаше да се чете) не са много приятни за гледане нито за слушане. Май само БНТ още не са пуснали турска помия в ефира си.

Моята цел не е да обсъждаме естетическите качества на турските сериали сами по себе си. Като цяло също не мога да кажа, че са шедьоври, макар че има различни видове турски сериали. Съществуват както заснети с полуаматьорска техника и изглеждащи като телевизионни предавания, така и доста изпипани, макар че това не ги прави непременно интересни.

За мен е зажно това, че те се гледат и влияят на обществото, променяйки ключови стереотипични представи.

#6 haidukpikaso

haidukpikaso

Душа-камбана

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 17732 мнения
  • Град:София, 15 етаж под звездите и до Бог
  • Интереси:енигматика езотерика

Публикувано 25 юни 2012 - 14:08

Самото натякване и повтаряне на турски имена и тяхните ислямски порядки които се показват във всеки епизод като споменаването на измисления им бог алах (щях да го напиша и с по малки букви, но нямаше да се чете) не са много приятни за гледане нито за слушане. Май само БНТ още не са пуснали турска помия в ефира си. Но за сметка на това пък пуснаха българска помия (сериала "Под прикритие") пълна с фалшива "актъорска" игра и смотан копиран кой знае от къде сюжет.

Далас има продължение
:)
Аз си гледам Домашен арест и Етажна собственост, и сега са почивка и до есента няма какво да се гледа
:(
Ако искаш да разсмееш Господ,
кажи му че си имаш планове...

Публикувано изображение

#7 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 14:13

Далас има продължение
:)
Аз си гледам Домашен арест и Етажна собственост, и сега са почивка и до есента няма какво да се гледа
:(

"Далас" наистина беше пробив в правенето на сериали. Ненапразно в турските сериали се ползват част от моделите, заложени още в него - както в сценариите, така и в техниката на заснемане.

А относно "Домашен арест" и "Етажна собственост" - те до голяма степен са локализирани на българска почва коагулации от западни клишета. Подобно на "Седем часа разлика", "Стъклен дом" и т.н., те също реализират доста изъркани неща пред публика, за която те все още са слабо познати. Това не означава, че те са непременно лоши, а само, че не са оригинални. Най-оригиналният български сериал - това е "Пълна лудница", само той не е копиран в чист вид, а заемките са силно преработени и адаптирани.

#8 valkiria1

valkiria1

kaldata маниак

• Модератори
  • 2966 мнения
  • Интереси:По добре е да знаете някои от въпросите;отколкото всички отговори

Публикувано 25 юни 2012 - 14:45

Скъпи колеги,

Осмелявам се да представя един по-задълбочен поглед върху турските сериали и начина, по който те работят.

Графе;

слава Богу;че това си е само ваше мнение.Нямам представа какво ви е прихванало пак да играете ролята на най осведоменото и единствено българско огнище на родолюбие и просвета.От време оно над сцената на театрите висят две маски-едната плаче;другата се смее.Баталии и махленски скандали превърнаха българския театър в жалка пародия на това което е било преди време.Днес маниаци и остарели символи ;които се изживяват като секс с конкуриращи земното претегляне бюстове на 50-60 годишна възраст са лицето на българското изкуство.Разсипаната и изнемощяла от национални катастрофи българска държава е издържала самоотвержено националния си театър;а сега го е превърнала в търговски дом;в шоу зала в подслон за просяци и актриси които допълват бюджета си като метреси на майонезени босове и гръцки спекуланти.В онова време са подпирали Народния театър колоси като Пенчо Славейков ;Яворов;Арнаудов Йозеф Шмаха;Масалитинов и пр..;днес се търсят пъргави и въртеливи задници за мениджъри на българската светиня.Скоро да си гледал афиша на някой театър драгий ми графе..случайно да си видял са се играе българска пиеса?????От векове насам върху сцената на театрото българско се е раждала българската драматургия ;която днес липсва от афишите и работните планове за десетилетия напред.Някой друг;а не Ердоган е виновен за тоя хал на Меката на българщината.Хайде сега;като си толкова светнат по културните въпроси;вземи ми кажи в коя страна по света има подобен остракизъм към националната драматургия-нещо да си представяш Кралския Шекспиров театър без да се играе английска пиеса;или пък да се сещаш за такова чудо в КОмеди Франзес???Сега ;понеже ти едва шестгодишен си участвувал в създаването на СДС ;та може и да не си наясно за някои неща;та доброволно и без бой ще те светна на тях. Франция от години ;чрез културните си центрове финансира разпространението на съвременни френски автори в България.Плаща преводи;издаване на сборници;поема разходите за идването в България на авторите;плаща заплати на артисти;спонсорира представянета на френски пиеси и филми и сега когато вече си мъж с наболи мустаци в репертоара на българските театри е пълно със съвременна френска драматургия.Случайно ;ако ти сече пипето ще се сетиш;че Франция не прави това само в България.Гърция го прави същото в момента.Понеже гледам ;че пак си се присетил за сладкарницата в Мавзолея и пак комунизма ти е крив..то вземи моля те да припомниш на една заядлива еврейка с лош български правопис какво направиха за последните 12 години българските правителства за българската драматургия;за младите драматурзи;за българските писатели;за българските пиеси ;за българските стойностни филми??Отговора аз го знам..искам да видя дали ти ще се замислиш върху въпроса??Колкото до турските сериали..то единственото което виждам е стремежа на комшиите за излязат от шалварите и потурите;а пък други като дебнат да ги навлекат.. :tongue2: .щото комшиите ви нямат изобщо притеснения да се подготвят за снимането на филм по българската история и даже преговарят за главните роли български артисти.

חג פסח כשר ושמח

#9 haidukpikaso

haidukpikaso

Душа-камбана

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 17732 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 14:45

Няма значение от къде са черпили идеи нашите, аз предпочитам български артисти и да ми се говори на български.
;)

Публикувано изображение

#10 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 14:53

Театърът е съвсем друга тема. По нея също имам какво да споделя, но началото е поставено достатъчно добре вече от Георги Каприев - http://m.trud.bg/Art...aspx?Id=1186134 Мисля, че наблюденията Ви са като цяло точни, макар че има и още доста неща, които трябва да бъдат взети предвид.

Предлагам обаче тук да се ограничим до турските сериали, а за театъра да отворим нарочна тема, защото видимо има интерес.

Няма значение от къде са черпили идеи нашите, аз предпочитам български артисти и да ми се говори на български.
;)

Принципно подпкрепям, но само при положение, че българските екипи успеят да ми предложат продукт, равностоен на онези, които мога да видя по западните канали. Малко е илюзорно, разбира се, очакването, че нашата скромна кинематография ще произведе някакви неща, от които всички ще паднем по гръб от учудване, но пък Явор Гърдев ни изненада с "Дзифт", така че потенциал все пак има.

#11 flare

flare

Парче кекс

• VIP Потребител
  • 2933 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Всичко за компютрите, програмиране, фотография, книги, интернет, музика, ...

Публикувано 25 юни 2012 - 14:55

Например - картините, които представят, ни убеждават, че съвременните турци не са като онези, извършили Баташкото клане. Турците от сериалите изглеждат близки, почти като нас, топли хора.

Престанете да използвате историята, като основа за омраза. Какво са виновни сегашните турци за греховете на прадядовците си?
Нима и след 1000 години трябва да се гледаме накриво, заради неща станали преди поколения? Пфу.
А колкото до сериалите и телевизиите, поговорката я знаете. Не е виновен тоя де яде баницата, а този който я дава. Не ги гледайте... Ако убедите бабите си да спират телевизорите тогава, сами ще ги свалят от ефир. Аз защо не гледам телевизия? Писна ми от реклами, продуктово позициониране и промиване на мозъци.

Когато единственото, което имаш, е чук, във всичко останало виждаш само гвоздеи.

#12 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 15:05

Престанете да използвате историята, като основа за омраза. Какво са виновни сегашните турци за греховете на прадядовците си?
Нима и след 1000 години трябва да се гледаме накриво, заради неща станали преди поколения? Пфу.
А колкото до сериалите и телевизиите, поговорката я знаете. Не е виновен тоя де яде баницата, а този който я дава. Не ги гледайте... Ако убедите бабите си да спират телевизорите тогава, сами ще ги свалят от ефир. Аз защо не гледам телевизия? Писна ми от реклами, продуктово позициониране и промиване на мозъци.

И аз мисля, че историята не е добре да бъде използвана като източник за взаимна омраза. Лошото е, че историците не успяха да преобърнат стереотипите, даже напротив - такива като Божидар Димитров продължават да насаждат пещерен национализъм, тъй като за тях той се монетаризира много лесно.

А относно бабите - не са те главен контингент на турските сериали. Основно ги гледат лелките. ;)

Този пост е редактиран от Visotsky: 25 юни 2012 - 15:07

#13 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8153 мнения
  • Град:§ 22
  • Интереси:емпирично изследване върху формите на простотията и начините на проявлението им

Публикувано 25 юни 2012 - 15:15

Не ми пука какви сериали дават - като не ми допада това, което върви по даден канал, сменям го. Толкова ли е трудно? Ама що да не клъвнем някого? Защо българските телевизии купуват турски сериали, а не снимат свои? Ами защото така им е много по-евтино. А рекламите си вървят ли, вървят...
You'll Never Walk Alone

#14 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 15:29

Не ми пука какви сериали дават - като не ми допада това, което върви по даден канал, сменям го. Толкова ли е трудно? Ама що да не клъвнем някого? Защо българските телевизии купуват турски сериали, а не снимат свои? Ами защото така им е много по-евтино. А рекламите си вървят ли, вървят...

Никакъв спор! По-лесно е да купиш и да препродадеш, отколкото да произведеш.
Лично аз гледам тв много рядко. Някога даже себе си не гледах, безинтересно ми е. Ако ще е кино, си го подбирам. Иначе - новини чета в нета, знам къде има точно информацията, която търся.

#15 Agentpat™

Agentpat™

Hard & Heavy

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2104 мнения
  • Град:Севлиево

Публикувано 25 юни 2012 - 15:30

Аз съм както винаги радикален!
Та...Турските сериали са част от анадолската пропаганда, която цели да покаже на бившите им колонии по-светския облик на турското общество и по този начин да промива мозъците им!.
Най-лошото за нас е, че нашите гъзоблизци позволиха тази пропаганда да се излъчва в най-гледаното време. Но така е, когато държавата ни се управлява от некадърници и национални предатели, а по върховете на най-мощните медии са се настанили безродници!

Този пост е редактиран от Agentpat™: 25 юни 2012 - 15:42

Тормозаторус Еректус

Agentpat%99.gif

2282136.png
ЦЪК

ТВОЕТО ЕЛДОРАДО

#16 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
  • Град:Овеч
  • Интереси:Литература
    Детска психология

Публикувано 25 юни 2012 - 15:45

Та...Турските сериали са част от анадолската пропаганда

Браво! :wors: :wors: :wors:

А американските?
А английските?
А мексиканските?
А бразилските?
А хърватските?
А немските?
А руските?
Не е достатъчно да си знаеш цената - трябва да се отчита и търсенето.

#17 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 15:45

Аз съм както винаги радикален!
Та...Турските сериали са част от анадолската пропаганда, която цели да покаже на бившите им колонии по-светския облик на турското общество и по този начин да промива мозъците им!.
Най-лошото за нас е, че нашите гъзоблизци позволиха тази пропаганда да се излъчва в най-гледаното време. Но така е, когато държавата ни се управлява от некадърници и национални предатели, а по върховете на най-мощните медии са се настанили безродници!

Радикалността съдържа голяма част от моето мнение: тези сериали се произвеждат с цел да омекотят остротата на стереотипите за Ориента, циркулиращи на Запад. Идеята е турците да се самопокажат като съвсем европейци, а това става най-лесно със средствата на популярната култура. Политическата пропаганда ще убеди малцина, а популярните образи - почти всички.

#18 haidukpikaso

haidukpikaso

Душа-камбана

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 17732 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 15:49

А американските?
А английските?
А мексиканските?
А бразилските?
А хърватските?
А немските?
А руските?

на тия не сме им сърдити
:D

Публикувано изображение

#19 Visotsky

Visotsky

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 449 мнения

Публикувано 25 юни 2012 - 15:52

А мексиканските?
А бразилските?

Тези се произвеждат с цел възпитание на местните общества, не са изначално предназначени за износ. Затова там ситуациите са клиширани, а емоциите - силни. Тези сериали обясняват, че при изневяра не е добре да се вади пистолет, а да се вдигне голям скандал, след това двамата съпрузи заедно да се изплачат и накрая всичко да мине без жертви. Там се пропагандират общочовешки ценности, които вкарват обществото в една здравословна траектория, в която хората не се избиват помежду си, а всичко минава само с акустични изяви и емоционални изблици, които не застрашават никого.

#20 valkiria1

valkiria1

kaldata маниак

• Модератори
  • 2966 мнения
  • Интереси:По добре е да знаете някои от въпросите;отколкото всички отговори

Публикувано 25 юни 2012 - 16:01

;)

Разбира се..то на български може и да се псува..при това българските псувни са едни от най сочните и са изпълнени с любов и благопожелания към целият ти род;ама понеже Бог е любов; та ше си затраем за тая българска даденост. Понеже път тук става въпрос за изкуство;та сигурно Ви е убягнало от вниманието как режисьорите се надпреварват да преработват;да адаптират;да преиначават и изопачават драматургичния материал /това по български наричат онова което преди два-три века ;по на запад са наричали комедия;драма;трагедия и пр../..как да не ожалиш Шекспир;Гогол;Горки..така са им разфасовали творчеството ;така са го адаптирали;че даже българските режисьори са дописвали;сменяли цели фрази;изхвърляли цели глави творчество.че чак да се зачудиш :"защо бре аджеба аланколуууу; дето си завършил НАТФИЗ;разваляш творчеството на уникални творци и защо като не ти харесва ;го поставяш на сцена или създаваш филм??Защо аджеба бре пишман режисьоре; ако не ти харесва творчеството на Чехов;Гогол и пр..не седнеш да си напишеш нещо твое;ами разваляш класиката"..и каква е утехата ;че Ви го представят на български език уважаема?Сигурно утре няма да Ви направи впечатление;ако някой знаменит български пишман култур трегер; изкара Ромео пе****ст;а Жулиета к***а..Боже опази таз култура на български език.По добре си говорете помежду си на френски;вместо на български...на него разговаряйте с конете или овцете..по съвет на Димитров..пред хората и той е говорил на чужд език :tongue2:

Този пост е редактиран от valkiria1: 25 юни 2012 - 16:09

חג פסח כשר ושמח

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни