Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Търся програма за разпознаване на бар-код

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
9 отговора в тази тема

#1 xentia

xentia

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 131 мнения

Публикувано 29 юли 2008 - 20:21

Здравейте. Във фирмата в която работя често се случва са изработваме различни етикети, карти и др. изделия които имат бар-код. Въпросът ми е дали има сайт или програмка на която може да подадем подготвен бар-код като файл и тя да върне какво е прочела - всичко това с цел да проверим дали бар-кодът е верен. Из Интернет попаднах на няколко но почти всички са платени. Има един сайт в който може да се сканира код чрез уеб камера, но това при нас не е много приложимо, т.к. трябва на всички дизайнерски компютри да сложим такива камери, но в краен случай ако не се намери друго, може и това да е решението.

http://en.barcodepedia.com/

Благодаря предварително на всички
Xentia in strange world!

#2 bogomilZ

bogomilZ

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 102 мнения

Публикувано 30 юли 2008 - 07:17

какво разбираш под верен и грешен баркод
баркодът е графичен знак генериран в съотвествие със стандарт и цифрова комбинация - мисля че проблема може да се появи по скоро от метода на печат и качество на печат и от там невъзможност за прочитане от баркод четец
ползвам ЕАН 13 стандарт и печатам офсет , ротогравюра , флексо - генериран с Корел баркод не съм имал проблем

#3 capnemo

capnemo

Експерт

• Глобални модератори
  • 32132 мнения

Публикувано 30 юли 2008 - 08:17

какво разбираш под верен и грешен баркод
баркодът е графичен знак генериран в съотвествие със стандарт и цифрова комбинация - мисля че проблема може да се появи по скоро от метода на печат и качество на печат и от там невъзможност за прочитане от баркод четец
ползвам ЕАН 13 стандарт и печатам офсет , ротогравюра , флексо - генериран с Корел баркод не съм имал проблем

Въпроса е че в баркодовете е заложен контролен символ (контролна сума) и вероятно това се има предвид

#4 bogomilZ

bogomilZ

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 102 мнения

Публикувано 30 юли 2008 - 13:37

Въпроса е че в баркодовете е заложен контролен символ (контролна сума) и вероятно това се има предвид

наистина има контролна цифра но тя се генерира в резулнат на предходните грепи кодове - код на страната - код на производител - код на продукта
ще помоля xentia да уточни какво има впредвид под грешен баркод - графичното изображение на решетката ими кодовете например според GS1

Този пост е редактиран от bogomilZ: 30 юли 2008 - 13:39

#5 xentia

xentia

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 131 мнения

Публикувано 31 юли 2008 - 01:38

Всички сте прави до тук. Говоря за нещо далеч по-просто. Проектираме изделие - например етикет. Ползвайки CorelDRAW Barcode wizard или BareCode Gen - той генерира баркод в съответствие със стандарта който клиента иска - например EAN. Съответният софтуер спазвайки правилата и стандартите на съответният щрих-код го генерира. Дизайнерът разпечава на хартия или генерира в растерен файл мостра на това изделие. Идеята е бар-кодът да се провери със някаква програма дали дизайнерът не е сбъркал. Например - кодът е 123456789, но той е въвел 123456788. Имали сме и по-фрапантни случаи - дизайнерът взема стар баркод, сменя само числата отдолу, без да прегенерира самият баркод... следва лека издънка когато клиента си вземе изделието и го прекара през неговият бар-код четец. Та под грешен бар-код разбирам щрихите на бар-кода да съответстват на контролният надпис отдолу. Коректността на самите щрихи би трябвало да е осигурена от софтуера който го генерира.
Xentia in strange world!

#6 V12

V12

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 120 мнения

Публикувано 31 юли 2008 - 01:51

За това при сериозна работа за клиенти не се използва CorelDRAW Barcode wizard, а професионална програма от типа на BarTender или NiceLabel. При тях има възможност данните за генериране на бар код да се подават като връзка към текстов файл или някаква база данни (поддържат всички разпространени формати), а не да се набират за всеки етикет на ръка. И вероятността от грешки при въвеждане се елиминира. Дори и при ръчно въвеждане се набира само номера, а програмата сама генерира избрания вид бар код, включително и контролната му цифра (ако стандарът поддържа такава и опцията е включена).

А за проверка най-лесно е да се включи един баркод четец :gift: Аз препоръчвам на клиентите си модели с T-конектор към клавиатурата, така че компютърът не разбира дали въведения код е набран на ръка или сканиран от четеца. Достатъчно е да отвориш каквато и да е текстов редактор, да сканираш отпечатания код и да сравниш числото на екрана с това под щрихите.

Този пост е редактиран от V12: 31 юли 2008 - 02:00

#7 xentia

xentia

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 131 мнения

Публикувано 31 юли 2008 - 22:47

Ние си имаме такава програма - естествено че не ползваме корел ако се налага печат на серия, имаме си генератор, база данни и вс. останало. Но все пак ако операторът който задава началната стойност сбърка - цялата серия ще е грешно "вярна" ако мога така да се изразя. Ще имаме коректни бар-кодове откъм стандарт, но не и откъм клиентско изискване. Но явно ще си купим 2-3 бар-код четеца, т.к. не откривам никакъв по-сносен софтуер който да може да го замени
Xentia in strange world!

#8 krali

krali

Силистренец

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2877 мнения

Публикувано 01 август 2008 - 06:44

На тема баркодове сме, та да питам, има ли нещо като каталог или нещо друго, от където да разбера съответната стока (бар-код), от коя държава е.До колкото знам от първите три цифри може да се разбере от къде идва стоката.

#9 bogomilZ

bogomilZ

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 102 мнения

Публикувано 01 август 2008 - 07:03

На тема баркодове сме, та да питам, има ли нещо като каталог или нещо друго, от където да разбера съответната стока (бар-код), от коя държава е.До колкото знам от първите три цифри може да се разбере от къде идва стоката.

http://www.gs1bg.org...?menu=2,1,5,0,0

#10 krali

krali

Силистренец

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2877 мнения

Публикувано 01 август 2008 - 07:07

http://www.gs1bg.org...?menu=2,1,5,0,0

Много благодаря. Наистина това търсих.
:P