Към съдържанието

Снимка
* * * * * 1 гласа

Астрология

• Моля влезте за да отговорите
401 отговора в тази тема

#1 B5_

B5_

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 41 мнения

Публикувано 28 юни 2006 - 12:37

Индиански хороскоп
Дива гъска 22.12 - 19.01
Видра 20.01 - 18.02
Пума 19.02. - 20.03.
Червен орел 21.03. - 20.04.
Бобър 21.04. - 20.05.
Елен 21.05. - 21.06.
Кълвач 22.06. - 22.07.
Моруна 23.07. - 22.08.
Кафява мечка 23.08. - 22.09.
Гарван 23.09. - 22.10.
Змия 23.10. - 22.11.
Северен елен 23.11. - 21.12.

Китайски хороскоп
Маймуна
Плъх
Бик
Тигър
Котка
Дракон
Змия
Кон
Коза
Петел
Куче
Свиня

Ако не знаете своята китайска зодия:
За родените през 1920,1932,1944,1956,1968,1980,1992,2004 е Маймуна
За родените през 1924,1936,1948,1960,1972,1984,1996,2008 е Плъх
За родените през 1925,1937,1949,1961,1973,1985,1997,2009 е Бик
За родените през 1926,1938,1950,1962,1974,1986,1998,2010 е Тигър
За родените през 1927,1939,1951,1963,1975,1987,1999,2011 е Котка
За родените през 1928,1940,1952,1964,1976,1988,2000,2012 е Дракон
За родените през 1929,1941,1953,1965,1977,1989,2001,2013 е Змия
За родените през 1930,1942,1954,1966,1978,1990,2002,2014 е Кон
За родените през 1931,1943,1955,1967,1979,1991,2003,2015 е Коза
За родените през 1921,1933,1945,1957,1969,1981,1993,2005 е Петел
За родените през 1922,1934,1946,1958,1970,1982,1994,2006 е Куче
За родените през 1923,1935,1947,1959,1971,1983,1995,2007 е Свиня
Всичко идва навреме за този, който умее да чака.
Публикувано изображение

#2 baby_muse

baby_muse

Vampire Princess

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3204 мнения
  • Град:SilverMoon
  • Интереси:Фотография, Кино, Музика...

Публикувано 28 юни 2006 - 12:54

B5_, мерси за хороскопчетата :speak:
And I feel it kind of funny.. I feel it kind of sad.. That the dreams in which I'm dying.. are the best I've ever had.

#3 rozzalina

rozzalina

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 61 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 15:58

Аз съм кълвач от индианския и коза от китайския

#4 ^KRISTALINA^

^KRISTALINA^

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 267 мнения
  • Град:Пловдив

Публикувано 02 юли 2006 - 16:17

] Ако не знаете своята китайска зодия:
За родените през 1920,1932,1944,1956,1968,1980,1992,2004 е Маймуна
За родените през 1924,1936,1948,1960,1972,1984,1996,2008 е Плъх
За родените през 1925,1937,1949,1961,1973,1985,1997,2009 е Бик
За родените през 1926,1938,1950,1962,1974,1986,1998,2010 е Тигър
За родените през 1927,1939,1951,1963,1975,1987,1999,2011 е Котка
За родените през 1928,1940,1952,1964,1976,1988,2000,2012 е Дракон
За родените през 1929,1941,1953,1965,1977,1989,2001,2013 е Змия
За родените през 1930,1942,1954,1966,1978,1990,2002,2014 е Кон
За родените през 1931,1943,1955,1967,1979,1991,2003,2015 е Коза
За родените през 1921,1933,1945,1957,1969,1981,1993,2005 е Петел
За родените през 1922,1934,1946,1958,1970,1982,1994,2006 е Куче
За родените през 1923,1935,1947,1959,1971,1983,1995,2007 е Свиня

Всъщност, това не еточно вярно но не е и грешно.Според тук изложените зодии аз съм Котка(1987) а според други съм Заек, обаче се оказва че съм Тигър тъи като този зодиак започва не от 00:01 часа на 01.01.еди си коя година а от 18 или 11.01.....г.Аз съм родена на 09.01.87г.Какво се прави в този случай?

P.P: Няма как да изложа източниците си на информация тъи като са 2 дебели папки на годините на майка ми. :nono:
Публикувано изображениеПубликувано изображение

#5 GFreeman

GFreeman

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1618 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 16:37

Значи съм бил бобър и змия хаха
Стига с тия глупости, моля! Публикувано изображение

Този пост е редактиран от GFreeman: 02 юли 2006 - 16:37

#6 Chains

Chains

Cherchez la femme

• Модератори
  • 1156 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 16:41

Нещо не мога да се съглася с китайския зодиак, въпреки мъдростта на Изтока. Не може всички хора, родени в една и съща година да са толкова еднакви, че чак една зодия......тяхната еднаквост се изчерпва с това, че като са на една възраст, се предполага, че имат общи интереси и това е....но за характерите не мисля :nono: мисля, че универсалните зодии са си най-близо до истината. Астрологията е много итересна наука, в която има много истина, затова е и -логия , не са някакви измислени гадания и прочие.

Този пост е редактиран от chain_reaction: 02 юли 2006 - 16:41

Понякога съжалявам за думите си, но никога за мълчанието си.

My Gallery / My Blog

#7 GFreeman

GFreeman

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1618 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 16:45

Нещо не мога да се съглася с китайския зодиак, въпреки мъдростта на Изтока. Не може всички хора, родени в една и съща година да са толкова еднакви, че чак една зодия......тяхната еднаквост се изчерпва с това, че като са на една възраст, се предполага, че имат общи интереси и това е....но за характерите не мисля :nono: мисля, че универсалните зодии са си най-близо до истината. Астрологията е много итересна наука, в която има много истина, затова е и -логия , не са някакви измислени гадания и прочие.

Хехе добрю утро! Та ти откри Америка, поздрави!

Астрологията си е недоказана наука, обаче аргументите, които я отричат към тези, които я подкрепят са някъде 95:5
Разбира се, че са глупости! И то не по една и две причини. По наистина много много.

#8 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения
  • Град:София
  • Интереси:http://gamanews.bg/

Публикувано 02 юли 2006 - 17:11

Нещо не мога да се съглася с китайския зодиак, въпреки мъдростта на Изтока. Не може всички хора, родени в една и съща година да са толкова еднакви, че чак една зодия......тяхната еднаквост се изчерпва с това, че като са на една възраст, се предполага, че имат общи интереси и това е....но за характерите не мисля :help: мисля, че универсалните зодии са си най-близо до истината. Астрологията е много итересна наука, в която има много истина, затова е и -логия , не са някакви измислени гадания и прочие.

Това е защото не познаваш принципите на източния хороскоп (зодиака никак не е Китайски, както погрешно го наричат). Освен основния кръг има и вътрешен кръг зодиакални знаци. Те се определят от месеца на раждане, както при нашия зодиак. Така източния зодиак формира циклов период от 60 години. Системата е сложна и се базира на теорията за петте елемента. Освен това и деня се дели на 12 части. Общо - 5-те елемента, 12-те знака, 12-те месеца и 12-те времена на деня, формират група от 8640 комбинации. Трябва да се отбележи още че настройките по час на раждане не се ръководят от съвременната система на часовите зони. Всичко зависи от позицията на слънцето, като така се пренебрегва и лятното часово време. Не е така просто, както ти си го представяш.

Хехе добрю утро! Та ти откри Америка, поздрави!

Астрологията си е недоказана наука, обаче аргументите, които я отричат към тези, които я подкрепят са някъде 95:5
Разбира се, че са глупости! И то не по една и две причини. По наистина много много.

Би ли посочил въпросните аргументи против? Има разлика между "недоказана" и "непризната". Едно доказателство да има (а ти говориш за 5 към 95), то е основание за съмнение.
  • Efe харесва това

GamaNews.bgStalik|blog | Stalik|pride camp

...trust me, nothing pisses off a straight guy more than a successful fag.

#9 Chains

Chains

Cherchez la femme

• Модератори
  • 1156 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 17:30

Това е защото не познаваш принципите на източния хороскоп (зодиака никак не е Китайски, както погрешно го наричат). Освен основния кръг има и вътрешен кръг зодиакални знаци. Те се определят от месеца на раждане, както при нашия зодиак. Така източния зодиак формира циклов период от 60 години. Системата е сложна и се базира на теорията за петте елемента. Освен това и деня се дели на 12 части. Общо - 5-те елемента, 12-те знака, 12-те месеца и 12-те времена на деня, формират група от 8640 комбинации. Трябва да се отбележи още че настройките по час на раждане не се ръководят от съвременната система на часовите зони. Всичко зависи от позицията на слънцето, като така се пренебрегва и лятното часово време. Не е така просто, както ти си го представяш.

дааа...определено това е една много интересна материя. Много ми е интересно, ще трябва да намеря нещо да попрочета по въпроса. Не съм казала, че не е вярно, все пак, а че не го разбирам :help: Астрологията не е за всяка уста лъжица, в края на краищата :)
Понякога съжалявам за думите си, но никога за мълчанието си.

My Gallery / My Blog

#10 GFreeman

GFreeman

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1618 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 17:31

Би ли посочил въпросните аргументи против? Има разлика между "недоказана" и "непризната". Едно доказателство да има (а ти говориш за 5 към 95), то е основание за съмнение.

Добре, наистина много грубо пребързано го казах. Доказателства наистина няма. Има обаче хипотези и твърдания. Това 95:5 много грубо го изпрасках. Мисълта ми е, че идеите, които подкрепят астрологията са много по-малко от тези, които я отхвърлят. Предлагам да започнем една дискусия на тая тема, обаче откъде да я започнем не знам. Аз да си призная изобщо си нямам представа астрологията на какво се базира и какви са идеите. Тъй като си доста по-навътре би ли обяснил първо каква е идеята на астрологията и самите звезди ли трябва да влияят на човека и аз вече да се съгласявам или опровергавам и така да се заформи нещо като дискусия...

#11 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 18:14

Добре, наистина много грубо пребързано го казах. Доказателства наистина няма. Има обаче хипотези и твърдания. Това 95:5 много грубо го изпрасках. Мисълта ми е, че идеите, които подкрепят астрологията са много по-малко от тези, които я отхвърлят. Предлагам да започнем една дискусия на тая тема, обаче откъде да я започнем не знам. Аз да си призная изобщо си нямам представа астрологията на какво се базира и какви са идеите. Тъй като си доста по-навътре би ли обяснил първо каква е идеята на астрологията и самите звезди ли трябва да влияят на човека и аз вече да се съгласявам или опровергавам и така да се заформи нещо като дискусия...

Проблемът е именно това - изобщо нямаш представа. Аз не възнамерявам да повдигам спор или дискусия - кому е нужно!? Каквото знам и съм научил го знам за себе си. Нямам нито времето нито желанието да правя обширни изложения и да водя спорове за неща, за които са изписани томове и томове книги.

Проблемът се заключава в предметността на съвременната наука и нейното високо самочувствие на вездесъща последна инстанция. Тя признава само това, което материално е установила. Взаимовръзката между небесните тела и живота на планетата ни нямат материални изражения. Знащи не е истина (мъдро заключават учените). Но това не обяснява онези случаи, в които добре квалифицираните астролози "познават" (а трябва да се отбележи, че такива има твърде малко). Запознай се с изследванията на Джон Нелсън и Франк Браун, Йожен Йонас и Джон Ади, откритията на скептика Мишел Гоклен и разбира се - становището на самия К.Г. Юнг.

Непонятни за мен са основанията за скептицизма спрямо астрологията и то от хора, които не я познават.
  • Efe харесва това

#12 GFreeman

GFreeman

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1618 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 19:13

Вярно, нямам си и представа, но не мога да повярвам в нещо такова. Спрямо положението на Земята посредством съзвездията да се контролира живота ни. Та съзвездията са едни измислици. Съставени са от звезди, които обикновено нямат нищо общо помежду си. Дори и местоположението им не е общо. Ние ги виждаме една до друга, защото гледаме на небесната сфера като равнина, но като добавим и 3-тото измерение картинката се променя драстично. Звездите, изграждащи дадено съзвездие често нямат нищо общо помежду си. Добре, те колкото и да са надалеч сигурно имат някакво влияние върху нас, но какво? И да има то ще е нещо по здравословното ни състояние. В краен случай ще въздейства на психиката ни и респективно на някакви настроения (това в прекалено добрия случай). Но хората на, които влияе по даден начин от какво зависи? По логично е да е от географското им положение, от това каква раса са или пък различията им в тялото (като кръвни групи), а то кой кога се родил. Влияе на здравето добре, ама и да ми предсказват бъдещето и какво и кого ще срещна? Ако е така, то съзвездията не само влияят, а ни и контролират. Да не би само те да влияят на мислите ми и на това какво ще поискам да направя.
Ако вселената е материална, то шансът в астрологията да има нещо вярно е минимален. Виж ако не е има по-големи шансове. Но тогава дори и да не сме чиста материя и да имаме душа и т.н. означава, че не ние контролираме живота си, че не избираме ние.
Пак да кажа, че не знам каква е идеята на астрологията. Аз го разбирам повече като, че бъдещето е предопределено и информацията е записана под някакъв формат и чрез игра на цифри и съзвездия (които може би не са случайно разположени) се достига до тази информация, но всичко ми се струва много много нагласено, защото:
- цифрите са измислени от хората
- съзвездията са нещо пак измислено от човека и от никой другиго

Разбира се, че НЯМА как да отрека астрологията, защото липсват каквито и да е доказателства. Аз и с това започнах, че астрологията не може да се докаже вярна ли е или не. Просто ми се струва твърде наивно да е вярно, пък и ти дето споменаваш за нещата, които са се сбъднали, да не би да са малко тези, които не са се сбъднали?
Да, то и за Бог няма доказателства, че той не е измислен от човека, но не му пречи да съществува и даже аз силно вярвам в него!

И все пак се замисли ако светът е материален колко нищожни са шансовете в астрологията да има нещо вярно.

П.П. Виж само за 2 предположения защо не е вярна: за местоположението на звездите в съзвездието и за това на какво влияят по-точно съзвездията изписах сума ти ала бала половин страница А4, та какво остава ако разглеждаме всичките съмнения

Този пост е редактиран от GFreeman: 02 юли 2006 - 19:19

#13 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения

Публикувано 02 юли 2006 - 19:45

Вярно, нямам си и представа, но не мога да повярвам в нещо такова. Спрямо положението на Земята посредством съзвездията да се контролира живота ни. Та съзвездията са едни измислици. Съставени са от звезди, които обикновено нямат нищо общо помежду си. Дори и местоположението им не е общо. Ние ги виждаме една до друга, защото гледаме на небесната сфера като равнина, но като добавим и 3-тото измерение картинката се променя драстично. Звездите, изграждащи дадено съзвездие често нямат нищо общо помежду си.

За някои хора и цветовете в едно произведение на изкуството могат да нямат каквото и да било значение. Но това не значи, че художникът не е употребил всеки цвят с дадена умисъл. Каква е била идеята на онези, които са събрали и систематизирали звездите ние няма как да знаем. Факт е обаче, че те са видели в това някакъв смисъл и са прозряли някаква зависимост. На какви принципи е изградена тя ние не заем. И трудно ще узнаем. Не е било възможно и за древните. Те са възприемали това като "магия". Други - като наука, но все така непозната. Все още не знаем твърде много неща за материалния свят, че да прозрем природата на тези явления. Факт е обаче, че "съвпадения" (ако не друго...) са налице.

Добре, те колкото и да са надалеч сигурно имат някакво влияние върху нас, но какво? И да има то ще е нещо по здравословното ни състояние. В краен случай ще въздейства на психиката ни и респективно на някакви настроения (това в прекалено добрия случай). Но хората на, които влияе по даден начин от какво зависи? По логично е да е от географското им положение, от това каква раса са или пък различията им в тялото (като кръвни групи), а то кой кога се родил. Влияе на здравето добре, ама и да ми предсказват бъдещето и какво и кого ще срещна? Ако е така, то съзвездията не само влияят, а ни и контролират. Да не би само те да влияят на мислите ми и на това какво ще поискам да направя.

Кого ще срещнеш трудно ще ти кажат. Някои теоретици освен това говорят за "съвпад" не за "влияние" (напр. Юнг). Но не виждам какво чудно им в тази идея. Някога не са вярвали, на абсурдната теория, че Земята може да е кръгла, нали така? (Как ще е кръгла, като всички виждаме, че е плоска! нали щяхме да се подхлъзнем и да паднем от нея...) Уви обаче, днес знаем и за това, че земята е кръгла, и за това, че някои болести се разпространяват чрез микроби (макар и да не ги виждаме) и т.н.

Ако вселената е материална, то шансът в астрологията да има нещо вярно е минимален. Виж ако не е има по-големи шансове. Но тогава дори и да не сме чиста материя и да имаме душа и т.н. означава, че не ние контролираме живота си, че не избираме ние.

Всичко е въпрос на разбирания за материално и нематериално, а виждам че у теб те са доста елементаризирани и объркани. Не виждам и основание "материалността" (какъвто и смисъл да влагаш в това понятие) да е основание да се твърди, че небесните тела не оказват влияние върху нас и въобще върху събитията около нас. Това че нямаме доказателства за това (че виждаме земята плоска и че не виждаме микроба) не го прави непременно невярно. Както те насочих - виж изследванията на цитираните горе от мен имена (те са само част). Сред тях има биолози, астрофизици, геолози, психолози и т.н. Някои от тях дори не са имали реално досег с астрологията през живота си...

Пак да кажа, че не знам каква е идеята на астрологията. Аз го разбирам повече като, че бъдещето е предопределено и информацията е записана под някакъв формат и чрез игра на цифри и съзвездия (които може би не са случайно разположени) се достига до тази информация, но всичко ми се струва много много нагласено, защото:
- цифрите са измислени от хората
- съзвездията са нещо пак измислено от човека и от никой другиго

Не схванах триумфалната констатация, че цифрите са измислени от хората. Е и? Те са изражения, не творения. Има разлика. Когато аз гледам една ваза, посоча ти я и кажа "Ваза" аз не я сътворявам, а ти описвам какво виждам...

Колкото до съзвездията - там положението е същото. Те не са измислени, а са систематизирани. И голямата грешка на лаиците е, че си мислят, че древните са оприличавали съзвездията на животни и форми. Факт е, че те всъщност никак не приличат на това, чието име носят. Тези имена са просто описателни. Каква идея и какви принципи са прозрели древните в тях е трудно да се каже. Освен това самите съзвездия не са толкова важни. Да не забравяме - зодията се определя не от съзвездието само по себе си, а по това, че в часа и датата на раждане Слънцето е било там. Тоест "Зодия Рак" описва положението на Слънцето в този момент, не твърди че звездите, намиращи се вероятно на милиарди светинни години от нас сами по себе си влияят с нещо. Това наистина е трудно за вярване...

#14 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения
  • Град:Мъртвите Сибирски Полета

Публикувано 02 юли 2006 - 21:04

Непонятни за мен са основанията за скептицизма спрямо астрологията и то от хора, които не я познават.

Смея да твърдя,че доста добре я познавам. Занимавал съм се преди години,а и доста книжки съм изчел. Съставил съм хороскопи на десетки приятели и най-вече приятелки. Астрологията е една псевдонаука.

Има я от векове. Още по времето на Александър Македонски е имало такива шарлатани и някои от тях имали завидни позиции в обществото. Дори някои владетели са действали в оказаните от астролозите насоки. Аз се питам - след като Плутон владее скорпиона,Уран-водолея,Нептун - рибите и т.н. -как ще обясни днешната астрология самото раждане на тази наука,след като тези планети са известни сравнително от скоро..а и не само те.. . Аз се сещам за следната хипотеза:
Родило се дете/бабата забелязала,че когато то се родило небето било изпъстрено с ярки звезди,а на следващия ден греело ясно слънце/след време детето станало велик човек/бабата решила,че има връзка...и т. н.
Не знам колко хороскопа има в момента,аз познавам нашия и малко китайския,но да ви кажа честно няма много общо помежду им,въпреки че астрономията се развива еднакво за всички. Маймуната по китайския(той е по години) съответствала на хора,родени 81-80 г. Това било огнен знак.Но между маймуната и лъв/овен/стрелец нещо няма мн. общо от астрологична гл.т.,според мен.
Нашата,европейската астрология ,обаче може да обясни ВСИЧКО. Защо един човек е еди какъв си и защо друг не е. Причината за това е, че според самата нея един човек е ВСЯКАКЪВ.
Рождената карта дава качества и недостатъци. Популярността на астрологията се крепи на суетата на човека и интереса му към собственото АЗ. Ок,да вземем едно качество,примерно интелект и да видим какви са астрологичните комбинаци,които,според астрологията дават това качество и какъв е шанса един човек да е умен...Сега се сещам,че не мога да ги изчисля,може би някой математик ще помогне(аз съм по хуманитарните науки):
-12 знака ,2 от които са знаци на интелекта - дева и близнаци - защото са под властта на меркурий-планетата на ума - шанса един човек да стане умен май стана 1:6.
- 12 дома (домът зависи от часа на раждане) - шансът слънцето да е в 2 от тях(на ума са 3-ти и 6-ти - на девата и близнаците) и да даде качество,както по точка 1,пак е 1:6.
-Меркурий да е в 1-ви дом на личността - шанс 1:12
-Всяка една планета(те са десет ,плюс Лунен възел) може да е в един от тези знаци/домове
- В зависимост от това,в какъв аспект Меркурий е със асцендента, слънцето,както и с планетата владетел(планетата,под чийто знак сте-за рак-луна,за козирог-Сатурн и т.н.(добрите аспекти са 60 и 120 градуса,лошите 90/180)) - дава ум.Тук шанс няма,но има възможност-ако по невиждана случайност липсват другите комбинации...
- Всеки един добър аспект на която и да е планета,която се намира в един от посочените домове/знаци - ум.Познанията ми по Математика вече ми изневеряват.Да се чуди човек от каде идват всичките тия идиоти...
- Освен това: Всяка една от планетите Сатурн,Юпитер,Уран и Плутон,когато е на трон(нейния си знак) или в екзалтация(най - удобния и знак) - интелект.
- Съвпад на Меркурий със силна планета - ум.Всяка планета е силна в определени знаци/домове-виж горната точка.Меркурий от гледна точка на Земята не може да е на по-далечно разстояние от Слънцето(то винаги е силно,то ни е зодията) от 45 градуса(защото е физически доста близо до него),а за съвпад се счита всичко под 10 градуса.

Има и друго нещо,което ми прави много лошо впечатление.Всички книги,дори сериозните астрологични анализи изучават личността само на основата на тяхната си наука - за тях всичко е астрология. Никъде не съм виждал Предговор,в който пише: "така и така,астрологията е хубаво нещо,но за способностите на един човек най-голямо значение има генетичния фактор,след това социалната среда и т.н. Достиженията на нашата наука все още са твърде в сферата на теорията,но ние правим всичко възможно за да се развива тя за да се стигне до момента,когато постигнатото от нас ще има и практическо приложение..." Ясно,че искат да се продават,но някои от тях вече са доста богати и могат да си позволят,ако има истина да я кажат. Нали са големи хуманисти...?Да кажат: "Астрологията му е майката,ей Ви една програмка ,няма да има пари за нас,но поне няма да има вече и провалени бракове,примерно...Като тръгнете да се жените - въвеждате датите на Вас и на жена Ви и програмката ви казва: Ту би ор нот ту би,,,Мир на земята и щастие за хората. Искаме паметник на Луната да ни 'дигнете.Поклон."
Така че - наука -да,но и статистиката е наука,ама още даваме пари за избори...
Защото нека предположим,че се родят 2 деца... на един и същи меридиан ,т.е. в един и същи час,на една дата,но едното се роди в Амстердам,в семейството Марко Ван Бастен,а другото се роди в някоя бедна африканска държава,а баща му е някакъв бушмен. Тези деца,макар и с еднакви хороскопи биха имали съвсем различни способности и съдба. Това никъде не се казва ясно в астрологичните книги.

#15 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 00:37

Смея да твърдя,че доста добре я познавам. Занимавал съм се преди години,а и доста книжки съм изчел. Съставил съм хороскопи на десетки приятели и най-вече приятелки. Астрологията е една псевдонаука.

Мога ли да попитам по чия система си учил?

Ок,да вземем едно качество,примерно интелект и да видим какви са астрологичните комбинаци,които,според астрологията дават това качество и какъв е шанса един човек да е умен...Сега се сещам,че не мога да ги изчисля,може би някой математик ще помогне(аз съм по хуманитарните науки):
-12 знака ,2 от които са знаци на интелекта - дева и близнаци - защото са под властта на меркурий-планетата на ума - шанса един човек да стане умен май стана 1:6.
- 12 дома (домът зависи от часа на раждане) - шансът слънцето да е в 2 от тях(на ума са 3-ти и 6-ти - на девата и близнаците) и да даде качество,както по точка 1,пак е 1:6.
-Меркурий да е в 1-ви дом на личността - шанс 1:12
-Всяка една планета(те са десет ,плюс Лунен възел) може да е в един от тези знаци/домове
- В зависимост от това,в какъв аспект Меркурий е със асцендента, слънцето,както и с планетата владетел(планетата,под чийто знак сте-за рак-луна,за козирог-Сатурн и т.н.(добрите аспекти са 60 и 120 градуса,лошите 90/180)) - дава ум.Тук шанс няма,но има възможност-ако по невиждана случайност липсват другите комбинации...
- Всеки един добър аспект на която и да е планета,която се намира в един от посочените домове/знаци - ум.Познанията ми по Математика вече ми изневеряват.Да се чуди човек от каде идват всичките тия идиоти...
- Освен това: Всяка една от планетите Сатурн,Юпитер,Уран и Плутон,когато е на трон(нейния си знак) или в екзалтация(най - удобния и знак) - интелект.
- Съвпад на Меркурий със силна планета - ум.Всяка планета е силна в определени знаци/домове-виж горната точка.Меркурий от гледна точка на Земята не може да е на по-далечно разстояние от Слънцето(то винаги е силно,то ни е зодията) от 45 градуса(защото е физически доста близо до него),а за съвпад се счита всичко под 10 градуса.

Базирането само на тези факти прави интерпретацията безкрайно опростена. Безкрайно. Няма такива категории като "краен интелект". "Видите ли, ако сте Близнаци със сигурност имате висок интелект..." За човек занимавал се с астрология доста опростено подхождаш към нещата. Разглеждаш единични, извадени от контекста им фактори. Интерпретацията на наталната карта не е с грам по-малко абстрактна от практиките на психоанализата, където причинно-следствените връзки може да са десетки. Това прави нещата малко по-сложни, затова попитах и по чия система си учил. Книги като така популярните четива на Линда Гудман например са доста забавни и задават едни най-общи щрихи на психологическия профил. Истинското изкуство на интерпретацията обаче, не се обляга всецяло на правила от рода на "Щом си Дева или Близнаци значи имаш развит интелект". Това действително е наивно.

И тъй като заговори за аспекти, а те са едни от древните астрологични традиции, ще те помоля да ми обясниш нещо доста любопитно: електронният радиоинжинер Джон Нелсън установява през 1951 г. (ако не ме лъже паметта разбира се) на базата на статистически справки още от 20-те години, че радиокомуникацията на къси вълни се смущава, когато планетите са в квадрат или в опозиция. Това е обяснимо днес според астрономите (които до този момент са гледали с насмешка на теориите за подобно влияние). Интересното обаче е, че както се досещаш то не би изненадало и астролозите... А те номинират тези аспекти за "неблагоприятни" от векове... Съвпадение разбира се.

Няма смисъл да споменавам за това че Луната влияе на биологичните ни часовници и на електрическия потенциал в телата ни дори когато сме изолирани от светлинен контакт с небесните тела, но ще спомена само за откритието на д-р Йожен Йонас за връзката на овулацията и нашия спътник. Съвпадение разбира се.

Междувпрочем мнение на самия Карл Густав Юнг, както и на моя позната психоложка е, че хороскопите (точните такива разбира се) дават поразително правдиви психопортрети на личността, макар и не прецизни до последната запетая. Юнг (един от най-големите психолози на миналия век) изследва 483 брачни двойки и потвърждава "мита" за съвпада на Луната на жената и Слънцето на мъжа. Поредната случайност разбира се... Трябва да се отбележи обаче, че и други уважавани психолози провеждат статистически изследвания в областта. И още повече - не малко от тях го правят от позицията на скептици и както се досещате в последствие остават с пръст в уста.

Защото нека предположим,че се родят 2 деца... на един и същи меридиан ,т.е. в един и същи час,на една дата,но едното се роди в Амстердам,в семейството Марко Ван Бастен,а другото се роди в някоя бедна африканска държава,а баща му е някакъв бушмен. Тези деца,макар и с еднакви хороскопи биха имали съвсем различни способности и съдба. Това никъде не се казва ясно в астрологичните книги.

Налични са редица статистически изследвания на зодиакалните типове. А статистиците са хора, които не обичат грешките (те са и враг номер едно на някои психолози, но това е друга тема... :)). Няма да се задълбочавам в цитиранията. Не мога да отговоря точно за астралните близнаци, защото аз професионално с астрология не съм зе занимавал. Въпроси като този и въпроса за Змиеносеца не са ми съвсем ясни, а и нямам време за подобни вълнения. С астрология съм се занимавал по "необходимост" покрай едни други мои занимания, но това е друга тема. Въпросът е че дори да няма обяснение за тази "дупка" в астрологичната теория, то аз я отдавам изцяло на безспорния факт, че дефакто астрологията и нейната феноменология не са претърпели значително развитие през последните няколкостотин години. Щом са налице доказателства "за", много от които също нямат свои обяснения (поради което са наричани "съвпадения" от ортодоксалната наука), значи какво да кажем и за необяснимите доводи "против". В такива случаи заключението ми е обичайното - истината ще да е нейде по средата, но уви твърде малко компетентни хора се интересуват от проблема, та да го разнищят от край до край.
  • Efe харесва това

#16 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 01:18

Мога ли да попитам по чия система си учил?

За каква система говориш? Къде съм казал,че съм "учил"? През 96-97 таман започнаха да излизат книгите с астрология на пазара ни. Изчел съм над 8 000 страници с тълкувания на аспекти и положения (не само на 10 ни планети и Лунния възел,но и други небесни обекти като Купидон и Хирон). Мога да ти направя хороскоп и да ти го разтълкувам ,колкото и да е относително това. Когато почетеш за едно и също нещо от 4-5 различни автора и видиш как и колко си противоречат - стават ти ясни. Разбираш,че това не е наука. Люмиер има цели томове изписани с глупости,които просто е превел от чужди автори. На въпросите ми в горния пост не виждам как ще отговори,чъпреки,че не е тъп.

Базирането само на тези факти прави интерпретацията безкрайно опростена. Безкрайно.

Ако тази аргументация ти се вижда опростена явно очакваш някакъв цялостен анализ по темата от мене. Няма да стане. Нямам време,иска много писане (това,което съм написал са мои убеждения,натрупани преди 10 години). Но пък ако имаш конкретни въпроси съм готов да отговоря. Линда Гудман не е пример - тя пише булевардна литература,а не астрологически книги.

И тъй като заговори за аспекти, а те са едни от древните астрологични традиции, ще те помоля да ми обясниш нещо доста любопитно: електронният радиоинжинер Джон Нелсън установява през 1951 г. (ако не ме лъже паметта разбира се) на базата на статистически справки още от 20-те години, че радиокомуникацията на къси вълни се смущава, когато планетите са в квадрат или в опозиция. Това е обяснимо днес според астрономите (които до този момент са гледали с насмешка на теориите за подобно влияние). Интересното обаче е, че както се досещаш то не би изненадало и астролозите... А те номинират тези аспекти за "неблагоприятни" от векове... Съвпадение разбира се.

Той установява, че при определено отстояние на две или повече планети от Земята, тя, а също и човешкото тяло, не допускат магнитни смущения, или пък те са много силни. Именно Нелсън успява да докаже пръв, по научен път, че животът на Земята може действително да бъде повлиян от положението на планетите

Никой не отрича влиянието на планетите върху нас. Приливите и отливите не са ли достатъчни за доказателство?
Но това е едно,а влиянието на небесни тела въху човешкия характер и "запечатването на звездната карта" в мига на раждането като КАРМА върху личността - нещо съвсем друго. И абсурдно...Влияние ИМА,но то е силно преувеличено от астролозите. Много силно. Личността се определя от гена. Тук небесните тела нямат място.

Астрологията е манипулация. Съвсем не говоря за драскачите по списания,които буквално сядат и си измислят. Говоря за печените астролози. Самата "наука" е така издялана,че винаги ще има привърженици - даже в университетите изпъпли такава специалност. Те имат едно много добро обяснение - ако личността има все хубави аспекти -секстили и тригони,тя е способна да се самозапусне и така да си изиграе иначе силните карти лошо. И обратно - при квадрати и опозоции личността може да се активира и със воля и усилие да ги неутрализира. :)
"Науката" винаги има отговор.

#17 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 02:20

Той установява, че при определено отстояние на две или повече планети от Земята, тя, а също и човешкото тяло, не допускат магнитни смущения, или пък те са много силни. Именно Нелсън успява да докаже пръв, по научен път, че животът на Земята може действително да бъде повлиян от положението на планетите

Никой не отрича влиянието на планетите върху нас. Приливите и отливите не са ли достатъчни за доказателство?
Но това е едно,а влиянието на небесни тела въху човешкия характер и "запечатването на звездната карта" в мига на раждането като КАРМА върху личността - нещо съвсем друго. И абсурдно...Влияние ИМА,но то е силно преувеличено от астролозите. Много силно. Личността се определя от гена. Тук небесните тела нямат място.

Личността не се определя от гена. Личността се определя от редица психологически фактори. Принципите на изграждането им са твърде сложни и вариативността им е според случая (макар и да има общи принципи). Но в психологията на личността както Юнг, така и други психолози, отчитат действителна принципност, отговаряща на астрологичната. Това разбира се са твърдения на Юнг - аз нямам материалната база да проведа собствено изследване по всички статистически изисквания. :clap:

Астрологията е манипулация. Съвсем не говоря за драскачите по списания,които буквално сядат и си измислят. Говоря за печените астролози. Самата "наука" е така издялана,че винаги ще има привърженици - даже в университетите изпъпли такава специалност. Те имат едно много добро обяснение - ако личността има все хубави аспекти -секстили и тригони,тя е способна да се самозапусне и така да си изиграе иначе силните карти лошо. И обратно - при квадрати и опозоции личността може да се активира и със воля и усилие да ги неутрализира. :)
"Науката" винаги има отговор.

Това не обяснява моите съвпадения (а аз имам още в списъка), но както казах по-горе - не смятам да предъвквам въпроса. Каквото съм открил и съм установил си е моя истина и моя гледна точка. За мен астрологията не е чисто шарлатанство, макар да е безспорна жертва на милиони (може би) шарлатани по цял свят, петнящи името й. Истината едва ли някога със сигурност ще се установи. Твърдението, че "науката" винаги има отговор може да се отнесе към много други въпроси (например това е най-плодовитата теза в спора еволюционизъм-креационизъм), но това е друга тема... На практика почти всяка една наука може да се похвали с такива отговори.

#18 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 11:12

Kакво е дала науката Астрология на човечеството?

Какви са И практическите постижения? Ето,благодарение на математиците и физиците човек стъпи на луната,имаме компютри,Интернет,пишем си по форуми...Хиляди и хиляди получават удовлетворение в музеите,благодарение на историци,археолози,ботаници...Инженерите строят сгради,медиците лекуват,психиатрите - и те с променлив успех. Теологията се занимава с религиите и ефектът им върху човечеството, психологията и тя си намира работа ,да не говорим за икономиката,правото,химията...

Какво правят астролозите за нас,освен че си пълнят джобовете(от нас)?

#19 Stalik

Stalik

Emperor of Evil

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2273 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 16:07

Какво правят астролозите за нас,освен че си пълнят джобовете(от нас)?

Уви, ако някога астрологията бе развита, а феноменологията й изследвана (аз все още нямам обяснение за моите "съвпадения"... нито от теб, нито от някой друг), описана и обяснена надлежно от "великите" учени, нещата може би нямаше да седят точно така. Нито статистиката, нито някой друг дял на съвременната наука могат да дадат обяснение за някои "съвпадения" (до ден днешен никой не се е наемал с цялостно изследване на този въпрос). А изхождайки от факта, че всяко знание само по себе си води след себе си полза... Да речем, че евентуалното самопознание и осъвършенстване би била ползата. Честно - за мен пък е напълно безпредметно и никоу ненужно някой идиот да се вре по джунглите на Южна Америка и да изследва размножителния процес на мравките там например. За някои други пък (и в този форум се е изказвало такова мнение) науки като херменевтиката, в частност библейската, също са ненужни и са не по-малко шарлатанщина от астрологията. Във всички случаи обаче постигаме нещо - повече познание.

Накрая за ползата от астрологията до днес - ами например факта, че тя до не чак толкова отдавна (според мащабите на човешката история) е била едно с астрономията, която й е кажи-речи длъжница: във времето когато човекът не е имал и представа за същността и природата на небесните тела, първата причина да започне да изследва движението им и взаимовръзките им със Земята е именно предположението/факта, че те по някакъв начин кодират в себе си бъдното, че са послание от божествата там, горе. Тъй че полза е имало, а може би има и все още.

#20 trapped

trapped

Танцуващият с вълци

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1145 мнения

Публикувано 03 юли 2006 - 18:10

Определено има и други науки,които съществуват без да намират практическо приложение,но нито една от тях не е толкова популярна като астрологията. Хиляди са по света "астролозите" ,които се изхранват с тази "наука". Макар и печелейки добре те по никакъв начин не спомагат за развитието на науката,а само паразитират там. Защо?
Защото науката вече е ударила вече тавана. Те нямат интерес да стигат по-далеч,защото просто няма накъде - ще им лъснат задниците. Затова и не търсят пари. Няма нито един виден астролог,който да се наеме със сериозни проучвания,въпреки,че светът напредна достатъчно технически. Никой не иска тази отговорност,те просто си кротуват. Никой не напира,защото това ще са пари на вятъра. А естеството на науката е такова,че целта явно си струва инвестициите. Но инвестиции няма,защото никой не може да представи сериозен,аргументиран и надежден проект. За каква наука говорим? Науката се гради точно на тези съвпадения,а те са твърде нестабилна основа,подвижни пясъци.Ако приемем,че има съвестни астролози на всеки един такъв се падат по 100 лъжци и шарлатани. Жертвите на тази наука са стотици пъти повече от облажените. Равносметката показва,че по-добре тази наука изобщо да я няма,тя вреди повече,отколкото помага.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни