Към съдържанието

Снимка
* * * * * 4 гласа

Кирилизация на Windows

• Моля влезте за да отговорите
43 отговора в тази тема

#1 Fingli

Fingli

Почетен потребител

• Новинари
  • 474 мнения
  • Град:Търговище

Публикувано 17 август 2006 - 18:12

Кирилизация на Windows
Без допълнителни кирилизиращи програми

Вместо увод:
Windows 95 и следващи (Windows XP) е правен да работи на всякакви езици. Кирилицата е сред тях. Тези програми, които са писани да работят и на друг език, освен Английски, търсят този език по начина, както го изкарва Windows-а. Като (ако) го намерят, работят с него и им е все едно кой е той - немски, български или друг. Когато обаче сте извадили българския по неоригинален начин, чрез т. нар. “кирилизатор”, тогава няма гаранция къде, доколко и дали въобще ще ви работи Кирилицата. Под въпрос е и цялата работа на Windows. Има много програми, които не тръгват, а други работят неустойчиво при Windows - зацапан на системно ниво с кирилизатор. StarWars III например.

Обяснение: програма, която иска рестарт - променя Windows на системно ниво. Недъгавостта на т. нар. “кирилизатори” се вижда с просто око: при опит за тяхната деинсталация, не последва искане за рестарт на компютъра, както при инсталацията им. Подменените от тях системни файлове не се заместват обратно с оригиналните. Една инсталация на “кирилизатор” ви унищожава Кирилицата чак докато не преинсталирате Windows.

Поука: не казвайте, че Windows има проблеми с Кирилицата, след като не ползвате неговата си (в непроменен вид) а тази на “кирилизатора”.

Инженера

"Указанията са за чисти XP и .NET ! Не се отнасят за качвалите Датекс ФлексТайп и BulLet. За качвалите друг кирилизатор не знам."

Windows може да се кирилизира и без да му е инсталиран български интерфейс. Но ако искате Уин-а да ви показва менютата на български – прочетете тази тема -> http://www.kaldata.c...showtopic=12611

Тръгваме стъпка по стъпка към кирилизацията:

•Настройваме регионалните опции – „Контролен панел” -> „Регионални и езикови опции”
Избираме на двете места да бъде на български. Настройването на числа, валута, час и дата става от бутон „Персонализиране”
Публикувано изображение

•Настройваме езици – в същия панел се преместваме в таб „Езици”. Кликаме върху бутон „Подробни данни”
Публикувано изображение

Отваря се нов прозорец с настройки, в който ще:
•Въвеждаме език по подразбиране – тук задаваме езикът който ще се зарежда при стартиране на компютъра – препоръчително е да бъде English.
•Настройваме клавиатурата (най-важното) – кликаме върху бутон „Добавяне…”
Публикувано изображение

Отново прозорче с настройки – писна ли ви :wors: Няма страшно, малко остана…
Тук ще настроим допълнителните езици за клавиатурата.
•Избираме си език за въвеждане – Bulgarian и клавиатурна подредба – Български.
Забележка: Това е подредбата по БДС, за фонетична подредба ще говорим по-надолу. Фонетичната трябва да се инсталира допълнително.
Кликаме ОК – най-сетне Публикувано изображение
Публикувано изображение

Пак сме в предходния прозорец – вече трябва да се вижда и българската подредба. Сега трябва да определим къде да се показва - дали сме на латиница или на кирилица. Кликаме бутон „Езикова лента”.
Публикувано изображение

Слагаме отметки на „Показвай езиковата лента на работния плот” и „Показвай текстови етикети на езиковата лента”. Бутон ОК
Публикувано изображение

Остана да изберем с кои бутони ще превключваме езиците.

Кликаме следващият бутон „Настройка на клавиши…” От новия прозорец цъкаме бутон „Промяна на клавишната последователност”
Публикувано изображение

Пак нов прозорец :) Там избирате, каквото ви е най-удобно. На снимката са моите настройки – превключвам езика с „ляв ALT+SHIFT” , превключвам БДС/фонетична с “CTRL+SHIFT”. Натискаме ОК
Публикувано изображение

В предходния прозорец сме, ако сме приключили натискаме ОК, отново се връщаме в предходен прозорец – там натискаме „Приложи” и ОК.

Това е. Вече имаме Кирилица, без да си инсталираме други програми!!! Публикувано изображение

Останаха допълнителните настройки.
С тях можем да направим така, че при инсталация на новите програми да разпознават българският език (без да питат допълнително)

В прозорец Регионални и езикови опции, избираме таб „Разширени”. От лентата горе избираме език – в нашия случай Bulgarian. Натискаме бутон „Приложи” и ОК.
Публикувано изображение

Готови сме!!!! :) :)

Остана само да поговорим за фонетичната кирилица…

Фонетичната подредба не е вградена в Windows, ще трябва да си я инсталираме отделно. Тъй като не ми се иска „да откривам топлата вода” – ще ви дам само линк към страницата на Инженера. Там е обяснено всичко, има и необходимите файлове за инсталация.

А... Ако случайно :) сте си инсталирали допълнителен кирилизатор и искате да се оттървете от него - препоръчвам ви методът на Инженера -> http://injinera.bgpl...nst/rmv2k_1.htm

В заключение:

Пишете на кирилица, не загрозявайте езика ни с латински букви. Светите братя Кирил и Методий дадоха живота си, за да я има нашата азбука.

Ако моженето беше равно на желанието
критерият би бил неважен.
Върховното в езика е
безсилието да изкаже.

-- Емили Дикинсън

#2 dragozow

dragozow

майор

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8457 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Голеееми

Публикувано 17 август 2006 - 18:48

Помолих да направят темата важна,браво човече.

#3 pedro

pedro

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 585 мнения

Публикувано 17 август 2006 - 19:16

Много хубаво пич, обаче 90% от българите не ползват побългарения Windows, а си карат на английски, още повече, че щом е инсталиран българския, значи тия настройки са направени! Можеше да пуснеш снимки от английската версия, защото труда ти с тези е пълна безсмислица.
А фонетична наредба за всички windows-и след 95 може да се инсталира с http://www.venimus.i...files/kbdbg.exe

Този пост е редактиран от pedro: 17 август 2006 - 19:21

#4 Fingli

Fingli

Почетен потребител

• Новинари
  • 474 мнения
  • Град:Търговище

Публикувано 17 август 2006 - 19:40

Много хубаво пич, обаче 90% от българите не ползват побългарения Windows, а си карат на английски, още повече, че щом е инсталиран българския, значи тия настройки са направени! Можеше да пуснеш снимки от английската версия, защото труда ти с тези е пълна безсмислица.
А фонетична наредба за всички windows-и след 95 може да се инсталира с http://www.venimus.i...files/kbdbg.exe

:)

Дал съм линк към побългарен Windows :wors:

Колкото до снимките - исках да е ясно какво настройваме. Затова са от българсия интерфейс. Ако бях дал прозорци с английските термини, едва ли щеше да е ясно "къде сме ние" :wors:
Btw, инсталирането на български превод, не включва настройките за писане на кирилица. Той е само превод на термините.

Ако моженето беше равно на желанието
критерият би бил неважен.
Върховното в езика е
безсилието да изкаже.

-- Емили Дикинсън

#5 yuks

yuks

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 460 мнения
  • Град:Силиконовата долина
  • Интереси:Програмирене и WEB дизайн

Публикувано 17 август 2006 - 19:46

Лично аз за фонетиката ползвам това и никога не съм имал проблем с него препоръчвам ви го
Такъв е законът на нашите дни: който на теб, СССР, измени - той на великата правда изменя.

#6 panevdd

panevdd

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 410 мнения

Публикувано 17 август 2006 - 20:42

За допълнителна проверка на регионалните настройки използвам това: Start -> Run... dxdiag
Публикувано изображение
В случая съм подредил файловете по "Language".
Keep working. Jonnie Worker

#7 dimd

dimd

Старост-нерадост

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2291 мнения
  • Град:ЛЮЛИН 10
  • Интереси:Форумен полицай !

Публикувано 17 август 2006 - 20:51

Поздравления,Fingli !
Винаги съм се чудел,защо няма такава тема в Калдата !
БЪЛГАРИ-ЮНАЦИ !
Egw eimai astynomikos !
Публикувано изображение

#8 еди

еди

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2812 мнения

Публикувано 04 юни 2007 - 12:21

Малко късно изразявам мнение по тази тема, но по-добре късно от колкото никога!
Въобще не си мисли, че 90% ползват на английски. Много от хората са любители в тази област и опит се придобива с времето. Аз съм един от тези които са се научили на нещо благодарение именно на българския език. Ако всички потребители любители знаеха как да го направят, вярвай много голям % ще са с българския облик на Windows XP! За професионалисти не говоря, но ако са наистина професионалисти не би ги затруднило по никакъв начин.

И последно - въобще не е безсмислица труда на автора на темата - безсмислен е твоят пост!
Публикувано изображение
Публикувано изображение

#9 Гост_¦•••SHERIFA•••¦_*

Гост_¦•••SHERIFA•••¦_*
  • Гости

Публикувано 11 юли 2007 - 18:11

А някой може ли да ми даде link за инсталация на Bulgarian ( т.е. тази картинка ) и на Advanced -> пак Bulgarian за Language for non-Unicode programs, защото сложих една орязана версия на XP, която поддържа САМО English и т'ва е. Пък иначе доста програми и други неща няма да ми бъдат на български език. Някакъв начин за инсталация именно на това, пач ли какво там... ? На орязаната версия като се избере Bulgarian и излиза грешка, няма как да стане...

Този пост е редактиран от ¦•••SHERIFA•••¦: 11 юли 2007 - 18:12

#10 psycho_666

psycho_666

AMD фанатик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3270 мнения
  • Град:Русенски университет
  • Интереси:Black metal, икономически стратегии, барабани, хардуер и софтуер, web програмиране...

Публикувано 24 февруари 2008 - 19:42

Тва всичко много добре направено и ся след като си оправих компа след флекс тайпа какд аизкарам фонетик? Уй на клавиатурата пускам Английски, на лейаут пускам БГ и пак ми слага БСД, а не фонетик... Дайте едно рамо насам, че се пообърках малко Публикувано изображение

#11 stanley56

stanley56

Hard As A Rock

• Глобални модератори
  • 2353 мнения
  • Град:Zion

Публикувано 24 февруари 2008 - 19:58

Като използваш търсачката
Публикувано изображение

#12 B-boy[StyLe]

B-boy[StyLe]

FFreestyleRR

• HJT Team
  • 13878 мнения
  • Град:Electric City

Публикувано 24 февруари 2008 - 20:10

Тва всичко много добре направено и ся след като си оправих компа след флекс тайпа какд аизкарам фонетик? Уй на клавиатурата пускам Английски, на лейаут пускам БГ и пак ми слага БСД, а не фонетик... Дайте едно рамо насам, че се пообърках малко Публикувано изображение

Даже си пуснал такава тема и не си прочел явно поста ми...

http://www.kaldata.c...=...st&p=826494

В точка 6 има описание на програмата CYRA и BG PHONETIC (на теб ти трябва именно втората)...след това вече си добавяш Phonetic-a от Regional and Language Options...
Георги Петков
Kaldata HJT Team

Публикувано изображение

#13 chinariver

chinariver

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 1 мнения

Публикувано 06 ноември 2008 - 14:57

А как стои въпроса с кирилизиране на орязана версия на Windows XP, в която българският език въобще не съществува? Или иначе казано, ако българския език го няма в списъка "Regional settings', то какъв е начинът да бъде добавен?

#14 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 30946 мнения
  • Град:Somewhere over the rainbow

Публикувано 06 ноември 2008 - 15:00

А как стои въпроса с кирилизиране на орязана версия на Windows XP, в която българският език въобще не съществува? Или иначе казано, ако българския език го няма в списъка "Regional settings', то какъв е начинът да бъде добавен?

Няма начин, за чий инсталираш такива идиотски неща. Спястявайки няколко стотици мегабайта губиш толкова функционалност че цялото това упражнение става безсмислено!

#15 iveta7

iveta7

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1791 мнения

Публикувано 06 ноември 2008 - 15:24

Изключително полезна тема.На мен много ми помогна.Браво ;)
Публикувано изображение

#16 Stambini

Stambini

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 418 мнения
  • Град:В Кресна е Лесна :D

Публикувано 06 ноември 2008 - 15:28

Ако деинсталирам Flextype нещо може ли да стане ?
Идвам от град където сутрин има "брис" :)
Гласувай за кретен като мен , просто влизаш в профила ми и даряваш 5 звездички , трудно ли е - направи ме щаслив. Много яка рекламка си правя :D

#17 iveta7

iveta7

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1791 мнения

Публикувано 06 ноември 2008 - 16:41

Ако деинсталирам Flextype нещо може ли да стане ?

Не четеш хубаво.

Една инсталация на “кирилизатор” ви унищожава Кирилицата чак докато не преинсталирате Windows.

Публикувано изображение

#18 psycho_666

psycho_666

AMD фанатик

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3270 мнения
  • Град:Русенски университет
  • Интереси:Black metal, икономически стратегии, барабани, хардуер и софтуер, web програмиране...

Публикувано 06 февруари 2009 - 21:44

Линковете към инж. вече не работят. Ако може нов линк или помощ.говоря за линка за инсталиране на фонетика. Не е за мене, аз на времето оюе го оправих проблема. Номера е че не помня как да го оправя ся на колегата...

Този пост е редактиран от psycho_666: 06 февруари 2009 - 21:50

#19 nikolaijelev

nikolaijelev

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 354 мнения

Публикувано 13 февруари 2009 - 18:24

Виж тази тема...

#20 l_yordanov

l_yordanov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 6 мнения

Публикувано 10 април 2009 - 12:39

Линковете към инж. вече не работят. Ако може нов линк или помощ.говоря за линка за инсталиране на фонетика. Не е за мене, аз на времето оюе го оправих проблема. Номера е че не помня как да го оправя ся на колегата...

Ето ти: http://free.hit.bg/injinera/na4alo.htm

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни