Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Кандидатстване Туризъм

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
15 отговора в тази тема

#1 marisa

marisa

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 555 мнения

Публикувано 20 март 2006 - 16:55

Здравейте :rolleyes:
тъй като след по-малко от 2 години ще кандидатствам туризъм(май в УНСС) искам да питам всички, които са там с тази специалност, кои изпити са по-лесни (колебая се между историята и географията), а и за езиците - вярно ли е, че тези, които кандидатстват с руски, испански, въобще по-редките езици, влизат по-лесно :eek: Всяка информация ще е от полза, 10х предварително ;)

#2 tetelina

tetelina

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 386 мнения

Публикувано 22 март 2006 - 17:24

Ето малко информация.
Тук можеш да видиш някои теми.
Ето и отделно за историята и географията.

Успех!

#3 marisa

marisa

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 555 мнения

Публикувано 23 март 2006 - 19:15

Tetelina, мерси много, но аз търся хора, които вече следват туризъм и могат да ми дадат информация първа ръка за обучението, за реномираността на университетите, затова как мога да се подготвя най-добре :nono: Търся съвети и мнения, а не сайтове, предлагащи 30% отстъпка при закупуването на всичките 33 теми Публикувано изображение И все пак наистина мерси :)

#4 Spursy

Spursy

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 153 мнения

Публикувано 03 април 2006 - 19:00

Значи, малко трудно е да се каже кои изпити са по - лесни, защото едва ли много хора са кандидатствали с история и география едновременно. Важното е кое на теб ти е по - интересно и ти се отдава повече.
Сигурно знаеш, че има разлика между "туризъм" в УНСС и Софийския университет например. В УНСС реално се учи икономика на туризма, докато в СУ се набляга на географията (малко повече от необходимото ако питаш приятелката ми, която учи туризъм там).
Та за УНСС: ситуацията в момента е следната: трябва задължително да ходиш на курсове, препоръчително в самия университет на техни преподаватели. Това, което всъщност казват лекторите на занятитията е горе долу не си давайте записките на други кандидатстуденти, защото по тях ще познаем, че сте идвали на курсове при нас. За география е най - добре да ти ги води Каракашев.
Доколкото до езиците, не знам дали изпитите по по - неизвестните езици са по - лесни за взимане, но за английския поне късат доста. От друга страна обаче имам познати, които с висока оценка по география и 3 по английски са влезли туризъм без проблем.
Публикувано изображение

#5 marisa

marisa

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 555 мнения

Публикувано 26 април 2006 - 10:28

Пък аз си мислех, че супер много хора следват туризъм и няма да смогна от четене на коментари :speak:

#6 ivan_iliev3bg

ivan_iliev3bg

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 274 мнения

Публикувано 30 април 2006 - 15:05

Аз не следвам туризъм но съм се занимавал малко в тази свера и имам познати които следват това- по добре запиши някъква икономика в УНСС а ако искаш да работиш в сверата на туризма няма да е никакъв проблем.И кандидатстваи с това което ти се отдава наи добре.Ако това са история и география е добре да идеш на курсове в съответния университет.

#7 SKY

SKY

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 248 мнения

Публикувано 30 април 2006 - 15:21

То и аз не съм Туризъм, но имам пресен опит в областта с кандидатстването. И ще си позволя да не се съглася с това, че трябва да ходиш на курсове в самия университет. На моите приятели, които се излъгаха да ходят ги занимаваха 6 часа на ден с вицове и лаф мохабет и нищо не направиха.
Аз си ходих на курсове при фирма, което ми препоръчаха и съм безкрайно доволна. Всички от групата влязохме каквото искахме с хубав резултат.

Лесен изпит, marisa, ако не си учил няма. Ако си си седял на д-то и ти имаш малко акъл да импровизираш ако не се сетиш нещо всичко ти е лесно.

С редките езици наистина е по-лесно, защото всеки изпит има квота, по която приемат брой хора. Ако си държал по руски напр. ще приемат повечето от явилите се, защото няма много желаещи, а с английски ще се избият,защото бройката е същата,но хората са в пъти повече.

Ако имаш други въпроси-казвай.
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#8 marisa

marisa

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 555 мнения

Публикувано 01 май 2006 - 10:37

Sky, мерси много ;) А тъй като още са ти пресни спомените от изпитите, разкажи ми с какво си нандидатсвала и как са минали изпитите ти.

#9 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения

Публикувано 01 май 2006 - 19:15

С редките езици наистина е по-лесно, защото всеки изпит има квота, по която приемат брой хора. Ако си държал по руски напр. ще приемат повечето от явилите се, защото няма много желаещи, а с английски ще се избият,защото бройката е същата,но хората са в пъти повече.

Ако имаш други въпроси-казвай.

Точно това мислех и аз да ти пиша.Надявам се си осмислил/а добре тази информация,защото може много да ти помогне.
От тази гл.т. е много по-ефектно ако кандидатстваш с История.Преди,когато и аз кандидатсв=твах гаджето ми влезе Финанси с 3.25 по Литература и така измести хора с 5-ци по география заради квотите.

#10 kolp

kolp

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 224 мнения

Публикувано 01 май 2006 - 19:31

помисли добре и в кой университет искаш да следваш - аз съм завършил например Икономическия във Варна, спец. туризъм, с английски и математика, а човек, който е завършил същотото в СУ, и сега кара магистратура във Варна, пак по туризъм, казва че тук е доста по-добре, но предполагам че това е субективно. Добре е да разполагаш с информация първа ръка за да можеш да си прецениш най-добре. В СУ се наблягало на георграфията повече както разбирам, а във ИУ-Варна повече на икономиката. Като цяло във Варна се минава доста лесно, като само влизането е трудно, защото това е втората най-желана специалност в университета, след МИО, но наистина ако си с френски примерно, ще имаш преимущество. Друг е въпроса че квотата за редките езици не е толкова голяма, така че няма и как да се прецени.
Друг плюс, за мен специално, беше че не се взима под внимание дипломата от средно образование, имат значение само оценките от двата изпита, така че ти си прецени кое е по-добре за теб. Аз много обичах да се базикам с колегите ми че са се мъчили за пълно отличие в гимназията, а аз си живеех живота и пак влязох на същото място, основно заради добър резултат по езика.
Виждам че си от Хасково, ако наистина имаш желание да се развиваш в тази насока, си помисли доста добре. И имай само предвид че най-важно при намирането на работа, специално в туризма, е стажът, къде и какво си работил/а. Не чакай да завършиш, за да почнеш да работиш по специалността, защото е страшно трудно, колкото по-бързо изкачиш ниските стъпала толкова по-добър шанс ще имаш като завършиш да започнеш нещо наистина добро.

#11 SKY

SKY

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 248 мнения

Публикувано 01 май 2006 - 19:33

Sky, мерси много :) А тъй като още са ти пресни спомените от изпитите, разкажи ми с какво си нандидатсвала и как са минали изпитите ти.

Кандидатсвах с литература + есе и устен по журналистика. Публикувано изображение Приеха ме в УНСС Журналистика с 5 на дядо Славейков; 5,60 на писмения на тема "Приватизацията-раздържавяване или кражба" и 6 на устния.
Кандидатсвах и в СУ, но с ръка на сърце казвам, че не съжалявам, че не се записах там. Публикувано изображение Изкарах 4 на "Тютюн" и за съжаление 3.13 на писмения на темата "Времето на кандидатите".И дори не се явих на устния, защото вече ме бяха приели на първо класиране в УНСС. А и нямах шанс за журналистика там, а държах да уча това още от 7ми клас.Публикувано изображение

Знай едно - в университета и божа благодат да учиш това, което харесваш и желаеш...иначе е много трудно.Публикувано изображение

Този пост е редактиран от SKY: 01 май 2006 - 19:35

Публикувано изображение
Публикувано изображение

#12 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения

Публикувано 01 май 2006 - 20:05

И аз уча Журналистика в УНСС..ама зъм го зарязал,заради Правото в СУ..Вече 6 години не мога да изкарам.Недейте да лапате лъжици по-големи от устите ви.Оня ден взех един държавен и се поуспокоих.Ама наистина - от много учене смисъл няма.

#13 SKY

SKY

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 248 мнения

Публикувано 02 май 2006 - 09:02

Подкрепям напълно, trapped79.Публикувано изображение Далчев го е казал: "Който трупа познание, трупа мъка."
Брат ми ми препоръча да си запиша УНСС, защото той е завършил право в СУ (естествено са го мъчили до откат) и каза, че каквото и да ти пише на тапийката е все тая като тръгнеш за работа, защото на него по разни кантори му искаха по 500 лева да го "обучават"... е на какво ще го научат още?Публикувано изображение
Затова ми каза да си уча там - лесно се влиза, лесно се излиза. (прозвуча малко мръснишки, но е пролет и ще ме извините)Публикувано изображение

Този пост е редактиран от SKY: 02 май 2006 - 09:03

Публикувано изображение
Публикувано изображение

#14 disone

disone

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 1 мнения

Публикувано 24 март 2007 - 15:08

Подкрепям напълно, trapped79.Публикувано изображение Далчев го е казал: "Който трупа познание, трупа мъка."
Брат ми ми препоръча да си запиша УНСС, защото той е завършил право в СУ (естествено са го мъчили до откат) и каза, че каквото и да ти пише на тапийката е все тая като тръгнеш за работа, защото на него по разни кантори му искаха по 500 лева да го "обучават"... е на какво ще го научат още?Публикувано изображение
Затова ми каза да си уча там - лесно се влиза, лесно се излиза. (прозвуча малко мръснишки, но е пролет и ще ме извините)Публикувано изображение

Само да отбележа някои неща, които не са съвсем така. Кандидатите с руски и с по-редките езици за МИО в УНСС не влизат по-лесно, отколкото останалите, защото кандидатите всяка година с руски са около 200, но местата и за мъже, и за жени са само 10. Кандидатите с английски са около 2000, но местата с английски са общо 100. Умишлено отпускат от ръководството повече места с английски, за да е еднаква конкуренцията. Местата се определят според броя на хората, които ще кандидтатсват с даден език. Така че и в двата случая конкуренцията е една и съща-20 души със съответния език за едно място.
Не зная, какво ти е казал брат ти, но определено не е вярно, защото не можеш да слагаш всички специалности в УНСС под един знаменател и да казваш, че във всичките е еднакво трудно, при положение, че въобще не е така. Сестра ми завърши право в УНСС и с една съседка, която учеше право в СУ, се консултираха и сравняваха специалностите на двете места. Оказа че и на двете места трудността за завършване на тази специалност е еднаква. Учеха едни и същи дисциплини и на двете места, по едни и същи учебници, някои преподаватели им съвпадаха. А по дисциплините, по които имаха различни преподаватели, критериите им бяха общо взето едни и същи. Имаха едни и същи държавни изпити и едни и същи стажове. Броят на устните изпити и в двата Юридически факултета е общо взето еднакъв. Затова не си мисли, че правото само в СУ е трудно. В УНСС правото е не по-малко трудно за завършване. Като я гледах по-колко седмици учеше, че дори и месеци (по някои дисциплини) и колко много безсънни нощи имаше, защото четеше и няма блестящ успех, определено мога да кажа, че не е никак лесно.
Вярно е че в УНСС има специалности, доста по-лесни за завършване от правото. Но и в СУ има много специалности, които се завършват по-лесно от правото. Затова ти казвам че във всеки един университет не всички специалности са на едно ниво. И в УНСС има лесни специалности, но има и доста трудни за завършване, а и за приемане такива. И в СУ има и лесни, и трудни специалности. Всичко си зависи от конкретната специалност и от изискванията на преподавателите в нея.

Този пост е редактиран от disone: 24 март 2007 - 16:27

#15 NeVeR^aGaIn

NeVeR^aGaIn

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 1 мнения

Публикувано 14 август 2007 - 16:53

Хора, и аз мисля да кандидатсвам Туризъм (с География и Англ.ез.), но не знам къде ще е по-добре в УНСС или СУ?Преди много исках в УНСС,но мои познати ми казаха че там много усилено се учи висша математика,а аз я мразаПубликувано изображениеЗнаете ли в кое от 2те ВУЗ мога да натрупам повече опит за екскурзовод или нещо в областа на хотелиерството?:rolleyes: Ако знаете нещо относно туризма в СУ и УНСС драснете някой ред :) Благодаря предварително;)
Да си приятел не означава да познаваш някого, а да си част от него! :)

#16 buring_soul

buring_soul

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 104 мнения

Публикувано 19 август 2007 - 12:37

Според мен,за каквоото и да си говоорим определно в СУ е по-добре,не че и УНСС е лошо,даже напротив :) иначе не се плаши от математиката,примерно е мойто даскало на 11 клас ни искаха учебник по математика за 12 и 12 клас ги правят луди и взимат някакви глупости.Така,че спокс имам познати и в СУ и в УНСС и всички са много доволни :help: