Към съдържанието

Снимка
* - - - - 1 гласа

Слънчеви колектори

• Моля влезте за да отговорите
62 отговора в тази тема

#1 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
  • Град:Овеч
  • Интереси:Литература
    Детска психология

Публикувано 12 август 2008 - 07:27

Със моя съпруг отдавна обмисляме и този вариянт-отопление със слънчеви колектори.Наскоро наш познат сподели,че като се има впредвид географското положение на БГ не можем целогодишно да разчитаме на това.Има ли сред вас хора които имат този лукс(за мен е луск).Споделете!
Искам да кажа,че статиите в гугъла сме ги прочели-но информацията от хора ползващи слънчеви колектори е незаменима!Струва ли си големия разход на пари-и става ли за отопление?

Забравих да кажа,че живеем на четвъртия етаж,а блока е на шест етажа.
  • vbi харесва това
Не е достатъчно да си знаеш цената - трябва да се отчита и търсенето.

#2 gyps

gyps

Exciter

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2476 мнения
  • Град:The Old Capital City
  • Интереси:Нищо селско не ми е чуждо!

Публикувано 12 август 2008 - 08:30

http://integral2005.com/online.html . Тук онлайн се наблюдава такава система и има доста информация по въпроса.За сега е лукс,но след година-две ще е необходимост.За отопление би могло да се ползва,но не може изцяло да се разчита на колекторите.Също така изисква и бойлер с голям обем,който е сравнително скъп.

Винаги посрещай критиките с високо вдигнат среден пръст.

#3 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
    Детска психология

Публикувано 12 август 2008 - 08:39

Благодаря!По скоро ме интересува инфо от човек инсталирал подобно нещо-или ползвал.

#4 trosho

trosho

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 989 мнения
  • Град:София

Публикувано 12 август 2008 - 13:49

При положение, че става въпрос за жилищен блок, може спокойно да изключиш тази възможност за отопление. Много зависи от местоположението (колко е броя слънчеви часове) и изложението (за колекторите трябва да е юг, с възможност за малки отклонения). Необходими са и акумолатори за топлината с големи обеми, автоматика (естествено скъпа), може да имаш недоразумения със съседите. Въобще много сложна работа.

Ако става въпрос за еднофамилна къща, възможно е в определени области (Пловдив, Сандански) системата да се окаже ефективна. Такива системи се правят (и се изплащат), когато се използват в големи обекти (например хотели) и то главно за топла вода.

Слънчеви системи за отопление (и други системи, използващи неконвенционални източници на енергия) се правят и в страни по-насевер от България, но там това е държавна политика, включваща поощрения и облекчения след изграждането им.

#5 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
    Детска психология

Публикувано 12 август 2008 - 15:37

Как ме "зарадва"!С една дума в жилищна кооперация е невъзможен консенсуса със съседите.Мислехме да теглим кредит-но дали средствата ще оправдаят целта.Живея в северна БГ -ПОВЕЧЕ МЕ ПРИТЕСНЯВА ФАКТА ДАЛИ ЗИМАТА ЩЕ ИМАМЕ ХЛАДКА ИЛИ ГОРЕЩА ВОДА.Има значение нали?А във фирмата където ходихме-големи суперлативи(с една дума искат да си пробутат стоката)

#6 Profruit

Profruit

микрохирург-гладиатор

• Hardware Team
  • 3582 мнения

Публикувано 12 август 2008 - 20:02

Леко си в заблуда. Аз ползвам такава инсталация 4-та поред година. Тя замества електрическия бойлер, но за отопление и дума не иде реч. Да се уточним. Панел загрява водата в себе си вследствие на падащите слънчеви лъчи. От там в душа или в пералната.

Публикувано изображение

Бойлерът има вграден електрически нагревател, който включвам само през януари и февруари. Живея на втория етаж и от покрива до апартамента са положени пвц-тръби. В момента горещата вода е 65'С. Икономията от електричество е налице.
Помисли зимата колко и какво слънцегреене има, колко е околната температура навън в този момент (особено в мразовити периоди), че да очакваш загряване на вода и последвало отопление на принципа на водно парно.

DI | blog

#7 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
    Детска психология

Публикувано 13 август 2008 - 07:45

Ето това мнение търсех.Profruit,а зимата как я карате?С какво се отоплявате?Скоро съседите се газифицираха и по мои груби сметки ще ни косва около 3000лв.Чудим се накъде да поемем.Колко души ползвате водата във вашия апартамент?

#8 saint056a

saint056a

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 173 мнения

Публикувано 13 август 2008 - 08:37

Колекторите не стават за отопление, единствено може би през преходните месеци края на март - април и то само през деня при ясно слънчево време. Ролята им е да загряват топла вода пролет лято и есен и в това им се изразява икономията, че не се пуска електрическия нагревател на бойлера.

#9 Бел

Бел

Кандидатка...

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1733 мнения
    Детска психология

Публикувано 13 август 2008 - 08:49

Твърде голяма инвестиция се оказаха-само за едно къпане.Така де.........

#10 DarkWalker

DarkWalker

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 552 мнения
  • Град:Maina Town

Публикувано 14 август 2008 - 23:35

Защо всички пробутвате тия плоски колектори. Хората са си го измислили достатъчно добре - вакуумно- тръбни слънчеви колектори. Перфектни както лято така и зима. Монтирал съм доста такива и досега няма нито 1 проблем. Водата зимата не само че беше топла а освен това не падаше под 40 градуса когато дните са светли. За отопление с колектори...наистина си е лукс. Колко е часа на ден е слънцегреенето зимата? Слънчевия колектор не работи на лунна светлина :yanim: Какво правим вечерта? Предполагам няма да давате луди пари. Така че най-икономичния вариант за енергоспестяващ дом - слънчев колектор (вакуумно-тръбен!!!) и съответният брой климатици (разбира се не някой с коп 3-4). Такава комбинация се изплаща сравнително бързо, а и добавя доста уют в дома.

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."- Алберт Айнщайн.

#11 Gergity

Gergity

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 12 мнения
  • Град:Варна

Публикувано 24 август 2008 - 01:39

Не е толкова голяма разликата в ефективността между вакуумно тъбен и стандартен селективен колектор особенно лятото.Виж в цената има голяма разлика - двойно че и повече.

#12 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 16223 мнения
  • Град:на 148.17 км от Русе
  • Интереси:Non conditamus, ergo nihil sumus

Публикувано 24 август 2008 - 12:26

Съпоставка на работата между вакуум тръбни и плоски колектори за производство на битова гореща вода /БГВ/ и отопление.Чукни тук

Разлика в цената има само когато вакуум-тръбните колектори са с интегрирана в абсорбера топлинна тръба.Тогава тръбата трансферира полезната топлина като използва принципи известни в хладилната техника - изпарение на топлоносителя при ниски температури и кондензиране на парите в кондензори контактуващи с вградени в колектора топлообменници. Това е най-ефективния пренос на топлинна енергия и заради това са толковав скъпи.
Когато топлоносителят циркулира в медни тръби, които са вградени в абсорбера по подобие на плоските колектори, разликата е, че колектора е изолиран от околната среда посредством вакуум и цената е съпоставима- плосък колектор с обща площ 1 м2 струва около 700 лв, а вакуумният-около 800 лв.

Трите най-важни правила в живота: не отивай в магазина гладен, на среща - възбуден, и не пиши статуси пиян........

#13 M1st3r_X

M1st3r_X

Dreamer

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 690 мнения
  • Град:Панагюрище, Буграс
  • Интереси:Много

Публикувано 24 август 2008 - 12:44

Ние имаме у нас колектор. С баща ми го направихме, без да купуваме от тия по магазините. Home made. За отопление не може да се ползва, но бойлера се сгрява за около 20 минути ( 120 литра ). Сега по жегите и 10 пъти мога да се изкъпя на ден. Излезе около 1000 лв. Не мога да снимам конструкцията, но в общи линии представлява метален корпус, 3х4м., метални пластини, които играят ролята на ребра, медни тръби като за парно, през които се осъществява циркулацията на водата и 2 дебели стъкла, които покриват ребрата. Сглобява се относително лесно, стига да имаш елементарни познания.
Циркулацията се осъществява с водна помпа от пералня. Медните тръби минават през конструкцията и със серпентина в бойлера. Пипкава работа е, докато направиш всичко така, че да работи добре и да няма течове. Даже сме сложили таймер, който пуска помпата в 10ч и я спира в 17. Върши работа даже и през зимата, стига да има повечко слънце. Ако се нагърбите със задачата да си правите сами, знайте, че като качвате колектора на покрива, той трябва да е покрит, защото ние не го покрихме и за 10 минути до такава степен се загря, че стъклата се спукаха и се наложи смяна. Като пуснете водата да циркулира всичко е точно. Дано да съм бил полезен. Успех!
Searching in the Darkness...

#14 Gergity

Gergity

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 12 мнения
  • Град:Варна

Публикувано 25 август 2008 - 21:27

Е какъв е този колектор 1 квадратен метър 700 лв ? Такъв не съм виждал.Говоря за най разпространените плоски панели марка Sunsistem.Произвеждат се в Шумен а цената е 650 лв за размер 2 квадратни метра.

#15 AndriMD

AndriMD

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 10 мнения

Публикувано 25 септември 2008 - 08:49

Имам инсталиран от 4 години вакуумно-тръбен колектор с бойлер (160литра) на СЕИДО - ползваме го само за топла вода. Зимата е свързан последователно на газовия котел. Икономията се постига в трите сезона пролет лято и есен от отва че не се включва газта или електричеството за затопляне на топлата вода. Зимата в слънчеви дни водата се загрява до към 45 гр. По този начин се спестява поради това че газовия котел дозагрява вече затоплената вода. В цифрово изражение нещата стоят така. около 7 месеца - сметките за газ са практически нулеви а за ток около 15 до 20 лева (хладилник, осветление и останалите електроуреди. Зимата средно за газ сметките са около 80 лева. жилището е с обем 160 кв, Ивестицията за газовия котел е към 3000 лв а за колектора 2600 лв. По мои сметки стойността на колектора се е "изплатила" за 2г и 8 месеца - Изплатила - това са сумите, които не сме плащали (средно около 70 лева за поддържане на топла вода в електрически бойлер със същия обем - 160 литра) в момента отделям всеки месец тази сума (70 лв) в отделна сметка. Искам да видя колко пари ще съм събрал до момента в който се наложи основен ремонт на съоръжението или евентуалната му подмяна. Е разбира се надявам се да съм жив и здрав дотогава де :) :) :) И накрая - за отопление в този си вариант не става. Може да подпомага отопление, но не и да се ползва. Има опити в тази насока но инвестицията не е оправдана (приблизително 12 хиляди лева в което се включват два топлоизолирани резервоара по 500 литра и солидно количество вакуумно-тръбни модули). При няколко последователни неслънчеви дни си трябва допълнителен източник на енергия (ток, газ, дърва и т.н.). а в слъневите сезони възниква проблема с излищък на топла вода - тогава може да се ползва за загряване на басейни. Надявам се да съм бил полезен.

#16 iv_iv9

iv_iv9

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 6 мнения

Публикувано 26 септември 2008 - 23:39

Здравейте,
аз от скоро имам опит с колектор (вакуумно-тръбен), с 24 тръби и мога да кажа че за сега съм много доволен. При температура около 15 градуса в слънчев ден, със 160 литров бойлер (с нагревател) двама души се къпем 2 дни подред. По книга го дават за 4-5 души домакинство. Като цена ми излезе около 2000 лв. - 1200 колектор, около 200 допълнителните части (пвц тръби, изолация за тях, кранчета и др.) за работа около 500-600 лв.
Мисля, че инвестицията си струва!
Поздрави

#17 Fokus_42

Fokus_42

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 2 мнения

Публикувано 12 октомври 2008 - 21:59

Със моя съпруг отдавна обмисляме и този вариянт-отопление със слънчеви колектори.........Струва ли си големия разход на пари-и става ли за отопление?

Вече имаме 2 системи с подвижни слънчеви колектори "Фокус-42", свързани да подпомагат локално парно отопление.
Описание на адрес: http://integral2005.com/gallery.html
Ако сте близо до В. Търново - заповядайте да ги разгледате.

Невъзможно е да разчитате на отопление само от слънцето пред зимния период, но чувствително намаляват сметките за други енергийни източници.
Благодаря за проявения интерес към нашите изделия.

#18 kuzmov

kuzmov

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 89 мнения
  • Град:Първомай
  • Интереси:Топлотехника, Отоплителна и климатична техника, IT технологии, спорт, здраве, музика, филми...

Публикувано 02 ноември 2008 - 21:52

Както и да го смяташ слънчевите колектори са кофти инвестиция... за България и за този етап от развитието си...

Вуичо ми има такива.... значи казва: лятото мога да стопля вода да се къпе целия вход на блока, но зимата... по същия начин като Profruit е с ел нагревател... като се замислиш какво печелиш от тях едно почти безплатно къпане лятото, където не се изисква мн топла вода и за домакинство и за всичко... Кофтито им е, че много бавно се избиват парите... изчислявали сме грубо тези колектори... минимум 5 години ти трябват да си избиеш парите... Ако имаш излишни пари може да пробваш...
* A Beautiful Mind *

#19 DarkWalker

DarkWalker

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 552 мнения
  • Град:Maina Town

Публикувано 02 ноември 2008 - 23:25

Бабини деветини кофти инвестиция. Ние сме една от страните с най-голямо слънцегреене в Европа. Това, че залагате на евтиното и мислите, че сте ударили кьоравото не значи нищо. Аз защо и зимата се къпя с топла вода без да се налага ел.нагревател - защото съм се поинтересувал достатъчно, заделил съм съответните средства и наистина постигам икономия. А за това, че разликата между вакуумно-тръбен и плосък колектор била малка....няма нужда даже да влизам в спор, четейки това твърдение. Информация бол - питайте даже чичко гугъл.
  • flare харесва това

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."- Алберт Айнщайн.

#20 kuzmov

kuzmov

Потребител

• Потребители
  • PipPip
  • 89 мнения
  • Град:Първомай
  • Интереси:Топлотехника, Отоплителна и климатична техника, IT технологии, спорт, здраве, музика, филми...

Публикувано 03 ноември 2008 - 19:31

DarkWalker, ако бяхме гърция може би... ама в България... както и да е няма да спорим за слънцегреенето... щом си доволен евала... аз не бих направил такава инвестиция.. това е моето мнение и ти не можеш да го промениш... така, че няма нужда да се ядосваш...
* A Beautiful Mind *

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни