Вече сме говорили за възможността да оборудвате вашия Huawei смартфон с Google Mobile Services и Google Play, за да не му липсва нищо. До сега известните методи вече не са толкова актуални и успешни. Днес ще разгледаме един метод, който в момента е най-подходящият за задачата.
Следвайте стъпките отдолу стриктно, иначе няма да се получи!
*Целият процес е показан и във видеото най-отгоре на страницата, но на английски език.
Подгответе USB флашка (която може да свържете към смартфона) или подходяща карта с памет.
- Изтегляте файлът от този линк: https://drive.google.com/drive/folders/1ym2jBPbGLhWXIJbyJMSoXMcgzUKxCibg
- Копирате zip в главната директория на флашката или картата с памет
- Разархивирате файла в главната директория
- В резултат на това в основната директория ще се появят две нови папки – Google Installation и Huawei
Ако не разполагате с флашка или карта памет, може да извършите операцията чрез опцията за възстановяване (recovery) на Huawei HiSuite чрез компютъра си.
- Сега трябва да отидете в Settings > Backup & Recovery. От там избирате External Storage, ако ще ползвате карта или флашка, както се прави тук. Съответно избирате USB Storage или Memory Card и възстановявате от показалия се бекъп. Този бекъп е съвместим както с P30, така и с P40 серията, въпреки P30 надписът.
- След успешно възстановяване, отправете се към началният екран и потърсете икона с голямо лилаво G. Ако тя е там, всичко е изпълнено коректно до тук. Преди да продължим напред, активирайте Do Not Disturb режима на телефона си, защото ни очакват доста ненужни нотификации.
- Отваряте приложението и ще бъдете запитани да дадете администраторски права на достъп. Съгласете се на това. Ще се появи екранът от снимката малко по-долу. Няма нужда да правите нищо. Натиснете Home бутона, за да се върнете на началния екран. Запомнете, че след като изпълните всички стъпки и приключите с инсталацията на услугите на Google е препоръчително да деинсталирате това приложение и да премахнете администраторските му права.
- Отваряте файловият мениджър и отивате в директорията на картата памет / флашката от по-рано. Там ще намерите папка Google Installation. Инсталирате по ред приложенията от номер 1 до номер 6 – едно след друго. Трябва да получите потвърждение за успешна инсталация на всяко едно преди да преминете към инсталацията на следващото.
- Сега трябва да се логнете своя Google акаунт. Ако ще използвате повече от един такъв, сега трябва да направите стъпката за всичките. В последствие това е невъзможно. Това става от Settings > Users & Accounts > Add an Account. За вече съществуващи акаунти избирате опцията Existing. Въвеждате имейла и паролата си.
Екранът за добавяне на акаунти изглежда по този начин! Ще видите следния екран при успешно влизане в Google акаунт:
- След като сте готови с акаунта си, върнете се в директорията с приложенията от по-горе и инсталирайте приложение номер 7 – Google Services Framework. Тук започват известията, за които споменахме в началото. Ако сте активирали режим Do Not Disturb, те ще се появят само в лентата на часовника. Не им обръщайте внимание.
- Проверете дали Google Play работи, но без да инсталирате каквито и да е Google приложения, дори само за проба. Има още няколко неща, които трябва да свършим преди това да е възможно. Ако Google Play не работи, значи нещо в предишните стъпки е сбъркано.
- Когато сте готови да продължите, напишете в търсачката на Google Play “Device ID” и изтеглете приложението от разработчика VTechno. След инсталацията го отворете и там ще видите интересна информация за смартфона си. В случая ни интересува какво пише под Google Service Framework. Ако той липсва, значи инсталацията не е успешна.
- Ако всичко е наред, отивате в Settings > APPS > APPS и натискате на трите точки горе в дясно. От там избирате Show System Processes. След активирането на опцията, използваме търсачката на приложения, за да намерим Google Play Services.
- След като натиснем върху него, на показалия се екран първо задължително натискаме Force Stop, след което натискаме Uninstall.
- Когато това е готово, отиваме в папката с приложенията от по-горе и инсталираме приложение номер 8 – GMS Core Mod1.apk
- След инсталацията му, отново отиваме в Settings > APPS > APPS. Активираме Show System Processes, но този път търсим Google Services Framework и натискаме на него. Тук няма да деинсталираме нищо, но трябва да изчистим системните данни и кеша от менюто Storage.
- Когато това е готово, отваряте приложението Device ID и проверявате полето за Google Service Framework. То трябва да липсва или да е празно.
- Следва да възстановим този GSF код като отворим Google Play Store приложението и се поровим в него, без да инсталираме нищо. Затваряме го и проверяваме дали кода се е появил. Ако това не е станало, отваряме отново Google Play Store и се ровим в него 10-15 секунди. Рано или късно GSF кода ще се възстанови. Обикновено отнема 4-5 пъти. Ако все пак след десетина пъти не стане, повтаряте стъпка 16 с изтриването на кеша и системните данни на Google Services Framework и пробвате отново.
- След като GSF ID се появи, ще видите, че известията за проблем в лентата за нотификации са изчезнали. Това е сигнал, че всичко е наред.
- На финалната права сме и ни остават две кратки стъпки. Отиваме в Settings > APPS > APPS, активираме Show System Processes, търсим Google Play Services и натискаме върху него. Даваме Force Stop и го деинсталираме. След това отиваме в папката с приложенията и инсталираме файл номер 9 – GMS Core Mod 2.apk.
След като свършите това, рестартирайте телефона си и би трябвало да сте готови
Google Play Store, GMS и Global Services Framework трябва да работят нормално. Единственият недостатък както казахме е, че не можете да добавяте нови Google акаунти, но вие вече трябва да сте свършили това.
Няколко препоръки:
- Възможно е някои приложения да не се сработят с новопоявилите се GMS и GSF. След преинсталацията им, те ще работят без проблем.
- Препоръчваме да спрете функцията на Google Play за автоматично обновяване на приложенията (Auto-Update Apps). Обновявайте ръчно приложенията, които ви интересуват, за да минимизирате шанс от проблем с GMS.