• публикация
    1
  • коментари
    0
  • прегледи
    8121

Optical Network

Optic-Com

539 прегледа

Пасивна оптична мрежа (PON) е point-to-multipoint, fiber to the premises мрежова архитектура, в която пасивни (не захранени) оптични сплитери се използват за да позволят единствено оптично влакно да обслъжва множество точки на достъп, типично 32. ПОН се състои от Optical Line Termination (OLT) от страната на мрежата на доставчика на услуги и множество Optical Network Unit (ONU) устройства от страната на потребителите. Използването на ПОН намалява нуждата от оптика към централното мрежово оборудване в сравнение с типичните point to point архитектури.

Downstream сигналът се транспортира споделено до всяко устройство на оптичното влакно. Използва се криптиране за да се предпазят данните от подслушване. Upstream сигналите се комбинират чрез някакъв протокол за множествен достъп, типично time division multiple access (TDMA). OLT устройството "нагажда" ONU-тата във времето, за да им подсигури слотове, и да предпази от

Стандарти

ITU-T G.983 APON (ATM Passive Optical Network). Това е първият стандарт за пасивна комуникация. Базиран е на ATM и се е използвал изключително в телекомуникационните среди. BPON (Broadband PON) е стандарт базиран на APON. Той добавя възможност за използване на WDM, динамични алокирания на скорост и отказоустойчивост. Също така добавя стандарт за управление наречен OMCI между OLT и ONU/ONT, позволявайки комуникация между различни производители. ITU-T G.984

GPON (Gigabit PON) е гигабитовият вариант на BPON. Той е специфициран на скорости от 2.4Gbps downstream и 1.2Gbps upstream. Поддържа възможност чрез AAL5 framing транспортирането на ATM, SDH и Ethernet. В действителност SDH и ATM не са имплементирани до момента, и се използва изключително за пренос на Ethernet.

IEEE 802.3ah

EPON или GEPON (Ethernet PON) е IEEE/EFM стандарт използващ Ethernet framing в PON среда.

IEEE 802.3av 10GEPON (10 Gigabit Ethernet PON) или XEPON е IEEE Task Force за 10Gbit/s съвместим с GEPON (споделящ същото влакно) стандарт. История:

Ранните опити за реализирането на ефективни fiber to the home архитектури са започнали през 90-те отFull Service Access Network (FSAN)] работна група, формирана от големи телекомуникационни оператори и производители на оборудване. International Telecommunications Union (ITU) е продължила работата, и стандартизира две поколения ПОН. По старият ITU-T G.983 стандарт е базиран на asynchronous transfer mode (ATM), и следователно се наименува APON (ATM PON). Последвалите подобрения на оригиналният APON постеленно изваждат фаворизирането на ATM, и във финалната версия наименованието е по-скоро PON или BPON. Типичен APON/BPON осигурява 622Mbit/s downstream и 155Mbit/s upstream.

ITU-T G.984 (GPON) стандарта определя рязко увеличаване на ефективността, позволявайки използването на по-големи плаващи по дължина пакети и скорост от 2.4Gbps downstream на 1.2gbps upstream. GPON Encapsulation Method (GEM) позволява много ефективното пренасяне на потребителски трафик с frame segmentation и следователно QoS за критичните на закъснения данни.

IEEE 802.3 Ethernet PON (EPON или GEPON) стандарт е приключен през 2004 , като част от Ethernet First Mile проекта. EPON използва стандартен 802.3 Ethernet фрейм със симетричен 1.2 Gbit/s upstream и downstream. EPON е много удобен за изключително пакетно/фрейм базирани мрежи, и използвайки по евтините и масови Ethernet 802.3 чипове, е и значително по-евтин от GPON. През 2006-та е започнат драфт за право и обратно съвместим 10Gbit/s EPON (или XEPON) стандарт и вече са налични първите оборудвания.

PON се възползва от wavelength division multiplexing (WDM), използвайки една ламбда за downstream и друга за upstream в едно и също Nondispersion-Shifted Fiber (ITU-T G.652) влакно. Приема се че downstream се предава на 1490 nanometer (nm) и upstream на 1310 nm. 1550 nm се използва за опционална допълнителна услуга по downstream, например RF (analog) видео, за кабелна телевизия.

Заедно със скоростта, стандарта определя няколко варианта на оптичните бюджети, но индустрията се спира на типично на 28 dB за BPON и GPON. Това е грубо еквивалентно на 20км дистанция с около 32 сплита. Forward error correction (FEC) може да добави около 2-3 dB за GPON и GEPON системите, но отнема от 5 до 10% от капацитета. С подобряването на качеството на оптиките и сплитерите, оптичният бюджет може да се увеличи. GPON теоретично може да адресира до 128 ONU на едно и също влакно. GEPON няма ограничения.

На всяко PON влакно има централно устройство наречено optical line terminal (OLT), което управлява трафика, и едно или повече клиентски устройства, наречени optical network units (ONU) или optical network terminals (ONT), оптика и сплитери, наречени optical distribution network (ODN). ONT е устройството, което свързва потребителите и скрива PON архитектурата от тях.

OLT осигурява интерфейса между PON и мрежата на доставчикът на услуги. Това типично включва:

Internet Protocol (IP) трафик върху Gigabit, 10G, или 100 Mbit/s Ethernet стандартни time division multiplex (TDM) интерфейси SONET/SDH или PDH на различни скорости ATM UNI на 155-622 Mbit/s




0 Коментара


Все още няма коментари.

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!


Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.


Вход