Към съдържанието

Снимка
- - - - -

RQ: Програма за компресиране на .iso фаилове ?

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
6 отговора в тази тема

#1 veso kamenov

veso kamenov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 19 мнения

Публикувано 03 декември 2006 - 11:53

Та въпроса ми е може ли да се компресира iso файл и ако е възможно
с каква програма.
Благодаря предварително.

Този пост е редактиран от stanley56: 03 декември 2006 - 15:18

#2 Maximilian

Maximilian

целомъдрен

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1556 мнения

Публикувано 03 декември 2006 - 13:21

Трудна работа да постигнеш някакъв голям ефект, след като вече *.iso-то си е компресирано. Но нека и други хора кажат, белким греша.
Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

#3 oggy_bogy

oggy_bogy

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 336 мнения

Публикувано 03 декември 2006 - 14:07

Аз като си правя iso-image на някой диск с WinISO, и после го пусна на WinRAR, получавам rar-архив, който е доста по-малък от оригиналното iso - до 50%! Ако пък става въпрос за някое iso, което съм свалил от мрежата, например на някоя Линукс дистрибуция, компресията е доста по-малка - около 5%. Предполагам, че и с други готови iso-та нещата са така!
Незнам това доколко ще ти помогне, но просто споделям опит. Надявам се да ти е полезно1

Този пост е редактиран от oggy_bogy: 03 декември 2006 - 14:13

#4 veso kamenov

veso kamenov

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 19 мнения

Публикувано 03 декември 2006 - 15:06

ами имам един диск 700MB на който е записана информация от над4.5G :clap: .Става въпрос за това
http://torrents.data...62178_cover.jpg
както се вижда на него има няколко windowsa и още нещо :help: .
Иначе си е нормална бланка 700MB но когато му дадеш copy и paste
става над 4.5G и ми е интересно как е направен :help:
Та за това питам :wors:

Този пост е редактиран от veso kamenov: 03 декември 2006 - 15:22

#5 Night_Raven

Night_Raven

Corvus Corax Nocturna

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2990 мнения

Публикувано 03 декември 2006 - 16:43

Архивирането на image файлове е възможно, но е относително. То е същото като архивирането на други файлове. Понеже при image файловете няма компресия (дори има увеличаване на размера), е важно какви файлове се съдържат в image-a и доколко се подават на компресия. Ако те се подават на компресия, то и image-а ще се компресира добре.
Разбира се архивиран image файл и записан на диск го прави напълно неизползваем.
Не могат да се съберат реално 4.5GB на 700MB диск. Възможно е да е някаква защита или нещо подобно, защото физически това е невъзможно.
Няма ненаказано добро.
-----

#6 Freddy

Freddy

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 31 мнения

Публикувано 04 декември 2006 - 02:18

Доколкото знам това е възможно именно с версии като тази - 6 в 1, или 9 в 1, защото голяма част от файловете са едни и същи за всяка инсталация. Затова с една-две специални програми се правят тези дистрибуции, като в действителност се прави виртуален каталог на всичко, после той се преподрежда като в действителност се слагат Symbolic Links вместо истинските файлове, но CDFS каталога подържа тези линкове като истински, затова при копиране се копират истинските файлове. Така размера при копиране е огромен. Такава програма предлагаха http://www.ezbsystems.com но може да се намерят и други в Мрежата.
Публикувано изображение

#7 waterjess

waterjess

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 304 мнения

Публикувано 04 декември 2006 - 10:03

Напълно съм съгласен с горното мнение!

Точно така се получават дисковете с 3, 6 или 9 версии на уин-а само на един 700МБ диск. Понеже доста от файловете са еднакви за няколко версии и затова не е необходимо те да бъдат записани по няколко пъти на диска. В действителност на диска повтарящ се файл се записва само веднъж, а различните версии на уин-а обиновено има само препратка към самия файл. Проблемът идва при "разархивиране"-то на исо-файла. Тогава всеки повтарящ се файла се появява на всички места т.е. в директориите на всички версии на уин-а, където то би трябвало да присъства. Затова файловете реално имат доста по-голям обем.
Публикувано изображение