Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Как да свържа два рутера едновременно

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
6 отговора в тази тема

#1 lucky61

lucky61

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 14 май 2006 - 00:58

Здравейте Приятели,
Имам една молба към Вас,с надеждата да ми помогните!
Ще се опитам набързо да Ви обясня положението в което се намирам.Купих си Wi-Fi
ADSL Router - Thomson SpeedTouch 580 и Belkin Wi-Fi G Notebook Network Card.
В момента сме 4 4овека който ползваме Internet в нашта къща.В едната стая,където
живее хазяина,е монтиран Wired Router,който е вклю4ен към Internet достав4ика,
а от Swich-a на Wired Routera е пуснал по един кабел/UTPCat 5/към 4 стай в който
живеем.В мойта стая идва само един UTP кабел.
Въпросът към Вас ми е:
Искам да си монтирам моят Wi-Fi Router в моята стая,за да бъда независим от другите
в къщата и да мога да излизам вънка в двора на къщата,когато си имам Wireless връзка.
Как да направя връзката между двата рутера?
Ако можите да ми обясните,ще съм Ви много благодарен
Аз съм от Бургас,но в момента работя в England
С поздрав:Михайлов

#2 Aleksiev

Aleksiev

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 16 май 2006 - 08:18

Ако не държиш да си в една мрежа с другите нещата ще станат лесно, но искам да отбележа че ти ще ги виждаш, а те няма да могат. Ако това не проблем за теб просто трябва да включиш кабела, който идва от другия рутер в твоя (във WAN порта). Ако до момента си получавал IP адреса си автоматично, трябва да настроиш рутера си отново да използва DHCP-то на основния рутер. В другия случай, ако използваш статичен адрес трябва да сложиш настоящето си IP на рутера ти (предполагам че няма филтриране по MAC адрес, затова няма да го коментирам :bye1: ). Следващата стъпка е да си избереш мрежа в която ще работи рутера – трябва да е различна от мрежата на основния рутер (ако сега мрежата е 192.168.1.х то твоята трябва да бъде различна, да кажем 192.168.2.х). Вече би трябвало да имаш интернет по радиото и да можеш да се разхождаш из двора с лаптоп в ръка. :)
Смятам за нужно да отбележа, че е добре да си настроиш и правата за достъп за да не могат всички около теб да се възползват от това, че използваш wireless връзка. Начините за това са няколко. Най-лесният е да си настроиш филтър по MAC адрес, за можеш само ти да го достъпваш и ключ за достъп.
Надявам се тези няколко реда да ти свършат работа поне за начало.

#3 lucky61

lucky61

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 17 май 2006 - 01:50

Ако не държиш да си в една мрежа с другите нещата ще станат лесно, но искам да отбележа че ти ще ги виждаш, а те няма да могат. Ако това не проблем за теб просто трябва да включиш кабела, който идва от другия рутер в твоя (във WAN порта). Ако до момента си получавал IP адреса си автоматично, трябва да настроиш рутера си отново да използва DHCP-то на основния рутер. В другия случай, ако използваш статичен адрес трябва да сложиш настоящето си IP на рутера ти (предполагам че няма филтриране по MAC адрес, затова няма да го коментирам :) ). Следващата стъпка е да си избереш мрежа в която ще работи рутера – трябва да е различна от мрежата на основния рутер (ако сега мрежата е 192.168.1.х то твоята трябва да бъде различна, да кажем 192.168.2.х). Вече би трябвало да имаш интернет по радиото и да можеш да се разхождаш из двора с лаптоп в ръка. :)
Смятам за нужно да отбележа, че е добре да си настроиш и правата за достъп за да не могат всички около теб да се възползват от това, че използваш wireless връзка. Начините за това са няколко. Най-лесният е да си настроиш филтър по MAC адрес, за можеш само ти да го достъпваш и ключ за достъп.
Надявам се тези няколко реда да ти свършат работа поне за начало.

Благодаря ти много Алексиев за съвета,но понеже не разбирам много от рутери,може ли аз да ти
опиша как мисля да вклю4а двата рутера,а ти да ме поправиш ако съм сгрешил?
Зна4и от WAN порта на рутера на хазяйна,пускам един кабел/RJ11/ до моят рутерски WAN порт,
след което трябва на моят рутер да задам IP адрес,IP адрес на мрежата и подмрежова маска,като
те да бъдат разли4ни от рутера на хазяйна!
Но ако WAN порта на рутера на хазяйна е зает?Мисля 4е от телефонната розетка,хазяйна е пуснал кабел към WAN порта на рутера си.Аз ще проверя то4но как е вклю4ил хазяйна рутера към розетката
и дали има свободни портове.
А мога ли да вклю4а моя рутер заедно с неговия към розетката за Internet достав4ика,като сменя
само IP адреса на мрежата на моя рутер,или трябва задължително да мина през неговия рутер?
Много те моля,ако имаш възможност да ми обясниш как то4но да се вклю4а,а за настроиките ще
попитам другаде.
Благодаря още веднъж,

#4 Aleksiev

Aleksiev

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 21 мнения

Публикувано 17 май 2006 - 14:34

Ще се наложи да започнем от начало. Приемаме следната ситуация рутера на твоя хазяин го наричаме Рутер 1, а твоя Рутер 2.

Получавате интернета си от доставчик на ADSL посредством ADSL модем. От въпросния модем излиза предполагам един кабел, който е включен в ретер 1 и един телефонен. Рутера 1 получава IP адреса си най-вероятно автоматично. След това ти трябва да включиш рутер 2 (твоя рутер) не в WAN, а в LAN порта на рутер 1. Схемата на свързване изглежда по следния начин:

ADSL modem-----IP (WAN port) Router 1 (LAN port) 192.168.1.1-----192.168.1.100 (WAN port) Router 2 (LAN port) 192.168.2.1-----192.169.2.2 PC

Надявам се така да е по-ясно

Също така да не пропусна накрайника който трябва да използваш е RJ-45, RJ-11 е стандарт за телефони.

#5 lucky61

lucky61

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 18 май 2006 - 01:32

Ще се наложи да започнем от начало. Приемаме следната ситуация рутера на твоя хазяин го наричаме Рутер 1, а твоя Рутер 2.

Получавате интернета си от доставчик на ADSL посредством ADSL модем. От въпросния модем излиза предполагам един кабел, който е включен в ретер 1 и един телефонен. Рутера 1 получава IP адреса си най-вероятно автоматично. След това ти трябва да включиш рутер 2 (твоя рутер) не в WAN, а в LAN порта на рутер 1. Схемата на свързване изглежда по следния начин:

ADSL modem-----IP (WAN port) Router 1 (LAN port) 192.168.1.1-----192.168.1.100 (WAN port) Router 2 (LAN port) 192.168.2.1-----192.169.2.2 PC

Надявам се така да е по-ясно

Също така да не пропусна накрайника който трябва да използваш е RJ-45, RJ-11 е стандарт за телефони.

Здравей Алексиев,
Благодаря ти за то4ния отговор,но не мога да разбера следното:
-Видях рутера на хазяйна,той има 1порт WAN,от които един кабел/RJ11/излиза от WAN порта и влиза
в розетката на телефона,също рутера на хазяйна има 6 порта LAN,от който е пуснал по един кабел/RJ45/ до вси4ки стай.Зна4и в мойта стая идва един кабел RJ45,който го вклю4вам в моя
компютър,а моя рутер има 4 LAN порта и един WAN порт,но е RJ11!!!
Така 4е няма как да го вклю4а този кабел-RJ45,които идва от хазяйна,в моя WAN порт-RJ11
Ако има6 идея ще е отли4но

#6 Niko123

Niko123

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 16 мнения

Публикувано 18 май 2006 - 07:53

Здравей Алексиев,
-Видях рутера на хазяйна,той има 1порт WAN,от които един кабел/RJ11/излиза от WAN порта и влиза
в розетката на телефона,също рутера на хазяйна има 6 порта LAN,от който е пуснал по един кабел/RJ45/ до вси4ки стай.Зна4и в мойта стая идва един кабел RJ45,който го вклю4вам в моя
Така 4е няма как да го вклю4а този кабел-RJ45,които идва от хазяйна,в моя WAN порт-RJ11

Sorry mate, сбъркал си устройството... ти си взел ADSL WiFi рутер, а в случая не такъв ти трябва... /затова имаш RJ11, a ne RJ45 WAN port - устройството е супер но не и в случая/ Имаш два варианта, единия е махаш на хазяина рутера и слагаш твоя... така той си взема нета от ADSLа, пуска по кабелите и освен това имаш и Wireless:))

Другия вариант, който според мен е по-добър, ползваш рутера като SWITCH, Lnksys си имат опция в менюто дали да е SWITCH или Ruter... ако откриеш нещо подобно просто го активирай, ако не това не е толкова важно, просто спри DHCPto на рутера, закачи кабела който идва от други

Здравей Алексиев,

Sorry mate, сбъркал си устройството... ти си взел ADSL WiFi рутер, а в случая не такъв ти трябва... /затова имаш RJ11, a ne RJ45 WAN port - устройството е супер но не и в случая/ Имаш два варианта, единия е махаш на хазяина рутера и слагаш твоя... така той си взема нета от ADSLа, пуска по кабелите и освен това имаш и Wireless:))

Другия вариант, който според мен е по-добър, ползваш рутера като SWITCH, Lnksys си имат опция в менюто дали да е SWITCH или Rоuter... ако откриеш нещо подобно просто го активирай, ако не това не е толкова важно, просто спри DHCPto на рутера, закачи кабела който идва от другия рутер в един от LAN портовете и си пусни лаптопа да търси мрежа. Какво ще се случи, ами лаптопа ще намери входяща точка и ще започне да се свързва с нея.... веднъж свързан ще започне да търси DHCP сервър в мрежата и понеже ти ползваш Thomson SpeedTouch 580 kato SWITCH той ще стигне до рутера на хазяина и ще си вземе IP и всичко коео му трябва за да имаш нет. Предимствата на такова свързване е че всички сме си в една мрежа независимо колко устройства си имаме, клона е един... Трябва да ти кайа че това е най добрия вариан и в твоя случай...

Системата гарантирано работи.... Аз ползвам нет така, имам си един NetGear закачен към ADSL модем в един апартамент в блока... от там си тръгва LAN към доста хора а при мен съм слойил по гореописания начин един Linksys /WAN порта му е празен не го ползвам:bye1:)/ така сервъра закачен към линксиса се вижда от всички в мрежата иначе преди активирах DMZta за комп който исках да изкарам зад firewalla му и е неудобно най малкото...

Желая ти успех... ако мога с друго да помогна ICQ 24649441

Малко доуточнение, Линксис няма опция за SWITCH :)) той си работи като такъв, но има опция да работи като Gateway ili Router, в моя случай е активно като Router но ввсе си мисля че това е без никакво значение.....

#7 lucky61

lucky61

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 20 май 2006 - 18:26

Другия вариант, който според мен е по-добър, ползваш рутера като SWITCH, Lnksys си имат опция в менюто дали да е SWITCH или Ruter... ако откриеш нещо подобно просто го активирай, ако не това не е толкова важно, просто спри DHCPto на рутера, закачи кабела който идва от други

Другия вариант, който според мен е по-добър, ползваш рутера като SWITCH, Lnksys си имат опция в менюто дали да е SWITCH или Rоuter... ако откриеш нещо подобно просто го активирай, ако не това не е толкова важно, просто спри DHCPto на рутера, закачи кабела който идва от другия рутер в един от LAN портовете и си пусни лаптопа да търси мрежа. Какво ще се случи, ами лаптопа ще намери входяща точка и ще започне да се свързва с нея.... веднъж свързан ще започне да търси DHCP сервър в мрежата и понеже ти ползваш Thomson SpeedTouch 580 kato SWITCH той ще стигне до рутера на хазяина и ще си вземе IP и всичко коео му трябва за да имаш нет. Предимствата на такова свързване е че всички сме си в една мрежа независимо колко устройства си имаме, клона е един... Трябва да ти кайа че това е най добрия вариан и в твоя случай...

Системата гарантирано работи.... Аз ползвам нет така, имам си един NetGear закачен към ADSL модем в един апартамент в блока... от там си тръгва LAN към доста хора а при мен съм слойил по гореописания начин един Linksys /WAN порта му е празен не го ползвам:))/ така сервъра закачен към линксиса се вижда от всички в мрежата иначе преди активирах DMZta за комп който исках да изкарам зад firewalla му и е неудобно най малкото...

Желая ти успех... ако мога с друго да помогна ICQ 24649441

Малко доуточнение, Линксис няма опция за SWITCH :)) той си работи като такъв, но има опция да работи като Gateway ili Router, в моя случай е активно като Router но ввсе си мисля че това е без никакво значение.....

Здравей Нико,
Много ти благодаря за ценните съвети.Сега ще запо4на да се боря с рутера,защото не разбирам
от рутери,като ще следвам твоите указания който си описал по-горе.Ако немога да се справя
ще ти се обадя на ICQ-то /ако има6 SkyPe адрес ми го даи за връзка или дома6ен телефон/