
Благовещение на Пресвета Богородица. Благовец. 25 Март
На този ден свети Архангел Михаил известява Дева Мария, че ще стане майка и ще дари живот на Синът Божи.
........Ангелът влезе при нея и рече: "Радвай се, благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените."[Лука 1:26-28]
"Блага вест" е и настъпването на пролетта, според народните поверия. Благовец, както народът нарича Благовещение, стои най-близко до пролетното равноденствие и в народното съзнание е свързан с края на зимата и събуждането на земята за нов живот.
Именно по тази причина е обичай захранването със зелени храни - лапад, коприва, киселец. Според преданието, на този ден след дълги месеци излизат самодивите, затова младите моми не трябва да излизат рано за вода, за да не ги срещнат, защото се вярва, че след подобна среща могат да се разболеят и залинеят. Подобно поверие гласи, че на Благовец излизат змиите и гущерите и затова жените не бива да шият и плетат - символиката е в иглите и куките, защото може да бъдат ухапани впоследствие от змия.
На двора се кадят огньове, които се прескачат по 3 пъти, за да се избегне ухапване от змия.
Най-известното поверие, свързано с Благовещение е символизирането на кукувицата. Именно на празника тя долита и над когото закука, ще бъде честит през цялата година.
Трапезата на Благовещение включва ястия, приготвени с лапад, коприва и подобни, лучник, разрешава се риба/обикновено се приготвя печена/.
Именници са : Благовест, Благовеста, Благой, Блага.