Към съдържанието

Снимка
- - - - -

Монтаж на електромер

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да отговаряте в нея, но винаги можете да създадете нова ;)
11 отговора в тази тема

#1 life_alert

life_alert

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 363 мнения

Публикувано 16 септември 2008 - 00:22

Трудно ли се монтира електромер? Волю-неволю успях сам да си смяня бушоните с автоматични, та там видях един дебел кабел "за фаза мисля", който се свързва с платформа наподобяваща гребен. Всъщност за да фунционира електромерът фазата трябва да минава през него, а после от електромера пак за платформата? Бъркам ли нещо? Познанията ми по ел.техника са повърхностни, но искам да си сложа вътрешен електромер над таблото с бушоните и въпреки, че знам, че неговите показатели нямат тежест, да разбера грешно ли отчита истинският ни електромер или не, пък и мога да следя общата ни консумация, много лесно. Ориентировъчно можете ли да ми кажете, колко струва един електромер?
Много Благодаря. :P
Публикувано изображение

Помогни си сам, че и Господ да ти помогне.

#2 gyps

gyps

Exciter

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2479 мнения

Публикувано 16 септември 2008 - 05:54

Един нов, с "шайба" е около 60 лв.На предпазния капак отвътре има схема на свързване,елементарно е още повече,че няма да свързваш часовника за нощна енергия.Фазата трябва да се свърже преди гребена с общите предпазители,за да отчита всичкият консумиран ток.Ако,обаче електромерът в общите табла е от новите-с електронна индикация,това упражнение няма смисъл.Винаги ще има разлика в показанията,тъй-като единият има по-ниска точност на измерване.

Винаги посрещай критиките с високо вдигнат среден пръст.

#3 rulom

rulom

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 862 мнения

Публикувано 16 септември 2008 - 07:19

В повечето блокове след като смениха електромерите старите си ги оставяха отгоре на таблото.Един такъв взимаш че е без пари и готово.
Нали знаеш че колкото и да си надписан, първо трябва да платиш, после да жалиш Публикувано изображение

У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

#4 lz4jw

lz4jw

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7396 мнения

Публикувано 16 септември 2008 - 20:57

[quote name='life_alert' date='16.09.2008г. в 01:22ч.' post='1072664']
Трудно ли се монтира електромер? Волю-неволю успях сам да си смяня бушоните с автоматични, та там видях един дебел кабел "за фаза мисля", който се свързва с платформа наподобяваща гребен. Всъщност за да фунционира електромерът фазата трябва да минава през него, а после от електромера пак за платформата? Бъркам ли нещо? Познанията ми по ел.техника са повърхностни, но искам да си сложа вътрешен електромер над таблото с бушоните и въпреки, че знам, че неговите показатели нямат тежест, да разбера грешно ли отчита истинският ни електромер или не, пък и мога да следя общата ни консумация, много лесно. Ориентировъчно можете ли да ми кажете, колко струва един електромер?
Много Благодаря. :angry:
[/qu
Първото нещо, което трябва да знаеш преди да си смениш електромера е това:
Трябва да имаш документ за правоспособност за работа с електричски ток. Второто след него е: Подмяната на електромерите се извършва само от ОТОРИЗИРАНИ работници на съответната електрокомпания. Не на последно място - електромерът се пломбира и описва във същата тази компания! Във този форум забелязвам големи професори във всяка една област.

Този пост е редактиран от lz4jw: 16 септември 2008 - 20:58

#5 BMW Маниак

BMW Маниак

kaldata маниак

• Потребители
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6300 мнения

Публикувано 16 септември 2008 - 21:15

но искам да си сложа вътрешен електромер над таблото с бушоните и въпреки, че знам, че неговите показатели нямат тежест, да разбера грешно ли отчита истинският ни електромер или не, пък и мога да следя общата ни консумация, много лесно.

Първото нещо, което трябва да знаеш преди да си смениш електромера е това:
Трябва да имаш документ за правоспособност за работа с електричски ток. Второто след него е: Подмяната на електромерите се извършва само от ОТОРИЗИРАНИ работници на съответната електрокомпания. Не на последно място - електромерът се пломбира и описва във същата тази компания! Във този форум забелязвам големи професори във всяка една област.

Първо не се заяждам
по първото от твоя цитат , без да имам документ за работа с ел.ток мога да си сменя електромера без значение какъв тип е с лекотата с която си мия зъбите всяка сутрин
да не говоря че и ектри мога да му вкарам
по второто , ако си чел внимателно поста човека иска втори електромер след първия на компанията , явно има някакви съмнения и никой не е в състояние да му забрани как ще ползва веригата след първия пломбиран електромер , електромери ли ще накача , електрожени и т.н.
Не на последно място никой няма да му засича или да го таксува по вътрешния електромер че да трябва да се пломбира

Във този форум забелязвам големи професори във всяка една област.

това не мога да го коментирам всеки има право на мнение
поздрави

#6 life_alert

life_alert

Редовен потребител

• Потребители
  • PipPipPip
  • 363 мнения

Публикувано 17 септември 2008 - 10:28

Във този форум забелязвам големи професори във всяка една област.

Наистина не е зле човек да чете, преди да пише и преценява.

П.П. *Във има само пред думи започващи с "в" и "ф".

Този пост е редактиран от life_alert: 17 септември 2008 - 10:35

Публикувано изображение

Помогни си сам, че и Господ да ти помогне.

#7 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 16225 мнения

Публикувано 17 септември 2008 - 11:06

Трудно ли се монтира електромер?

Не :)
Трябват ти следните неща:
1.)фазомер
2.)клещи
3.)поставка на която да го монтираш-най-добре от гетинакс или нещо друго, което не гори
4.)винтове за монтажа, дюбели (ако ще го монтираш на стената) и други пособия, каквито прецениш, че ще са ти нужни

Волю-неволю успях сам да си смяня бушоните с автоматични, та там видях един дебел кабел "за фаза мисля", който се свързва с платформа наподобяваща гребен.

Дали е фаза-трябва да провериш с фазомера си.
Може и да е "Нула".На моето табло автоматичните прекъсвачи са поставени на нулата.Фазите са ми общи.Зависи на колко ракии е бил този, който е правил инсталацията ти.

Всъщност за да фунционира електромерът фазата трябва да минава през него, а после от електромера пак за платформата? Бъркам ли нещо?

не , не бъркаш

Познанията ми по ел.техника са повърхностни, но искам да си сложа вътрешен електромер над таблото с бушоните и въпреки, че знам, че неговите показатели нямат тежест, да разбера грешно ли отчита истинският ни електромер или не, пък и мога да следя общата ни консумация, много лесно.

по-горе ти обясниха, че ще има разлика, но няма да е много съществена.Аз лично съм си сложил такъв електромер и с него разбрах, че комшията ми си е направил байпас в стената-между външния ми електромер и жилището ми, неговата м....

Ориентировъчно можете ли да ми кажете, колко струва един електромер?
Много Благодаря. :)

По-горе ти казаха.Двойнотарифен-около 60 лв. Еднотарифен-не знам и дали се продават вече..... намери си някой стар, от тия дето ги подмениха от енергото.

Сега-за свързването :
Публикувано изображение

След като си установил кое е фаза, кое е нула, гледаш клемите (от ляво на дясно) и правиш следното :

1 - влиза фаза (от таблото) Има фабрично мостче към малката клема 5 за напреженовата намотка.

2. Излиза фаза (към консуматорите)

3 и 4 - имат фабрично свързване вътре - мост. Това е нулата.

6. - другата малка клема - на нея се свързва часовника и се управлява превключването на тарифите.Ако ще свързваш и часовник, трябва да установиш конкретния електромер дали е с импулс фаза или нула. - т.е дали да се подаде фаза или нула за включване на нощна тарифа- тя е по скала I. Предполагам обаче, че това няма да ти се наложи, тъй че тук не свързвай нищо.Ще ти отчита на една тарифа-дневната.

За да отчита консумацията ти, трябва да намериш фазата, която влиза в апартамента ти слагаш я на клема 1 , а от клема две повеждаш фазата към таблото с автоматичните ти предпазители.Това е най-лесният ти вариант.
Главният ти предпазител е отвън, на таблото на енергото, така че-не се притеснявай.

p.s.забравих да ти кажа, да изключваш напрежението, преди да свързваш каквото и да е ;)
успех.

Трите най-важни правила в живота: не отивай в магазина гладен, на среща - възбуден, и не пиши статуси пиян........

#8 nighty

nighty

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 920 мнения

Публикувано 18 септември 2008 - 17:23

На моето табло автоматичните прекъсвачи са поставени на нулата.Фазите са ми общи.Зависи на колко ракии е бил този, който е правил инсталацията ти.

Фелшере, почвам да се замислям сериозно за твоето бъдещо здраве :-) преди да пипаш нещо, пийни една ракийка, да не е да ти е за последно :-) Аре я щи стискам палци от време на време да те не люсне оня къде се не види...

Този пост е редактиран от nighty: 18 септември 2008 - 17:24

#9 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 16225 мнения

Публикувано 18 септември 2008 - 18:47

Фелшере, почвам да се замислям сериозно за твоето бъдещо здраве :-) преди да пипаш нещо, пийни една ракийка, да не е да ти е за последно :-) Аре я щи стискам палци от време на време да те не люсне оня къде се не види...

Я това и правя :P Знаеш ли колко се молих на тия от енергото, като идваха да подменят таблото да ми обърнат входящия кабел, но уви Публикувано изображение

А за да обърна поляритета-трябва да разкъртя цялото табло с предпазителите от стената, за да мога да стигна до общата фаза.

И понеже съм на принципа-"ако ти се доработи-полегни си и ще видиш, че ще ти мине"- та карам си така :jumping11:

Трите най-важни правила в живота: не отивай в магазина гладен, на среща - възбуден, и не пиши статуси пиян........

#10 Profruit

Profruit

микрохирург-гладиатор

• Hardware Team
  • 3582 мнения

Публикувано 20 септември 2008 - 00:18

...
А за да обърна поляритета-трябва да разкъртя цялото табло с предпазителите от стената, за да мога да стигна до общата фаза.....

Уточнение.
Поляритет има при постоянен/прав ток и той касае плюс и минус. В случая имаме променлив ток, респективно променливо напрежение и касае активен проводник - фаза и общ проводник-земя.

Не :help:
Трябват ти следните неща:
1.)фазомер

<ножица>

Уточнение.
Грубо е да се нарича фазомер и в класа по електрически измервания намаляваха успеха с единици за подобно. Точното и еднозначно име е фазопоказател. Той на практика показва/индикира наличие на фаза. За мерене и дума не става. Преставлява резистор с съпротивление над 1 мегаом и последователно свързана глимп-лампа. Използва се за груба проверка на наличие на ниско променливо напрежение до 380V.

Лека нощ на участниците по темата.
Утре съм на гроздобер. Ще берем памид и мечо грозде.

DI | blog

#11 nighty

nighty

kaldata приятел

• Потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 920 мнения

Публикувано 20 септември 2008 - 08:22

profruit, не ни разваляй илюзиите... цял живот си го знам като фазомер...

И понеже съм на принципа-"ако ти се доработи-полегни си и ще видиш, че ще ти мине"- та карам си така :baby:

Фелшере, я имам друг принцип - требва да си сложиш стол до леглото, та като се събудиш и станеш, да седнеш да си починеш.

#12 Trichocephalus

Trichocephalus

просто луд

• Глобални модератори
  • 16225 мнения

Публикувано 21 септември 2008 - 10:50

Уточнение.
Поляритет има при постоянен/прав ток и той касае плюс и минус. В случая имаме променлив ток, респективно променливо напрежение и касае активен проводник - фаза и общ проводник-земя.

Уточнение.
Грубо е да се нарича фазомер и в класа по електрически измервания намаляваха успеха с единици за подобно. Точното и еднозначно име е фазопоказател. Той на практика показва/индикира наличие на фаза. За мерене и дума не става. Преставлява резистор с съпротивление над 1 мегаом и последователно свързана глимп-лампа. Използва се за груба проверка на наличие на ниско променливо напрежение до 380V.

Лека нощ на участниците по темата.
Утре съм на гроздобер. Ще берем памид и мечо грозде.

Добре де Публикувано изображение
Лаик съм....Приемам критиката.Мечото грозде за какво ти е ? Публикувано изображение

profruit, не ни разваляй илюзиите... цял живот си го знам като фазомер...

Фелшере, я имам друг принцип - требва да си сложиш стол до леглото, та като се събудиш и станеш, да седнеш да си починеш.

Интересна идея ;) Ще я внедря в практиката си ;)