Марката Nokia традиционно се възприема от хората с любов и уважение. Пред новите собственици на бранда стоеше първата задача да докажат съответствието на новите смартфони със старите стойности и стандарти за качество. Първоначално Android-устройствата на компанията до голяма степен бяха консервативни — особено от гледна точка на дизайна. Nokia 7 Plus се превърна в един от първите модели, в които HMD Global излезе от доказаните решения и направи стъпка към съвременните тенденции. Попътно бе направен и преход към програмата Android One. В настоящото ни ревю ще разкажем с подробности какво в крайна сметка се е получило.

Технически характеристики на Nokia 7 Plus:

  • Екран: IPS, 6″, 1080×2160, контраст 1500:1;
  • Процесор: 8-ядрен Qualcomm Snapdragon 660 (4x Kryo 260 до 2,2 Ghz + 4хКгуо 260 до 1,8 Ghz);
  • Графичен ускорител: Adreno 512;
  • Операционна система: Android 8.0;
  • Оперативна памет: 4 GB;
  • Вградена памет: 64 GB;
  • Поддръжка на карти памет: microSD до 256 GB;
  • Връзка: GSM 850/900/1800/1900 Mhz || UMTS 850/900/1900/2100 Mhz || LTE: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41;
  • SIM: nano-SIM + nano-SIM (комбиниран слот), Dual SIM Dual Standby (DSDS);
  • Безжични интерфейси: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4/5 Ghz, Bluetooth 5.0;
  • Навигация: GPS, GLONASS;
  • Камера: основна — 12 Mp f/1,75 + 13 Mp f/2,6, предна — 16 Мегапиксела, с f/2,0;
  • Сензори: светлинен, за близост, гравитация, микрожироскоп, компас, дактилоскоп;
  • Батерия: 3800 mah;
  • Размери: 158,4х75,6х8 мм;
  • Тегло: 186 грама.

Опаковка и комплект

Кутията на Nokia 7 Plus ще се стори позната на всички дългогодишни фенове на марката. Малка, плоска, с ярки фирмени картинки на предната страна. Обратния панел е оформен скромно, но съдържа информация за характеристиките на устройството и логото на програмата Android One. Комплектът по съвременните стандарти е богат. Освен обезателния минимум, в който са включени USB-кабел/USB Type-C, зарядно устройство и игла за извличане на SIM-тавата, има и добри кабелни слушалки, както и защитен силиконов калъф.

Дизайн

Nokia 7 Plus се превърна в първото устройство на компанията, в което е използван съвременен „безрамков“ дизайн и Full HD+ дисплей. Не е успял съвсем да се отърве от рамката, но областите отгоре и отдолу на дисплея са станали значително по-малки, в сравнение с другите модели на марката Nokia. При това, в облика на смартфона, ясно са видими и фамилните черти, така че той не изглежда чужд в продуктовата гама на компанията.

Забелязва се, че при преработката на външността е отделено много внимание. Той изобилства от малки детайли от рода на голяма лента по контура или метална окантовка около камерите и скенера за пръстови отпечатъци. От друга страна, външността е останала непокътната и лаконична — защото това всъщност е „визитната картичка“ на финландската марка.

Цветовата палитра на Nokia 7 Plus към момента включва само два варианта: класическите черен и бял. Независимо от това, черната лицева страна, медния цвят на рамката и декоративните елементи си остават същите. По този начин, остава да изберете между разцветките на задния капак.

Разположението на различните елементи върху корпуса не са претърпели някакви драстични промени спрямо повечето съвременни смартфони. Над екрана са разположени датчиците за близост и светлина, разговорния високоговорител и предната камера. Там, на познатото място в десния ъгъл, дискретно се намира логото на компанията. Пространството под екрана е празно.

Отзад са поместени двойната основна камера със светкавицата и скенера на пръстовите отпечатъци. От същата страна се намира още логото на самата Nokia и Android One. Другият елемент на задната част на смартфона е отвора за допълнителния микрофон — той се намира точно над камерата.

На дясната странична част са разположени бутоните за регулиране силата на звука и за включване на устройството. В ляво — тавата за SIM-картите. На горния край виждаме само 3,5-мм аудио-жак, а разговорния микрофон, USB Type-C и външния говорител са вградени в долната част.

Ергономичност

Веднъж попаднал в ръцете, Nokia 7 Plus предизвиква двойствени чувства. От една страна, покритието върху задния капак има приятен „софт-тъч“ ефект, а самия той има ергономични контури, оказващи положителен ефект върху удобството и надеждността при хващане. От друга страна — все пак устройството е доста голямо, въпреки съвременния си екран със съотношение 18:9.

При употреба с една ръка, далечните области на дисплея се достигат малко трудно. Между другото, заради покритието може да изглежда, че задната част на корпуса е направена от пластмаса, но всъщност тя е изработена от цялостно парче алуминий от 6000-та серия. Не е учудващо, че дори и при сериозни въздействия, смартфонът не скърца и не издава нито звук.

Елементите за управление са разположени удачно. За да се достигне до бутона за захранването или за силата на звука, в повечето случаи не се налага да прихващате апарата. Същото се отнася и до скенера на пръстовите отпечатъци. Работата на дактилоскопа е правилна и грешки при разпознаването не се срещат. Скоростта на сработване обаче е малко по-ниска от тази при лидерите на пазара, но това е видимо само при пряко сравнение.

В ежедневието малкото закъснение по никакъв начин не се отразява върху комфорта при използването на смартфона. Има възможност за отключване на апарата с помощта на лицето. За целта се използва предната камера, без никакви допълнителни сензори. Така, че за сработването е нужно осветление.

Дисплей

Екранът — един от основните акценти на Nokia 7 Plus. Ще започнем с това, че апарата е първият модел в гамата от устройства на марката Nokia, чийто дисплей е получил съотношение на страните 18:9. Дори и флагмана Nokia 8 Sirocco, който бе представен едновременно със 7 Plus, остана с класическите 16:9. Благодарение на това, диагоналът на екрана успя да достигне до внушителните 6″. Резолюцията на IPS-матрицата е 1080х2160 точки.

Независимо от изброените технически параметри, реалното качество на изображението е трудно да се прецени, докато не се види със собствени очи. И веднага да кажем — Nokia 7 Plus не ни разочарова. Дисплеят на смартфона се отличава със страхотно възпроизвеждане на нюансите и има дълбок черен цвят. Отделните пиксели са невидими дори и от близко разстояние. Картината изглежда много жива.

Липсата на въздушен слой между тъч-сензора и матрицата на дисплея само засилва това усещане. Под наклон, цветовете не се изкривяват, но значително намалява яркостта. Единственото нещо, което липсва — това е настройката за изобразяване на цветовете. Така, че излизането извън фабричните настройки няма да се получи. Но на различни допълнителни възможности, дисплея на Nokia 7 Plus е богат.

Например, ако вземете смартфона в ръка, той ще покаже текущото време и наличните уведомления. Това се превръща в добър заместител на технологията Always On, която при IPS-матрицата би изразходвала голямо количество заряд от батерията. А събуждането на апарата става и с двойно почукване по екрана. За тези, които се грижат за здравето на очите си е предвиден специален режим с филтрация на излъчванията от синия цвят. Той може да се включва по график или ръчно в настройките чрез плъзгач. Отделно ще споменем поведението на дисплея под лъчите на слънцето. Дори и в ярък слънчев ден, информацията остава четима.

Интерфейс

Като се започне от 2018 г., HMD Global, отговорна за смартфоните под марката Nokia, обяви началото на сътрудничеството си с Google, в рамките на програмата Android One. Отсега нататък, всички нови модели на компанията ще излизат под управлението на „чистата“ версия на операционната система, а с пускането на пачове за сигурност и актуализации се занимава самия Google. В този случай изключение не прави и Nokia 7 Plus. В смартфона е инсталиран Android 8.0 Oreo, без никакви добавки от страна на производителя, с изключение на приложенията за камерата.

Липсата на излишни елементи, скоростта на работа и стабилността — това са качества, заради които феновете обичат немодифицирания Android. Почти всички собственици на Nokia 7 Plus го получават  напълно.

Първото нещо разбира се е интерфейса на системата. В този случай, той е точно такъв, какъвто са го предвидили създателите. Минимум украшения, ясни линии и лаконични елементи. На фона На повечето съвременни смартфони, веднага прави впечатление много малкия брой предварително инсталирани приложения. В техните редици попадат само най-необходимите програми, които осигуряват основни функции на смартфона. Освен това, „от кутията“ получаваме само малък набор от приложения и услуги на Google, като карти или плейър за Филми.

Ако към „чистотата“ на интерфейса нямаше въпроси, то с очакваната отзивчивост и плавността на работата възникна малък проблем. Въпреки, че цялостната производителност на апарата е много висока, на места се наблюдаваха видими малки лагове при работата със системата. Апаратът може да се замисля за части от секундата, когато влизате в настройките или стартирате камерата.

Това поведение може да се обясни само с недоработка в оптимизацията на текущата версия на фърмуера. Би трябвало подобни недостатъци да се коригират в следващите актуализации. Със стабилността на работата обаче няма проблеми. По време на тестовете, смартфонът нито веднъж не заби. Не случихме и на проблеми с работата на отделните приложения.

В Android One има и особености, които не могат да се отстранят с пачове. Обратната страна на простотата и лаконичността са доста скромните възможности за персонализиране. За тези, които предпочитат просто да включат устройството и да започнат да го ползват, това ще е само още един плюс. Въпреки това, тези, които са свикнали с по-голям брой допълнителни възможности от трети страни, те трябва да бъдат готови за това, че базовият набор от настройки включва само най-необходимите елементи. Например, тук дори не е предвидена възможността за простата промяна на порядъка на навигационните бутони.

Хардуерно оборудване

Техническото оборудване на смартфона не отстъпва на неговата добре обмислена външност. В основата му стои мощния чип Snapdragon 660 от Qualcomm. Той включва в себе си осем ядра Kryo 260. В комбинация с видеоядрото Adreno 512, те правят 660-ката един от най-производителните SoC в средния ценови сегмент. Обемът на оперативната и вградената памет е съответно 4 и 64 GB. Веднага след включване на системата, предварително инсталираните приложения заемат малко под 15 GB.

Всички ежедневни задачи за този „комплект“ няма да се превърнат дори и в минимално изпитание. Независимо дали става дума за сърфиране в интернет, възпроизвеждане на Full HD видео или игри.

Не по-лошо работи и мултитаскинга. Значителен обем от оперативната памет и „чистата“ система, позволяват работата с няколко приложения и превключването между тях, без повторното им стартиране. Казаното се потвърждава и от по-горните резултати на бенчмарковете, които са близки до това, което показаха флагманските модели от близкото минало.

В игрите новият чип на Qualcomm се проявява дори по-добре, отколкото в синтетичните тестове, без значение дали става дума за новия PUBG Mobile или Injustice 2 на високи настройки. Звукът от външния говорител — още една силна страна на Nokia 7 Plus. Въпреки, че тук стерео звукът липсва, той се чува силно и чисто, с добра (по стандартите за смартфон) обработка на целия диапазон. Звукът в слушалките вече не се отличава на фона на конкурентите, но поводи за критика няма.

Феновете на безжичните слушалки трябва да оценят поддръжката на съвременните кодеци с високо качество AptX HD и LDAC.

Камера

Логото Zeiss върху защитното стъкло на основната камера е съвсем малко, но веднага привлича вниманието към себе си. Още от времето на разцвета на платформата Symbian, той е особен знак за качество. Така, че новината за подновяване на сътрудничеството с известния производител на оптика се прие от феновете на смартфоните Nokia с въодушевление. Основната камера включва в себе си 12-Мегапикселов модул с апертура f/1,75 и размер на пикселите от 1,4 микрона. Той се асоциира с втория 13-Мегапикселов сензор (f/2,6), който осигурява двукратно оптично увеличение, ефекта за размазване на фона (боке) и портретен режим.

Приложението на камерата е станало единственото софтуерно допълнение от страна на производителя. Интерфейсът не се различава с никакви необичайни решения. Всички необходими елементи са разположени на началния (и единствен) екран. Преходът между фото – и видеорежимите се извършва чрез прост суайп наляво или надясно. Всички други настройки и допълнителни функции са скрити в отделно меню.

Усилията на създателите на смартфона не са отишли напразно — качеството на снимките може да се хареса на всеки мобилен фотограф практически при всеки сценарий.

Дневните снимки се отличават с точно възпроизвеждане на цветовете, детайлност и широк динамичен диапазон.

При необходимост за подчертаване на още повече детайли върху снимката е предвидена полезната функция за снимане с HDR-ефект.

По подразбиране, тя работи в режим „Auto“, но самият смартфон я задейства доста рядко, така че не забравяйте за възможността от принудително активиране. Добре се представя смартфона и при снимане на закрито. Дори когато не е качествено осветлението добрата преработка на детайлите се съхранява.

Вечерта, дори и в автоматичен режим, стойността на светочувствителността ISO рядко надхвърля 250. Като резултат — минимален брой цифрови шумове.

Имайте предвид и наличието на подобрен ръчен режим, който ще изтръгне от камерата на смартфона максимума. При снимане в портретен режим, се наблюдават недостатъци при определянето на границите на обекта. Като цяло, това е видимо само при внимателно оглеждане на снимка, така че общата естетика на кадъра не страда.

Светкавицата се справя качествено със своята задача, меко запълвайки сцената и подчертавайки детайлите на снимания обект. С апарата може да се снима и видео в 4K UHD резолюция, но в списъка на поддържаните формати на снимане не присъства Full HD 60 FPS. Системата от три микрофона при поддръжката на технологията OZO Audio дава възможност да изберете приоритет при записа на звук.

Автономна работа

Капацитетът на батерията на Nokia 7 Plus е с внушителните 3800 mah. С оглед на съвременните енергийно-ефективни компоненти и чистата система, това е достатъчно за работата на устройството цели два пълни дни. При това, дори не е нужно да се ограничавате в използването на смартфона. Можете спокойно да гледате клипове в YouTube, слушате музика, да общувате в месинджър и да следите събитията в социалните мрежи.

Игрите разбира се могат по-бързо да изтощят батерията. Резултатите на апарата в нашите стандартни тестове потвърдиха неговата жизненост. При един час на игрите (WoT: Blitz и Shadowgun Legends) остана 20% заряд на батерията. При възпроизвеждането на Full HD клип в авиорежим с 50% яркост, смартфона не успя да издържи 15 часа.

В много ситуации може да помогне и възможността за бързо зареждане на смартфона. При зареждане с комплектния захранващ адаптер за 30 минути, зарядът на батерията се напълва до около 35-36%.

Обобщение

Nokia 7 Plus се превърна в един от онези случаи, когато създателите са успели да съчетаят в устройството множество успешни решения и да избегнат сериозни гафове. Тук Ви очаква високо качество на изработката и материалите, съвременен хардуер, страхотна камера, модерен дизайн и разбира се Android в чистия си вид, който е създаден от самите му разработчици.

Плюс — гарантирана поддръжка и получаване на актуализации в рамките на две години. При това, смартфонът може да се намери по магазините в България за около 750 лв. Комбинацията от всички тези фактори прави Nokia 7 Plus много интересна оферта и сериозен конкурент на всички играчи на пазара на смартфоните.

Положителни черти:

  • висока производителност;
  • съвременен дизайн;
  • отлична камера;
  • „чист“ Android.

Отрицателни черти:

  • минимални недостатъци в оптимизацията на текущата версия на фърмуера.

Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

22 Коментара
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари