Към съдържанието

Снимка
* - - - - 1 гласа

Слънчеви колектори

• Моля влезте за да отговорите
62 отговора в тази тема

#21 AndriMD

AndriMD

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 10 мнения

Публикувано 04 ноември 2008 - 14:37

Определено има полза от слънчевите колектори - аз съм с вакуумно-тръбен тип и по точни сметки инвестицията се изплати за 2 години и седем месеца. А иначе се усети веднага ползата - още първия месец сметката за ток беше 12 лв, за разлика от средно за лятото 65 -70 лв. и 350-400 лв за зимата.

#22 totimira

totimira

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 1 мнения

Публикувано 08 ноември 2008 - 14:10

Може би съм закъсняла с коментарите на тази тема,но определено на много от вас нещата с правилната инвестиция,в това отношение,не са ви ясни...Иска ми се да ви посъветвам,но сигурно ще прозвучи ката явна реклама,затова ще кажа само,че инвестицията е правилна,просто изберете и правилните колектори и съответната соларна инсталация!Хората в Европа вече са го разбрали и за тях това е вече,не само финансово рентабилна инвестиция,а едно екологично решение в глобален аспект.Жалкото е,че Българинът е прекалено беден,за да си позволи даже да мисли по този начин...

#23 AndriMD

AndriMD

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 10 мнения

Публикувано 08 ноември 2008 - 18:13

Може би съм закъсняла с коментарите на тази тема,но определено на много от вас нещата с правилната инвестиция,в това отношение,не са ви ясни...Иска ми се да ви посъветвам,но сигурно ще прозвучи ката явна реклама,затова ще кажа само,че инвестицията е правилна,просто изберете и правилните колектори и съответната соларна инсталация!Хората в Европа вече са го разбрали и за тях това е вече,не само финансово рентабилна инвестиция,а едно екологично решение в глобален аспект.Жалкото е,че Българинът е прекалено беден,за да си позволи даже да мисли по този начин...

не си закъсняла, и няма нищо лошо в рекламата стига да е подплатена с точни цифри и най-вече достоверни данни - за да няма подвеждане на хората да си хвърлят парите на вятъра - тогава всичко е наред

#24 dred

dred

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 577 мнения
  • Интереси:voip

Публикувано 08 ноември 2008 - 19:59

Ето нагледен урок по трудово обучение за направа на слънчев колектор.
Направи си сам

Този пост е редактиран от dred: 08 ноември 2008 - 20:02

(„Само който се сметне за победен е загубен") Ханс Улрих Рудел

#25 fcw73

fcw73

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 176 мнения

Публикувано 04 декември 2008 - 20:20

здравейте ще слагам колектор до дни.ще бъде на терасата,но съм на 3ти етаж.блока е 6-етажен.дайте акъл как да го предпазя от падащи предмети или лоши съседи без да му намаля КПД-то.мерси предварително
КОРУПЦИЯ-далавера в която ТИ не участваш!!!

#26 Fokus_42

Fokus_42

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 2 мнения

Публикувано 06 декември 2008 - 21:15

здравейте ще слагам колектор до дни.ще бъде на терасата,но съм на 3ти етаж.блока е 6-етажен.дайте акъл как да го предпазя от падащи предмети или лоши съседи без да му намаля КПД-то.мерси предварително

Обясни на съседите колко ще спестят ако си сложат и те! Само ако всички са заинтересовани ще си ги пазят взаимно, иначе завистта ще влезе в действие с падащи предмети. Трудно се променя нечие мнение, но все по-често новините от света показват, че на там се е тръгнало - усвояване по всякакъв възможен начин на всички възобновяеми енергоизточници. Кажи им така: може и да сте толкова богати, че да не усещате сметката за ток и други горива, но това не ви прави наистина умни и практични.

#27 grozni4ak

grozni4ak

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 5 мнения

Публикувано 11 декември 2008 - 14:25

Със моя съпруг отдавна обмисляме и този вариянт-отопление със слънчеви колектори.Наскоро наш познат сподели,че като се има впредвид географското положение на БГ не можем целогодишно да разчитаме на това.Има ли сред вас хора които имат този лукс(за мен е луск).Споделете!
Искам да кажа,че статиите в гугъла сме ги прочели-но информацията от хора ползващи слънчеви колектори е незаменима!Струва ли си големия разход на пари-и става ли за отопление?

Забравих да кажа,че живеем на четвъртия етаж,а блока е на шест етажа.

Здравей,

Изпращам ти линк с отговор на въпроси относно слънчевите колектори. А пък ти си прецени, дали е удачен такъв уред за нашите условия!

Слънчев колектор

#28 saint056a

saint056a

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 173 мнения

Публикувано 11 декември 2008 - 14:51

мдам сега както пече в бургас довечера ще има безплатен душ :P

#29 BaiGrozdan

BaiGrozdan

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 218 мнения
  • Интереси:Жени, момичета, девойки и мацки.
    =P

Публикувано 02 април 2009 - 12:06

Защо всички пробутвате тия плоски колектори. Хората са си го измислили достатъчно добре - вакуумно- тръбни слънчеви колектори. Перфектни както лято така и зима. Монтирал съм доста такива и досега няма нито 1 проблем. Водата зимата не само че беше топла а освен това не падаше под 40 градуса когато дните са светли. За отопление с колектори...наистина си е лукс. Колко е часа на ден е слънцегреенето зимата? Слънчевия колектор не работи на лунна светлина :clap: Какво правим вечерта? Предполагам няма да давате луди пари. Така че най-икономичния вариант за енергоспестяващ дом - слънчев колектор (вакуумно-тръбен!!!) и съответният брой климатици (разбира се не някой с коп 3-4). Такава комбинация се изплаща сравнително бързо, а и добавя доста уют в дома.

********************************************************************************
Съгласен съм с теб, за вакумните а би ли ми казал след колко време трябва да се сменят вакумните тръби до колкото имам инфо това става от 10 година нататък/ и то немско производство, на наши пазар 90% са Китайски../,тъкмо ще се изплати отначало..Хубаво е че защитаваш работата си но не всички имат така наречените,,свободни пари" като теб!А обикновените хора е наистина лукс.Няма да си съгласен но опитай се да гледаш от страна на потребителя!Ще ти е от полза в бизнеса .Моля да ми кажеш ,след като си в бизнеса но без да ми предлагаш лабораторни резултати които ги има в изобилие в интернет - има ли същественна разлика м/у двата модела.Тъй като данните от практиката са доста противоречиви и то също в параметри но в реални условия. Благодаря ако решиш да отговориш.
Окото на щрауса е по-голямо от мозъка му... познавам хора в същото положение.

#30 vetre

vetre

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 05 май 2009 - 20:15

Ивестицията за газовия котел е към 3000 лв а за колектора 2600 лв. По мои сметки стойността на колектора се е "изплатила" за 2г и 8 месеца - Изплатила - това са сумите, които не сме плащали (средно около 70 лева за поддържане на топла вода в електрически бойлер със същия обем - 160 литра) в момента отделям всеки месец тази сума (70 лв) в отделна сметка.

Сметките са доста погрешни защото не са отчетени лихвените загуби на тия 6000лв
инвестиция - 8% приблизително = 480 лв годишно - по 40 лв месечно.
Ако тази система нещо се прецака ще ти види сметката на икономията .
Изводът е че за домашни условия е глупаво това.

#31 saentist

saentist

тиха вода, ама дълбока

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3483 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Разнородни и задълбочени.

Публикувано 05 май 2009 - 20:49

много си прибързал с извода ти

Този пост е редактиран от saentist: 05 май 2009 - 20:55

Публикувано изображениеПубликувано изображение

#32 ALEXONE™

ALEXONE™

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 434 мнения
  • Град:Мерцедес
  • Интереси:Разни.

Публикувано 10 май 2009 - 08:37

Интересна тема, но не доразвита.
И мен като автора и ме вълнува личното мнение на хора вече инсталирали такава система, точни цифри на самата такава, за подръжка, ремонт и гаранциии.
Благодаря.
Възпитаният мъж не прави забележка на жена, неправилно носеща траверса.
Първия > Мерцедес форум

#33 zulu66

zulu66

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 45 мнения
  • Град:София
  • Интереси:Любопитко :)

Публикувано 17 май 2009 - 16:41

Защо всички пробутвате тия плоски колектори. Хората са си го измислили достатъчно добре - вакуумно- тръбни слънчеви колектори. Перфектни както лято така и зима. Монтирал съм доста такива и досега няма нито 1 проблем. Водата зимата не само че беше топла а освен това не падаше под 40 градуса когато дните са светли. За отопление с колектори...наистина си е лукс. Колко е часа на ден е слънцегреенето зимата? Слънчевия колектор не работи на лунна светлина :speak: Какво правим вечерта? Предполагам няма да давате луди пари. Така че най-икономичния вариант за енергоспестяващ дом - слънчев колектор (вакуумно-тръбен!!!) и съответният брой климатици (разбира се не някой с коп 3-4). Такава комбинация се изплаща сравнително бързо, а и добавя доста уют в дома.

********************************************************************************
Въпрос Публикувано изображение ...вакумните тръби- след колко време се подменят ! до колкото зная производители дават някаква гаранция 10 год но имам познат и казва че след 7 год започва една подмяна една по една..Та въпроса ми е тъкмо съм го изплатил и аха да почна да печеля от него и ... сначале финансиране...Това не важи за заможните като виждам имаш възможности..
Рових се в нета и отзивите наистина са хубави за вакумните но в реални условия спрямо панелките / имам предвит селективните от добро качество/ разликата е почти никаква..а в цените огромни. Това което се показва като параметри е супер за вакумките но това е за идеални условия,кой ще мие стъклата от прах , не съм виждал до сега да са поставени цялостни отражатели .. струвало скъпо.. ние сме беден народ.. ;)

#34 darkyto

darkyto

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 196 мнения

Публикувано 05 юни 2009 - 23:55

@trichocephalus - пишеш на изуст. По-неефективните вакуумно-тръбни колектори работят по принципа описан от теб. Това е по-лошия вариант. По-скъпите колектори, логично и по-ефективните работят на по-прост и ефективен принцип.

@kuzmov - ако си запознат със интензивността на слънцегреенето в България и останалата част от Европа, ще видиш, че България е с много добро слънцегреене спрямо останала Европа. Много добра инвестиция е, стига да имаш парите.

@darkwalker - много си прав!! Подкрепям добрата информираност. Слънчева инсталация в България се изплаща средно за 4-5 години (случва се това да стане и по-рано).

@baigrozdan - www.multiterm.org - прочетох по-нагоре, че рекламата не е излишна. Тази фирма проектира и изпълнява системи с италиански слънчеви колектори и дава 5 години гаранция за цялата система. Производителя дава 10 години гаранция на стъклената тръба, като при последващо спукване/счупване се закупува нова и се подменя за 5 минути.

@zulu66 - имаме монтирани системи от преди 6 години и до сега няма случай тръба да се износи или просто да си изгуби вакуума, което е единствения проблем на тези тръби.

На края да кажа, че вкъщи имам система от фирмата, която написах. Колектора е вакуумно-тръбен с бойлер на покрива. Живеря в кооперация на 4ти (от 6) етажа. Системата е с ел. нагревател с контролер, който е настроен да поддръжа минимална температура от 30 градуса за през зимата (лятото контролера се изключва). Бойлера е включен последователно към проточен електрически бойлер. Зимата чесно казано проточния бойлер доста често се изключва от прегряване (нагрява до 60 граудса и спира, след 1-2 секунди се пуска пак), тъй като водата в колектора, дори и в най-тежките дни е 30-35 градуса.

При желание да си монтирате система със слънчеви колектори, независимо дали е за водно подово отопление или само за битова гореща вода е хубаво да се информирате много добре относно предлаганите продукти, цените, качеството им, проектирането и поддръжката от фирмата монтажник.

Този пост е редактиран от darkyto: 05 юни 2009 - 23:56

#35 ALEXONE™

ALEXONE™

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 434 мнения
  • Град:Мерцедес
  • Интереси:Разни.

Публикувано 06 юни 2009 - 08:18

@trichocephalus - пишеш на изуст. По-неефективните вакуумно-тръбни колектори работят по принципа описан от теб. Това е по-лошия вариант. По-скъпите колектори, логично и по-ефективните работят на по-прост и ефективен принцип.

@kuzmov - ако си запознат със интензивността на слънцегреенето в България и останалата част от Европа, ще видиш, че България е с много добро слънцегреене спрямо останала Европа. Много добра инвестиция е, стига да имаш парите.

@darkwalker - много си прав!! Подкрепям добрата информираност. Слънчева инсталация в България се изплаща средно за 4-5 години (случва се това да стане и по-рано).

@baigrozdan - www.multiterm.org - прочетох по-нагоре, че рекламата не е излишна. Тази фирма проектира и изпълнява системи с италиански слънчеви колектори и дава 5 години гаранция за цялата система. Производителя дава 10 години гаранция на стъклената тръба, като при последващо спукване/счупване се закупува нова и се подменя за 5 минути.

@zulu66 - имаме монтирани системи от преди 6 години и до сега няма случай тръба да се износи или просто да си изгуби вакуума, което е единствения проблем на тези тръби.

На края да кажа, че вкъщи имам система от фирмата, която написах. Колектора е вакуумно-тръбен с бойлер на покрива. Живеря в кооперация на 4ти (от 6) етажа. Системата е с ел. нагревател с контролер, който е настроен да поддръжа минимална температура от 30 градуса за през зимата (лятото контролера се изключва). Бойлера е включен последователно към проточен електрически бойлер. Зимата чесно казано проточния бойлер доста често се изключва от прегряване (нагрява до 60 граудса и спира, след 1-2 секунди се пуска пак), тъй като водата в колектора, дори и в най-тежките дни е 30-35 градуса.

При желание да си монтирате система със слънчеви колектори, независимо дали е за водно подово отопление или само за битова гореща вода е хубаво да се информирате много добре относно предлаганите продукти, цените, качеството им, проектирането и поддръжката от фирмата монтажник.

Това вече е друга приказка. Ати когато си монтира колекторите направи ли такова проучване на пазара?
Ако отговора е да, би ли го споделил с нас, ще ни спестиш много ходене по мъките и празни приказки.
Благодаря ти!
Възпитаният мъж не прави забележка на жена, неправилно носеща траверса.
Първия > Мерцедес форум

#36 DarkWalker

DarkWalker

Почетен потребител

• Потребители
  • PipPipPipPip
  • 541 мнения
  • Град:Maina Town

Публикувано 06 юни 2009 - 09:53

Хехе, даже вече я бях забравил тази тема ;) Ако все още автора я следи - как са нещата, закупихте ли колектор или не? :)

"Само две неща са безкрайни - Вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."- Алберт Айнщайн.

#37 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 15908 мнения
  • Град:оттам
  • Интереси:Non conditamus, ergo nihil sumus

Публикувано 06 юни 2009 - 14:42

И на какъв, ако смея да попитам ? :)

Трите най-важни правила в живота: не отивай в магазина гладен, на среща - възбуден, и не пиши статуси пиян........

#38 AndriMD

AndriMD

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 10 мнения

Публикувано 06 юни 2009 - 22:18

И на какъв, ако смея да попитам ? :angry:

Привет - Вече 5-та година ползвам вакуумно-тръбен колектор с бойлер 160 литра. Когато трябваше да избираме типа подробно проучихме, както типовете слънчеви колектори (панелни, вакуумно-тръбни ВТ) така и цените. Предимството на ВТ е по-добрия КПД - т.е. В същото време разходите по поддръжката на системата засега са 0 лева. Бих искал да уточня, че не съм рекламен агент. Стойността на системата заедно с монтажа излезе 3600 лева. Сега доколкото следя нещата по-отдалеч цените са по-ниски. Когато купувахме системата направих едно малко изчисление относно стойността на ел.енергия за подгряване на 160 литров бойлер по цени от преди 5 години. При начина ни на ползване на ел. бойлер 160 литра - стойноста за подгряване беше средно около 90 лева за месец тогава и около 140 лева сега. Та какво направих - всеки месец внасях по 70 лева. В момента в сметката ми 5400 лева - това са спестените пари от ток. Това са внесените пари без да отчитам последвалите увеличения цената на тока.Направих си труда да сметна за колко време се изплати при отчитане на промяната цената на тока. Точно за 2 г. и 4 месеца. Та в тази връзка дори и нещо да се случи със системата - само от спестените пари мога да я възстановя. Другото преимущество - през зимата водата в бойлера се загрява до около 40 градуса - в слънчеви дни и повече. Така тази подгряна вода се подава на входа на газово-котле и през зимата реализираме допълнителна икономия от потребление на газ. Относно прахта - няколко пъти в годината съм се качвал на покрива за да видя каква е ситуацията - до момента не се е налагало да почиствам тръбите от прах. Признавам си, че в началото и аз бях скептик. Накрая - относно отражателя - зад самите ВТ има и ламарина, ефекта от който явно е в повишаване на КПД. В случай, че имате по-конкретни въпроси ще се постарая да отговоря.

#39 vetre

vetre

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 4 мнения

Публикувано 09 юни 2009 - 22:20

Сметката ти нещо не ми се връзва.Един стандартен 80 литров боилер се загрява
за около 50 стотинки приблизително,значи 160л- 1 лев.Вие верно ли сте харчили
по 500 литра гореща вода на ден?
Аз използвам само ток за всичко и нямам 140 лева дори и зимата.1 стая топля.

#40 AndriMD

AndriMD

Новобранец

• Потребители
  • Pip
  • 10 мнения

Публикувано 12 юни 2009 - 08:19

Сметката ти нещо не ми се връзва.Един стандартен 80 литров боилер се загрява
за около 50 стотинки приблизително,значи 160л- 1 лев.Вие верно ли сте харчили
по 500 литра гореща вода на ден?
Аз използвам само ток за всичко и нямам 140 лева дори и зимата.1 стая топля.

По онова време живеехме в старата кооперация, дъщеря ни беше още малка и бойлера беше включен непрекъснато. Зимата сметките за ток (отопление и топла вода) стигаха до 400 лева за 88 квадрата. Сметката е приблизителна и съм я сметнал, като от съм махнал около 20 лева за осветление, готварска печка, хладлиник, компютър и т.н. малки консуматори. Бойлера беше на Елдом - 3 КВт. Дори и да съм сбъркал то грешката не превишава повече от десетина лева.http://www.kaldata.com/forums/index.php?act=Post&CODE=02&f=85&t=91985&qpid=1417289#

1 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 1 гости, 0 анонимни