Windows 7 + Ubuntu_XP
Време е за промяна ... Windows 7 + Ubuntu
И така ... ето, че дойде време да сменим платформата от Windows XP на Windows 7 ... да, ама не! ... както обичаше да казва уважавания от мен Петко Бочаров.
Win7 - добре! ... ама защо? Ако не са Ви го набутали с новата машина (laptop, PC и пр.), поне засега не е оправдан разход.
Е, набутаха ни го! ... Пак добре! Вече си го имаме - нищо, че е гол-голеничък, все пак работи, настроен е за машината която купихме и няма грижи с драйверите. Да ама не (отново), няма офис, няма други полезни програмки и пр. глезотийки, които си имахме в старто Екс-Пи ...
И за да не разводнявам темата с жалейката по WinXP. направо да преминем към промяната ...
Ето, че дойде времето да оставим старото Екс-Пи, както и самите Microsoft го изоставиха, и да преминем по-нагоре (ако това ще е наистина по-нагоре, а не да ни е "по-нанагорно", защото засега "по-нанагорното" е вероятният резултат от операцията) ... няма да споменавам шпионирането и DRM, проблемите с драйверите за по-старите периферни устройства, няма да споменавам и проблемите с по-старите програми с които сме свикнали (или нямат съответните нови 32 или 64-битови версии;() ... всичко това са "бели кахъри" ... с новото идват и новите проблеми
, ново учене, нови програми, нови цени (на ново плащане), защото от M$ ни обещават, че ще са новият "световен полицай по авторските права" и на всеки 6 до 9 месеца update-a ще ни прави одит на софтуера (програмите де) и ... жална ни майка, ако не сме платили за нещо...
От 30 години работя с UNIX, а през 1996 първата ми Linux-подобна дистрибуция беше FreeBSD 2.5, а първата ми постоянна беще Debian 2.1 (slink) на една машина с Моторолски(Motorola 680x0) процесор. От тогава смених всички по-известни дистрибуции с Х-мениджър (графична работна среда, каквато има и Win, защото X-Window мениджъра не е измислица на M$), но поради факта, че повечето ми клиенти през годините ползваха (по-една или друга причина) Windows, винаги имах на виртуална машина и едно инсталирано копие на някакъв Win* за обслужването им. Така опитът ми с различните платформи ми дава възможност да Ви покажа пътя как да имате на една машина всички облаги от двата свята - Linux и Windows, а сега вече и MacOS (след като кризата принуди и Apple да купува евтините Intel-ски процесори).
В тези бедни кризисни времена старото Екс-Пи си беше алтернатива, но ние искаме хем да сме модерни, хем да не се охарчваме ето алтернативата - UbuntuXP или Ubuntu7. Става въпрос за mod-ове на оригиналното Ubuntu, но с интерфес който е копиран от WinXP респ. Win7.
Можеме да запазиме и оригиналната инсталация на вече платения Windows и да имаме DualBoot машина, или изцяло обновена само с моднатото Ubuntu, без притеснения за неплатени лицензни такси, без вируси, хакване, шпиониране и подобни простотии, характерни за M$-операционните системи ...
Ето лесният начин:
За начало ни е необходим компютър с интернет и DVD-записвачка, за да подготвим инсталационня диск.
За България най-елегантната Ubuntu-дистрибуция е УСУ 6.0 на братята Светли (svetli) и Краси (lokster) Стефанови. Страхотен труд са положили за една наистина перфектна за България дистрибуция. За тези които са извън нашата страна бих предложил също добра дистрибуция за начинаещи M$-потребители: Just Use Linux 8 v0.1.8.2 .
След като изтеглите iso-то и го "изпечете" на DVD (записвайте най-много на 4-та скорост), нагласете BIOS-а на новата машина да стартира от CD-DVD ... т.е. в BIOS-a се влиза с Del-клавиша, или F1, F2, Ctrl+Alt+Esc, Ctrl+Alt+Backspace, или F8, F9, F11, F12 направо в меню за избор на начално устройство ... всичко това е в зависимост от BIOS-а който ползва производителя на Вашата дънна платка. Така ще стартирате операционната система направо от DVD-то. Изберете езика и клавиатурата и изчакайте да се появи работня плот. Имате напълно функционална операционна система с всички екстри (интернет, програми, инструменти ... и много още, без да сте инсталирали нито бит на хард-диска си). Единственото "неудобство" е, че ако трябва да си запишете нещо трябва да имате и "флашка", за да не пишете по хард-а ... а и програмите се запеждат малко по-бавно, защото се разархивират направо от DVD-то, което си е най-бавното устройство в компютъра. После, когато всичко инсталирате на хард-а скоростта ще е безпрецедентна.
Първо да разделим диска на дялове: за Win (ако е необходимо), за главната папка (/Root), за личната папка (/Home) и дял за временните файлове на системата (Swapspace). От стартовия бутон избираме Система - Администриране - Редактор на дялове. Това може и да направим от самата инсталираща програма, но така е по-нагледно, за да свиквате с програмите в Linux.
* По понятни причини с несъвършенствата на M$, първият дял е за Windows (който трябва и да се инсталира първи като NTFS - Primary - Activ). Затова разделяме диска с програмата gparted, а не от инсталационната програма. Засега няма да прехвърляме Ubuntu-то на хард-диска, освен ако Windows-а не е купен с машината и вече е инсталиран. За WinXP са достатъчни само 15GB (но ако диска Ви е повече от 100GB заделете 25GB), а Win7 обезателно поне 50GB (но ако диска Ви е повече от 320GB, заделете поне 100GB).
* Следва главният дял на Linux. Задаваме го 10GB (не повече), като, ако ще оставите за постоянно Windows-а, нека е Ext4 - Extended Partition и място за монтиране "/" - това е root-директорията на Linux, която се бележи само с една наклонена на дясно черта (slash), другата която ползваме в Windows е обратно наклонена черта "\"(backslash), но ако възнамерявате след време да се отървете от досадата на M$, го задайте дяла като Ext4 - Primary, за да съкратите времето за изтриване и местене на дяловете когато махате Windows-а, без да конвертирате Extended to Priamry.
* Да направим и дял за временните файлове (Swapspace) и той е Extended - само 2156MB са ви достатъчни, независимо колко RAM имате в компютъра.
* Да направим един дял за личните неща в Linux - нека е 15GB - Ext4 - Extended и място за монтиране /home ...
* Остава най-важният за Вас личен дял - тук е "заровено кучето" ... и винаги са ме питали: -Как да си ползвам личните файлове и в двете операционни системи? ...
Малко теория: Windows, като ОС от по-ниско ниво "вижда" (чете и пише) само себе си и тези под себе си - FAT12/16, FAT32 (не си вдига главата за да види, че над него стои творението на Линус Торвалдс, Ричард Столман и хилядите знайни и незнайни *nix гениални момчета и момичета). Затова нещастният няма достъп до дяловете на Linux. Респективно Linux, като ОС от по-високо ниво, чете и пише в дяловете на всички Windows-и и тези под тях.
От това следва, че ако ползвате за постоянно Windows, този дял задължително трябвя да се вижда и от него. Форматирайте го като NTFS - Extended да заема цялото останало свободно пространство и не му слагайте точка за монтиране (евентуално може /mnt/backup, но не е задължително, защото Windows ще си го вижда като устройство D:\, а Linux ще го показва като втори win-дял и ако релокирате (преместване на локацията) линукс-папките Документи, Музика, Картини, Видео на него, ще си вижтате създадените в линукс файлове и в уиндоус. Така папките Documents, Downloads, Music, Pictures, Videos и други лични папки които създавате, ще са на този дял и ще са достъпни и за двете операционни системи. Но ако оставите Windows само от носталгия като временна ОС, то препоръката ми е този дял да е с журнална файлова система за по-добра сигурност и производителност - а това е Ext4 ... ето. че "заровеното куче" излезе - предният "/home" дял ще бъде хашият личен дял на цялото останало свободно пространство.
Ето, че стигнахме до най-важното решение за операционната система на компютъра - защо да не е само GNU/Linux - казаното по-горе "USU 6.0" (абревиатурата е Учи свободен с Убунту), а носталгичните по Windows, после в една виртуална машинка да си инсталират едно WinXP, колкото "да не е без хич" ... и да си го разцъкват когато им дожалее за "милата M$".
По подробно за тези които са купили Win7 с лаптопа - цъкни тук...
Със здраве за сега, пък ако ми дойде музата и малко свободно време ще продължа
0 Коментара
Препоръчани коментари
Все още няма коментари.