Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Прехвърляне на VHS-видео на DVD-дискове

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
19 отговора в тази тема

#1 AleksofT

AleksofT

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 510 мнения

Публикувано 10 януари 2007 - 16:39

Каква програма за прехвърляне на видео от VHS касета на DVD ще ми предложите. ;)

Този пост е редактиран от stanley56: 10 януари 2007 - 18:04

#2 stanley56

stanley56

Hard As A Rock

• Глобални модератори
  • 2353 мнения

Публикувано 10 януари 2007 - 18:03

Хвърли едно око на тази тема: http://www.kaldata.c...dex.php?sh...

#3 hafte

hafte

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 50 мнения

Публикувано 10 януари 2007 - 18:25

Това ти трябва лесно и бързо

VHS to DVD 2.0

Пробвах я вече и работи доста добре.

Този пост е редактиран от stanley56: 20 януари 2008 - 18:48

#4 markosal

markosal

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 45 мнения

Публикувано 19 февруари 2007 - 16:46

При прехвърляне на записа от видео касета в цифров формат, задавам следните настройки: Формат - Avi, видео и аудио кодек - uncompressed. Получавам огромни файлове, които след компресиране през Virtual dub (video codec-Xvid, bitrate-3000, resolution-640x480, audio codec-mp3) искам да слепвам един с друг. Тук изниква първия проблем: при опит за слепване се оказва, че отделните файлове са с различен фрейм рейт, поради което Virtual dub отказва да изпълни операцията. Разликата във фрейм рейта е нищожна (например: 25,000 и 25,001). За да продължа нататък, трябва да изравня фрейм рейтовете, при което обаче, звука се разминава с картината.
Проблем №2:
Както и да е, след като запиша готовия файл на диск, просвирвайки го в DVD-плейъра, на определени места звука и картината зацепват. Един техник ми каза, че този проблем се дължи на вида дискове върху, които записвам и скоростта на запис. Трябвало да бъдат DVD-R, а не DVD+R, а скоростта-не по-голяма от 4х. Пробвах и с DVD-R, и скорост 4х, но проблема не бе решен. Зацепването се получава не само при запис, прехвърлен от видео касета, а и при половината филми в AVI-формат.
Хардуер: тунер "AverTV GO 007 FM PLUS"; видео касетофон; домашен DVD-плейър "Sang".
Софтуер: Virtual dub; Nero Express.

Два месеца се мъча, помагайте.

Този пост е редактиран от stanley56: 19 февруари 2007 - 19:02

#5 GPPi4

GPPi4

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 25 мнения

Публикувано 19 февруари 2007 - 18:47

Аз използвам настройки на VirtualDub в режим capture, както са показани на линка :http://www.doom9.org/index.html?/capture/start.html
като правя следните промени
Аз настройвам quality на 18 и няма видима загуба на качество. Няма смисъл от некмпресирано видео, каквото ти си ползвал. Направи си тестове на по 1 мин. запис за да видиш каква е разликата в битрейта и съответно размера на файла.
За формат ползвам 640/480 YUY2 (YUV 4:2:2 interleaved).
Vertivcal reduction/None, Noise reduction/enabled
От менюто на VirtualDub/Video провери на Capture filter, Capture pin дали са ти настроени правилни framerate и PAL
Аудиото - PCM
За синхронизация на аудио и видео: t19. от този линк. http://dvdguide.ennik.com/#step2 .Ползвал съм и sync video to audio... и нямам разминаване. Пробвай и 2те.
След това при постпроцесинга към AVI/Xvid ти препоръчвам да приложиш deinterlace filter по препоръчителната настройка. Ще ти изчисти тези редове които се виждат, особено при движение на обект. Получава се от презредовото опресняване на картината при аналогово видео.
Така както съм ти го описал не съм имал проблем със синхронизацията. Слепвал съм части от различни видеокасети без проблем дори и след спиране на ток и реиндексиране на единия файл.
От опит: Много е важно да си проверяваш настройките преди всяко кепчвъне, да не би нещо да си разбутал.
По втория ти проблем: Ако файла ти върви нормално на компа, значи проблема е в ДВД устройството. Най лесния начин-взимаш диска и го пробваш на друг ДВД плеър.

#6 markosal

markosal

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 45 мнения

Публикувано 20 февруари 2007 - 17:48

Аз използвам настройки на VirtualDub в режим capture, както са показани на линка :http://www.doom9.org/index.html?/capture/start.html
като правя следните промени
Аз настройвам quality на 18 и няма видима загуба на качество. Няма смисъл от некмпресирано видео, каквото ти си ползвал. Направи си тестове на по 1 мин. запис за да видиш каква е разликата в битрейта и съответно размера на файла.
За формат ползвам 640/480 YUY2 (YUV 4:2:2 interleaved).
Vertivcal reduction/None, Noise reduction/enabled
От менюто на VirtualDub/Video провери на Capture filter, Capture pin дали са ти настроени правилни framerate и PAL
Аудиото - PCM
За синхронизация на аудио и видео: t19. от този линк. http://dvdguide.ennik.com/#step2 .Ползвал съм и sync video to audio... и нямам разминаване. Пробвай и 2те.
След това при постпроцесинга към AVI/Xvid ти препоръчвам да приложиш deinterlace filter по препоръчителната настройка. Ще ти изчисти тези редове които се виждат, особено при движение на обект. Получава се от презредовото опресняване на картината при аналогово видео.
Така както съм ти го описал не съм имал проблем със синхронизацията. Слепвал съм части от различни видеокасети без проблем дори и след спиране на ток и реиндексиране на единия файл.
От опит: Много е важно да си проверяваш настройките преди всяко кепчвъне, да не би нещо да си разбутал.
По втория ти проблем: Ако файла ти върви нормално на компа, значи проблема е в ДВД устройството. Най лесния начин-взимаш диска и го пробваш на друг ДВД плеър.

Благодаря много, особено за препратките! Аз обаче немога да компресирам по време на записа при тези характеристики, защото процесора ми е 1.8 Гхц, а ми изисква поне 2.5. Синхрона ми се губи не при capture, а като сменя framerate, за да мога да слепвам отделните файлове. Дали знаеш как мога да записвам файловете по-големи от 4ГБ или някаква програма, която да ги слепва въпреки разликата във framerate (която всъщност е нищожна)?

#7 GPPi4

GPPi4

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 25 мнения

Публикувано 21 февруари 2007 - 10:31

Ако си на FAT32 няма да стане с файлове над 4ГБ.
Тази компресия която съм ти посочил е минимална. 3ч са около 16 ГБ. Натоварването на процесора не надминава 25%. Аз съм с Атлон 2800+ което е около 2Гхц. Процесора се натоварва при компресиране в Xvid.
Пробвай моя вариант или слепи кепчнатите файлове и тогава ги прави на Xvid. Ако не стане - запиши готовите файлове на диск като предварително си ги номерирал последователно и плеъра да ти ги възпроизвежда един след друг.

#8 b-r-a-v-e

b-r-a-v-e

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 179 мнения

Публикувано 21 февруари 2007 - 12:06

Здрасти, нека и аз се включа. Бих ти препоръчал няколко неща който си мисля че ще са ти от полза.
1. Задължитекно е да си на файлова система NTFS (от което ти зависят бързодействието и размера на файловете >2ГБ
2. инсталирай си DV кодеци или MPEG2 и кепчвай с компресия DV или MPEG2 (звука на PCM) (после при монтажа компютъра няма да се задъхва толкова колкото при XVID или DIVX.) С тази стъпка ще избегнеш зациклянето при гледане на готовия филм. Важно!!! ДОКАТО КЕПЧВАШ НЕ ПРАВИ НИЩО НА КОМПЮТЪРА!!!
3. Използвай размер на кадъра 720х576 (за PAL) и 720х480 (за NTSC) а не 640х480 което при ДВД не е стандарт!
4. Ако наистина слепваш с Virtual Dub, няма да успееш да отвориш файла с MPEG2 компресия.
5. Бих ти препоръчал да си мотираш видеото с Sony Vegas или Adobe Premiere, или ако не искаш да ползваш пиратски софтуер опитай това http://www.jahshaka.org
6. При компресията на финалния филм ако го правиш за ДВД съобрази се с битрейда (стандарта за ДВД е около 7МБ/с).
Това е от мен. Аз преди време постигах добри резултати и дори с по скапан кепчър ( Pixel View ). Успех!
... Човек излиза от дупка, цял живот мисли за дупка и накрая в дупка отива...

#9 markosal

markosal

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 45 мнения

Публикувано 21 февруари 2007 - 17:49

Форматът на харда е NTFS, но ги разделя на по 4ГБ. За capture ползвам AverTV GO 007 FM Plus и при зададена резолюция над 640x480 процеса прекъсва (говоря за запис AVI Audio и Video encoder - uncompressed). Иначе, като компресирам директно в МПЕГ или ДВД с по-малка резолюция, върви нормално. Така обаче качеството е по-лошо.
При просвирване после на компа всичко е наред, но на плейъра на места зацепва, а точно за него ги правя!
Дали пък не е заради резолюцията, както казва BRAVE, a?
Идеята за слепване преди компресията ми изглежда някакво решение засега.

Благодаря за съдействието!

#10 b-r-a-v-e

b-r-a-v-e

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 179 мнения

Публикувано 21 февруари 2007 - 18:34

Когато кепчваш в некомпресиран avi формат принципно хадра ти не спира да пише, което значи че използваш предимно него.... Случвало ли ти се е да работиш с голям файл (т.е. да копираш) и едновременно да слушаш музика с Уинамп.... Започва да прекъсва музиката .... Диска е затормозен... Опитвам се да ти обясня че когато харда ти работи на 100% (когато пише непрекъснато) се получават (ако така мога да се изкажа) едни дупки (дропване на фреймове и т.н.) или другояче казано - всичко се стреми да работи в реално време но когато диска не смогва се получава дропване на кадри (особенно и ако си с по слаба конфигурация) Предложих ти да кепчваш в DV компресия защото загубата на качеството не е голяма (за разлика от МПЕГ2) и после при монтажа с видео едитор не се изисква голям редурс за декомпресия. Обкновенно видео се монтира на скъзи дискове 7200 оборота. Друго.... Когато кепчваш - спри си дори антивируса (и всичко излишно). Дано съм ти бил полезен.
П.С. И работи с размер на кадъра 720х576 - стандарт е. Успех.
... Човек излиза от дупка, цял живот мисли за дупка и накрая в дупка отива...

#11 GPPi4

GPPi4

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 25 мнения

Публикувано 22 февруари 2007 - 11:42

Markosal, изрично е казал в 1вия пост, че конвертира в AVI/Xvid. Значи въобще не говорим за ДВД. Затова и му препоръчах 640/480. От опит - това е оптималния формат от VHS към AVI. Пробвах да запиша от VHS-> DVD и с Roxio9, и с Pinnacle10, но резултата беше по-лош от AVI с посочените параметри. Може би, защото правих 1ч 50 мин на ДВД. В ръководствата и на двете програми е посочено, че на едно 4.7 ДВД - 720/576 с висока резолюция и битрейт се събират 60-69 мин. запис .

#12 heliossve

heliossve

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 21 март 2007 - 09:08

МНОГО МОЛЯ ЗА ПОМОЩ!

Ето проблема,
Свалям видео от аналогова видео касета с ТВ тунер Пинъкал и ULEAD VIDEO STUDIO 9-/10/, кепчърирам предимно ДВД формат 720/576

Преди имах проблем, като запиша видеото на компа накъсваш, форматирах и преинсталирах всичко. Сега като записвам няма проблем но като дам криейт диск на Улеада и даправя ДВД-то като го сложа в нормален ДВД плеър и накъсва.
От къде е проблема? Може ли някой да даде /каже/ какви са настройките на Улеада за кепчъриране и после за правенето на ДВД-то?

Много ви моля за отговори защото от 4 дена се мъча да направя една сватба и вече ще се побъркам Публикувано изображение

#13 Zdraveli

Zdraveli

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 155 мнения

Публикувано 21 март 2007 - 11:54

Сега ще ти дам един съвет, може малко повече да си поиграеш но гаранция, че ще стане.
Кепчарирай с IuVCR (без значение коя версия).Програмата записва директно в AVI формат (при нормална компресия качеството става добро), след това прочети тук или тук и сам си реши кой вариант ще си избереш.
Късмет :ph34r: ако нещо ти трябва пиши ЛС
Не се страхувай от съвършенството, Никога няма да го постигнеш!!!

#14 GPPi4

GPPi4

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 25 мнения

Публикувано 22 март 2007 - 09:23

даправя ДВД-то като го сложа в нормален ДВД плеър и накъсва.

А как върви на компа, за да разбереш къде е причината. Може и при записа върху диск да е станала беля. Пробвай първо да го запишеш като iso на диска и го пробвай с Daemon tools или нещо подобно.
Ако ДВД плеъра на тези, дето ще гледат записа, възпроизвежда avi/xdiv въобще не си играй с ДВД.
Виж предните постове. ДВД не си струва, качеството не е по-добро. Аз имам чувството, че при оразмеряването на видеото от VHS, което е 625 реда (не е пиксели) към 640/480 се получава по-добре отколкото към 720/576.
А относно директното кепчване в avi/xvid с висок битрейт, то и VirtualDub го прави. Трябва ти инсталиран драйвер на картата, който ти имаш, иначе няма да можеш да записваш и с Ulead. Но във всички инструкции из нете дето съм ги чел, пише да се ползва най-бързия codec PICVideo MJPEG. След това го копресираш с друг кодек и задължително прилагаш deinterlace filter.

#15 kucipo

kucipo

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 317 мнения

Публикувано 22 март 2007 - 10:26

Попрочетох и реших и аз да се включа с някой отговор.Не съм сигурен, че ще помогна, но поне ще напиша как се справям с проблема. Миналата седмица си купих тв тунер за да мога от старата ми VHS камера да прехвърля записите на по-нови носители. Ползвам програма за кепчър ChrisTV 4.99, тунера ми е Hauppauge WinTV някакъв базов модел, Атлон 1800+ (реални 1533) 512 рам и хард 7200 Хитачи. След като съм си настроил канала от който ще кепчървам през КрисТВ задавам в настройките да записва в МПЕГ2 софтуерно, 720*576 25кадъра, видео битрейт 7200,аудио224. Почвам да записвам като за не повече от 2 секунди компютъра зависва и започва записа. Като свърши спирам. :nono: След това този запис ако не му е нужна редакция го мятам на ДВД през TMPGEncDVDAuthor16 , ако ли пък трябва редакция пак с TMPGEncDVDAuthor16 на cut-edit изрязвам сценките които не ми трябват. Ако искам да си направя *.AVI файл от записания *.MPG ползвам само и единствено AutoGK (най-доброто и същевременно безплатно приложение за мен), той си знае да си компресира и т.н. за да направи качеството максимално добро. В крайна сметка си трябва време за 1,30ч запис си ми отива един ден (10ч.) ако не се туткаш много може и по-бързо :) . Факт е че при опит за запис директно в AVI записа не е от най-добрите защото на процесора и харда им идва нанагорно. Затуй бърза работа срам за майстора :)
УСПЕХ!

Този пост е редактиран от kucipo: 22 март 2007 - 10:53

#16 heliossve

heliossve

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 26 март 2007 - 08:33

Благодаря на всички които си направиха труда да помогнат, но има ли смисъл да правя записа в АВИ след като при правенето на ДВД той пак става един вид МПЕГ2, по този начин се губи доста време да се обръща от АВИ в МПЕГ2? Та по начина по който аз работя мисля че е добре при положение че се прави за ДВД, кепчерирам в МПЕГ2 720/576, 6600-7000 битрайт, 192 .. МПЕГ аудио, и после като почна да го правя на ДВД става бързичко за 25-30 мин със записа на диска и на компа едновремено. Оня ден си направих принтскриинове на настройките с които работя /става въпрос за УЛЕАД ВИДЕО СТУДИО 10/ и като се прибера днес след обяд ще се опитам да ги кача тук може да са полезни за някой, само да кажа че нещата се оправиха, но и аз незнам как и от какво, преинсталирах улеада и драйверите на тунера, пипах тук-там и се оправиха, макар това с преинсалацията да съм го правил и преди това Публикувано изображение . Та, ще кача снимките и който знае кое е важно да казва!

#17 heliossve

heliossve

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 26 март 2007 - 22:41

Ха, само дето немога да кача снимките! Къде трябва да ги кача, че да мога да ги вмъкна тук?

#18 stanley56

stanley56

Hard As A Rock

• Глобални модератори
  • 2353 мнения

Публикувано 26 март 2007 - 22:45

Ха, само дето немога да кача снимките! Къде трябва да ги кача, че да мога да ги вмъкна тук?

http://imageshack.us/
Публикувано изображение

#19 embaka

embaka

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 31 мнения

Публикувано 11 май 2009 - 20:54

При прехвърляне на записа от видео касета в цифров формат, задавам следните настройки: Формат - Avi, видео и аудио кодек - uncompressed. Получавам огромни файлове, които след компресиране през Virtual dub (video codec-Xvid, bitrate-3000, resolution-640x480, audio codec-mp3) искам да слепвам един с друг. Тук изниква първия проблем: при опит за слепване се оказва, че отделните файлове са с различен фрейм рейт, поради което Virtual dub отказва да изпълни операцията. Разликата във фрейм рейта е нищожна (например: 25,000 и 25,001). За да продължа нататък, трябва да изравня фрейм рейтовете, при което обаче, звука се разминава с картината.
Проблем №2:
Както и да е, след като запиша готовия файл на диск, просвирвайки го в DVD-плейъра, на определени места звука и картината зацепват. Един техник ми каза, че този проблем се дължи на вида дискове върху, които записвам и скоростта на запис. Трябвало да бъдат DVD-R, а не DVD+R, а скоростта-не по-голяма от 4х. Пробвах и с DVD-R, и скорост 4х, но проблема не бе решен. Зацепването се получава не само при запис, прехвърлен от видео касета, а и при половината филми в AVI-формат.
Хардуер: тунер "AverTV GO 007 FM PLUS"; видео касетофон; домашен DVD-плейър "Sang".
Софтуер: Virtual dub; Nero Express.

Два месеца се мъча, помагайте.

виж този адрес, там е описано как се прави изравняване на фрехмове, не знам как си го правил ти и защо ти се разминава звука. другото е в най скоро време ще ви покажа как се сваля от твтунер директно в ави формат и обработка после в ДВД ако някой желая, но имайте търпение http://dwdvideo.com/..._post.php?id=23

#20 tankovbg

tankovbg

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 147 мнения

Публикувано 13 май 2009 - 13:17

Станал съм шпец по това, Capture с компресия във VirtualDUB използвам кодека Huffyuv v.2.1.1, след което в Сонито използвам Divx 6.8.4 кодека за рендването, този Huffyuv намалява обема без загуба на качество, без да товари процесора ( с процесор Celeron съм 1,7 и се товари около 65 %), окончателно с Divx се получава много добър резултат (640х480), разбира се дотолкова, доколкото входният материал си е аналогов, качеството на записа, лентата и пр. Има си обаче гъдели, някъде бях написал подробно как става точно, особено за настройките на Divx 6.8.4 кодека, настройките в Sony Vegas. Там вече използвам и гъделите по надписи, ефекти и пр.