Някои от електрическите автомобили на Mercedes са изградени върху модифицирани платформи, които помещават и двигатели с вътрешно горене. EQE е друга бира. Моделът е разработен върху дедикирана, изцяло електрическа основа, наречена EVA (Electric Vehicle Architecture).
Тя позволява на инженерите да създадат напълно нов модел без компромиси и да увеличат максимално производителността, пробега и практичността.
Къде се вписва Mercedes EQE в гамата на германския автомобилен производител? Нека да си обясним структурата на имената. Частта EQ- от името означава, че това е електрически автомобил, а последното -Е се отнася до размера/сегмента му.
С други думи, EQE е електромобил с размерите на Mercedes E-Class – или, ако предпочитате, по-малка и по-евтина алтернатива на Mercedes EQS (от сегмента на S-Class).
Към момента Mercedes предлага три версии, от които да избирате: EQE 300, EQE 350 и performance варианта Mercedes-AMG EQE 53.
В зависимост от това коя от тях ще изберете, официалният пробег при пълно зареждане на батерията и мегаоптимални условия е до 617 км. Той намалява до по-малко от 482 км за версията AMG 53, която има стандартно задвижване на четирите колела (300 и 350 са със задвижване на задните колела).
Какво е да шофираш EQE и колко е тихо вътре
Моделната гама на Mercedes EQE започва с модификацията EQE 300. Тя е оборудвана с монтиран отзад електромотор с мощност 242 к.с., а официалното време от 0 до 100 км/ч е 7,3 сек. Следващата модификация е EQE 350. Тя също има един задномонтиран двигател, но той е по-мощен, с мощност от 288 к.с. Това намалява времето от 0 до 100 км/ч до 6,4 сек, въпреки че все още е по-бавно от това на BMW i4 (5,7 сек).
Ако желаете наистина впечатляваща мощност и предимствата на задвижването на четирите колела, на разположение е Mercedes-AMG EQE 53. Той разполага с два двигателя (по един на всяка ос) и 616 к.с. Времето от 0-100 км/ч е само за 3,5 сек. Това е по-бързо от върховия i4 M50, но не е толкова бързо, колкото Porsche Taycan Turbo.
И така, какъв е електрическият пробег? Ами, EQE 300 и EQE 350 имат по една голяма батерия с капацитет 89 kWh, която осигурява до 617 км пробег, изпреварвайки i4 eDrive40 и Tesla Model 3 Long Range (587 км и 607 км съответно). Версията AMG получава малко по-голяма батерия от 90,6 kWh, но по-кратък официален пробег от 482 км, което е малко по-малко от 511 км на i4 M50.
EQE 350 осигурява повече от достатъчно мощност за ежедневните нужди, с плавно и линейно разпределение на мощността, което ви дава голяма увереност при включване в трафика или ускоряване до скорост на магистрала.
Веднага става ясно, че EQE е създаден за комфорт, а не за да се опитва да се бори с по-спортните Audi e-tron GT или Taycan. Стандартното окачване на AMG Line и AMG Line Premium, както и въздушното окачване на AMG Line Premium Plus, се справят много добре с поглъщането на неравностите, като същевременно осигуряват сравнително стабилна возия дори и при по-висока скорост, без да имате усещане за плаване.
При ниски скорости стандартното окачване може да се държи малко странно. Кoгато колата е на въздух, нещата са по-спокойни и по-комфортни дори с големи 21-инчови гуми.
EQE е автомобил с дължина 4,9 м, така че не е особено лесен за маневриране в тесни пространства. Можете да улесните живота си, като изберете AMG Line Premium Plus или върховата версия AMG – и двете получават завиване на задните колела, което намалява радиуса на маневрите.
Управлението е добре калибрирано и прецизно, но не е толкова чувствително и увлекателно, колкото това на i4. EQE се управлява сравнително елегантно, но каросерията се накланя повече при по-високи скорости. Нивото на сцепление обаче е високо, така че можете да шофирате съвсем уверено по междуградски път с много завои. Примерно Ришки проход.
Как е отвътре?
Комфортът в Mercedes EQE е на високо равнище и това се дължи най-вече на голямото количество настройки на седалката и волана. Седалките са удобни и при дълъг път и осигуряват добра опора. За по-високи хора задните седалки могат да се окажат странно неудобни. Същият беше случаят и в EQS. Хора, високи около 1,90 м, се оплакват от седалките и е по-добре да тестват, преди да купят тази кола на шофьора или иконома си.
Видимостта напред обаче не е блестяща в сравнение с конкурентите. EQE има много високо арматурно табло и е трудно да се прецени къде свършва силно наклоненият преден капак. Видимостта назад е силно ограничена от дебелите задни колони и малкото задно стъкло. Все пак стандартните предни и задни сензори за паркиране, камерата за обратно виждане и наблюдението на мъртвата зона помагат.
Шофьорът получава 12,3-инчов цифров дисплей, който се среща и в други нови модели, включително Mercedes C-класа. Както и при този автомобил, той е напълно конфигурируем и може да показва множество оформления на циферблатите, информация за пътуването и мултимедийна информация, както и навигационна информация.
За съжаление, воланът на EQE скрива част от екрана. Можете да конфигурирате оформлението на дисплея, но то не е толкова интуитивно, колкото “виртуалния кокпит” в Audi e-Tron GT (който предоставя и физически контролни уреди, които са много по-лесни за използване от чувствителните на допир в EQE).
В центъра на арматурното табло е разположен 12,8-инчов сензорен екран с най-новата информационно-развлекателна система MBUX. Тя има просто оформление, ясни графики и бързи реакции, но системата iDrive на BMW е много по-лесна за използване по време на шофиране заради физическите бутони за бърз достъп и въртящия се контролер.
ЕQE впечатлява на пръв поглед благодарение на големите екрани, дървените апликации (налични при по-високите модификации) и амбиентното осветление, но има и екземпляри, които страдат от лошо качеството на изработката. Става въпрос за бутони, които са недобре закрепени. В EQS имаше поскърцване от hyperscreen-а при натиск. Нека не забравяме, че това са нови интериори, които имат нова философия и, предполагам, много по-къс програмиран живот.
Положителен е фактът, че вътрешното пространство за съхранение на вещи е впечатляващо, с много места за поставяне на всекидневни вещи, включително две големи кутии за съхранение в централната конзола и няколко големи кошници във вратите.
Практичен ли е EQE?
EQE е по-малък от Mercedes EQS, но все пак е доста просторен отпред, с достатъчно място за главата, краката и раменете дори и за двуметров човек.
На задните седалки ситуацията е различна. Въпреки че има достатъчно място за краката и малък централен тунел, който освобождава малко повече място за краката на пътника на средната седалка, задната седалка е разположена ниско спрямо пода.
В резултат на това пътници ще намерят коленете си огънати под неудобен ъгъл, а късата седалка оставя бедрата им без особена опора по време на дълги пътувания. Наред с това скосената линия на покрива на автомобила ограничава пространството над главите на по-високите пътници.
От друга страна, багажникът е с удобна правоъгълна форма и оползотворява максимално наличното пространство благодарение на сгъващите се седалки (които са стандартни) в съотношение 40/20/40, точно както при Audi e-tron GT, BMW i4 и Porsche Taycan.
За съжаление, за разлика от дизайна на задния капак на i4, тесният отвор на багажника на EQE ограничава това, което може да се побере в него. Освен това той не разполага с “мазе” под пода на багажника или пък преден багажник като в Tesla Model 3.
Summa summarum
Една от най-големите забележки на Mercedes EQE е, че той е значително по-скъп от най-близките си конкуренти – най-вече BMW i4 и Tesla Model 3. Например, дори най-мощната версия M50 на i4 е по-евтина от базовото ниво на EQE 300. Неслучайно от Мерцедес се похвалиха, че при EQE маржът на печалбата гони този при E-класата.
Не е ясно обаче дали по някакъв начин вкарват в уравнението разработката на платформата EVA, на базата на която са всички изцяло електрически ЕQ- автомобили.
Що се отнася до зареждането, всички версии имат максимална скорост от 170 kW/h, което е по-бавно от максималната скорост на i4 от 200 kW/h и от умопомрачителните 210 kW на Model 3 Long Range. Зареждането от 10 до 80% би трябвало да отнеме 31 минути, ако успеете да намерите достатъчно мощна зарядна станция, докато пълното зареждане от празна батерия с помощта на 7kW стенно зарядно у дома ще отнеме малко над 14 часа.
При 300 и 350 има четири нива на оборудване, от които можете да избирате. Подозираме, че началното ниво 300, съчетано с оборудване AMG Line, е оптималният вариант по отношение екстри-пари. С него получавате 19-инчови сплави, панорамен стъклен покрив, отопляеми предни спортни седалки, подложка за безжично зареждане на телефони, амбиентно вътрешно осветление и стандартна камера за заден ход.
Ако искате повече оборудване, AMG Line Premium ви осигурява 20-инчови сплави, безключов достъп, четиризонов климатичен контрол и пакет за подпомагане на шофирането с адаптивен круиз, асистент за поддържане на лентата и предупреждение за мъртвата зона.
AMG Line Premium Plus добавя 21-инчови джанти, въздушно окачване, head-up дисплей, озвучителна система Burmester, отопляемо предно стъкло, изцяло LED фарове, пакет Parking Assist със система за самопаркиране и 360-градусова камера за заден ход.
Върхът на гамата е Exclusive Luxury. Тя се отказва от някои от по-спортните елементи на автомобилите от линията AMG, но все пак се предлага с 21-инчови сплави с пет спици, кожени седалки Napa, комфортни предни седалки, отопляем волан, отопляеми задни седалки и дървени детайли в интериора.
За моделите AMG 53 се предлагат две модификации: Night Edition и Touring. Заедно с подобрените характеристики тези версии получават някои по-спортни стилистични детайли AMG, които включват 21-инчови сплави AMG, специфична за AMG радиаторна решетка, спойлер на капака на багажника, спортни седалки AMG и система за управление на задните колела.
При тестовете за безопасност, проведени от Euro NCAP през 2022 г., моделът получи пет звезди от пет възможни и получи висока оценка за защита на възрастни и деца. При тестовете през същата година i4 получи само четири звезди, като се представи особено слабо в тестовете за асистенция за безопасност. Всички версии са оборудвани с автоматично аварийно спиране (AEB).
Макар че EQE е твърде нов, за да бъде включен в проучването за надеждност на английския сайт What Car?.
Но! Генерално, Mercedes като бранд, не се представя много добре и завършва на 23-то място заедно с Vauxhall (Opel/Stellantis) от общо 32 включени производители. Audi също не постига много по-добри резултати в това проучване – 21-во място, но BMW завърши на по-приличната 16-та позиция.