Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Млад шофьор - първа кола

• Моля влезте за да отговорите
38 отговора в тази тема

#1 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 12:22

Здравейте,
Аз съм Георги на 21 години. Преди няколко дена успешно положих изпита си за кормуване. Сега вече съм на вълна каква да ми е първата кола, но съм бос на тема автомобили. "Рових" из доста форуми, говорих с приятели и какво ли още не, но не стигнах до крайно решение ... Бюджета ми е около 3 000лв. (за колата/чисто). Знам, че колата искам да е седан. (Учих се на Audi А4/98ма година) Семейството ми е без автомобил и предпочитам да е нещо с по-голям багажник, но в никакъв случай комби. На въпроса какъв да е двигателя ... първоначално бях на мнение, че ще е дизел, но ми казаха, че дизела ще поскъпне около края на тази година (ще стане около 3,00лв.) и все пак нямам алтернатива. Вариант - бензин с газова уредба ми звучи за момента най-добре. Преди няколко минути познат ми каза, че метана е най-добре ... Но от много хора съм чувал, че кола на метан не върви както подобава, ако с газта се намалява подвижността, то тогава с метан става още по-зле. Като марка/модел ми се иска да е или Audi А4, или VW Passat около 98-99 година. Също варианти за кола са и Mitsubishi Gallant и Opel Vectra - тези години (98-99). Смятам да е максимум 101 к.с. заради данъка... друго не знам какво да споделя. Колкото повече гледам и търся, толкова по-голяма каша ми става в главата. Ще съм страшно благодарен ако някой сподели и обоснове мнението си. Благодаря предварително!

Този пост е редактиран от G. Vidinov: 05 октомври 2012 - 12:23

#2 The_Reaver

The_Reaver

Last of the Wilds

• Hardware Team
  • 4544 мнения
  • Град:Пловдив

Публикувано 05 октомври 2012 - 12:38

Имах, както и сигурно всички останали, такава дилема, когато си взимах колата и минах през доста варианти докато накрая се ориентирам какво точно търся и какво си заслужава. Та като за първа кола търси нещо по-малко, не само заради данъка, а и за да се научиш да караш. Дизела го остави засега, търси си бензинка, не ти трябват някои от допълнителните усложнения на дизела още на първата ти кола, дори и да има по-малък разход. Една малолитражка бензин няма да ти харчи кой знае колко, нещо около 1300-1400 кубика е достатъчно. Казваш, че искаш хем седан, хем голям багажник.. мен ако питаш търси си някой хечбек, хем не е голяма и ще свикнеш по-лесно с габаритите, хем ще имаш доста повече място в багажника.

Едно предложение според изсикванията ти: Mazda 323 1300-BJ. Японска кола, което значи здрава (стига разбира се да оглеждаш внимателно, когато я купуваш), сменяш консумативи и караш. Харчи около 6 извънградско и 7 градско, BJ двигателя е адски здрав и идиотоустойчив, не гори масла и такива подобни каквито проблеми има при Екотеците на Опелите. Не е със скъпа поддръжка, на което също трябва да обърнеш внимание (Аудитата не се славят с особено евтини части). Тази, която съм ти дал е примерна, разбира се, бих ти препоръчал да погледнеш и Nissan Almera - също доста икономична и здрава, не съм ти дал пример, понеже за хечбеци (което не го отписвай като вариант). Ако вземеш бензинка без газ, можеш да и сложиш един инжекцион ( приготви си около ~1000 лв.). Тези 3000, които ги имаш чисти, имай предвид, че ако са само за колата, си приготви още към 1000, ще трябва да сменяш консумативи, гуми ако трябва и т.н.

5664902Z.jpg6124311E.png

The brightest flame burns quickest.

#3 Emokostov

Emokostov

kaldata маниак

• Модератори Хардуер
  • 10116 мнения
  • Град:Pleven
  • Интереси:Интернет,Компютърни игри и програми. WEB design

Публикувано 05 октомври 2012 - 12:42

Колите на метан не ти ги препоръчва поради няколко причини:
1. Бутилката е тежка, по-голяма, заема доста място.
2. Трябва по-често да се зарежда и ако няма много метан станции става проблем на дълги разстояния. Аз съм от Плевен и в момента в града има само 2 работещи.
3. Зависи какъв е двигателя на колата, но при метана е малко по лошо смазването и съответно по-бързо се изхабяват сегменти и т.н. То зависи и как самия шофьор кара и се движи за автомобила.

Комбинацията бензин-газ не е лоша, но зависи дали колата ти е моно инцекция или пълна инжекция ( при този случай се слага газов инжекцион, който струва около 1000 -1200 лева)

Дизеловата кола не е лоша също. Има модели, които са доста икономични и говрят около 4-6 литра на 100 км. Проблема е зимата. Дизела пали по-трудно и съответно трябва да имаш и хубав акумулатор, понеже там има по-голяма степен на сгъстяване.
ПРИВЕТ

#4 ivan93bg

ivan93bg

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 359 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 12:42

Добре си се ориентирал. На газ е най-евтино, но и разхода не е никак малък особено в градски условия и зимата... някакъв ужас е! Дизела може да поскъпне, но колите на дизел са най-икономичните. Колкото до метана евтин и е вярно, че става бавна и тромава колата, но ако се спреш на метан гледай колата да има метанова уредба иначе ще ти трябват около 2000лв ти да си я сложиш.
Та моя съвет е да вземеш газ/бензин ако няма да се кара доста през зимата в градски условия, но дори и така да е можеш да си я караш на бензин зимата, а на дълго да и зареждаш газ и да караш :)
За коли добре си се ориентирал VW и Audi. Tърси, питай и ходи да гледаш или най-добре отиваш в някоя автокъща с някой който разбира от коли и си взимаш нещо прилично.

#5 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 12:44

Благодаря за поста. Дали не съм в грешка? Audi А4 и VW Passat се водят седан нали? За японските коли като цяло имам информация, че частите, който се продават в БГ не са оригинални. Човек с японска кола ми каза, че си е взел част, която след 1 седмица е издухала отново. Какво мислиш за Passat? Audi-то е скъпичко за поддръжка и все повече и повече се отказвам от него.

Този пост е редактиран от G. Vidinov: 05 октомври 2012 - 12:59

#6 The_Reaver

The_Reaver

Last of the Wilds

• Hardware Team
  • 4544 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:00

Седани се водят, има и комбита, ама ти каза, че не искаш, така че - да. Това за частите може да е било вярно преди 10-ина години - вече има всичко, така че стига да можеш да си го позволиш, можеш да взимаш и оригинални и неоригинални. Освен това консумативите (ремъци, ролки, накладки и т.н.) могат да са всякакви от най-некачествени до най-качествени и това не зависи от това дали са оригинални (ако разбираш такива, каквито се слагат на колите, излизащи от фабриката). Ако твоя приятел си е поспестил кинтите и е взел най-евтината менте част, нищо чудно да му издуха и след 1 ден, не след 1 седмица. Както и зависи от това какъв е монтьора. Променливите са доста. Пасат е добър вариант. А за разходите след като я купиш смятай си ремъци, ролки, масла, филтри като задължителни. Ако няма гуми - и тях. Може да се наложи дискове и накладки. Но това зависи от състоянието на автомобила, който купиш. Имаш и регистрации, прегледи и застраховка, винетка. Само не си купувай италианска кола.

5664902Z.jpg6124311E.png

#7 ivan93bg

ivan93bg

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 359 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:03

Седана означава купето и багажника да са отделни. А хечебека се водят с 5 врати.. тоест от багажника можеш да влезеш в купето :P
А4 са само седани и комби, но комбито неможеш да го объркаш.
При пасатите същата работа, поне според един сайт.

По принцип при хечбека е хуабво, че можеш да бутнеш седалките и да сложиш багаж с по-голям обем. И ако си фен на музиката също не е добре да си със седан защото ако имаш музика в багажника няма да се чува в купето.

Японските части не са най-евтините. В това отношение най-добре да караш немска кола, освен BMW и Mercedes, но в тази тема не става дума за тях.

Този пост е редактиран от ivan93bg: 05 октомври 2012 - 13:04

#8 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:09

Японските части не са най-евтините. В това отношение най-добре да караш немска кола, освен BMW и Mercedes, но в тази тема не става дума за тях.

Далеч съм от мисълта за BMW и Mercedes. Не ми допада задното предаване, зимата за неопитен шофьор като мен ... няма да е на добре.

#9 Emokostov

Emokostov

kaldata маниак

• Модератори Хардуер
  • 10116 мнения
  • Град:Pleven
  • Интереси:Интернет,Компютърни игри и програми. WEB design

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:16

Далеч съм от мисълта за BMW и Mercedes. Не ми допада задното предаване, зимата за неопитен шофьор като мен ... няма да е на добре.

То и за опитен шофьор си е мъчение, аз също избягвам колите със задно предаване.
ПРИВЕТ

#10 bildera_

bildera_

Hyper Threading Team

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7965 мнения
  • Интереси:Мъжки спортове

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:20

По принцип Фолксваген държат високи цени по ред причини. Най-главната от тях е национализма на германеца и любовта на българина към всичко немско. От тая гледна точка лично аз не бих взел стар Фолксваген, защото за същите пари се взема по-добра ( разбирай по-нова или по-добре оборудвана) кола от друга "работническа" марка. В съседната тема казах, че е лотария да се купи читав автомобил до 4000 лева. За 3000 е още по-валидно това твърдение така, че тук вече отиваш, гледаш, хвърляш боб и вземаш. Все пак се съобразявай с факта, че Фолксваген са една идея по-скъпи от конкуренцията. Не съм гледал какво или по-точно в какво състояние се взема автомобил за 3000 лева, но добър избор за седан е и Xantia, поне според TuV. Друг е въпроса, че при старите автомобили винаги има някакви проблеми, а специално за Ситроен е възможно да се даде една солидна сумичка за поправка на окачването. Друга възможност, която не бива да пренебрегваш, е Тойота Корола, Карина, Хонда Сивик, Пежо 406, Шкода Октавия...стига разбира се да намериш тия автомобили до 3000 лева.

ПП: Естествено, умишлено не споменах Мазда, защото доста се поговори за тия автомобили вчера и днес. Все пак 3000 лева е една никаква цена за седан. По-скоро за тия пари може да се намери нещо по-малко от Пасат и лично аз бих взел такова. Не знам защо искате непременно седан. Да, може да има по-голям багажник, но обоикновено няма възможност за превоз на обемисти товари, които биха се побрали дори в един по-малък хечбек.

Този пост е редактиран от Кирилов: 05 октомври 2012 - 13:24

11591423023.png

#11 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:31

Добре, а за хечбек какво бихте препоръчали ? Интересуваме нещо, което да не е тясно. Човек да се чувства комфортно докато е в автомобила.

П.П. Вие сте ги споменали хечбеците в коментара си. Моля за извинение.

Този пост е редактиран от G. Vidinov: 05 октомври 2012 - 13:33

#12 icekiller

icekiller

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 995 мнения
  • Град:София

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:38

Колега това как ще се чувстваш ТИ в автомобил, е много по -различно от това как ще се чувствам аз или някой друг колега. Отиваш някъде, харесваш си автомобил, сядаш зад волана, ако има възможност правиш 1-2 кръччета да усетиш колата... Ти може да си 70 кг. 1,70, аз да съм 1,90 - 100 кг. или обратното различно е много. Тъй че това с комфорта трябва да го тестваш лично. И аз ти препоръчвам японка, много здрави и надеждни автомобили и не са скъпи за подръжка. Бензиновите им двигатели са много добри. Но винаги имай едно на ум, защото за толкова пари има голяма вероятност да е нещо умиращо, тъй че заведи някой който разбира с теб, за да огледа колата чисто технически. Ти си я гледай по визия и комфорт ;)

Ето ти от форума на Хонда феновете (преди някой да ме упрекне в нещо, аз съм регистриран във форума, но нито познавам хората продаващи колите - нито нищо подобно това са от първите обяви, които отгаварят на автора на някакви изисквания!)
Хечбек с метанова уредба направо - малка, но пък много икономична :)
Хечбек - VTEC, ако не знаеш какво значат предните буквички питай някой по - запознат ще ти го препоръча веднага ;)

Този пост е редактиран от icekiller: 05 октомври 2012 - 13:47

#13 The_Reaver

The_Reaver

Last of the Wilds

• Hardware Team
  • 4544 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:43

Такъв тип Almera (както споменах по-горе) - http://nfs.mobile.bg...8906&f1=details, смятам, че е доста добър вариант за теб. За комфорта, това е доста субективно, трябва да седнеш вътре и да си прецениш. Но не е някоe Tico дето се вика. Малко съм пристрастен към японките, но за мен за първа кола за млад шофьор е много подходящо. Помисли и за Мазда 323, карам такава и засега само положителни отзиви мога да дам за нея.

ПП: Естествено, умишлено не споменах Мазда, защото доста се поговори за тия автомобили вчера и днес.

Кирилов, какво за Маздите ?

5664902Z.jpg6124311E.png

#14 bildera_

bildera_

Hyper Threading Team

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7965 мнения
  • Интереси:Мъжки спортове

Публикувано 05 октомври 2012 - 13:49

Такъв тип Almera (както споменах по-горе) - http://nfs.mobile.bg...8906&f1=details, смятам, че е доста добър вариант за теб. За комфорта, това е доста субективно, трябва да седнеш вътре и да си прецениш. Но не е някоe Tico дето се вика. Малко съм пристрастен към японките, но за мен за първа кола за млад шофьор е много подходящо. Помисли и за Мазда 323, карам такава и засега само положителни отзиви мога да дам за нея.

Кирилов, какво за Маздите ?

Ами доста говорихме за тях. Добра покупка е. Просто добавих още няколко модела, които според TuV са добри. Естествено, гледах статистиката за тия, произведени около 1998-1999 година. Сега няма да пускам снимки от TuV, всеки може да си намери разни класации.

Що се отнася до хечбек, в съседната тема засегнахме въпроса и за Фокус. Това е един добра покупка за тия пари. Има доста голям избор в mobile.bg. Дори при добро желание се взема и седан.

И между другото, пак не става ясно, дали тия 3000 лева са крайна цена или начална за покупка на необслужен и нерегистриран автомобил. Освен това е възможно и9 договаряне. Затова е хубаво да се гледат и по-скъпи обяви с евентуален пазарлък.

Този пост е редактиран от Кирилов: 05 октомври 2012 - 13:51

11591423023.png

#15 The_Reaver

The_Reaver

Last of the Wilds

• Hardware Team
  • 4544 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 14:05

Аз първоначално търсих Almera N16, ама не намерих читава. Или беше удряна, или оборотомера и играеше като смахнат и в крайна сметка Маздата изскочи и не съжалявам изобщо, до момента си струва всяка стотинка.

Към автора - задължително вземи с теб някой, който разбира от коли с теб, когато оглеждаш и купуваш.

И между другото, пак не става ясно, дали тия 3000 лева са крайна цена или начална за покупка на необслужен и нерегистриран автомобил.

Аз разбрах, че 3000 лв. са само за колата ?

5664902Z.jpg6124311E.png

#16 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 14:14

Аз разбрах, че 3000 лв. са само за колата ?

Правилно си разбрал. Колегата просто е пропуснал тази информация от първия пост.

#17 BMW Маниак

BMW Маниак

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5745 мнения
  • Град:Реп. Доминикана
  • Интереси:Speed Test,Kitesurf

Публикувано 05 октомври 2012 - 14:48

понеже там има по-голяма степен на сгъстяване.

Извинявам се за офтопика :offtopic_s: аз нямам какво да кажа по темата понеже с тоя бюджет не знам що за кола може да се купи ! Ама просто се чудех каква е зависимостта между акумулатора и степента на сгъстяване ?
Степента на сгъстяване е постоянна величина в един двигател заложена от производителя и не се променя с амортизацията му !
Навярно трябва да е ставало дума за степен на компресия :wink12:

#18 G. Vidinov

G. Vidinov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 15:09

Добре, относно коментарите за бюджета. Я сега вземете да кажете като за първа кола, на която най-вероятно ще и видя сметката, с какъв бюджет е хубаво да разполагам ?

П.П. За Volvo S40 98/99та какво мислите?

Този пост е редактиран от G. Vidinov: 05 октомври 2012 - 15:12

#19 hlevoust

hlevoust

анонимен работохолик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8147 мнения
  • Град:§ 22
  • Интереси:емпирично изследване върху формите на простотията и начините на проявлението им

Публикувано 05 октомври 2012 - 17:07

...Проблема е зимата. Дизела пали по-трудно и съответно трябва да имаш и хубав акумулатор, понеже там има по-голяма степен на сгъстяване.

Има една джаджа под капака, викат й "подгряващи свещи", та не знам коя кола с това приспособление пали трудно през зимата, пък даже и на - 200

Този пост е редактиран от hlevoust: 05 октомври 2012 - 17:08

You'll Never Walk Alone

#20 Костадин_91

Костадин_91

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 527 мнения

Публикувано 05 октомври 2012 - 17:12

За Seat какво мислиш?Двигател и ходова част са на VW.Модели хетчбек :Ibiza,Leon,Toledo(1L което е поостарял модел но с огромен багажник).За седан можеш да погледнеш Cordoba.За 3000 лева няма как да си вземеш автомобил по-нов от 96-97 година, т.е. можеш да си вземеш но ще бъде "яма" за пари.
Ако си решил да е VW,Seat или Audi гледай да е дизел ,според мен е по-добре от колкото газ TDI -то е икономичен двигател предполагам , че 90 или 110 к.с. са ти достатъчни.
Моя автомобил е Toledo от далечната 1993г. 1.8 с 90к.с. с газова уредба и като човек който кара на газ те съветвам да си купиш дизелов автомобил,защото за тези пари с които ще зареждаш бензин и газ(защото няма как без бензин) по-добре си карай на дизел!
Казали ти че дизела щял да стане 3 лева,ами да не си мислиш ,че газта винаги ще е 1,30 :D

Този пост е редактиран от XperiaNeo: 05 октомври 2012 - 17:13

MB : ASUS M5A99FX PRO R2.0
CPU : AMD FX-6350 + CM Hyper 212 Evo
RAM : 2x4GB DDR3 1600 Adata XPG
Video : Asus Radeon HD 7850 DirectCU II 2GB DDR5
HDD : 1TB WD Blue Sata 3 7200rpm 64mb
Case : Fractal Design Core 3000 USB 3
PSU : Seasonic SS-520GB Bronze
OS- Microsoft Windows 7 x64

1qa0fh.png

22753954768.png

0 потребител(и) четат тази тема