Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Емилиян Станев - въпроси, теми, есета

• Моля влезте за да отговорите
50 отговора в тази тема

#1 the_pcd_girl1

the_pcd_girl1

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 3 мнения
  • Град:s0f!a

Публикувано 07 март 2007 - 16:21

здравейте! трябва ми спешно литературноинтерпретативно съчинение на тема "Една красива,но обречена любов" от Крадецът на праскови спешно е плс помогнете ми! :)
pR!nCeSs

#2 arti

arti

Satanic angel

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1120 мнения

Публикувано 07 март 2007 - 16:50

Дано тези материали ти помогнат поне малко:

'Крадецът на праскови' разкрива две напълно противоположни краиности.Първо една красива ,но обречена любов даваща на хората надежда радваща сърцата им,и другата изпълнена с тъга,трагедия,вземаща много невинни жертви , а именно воината.Героите са представени като разнообразие от различни човешки качества.Елисавета млада красива дама неизживяла все още младоста си ,а а вече много нещтасна обречена в съпружески начелабез право да избира,без възможността да почуства любовта наи-накрая получава това право чрез съвсем случаината,но съдбовна среща на две очи от сливането на светлината ,която те излъчват ,от радосния трепет на две сърца-едното изтезано от военноплен,а дръгото от плен на сапружески животс полковник петнадесет години по възрастен и изцяло обладан от строго до отвратителност канализиран живот.Сръбския военнопленник ,а именно мъжът от срещата променил изцяло живота на истрадалата жена е един изглеждащ добре дори през окасаната ониформа мъж истрадал много ,но все още бореики се.От тази среща по повод гладът по тези времена пламва полуогасналата искрица в сърцата и на двамата само от пръв поглед.Направи ми впечетление борческия дух и безстрашието от трагичните последици при жертвите които прави Елисавета за да помогне на Иво.Тя го храни дава му дрехи и чрез всяка рискована таина среща се пали по една от тези искрици които са били дълбоко скрити в нея.Сред всичко красиво описано в повестта идва и трагичния краи и за двамата.Като мошно чуство издигащо се над живота и над смъртта по-силно от тях и неподвластно на каквито и да е норми.Любовта между българската полковниша и сърбина военнопленник се изявява в момента на самообииството.Задавеният вик на Елисавета-изявата на чуството което се е таяло дълбоко в нея.Следва и неиното самоубиство.Аворът не ни прави свидетели ,но приемаме това като нешо неизбежно.Смърта е краиността предрешена от силата на любовта.За нея животът без любимият човек се обесмисля.

На този адрес можете да намерите следните теми:
ЕМИЛИЯН СТАНЕВ
"КРАДЕЦЪТ НА ПРАСКОВИ "

1. Екзистенциалната дилема на "бунта" в "Крадецът на праскови" (Дияна Иванова) - виж
2. Гледните точки на разказвача в повестта на Е. Станев "Крадецът на праскови" (Владимир Донев) - виж
3. Емилиян Станев: "Крадецът на праскови" - От "Сътворението" до "Апокалипсиса" (Дияна Иванова) - виж
4. Една невъзможна любов по време на войната в "Крадецът на праскови" - изтегли
5. Изборът на сърцето срещу ограниченията на морала и времето в "Крадецът на праскови" - I-ви вариант - изтегли
6. Изборът на сърцето срещу ограниченията на морала и времето в "Крадецът на праскови" - II-ри вариант - изтегли
7. Жадуваната, изстраданата и невъзможна любов в "Крадецът на праскови" - изтегли
8. Любовта - свобода и избор в живота ("Крадецът на праскови") - олимпиада по български език и литература - изтегли
9. Войната, драмата и любовта в "Крадецът на праскови" - изтегли
10. Повестта "Крадецът на праскови" - възхвала и химн на възвишената любов - изтегли
!С десен бутон на мишката върху "изтегли", избирате Save Link As и го записвате някъде на компа си, разархивирате и готово!

Този пост е редактиран от arti: 07 март 2007 - 16:53

#3 the_pcd_girl1

the_pcd_girl1

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 3 мнения
  • Град:s0f!a

Публикувано 09 март 2007 - 15:28

мерси много ;) :help wanted: :P
pR!nCeSs

#4 bobobobo

bobobobo

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 19 март 2007 - 13:25

Може ли някой да ми намери нещо за
"Образа на Елисавета във Крадецът на Праскови"
Трябва ми за утре
Меси предварително :eek:

#5 meri1966

meri1966

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 255 мнения
  • Град:България

Публикувано 19 март 2007 - 18:03

Може ли някой да ми намери нещо за
"Образа на Елисавета във Крадецът на Праскови"
Трябва ми за утре
Меси предварително :speak:

Ето малко помощ-ЕЛИСАВЕТА от повестта “Крадецът на праскови” на Емилиян Станев

1.Първа поява /къде и кога в текста и сюжета;защо/
Първата появя на героинята в повестта “Крадецът на праскови” е в спомените на стария учител по математика.Читателят научава за някаква “история “ на героинята още преди първата й директна поява .Първото впечатление , което си изграждаме, е от спомена на повествователя - някогашното момче.

2.Име-лично и фамилно , прозвище/знаковост на името/
Името Елисавета / от Елизабета / означава “Бог се зарича”,”почитам Бога” .То подчертава дълбоката драма на героинята , която, обратно на високия си морал,ще наруши Божиите заповеди за подчинението на Божията воля и за верността в брака.Изборът й обаче говори за съобразяване с по-висшите закони на любовта.

3.Биография на героя, обстоятелства,формирали възгледите му
Приблизително четиридесетгодишна, съпруга на полковник.Бивша учителка ; произхожда от знатно , но бедно семейство.

4.Социално положение на героя,обществена активност
Като съпруга на полковника, тя е от богатите слоеве на обществото;женена за началника на гарнизона.

5.Портрет/Описания на външността и облеклото в различни епизоди.Какво впечатление оставя
героят у читателя с външния си вид;какво е подчертано в портрета му;как го характеризира това?/
“Тя беше красива жена, преминала първатa си младост, и сега излъчваше уморената и презряла хубост на отминаващото лято”
“Белият й лакът и хубавата охранена китка, на която висеше златна гривна, проблясваха в меката светлина, а буйната коса хвърляше сянка на челото й.”

6.Реч на героя/Какви са особеностите на речта на героя - за какво говори, как говори;с какви интонации, как го характеризират те?/
“С какво мога да ви услужа?” , “Защо забравяте ,че се излагате на голяма опасност?”- Речта й е вежлива, показваща изисканост и култура, присъщи за горните слоеве на обществото.

7.Героят във взаимоотношенията му с другите/Отношение на героя към другите герои,отношение към него.
Кой как се държи с него?Кой как говори за него?Как го характеризира това?За какво свидетелства
поведението на героя и отношението му към другите?/
В повестта се разказва за взаимоотношенията и преживяванията на Елисавета и пленника, в когото тя се влюбва, но тя ненавижда мъжа си, защото той пропилява младостта й.

8.Чувства,мисли,преживявания на героя.Изводи за характера
Истинските силни чувства и преживявания на Елисавета започват, когато среща пленника.Тя осъзнава ,че е влюбена в него и е готова да изостави всичко в името на тази любов.

9.Действия, поведение,постъпки на героя.Мотиви за постъпките на героя.Отношение между думи и дела.
Изводи за характера на героя според поведението му
Красноречив е жестът,когато Елисавета дава храна на непознатия и му обещава да му донесе обувки. Това показва нейното добро , състрадателно сърце, но и желанието й да общува с хора.Със съпруга си героинята не се чувства добре , но изпълнява задълженията си и поддържа у другите представата за нормални семейни отношения.

10.Пейзажни щрихи ,свързани с героя/преобладаващи признаци на природните описания във важни за героя моменти/
“На другия ден вятърът престана и над земята легна чудна тишина ... сухо блестеше на слънцето и напомняше стари кости, извадени от земята.”-
пейзажът показва чувствата на Елисавета, която очаква сърбина.
.
11.Обстановка, в която живее и работи героят.Художествени детайли,характеризиращи бита му.
“В края на лятото през осемдесета година градът пламна от коремен тиф.Небивала суша изгаряше земята...Градът замря, вцепенен под бледосиньото прашно небе.”
“Тогава полковникът избяга със жена си тук в старата колиба.”
“Бурени и храсти я обвиваха като мрачна развалина.Почернелите керемиди на покрива бяха обрасли с жълти мъхове и сиви лишеи.Тя беше каменна четвъртита, прилича на стар барутен погреб и тъй дълбока вбита в земята, че човек можеше да стъпи на покрива и ако се приближеше откъм гърба й...Никаква пътечка не водеше кам нея и никаква човешка следа н показваше някой да е идвал тук.”

12.Обобщение след всестранното изучаване на героя/Какво мисли за него авторът и какво е целял да постигне ?
Като какъв се представя героят пред читателя?Какво мислим ние за него?Какво е отношението ни?На какви мисли
за живота,света и човека ни навежда?/

Героинята е изстрадала жена, която след дългите години без щастие в брака решава да промени своя монотонен живот, като преследва това, което желае.Подчинявайки се на поривите на душата си , героинята изживява истинска любов и умира заради нея. Затова тя остава в съзнанието на читателя като човек със силна воля.

Aвтори: Георги Т. и Николай от 8.Е клас
За нещата, които желаем най-силно, цената винаги е висока!

#6 bobobobo

bobobobo

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 19 март 2007 - 22:31

А нещо за образа на Иво обретенович дали някой има ..

#7 meri1966

meri1966

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 255 мнения

Публикувано 20 март 2007 - 14:13

А нещо за образа на Иво обретенович дали някой има ..

Малко помощ-Образът на Иво от “Крадецът на праскови” на Емилиян Станев

1.Име (знаковост на името) – Иво –по –поетична форма на името Иван ; показа авторовото отношение към същността на героя.
2.Първа поява на героя :
“-Кой си там? Излез , излез веднага!”,
“ Когато се озовах на мястото, зад лозите се раздвижи човек и пред смаяните ни погледи се изправи млад мъж”
3.Портрет – Външност , облекло - “окъсана офицерска униформа” , “гологлав” , “войнишкото му кепе”, “без долни дрехи” “краката му бяха боси и одраскани”, “мургав,отпаднал и нечист”, “смолисточерни коси”, “големи очи”
4.Реч ( за какво и как говори ) – “Гласът му беше спокоен , вежлив и малко насмешлив”
Главният герой говори спокойно и безгрижно , забравяйки че е пленник , разказва за себе си , опитва се да убеди Елисавета в своята невинност - “Не съм избягал – отговори той безгрижно.”
5.Биография (минало) - “Аз съм само един пленник , който сам не знае какво е .” ; “музикант , учител по музика”
6.Социално положение – военнопленник , крадец на праскови ,беден,учител по музика .
7.Психологическа характеристика ( мисли ,чувства, преживявания ) – “Неочаквано той сплете пръстите си с нейните”, “Той я притегли към себе си и преди да се опомни , целуна я с жадни , трепетни устни .”
8.Поведение , действия , мотиви – “зад лозите се раздвижи човек “; “Той дори се усмихна , макар и виновно. Тънките му устни откриха два реда зъби , чиято белота лъсна и придаде на откритото му лице юношески безгрижен образ.”; “Ради бога , госпожо ... гладен бях “ ; “Само се отбих от пътя “ “Войникът я погледна учудено , помълча , сетне кимна с глава и се усмихна лошо с мижавите си очи “
9.Отношение към другите герои – “Той кимна с глава , очите му му светнаха и аз видях, че следи движенията й с възхищение “; “Няколко секунди се гледахме мълчаливо.” ;“Неочаквано той сплете пръстите си с нейните “
10.Отношение на автора към героя –Авторът изразява своята симпатия към човека Иво ; за Емилиян Станев разказаната история е начин да се защити хуманното отношение към човека.От друга страна , представена е любовта като висша ценност и спасителна сила .Любовта мужду Елисавета и Иво се разгаря в безмилостното време на война и е нейно отрицание .
Напечатал : Донка от 8.д

#8 AlexBga

AlexBga

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 50 мнения

Публикувано 23 март 2007 - 23:45

Спешно ми трябва есе на тема "Любовта е сила" (Крадецът на праскови)
Благодаря на всички отзовали се предварително!!!

#9 lisssa

lisssa

kaldata приятел

• Validating
  • PipPipPipPipPip
  • 732 мнения
  • Град:Germany ,weinheim

Публикувано 24 март 2007 - 13:04

Здравейте някой може ли да ми каже къде мога да намеря подробна автобиография за Eмилиян Станев !!!
Публикувано изображение

#10 Fifa

Fifa

Луд за връзване

• Глобални модератори
  • 8403 мнения
  • Град:София

Публикувано 24 март 2007 - 13:07

Виж тук
Не отлагай нищо за утре, ако можеш да го отложиш за вдругиден.
Марк Твен

#11 lisssa

lisssa

kaldata приятел

• Validating
  • PipPipPipPipPip
  • 732 мнения
  • Град:Germany ,weinheim

Публикувано 24 март 2007 - 13:26

Много Благодаря !!! Публикувано изображение
Публикувано изображение

#12 Wolferine

Wolferine

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 27 март 2007 - 14:44

Здравейте :P Може ли някой да ми намери ЛИС/Есе на тема: Любовта е свобода на духа или Свободен е онзи, който обича и роб онзи, който не е способен да изпитва любов? Благодаря предварително

#13 VirtualReality

VirtualReality

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 14 мнения
  • Град:На границата между доброто и злото

Публикувано 28 март 2007 - 09:07

Моля за анализ на образа на ординареца.
За утре на обяд е.
Благодарство! :)
"... All this pain is an illusion ..."
~~~
Публикувано изображение

#14 portokal4eto^ff

portokal4eto^ff

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 12 мнения
  • Град:Бяла Слатина

Публикувано 28 март 2007 - 16:44

Много ви моля някой да ми помогне , имам ЛИС на темаЕдна невъзможна любов сред ужасите на войната
За в петак ми е , ако има някой нещо да помогне , ДА НЕ Е РАЗРАБОТКАТА ОТ POMAGALO.COM
Благодаря Ви предварително , Разчитам на ВАС Публикувано изображение

Този пост е редактиран от portokal4eto^ff: 28 март 2007 - 16:44

#15 haidukpikaso

haidukpikaso

Душа-камбана

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 18740 мнения
  • Град:София, 15 етаж под звездите и до Бог
  • Интереси:енигматика езотерика

Публикувано 28 март 2007 - 20:12

Чели ли сте повестта на Емилиян Станев?
Гледали ли сте филма на Въло Радев с незабравимата Невена Коканова и сръбския артист Раде Маркович?
Защо не можете да напишете нещо свое,а търсите чужди неща Публикувано изображение
Говоря не само за тази тема,но ако трябва и в другите ще напиша.
Аз съставям кръстословици от 11 години и се е случвало да видя мои откраднати и публикувани под чуждо име Публикувано изображение
Знаете ли как боли...
Това се нарича плагиатство,и ако свикнете така и занапред-да крадете чуждия труд Публикувано изображение
Ако искаш да разсмееш Господ,
кажи му че си имаш планове...

Публикувано изображение

#16 VirtualReality

VirtualReality

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 14 мнения
  • Град:На границата между доброто и злото

Публикувано 29 март 2007 - 08:13

Чела съм повестта, гледала съм и филма. Но когато нещата опират до анализ на дадено лице или събитие, става малко сложно, поне за мен.
Не съм от хората, които са върли привърженици на литературата... Обичам да чета произведенията, но не и да ги анализирам.
Затова лично аз помолих за помощ, за другите не знам...

Този пост е редактиран от VirtualReality: 29 март 2007 - 08:13

"... All this pain is an illusion ..."
~~~
Публикувано изображение

#17 woow

woow

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 6 мнения

Публикувано 05 април 2007 - 08:30

Здравейте!Трябва ми спешно литературно-интерпретативно съчинение на тема "Една невъзможна
любов сред ужасите на войната".

#18 CaLiVcHo

CaLiVcHo

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 06 април 2007 - 11:08

Здравейте!Трябва ми спешно литературно-интерпретативно съчинение на тема "Една невъзможна
любов сред ужасите на войната".

И на мен ми трябва такова ЛИС,ще съм ви благодарен и аз ако намерите до понеделник наи късно,разчитам на вас,предварително благодаря ;)

#19 tachoboy

tachoboy

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 09 април 2007 - 23:03

И на мен ми трябва тема със същото заглавие. Много ще съм ви благодарен, ако ми помогнете с някоя друга идея. Мерси предварително.

#20 meri1966

meri1966

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 255 мнения

Публикувано 10 април 2007 - 15:11

И на мен ми трябва тема със същото заглавие. Много ще съм ви благодарен, ако ми помогнете с някоя друга идея. Мерси предварително.

За да не пълним форума с едни и същи теми, погледни коментар 2 на arti!!!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни