Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вечерен час за тийнейджърите

Препоръчан отговор

Вечерен час за тийнейджърите

След 20 часа малолетните ще трябва да имат възрастен придружител, ако са извън дома си.

Това предвиждат приетите днес от кабинета промени в Закона за закрила на детето.

Децата ненавършили 14 години ще трябва да бъдат придружавани от родител, настойник, попечител или друго лице, което полага грижа за тях, ако искат да се появяват на обществени места след 20 часа.

Ако детето е на възраст между 14 и 18 години, вечерният час за него е 22 часа.

В така поправения Закон за закрила на детето фигурира и текстът, че ако родителите не могат да придружат детето лично, те са длъжни да го пуснат навън само с друго пълнолетно дееспособно лице.

Забранява се също децата до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.

Нарушението на тези разпоредби води до глоби от 300 до 5000 лв. в различни случаи.

Новите промени в Закона за закрила на детето предвиждат и двойно завишаване на глобата за лица, които продават алкохол и цигари на непълнолетни. След приемането на закона, глобата вече ще бъде в размер на 4000 лв.

Законът за закрила на детето предвижда и създаването на специална комисия за детето към всяка община.

Комисията ще има консултативни и координационни функции. В нея ще участват представители на областните дирекции на МВР, на регионалните инспекторати по образование, на дирекция социално подпомагане, на общинската администрация и редица други.

С промените в закона се създава и нова разпоредба за закрила на личността на детето, според която сведения и данни за детето няма да могат да се разгласяват без съгласието на неговите родители и законни представители.

Ако детето е навършило 14 години разпространението на неговите лични данни ще става и с неговото съгласие.

Промените в закона за закрила на детето целят и да се въведе по-строг контрол за спазване на утвърдените стандарти за качеството на социалните услуги за деца.

Дефинират се отговорностите на всички органи за закрила на детето и се конкретизират задълженията на лицата, полагащи грижи за отглеждането и възпитанието на детето.

източник:news.bg

Крайно време беше-да се спре тая слободия

sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 54
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Малко от кефа да си извън БГ е че няма такива тъпотии какво лошо има да се излиза след 20ч или 22ч?Не трябва ли да сме свободен народ?Защо ние децата нямаме право на избор?Защо си мислите ще не сме се

Ами да аз си стоя ама петък и събота и това ми е кеф (ама си ми е позвлоено).Аз по прицип не излизам от вкъщи и стаята със компа.Ама като се замисля за бъдеще време може и да се случи!Сега има и още н

Аз преди година-две се разхождах сам в 1 часа посреднощ, минавах покрай куките - не ги е*а въобще. Патрулките и тях. Сега с правителството на Бойко, може би ще искат 20-те лева?

Очаквам темата всеки момент да се зарине от оплакващи се 14-годишни. Ама съм на нисък старт с метлата.

Каквото сте си надробили, това ще си духате.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен ми е интересно пък кой ще следи за спазването на този вечерен час !

Кой ще прибира закъснелите малолетни ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На мен ми е интересно пък кой ще следи за спазването на този вечерен час !

Кой ще прибира закъснелите малолетни ?

Ами достатъчно е да се слага "глоба" от примерно 50 кинта на родителите им и да видиш как "родителите" ще следят за това "келешата" им да не излизат след вечерния час cool.gif

послепис: AciDBurn - права си

Редактирано от SUN_CITY (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами достатъчно е да се слага "глоба" от примерно 50 кинта на родителите им и да видиш как "родителите" ще следят за това "келешата" им да не излизат след вечерния час cool.gif

Добре де - кой ще бъде този, който ще слага тази глоба ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, ама аз не ги виждам нещата как ще станат. Как ще разбират, че са малолетни? Да ходят и да проверяват лични ларти наред- не ми се вярва. Разбира се, не визира, тия, дето си личи, че нямат 14 примерно. Принципно съм ЗА вечерен час, ама не го виждам в действие...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре де - кой ще бъде този, който ще слага тази глоба ?

Господата "полицаи" примерно (то верно че са подкупни), но крайно време е да се позатегнат и те...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не знам, ама аз не ги виждам нещата как ще станат. Как ще разбират, че са малолетни? Да ходят и да проверяват лични ларти наред- не ми се вярва. Разбира се, не визира, тия, дето си личи, че нямат 14 примерно. Принципно съм ЗА вечерен час, ама не го виждам в действие...

Ами по наше време как действаше този вечерен час-и то безотказно действаше

Аз бях с намалено поведение-че се разхождах без униформа-а по яке и дънки

Във всяка дискотека имаше дежурни учители

Както и по центъра на града

Капан отвсякъде си беше

biggrin.gif

Та не ми говори дали действа-действа

Друг е въпроса за институциите-които ще помогнат за това днес

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля си ,че и преди имаше вечерен час ,но не се спазваше особено.Аз съм "За" вечерният час ,дано сега нещата да са поразлични .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Господата "полицаи" примерно (то верно че са подкупни), но крайно време е да се позатегнат и те...

Те не ходят и не глобяват тия, дето спират на забранени места, не глобяват пешеходците, които пресичат улиците не на пешеходните пътеки, не проверяват личните карти на посетителите на дискотеките, не проверяват по будките за цигари дали не се продават цигари и алкохол на непълнолетни и малолетни, ами ще почнат да глобяват пък че са излезли след 22 часа !

Поредният мъртвороден закон ще е това .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Те не ходят и не глобяват тия, дето спират на забранени места, не глобяват пешеходците, които пресичат улиците не на пешеходните пътеки, не проверяват личните карти на посетителите на дискотеките, не проверяват по будките за цигари дали не се продават цигари и алкохол на непълнолетни и малолетни, ами ще почнат да глобяват пък че са излезли след 22 часа !

Поредният мъртвороден закон ще е това .

Законът е смислен... друг въпрос е че "полицията" ни е "мъртва" (както се изразяваш за закона)... Трябва и по някакъв начин да се позатегнат полицаите (че особенно в по-малките градове е ужас корупцията)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами по наше време как действаше този вечерен час-и то безотказно действаше

Аз бях с намалено поведение-че се разхождах без униформа-а по яке и дънки

Във всяка дискотека имаше дежурни учители

Както и по центъра на града

Капан отвсякъде си беше

biggrin.gif

Та не ми говори дали действа-действа

Друг е въпроса за институциите-които ще помогнат за това днес

По "ваше време" децата спираха ли си дишането?

По "ваше време" децата ритаха ли се до припадах по дворовете на училищата?

По "ваше време" посягаха ли на учителите?

По "ваше време" мислеха ли се за велики и недосегаеми, дори за безсмъртни?

По "ваше време" мислеха ли, че всичко може да се купи с пари?

По "ваше време" знаеха ли що е уважение?

Не всички са "един дол дренки", ама...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
По "ваше време" децата спираха ли си дишането?

По "ваше време" децата ритаха ли се до припадах по дворовете на училищата?

По "ваше време" посягаха ли на учителите?

По "ваше време" мислеха ли се за велики и недосегаеми, дори за безсмъртни?

По "ваше време" мислеха ли, че всичко може да се купи с пари?

По "ваше време" знаеха ли що е уважение?

Не всички са "един дол дренки", ама...

Ами всичко това което питаш се разви във годините които нямаше такъв "час"... Затова сега са "отървани" (тъй да се каже)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Липсата на морал и възпитание, няма да се оправи с вечерния час, вярвайте ми.

Простотията е като бурените - и да се опитваш да я изкорениш, тя пак се появява.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм за този закон.

Дечурлигата си скитат по нощите навсякъде и никой не го е*е какво правят.Аз съм била с вечерен час наложен от майка ми.До 8 клас се прибирах в 20:00 часа,а след това до 10 клас-лятото се прибирах в 22:00,а зимата в 21:00.Не съм протестирала срещу това и го спазвах стриктно.

Не мога обаче да не се съглася с някои писали тук,че хубаво е измислено,но дали ще има приложение.

Редактирано от Тамио (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз се чудя защо вече 2 ден ме спират вечер за проверка на лични документи, едните ми говориха 20 мин и си изтървах единия автобус заради тях... лоши хора са полицайте...

А това с вечерния час не ми допада, вече мисля да си пусна брада, та да изглеждам по - голям!

Добре де, преди да менападнете, нека си има вечерен час, но при условие, че всеки ден съм на тренировки до 9.30, пътувам 30 мин с автобус и не мога да се прибера до 10.30, трябва ли всеки ден да плащам 300лв? Смятам, че вечерния час трябва да е поне 11:00.

Редактирано от frason (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То такъв закон има оот 4 или 5 години ама никой не го спазва така, че не смятам, че ще се промени нещо..........

А и не намирам разлика дали ще гои има или няма biggrin.gif

Редактирано от ПеЧеН ЛиГлЮ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както много други закони в БГ, и този ще бъде пренебрегнат, за съжаление. Цялата суматоха ще е за най-много месец (най-вероятно и по-малко, защото наближават Коледните празници..), и после всичко ще е постарому. Само факта, че в тази тема са писали повече пълнолетни, от колкото непълнолетни, поне според мен, е признак, че те все пак, не възприемат този закон на сериозно!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смешно и жалко е един 12 годишен пикльо и едно 17 годишно момче да се прибират по едно и също време...

Редактирано от neco89 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница или само с главни букви, се изтриват без предупреждение

Редактирано от potrebitel
кирилица!!! (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй да си кажем право едва ли темата ще се зарине с 14-годишни тъй като те прекарват цялото си време за игри.. Аз на тази възраст все още нямах компютър но въпреки всичко едва ли ще тръгнат да си "губят времето" с форуми нали така .... За вечерния час ..Въпроса остава дали паричните глоби ще помогнат... Примерно детето се прибира с придружител " полицай" у тях biggrin.gif и той казва глоба примерно 1000 лева.. първо тук сме в България съмнявам се че примерно нашите ще тръгнат да теглят заеми за да платят глоби... Просто в сравнение с другите държави доходите на едно българско семейство са доста ниски .... Ако реално тия глоби се реализират в пълна сила доста голям процент от населението ще обеднее .....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се,че някой забеляза какво вършат тийнейджърите,защото на мен лично взе да ми писва.Да,и аз се вписвам все още към тях,но това не значи, че съм като тях.Най-накрая им /ни/ обърнахте внимание.Всички много добре знаят какво правят 14-17 годишни младежи по дискотеки и кафета,всички много добре знаят как се държат и точно тези всички е редно да кажат стоп на точно това.Аз не ходя на дискотеки,не ходя по какви ли не кафенца,не слушам чалга,не пуша и не пия алкохол/само бира...но не знам това дали се "зачита" / и не приемам поведението на моите връстици.Ако някой 15 годишен прочете това сигурно ще си каже "м,тя тая е ебаси забилото "парче""..и тук е мястото да отправя послание към всички е такива хорица в т.нр. пубертет

Драги мили мои "набори"...животът ви не е само дискотеки и е*бане,препиване до пръсване,викане по улиците и псуване на даскалите.Никой не иска да ви търпи ВАС И ВАШЕТО ПОВЕДЕНИЕ.Искате бързо да порастнете,да,но приемете,че големите хора не се държат като вас.

така,че..може и аз да се прибирам сравнително рано,но поне знам,че другите диваци също са си вкъщи и няма чак такава опасност да ме пребие зад ъгъла,'щото не го кефи как се обличам :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй,те хубуво да сложат тоя вечерен ча,но кой ще го спазва,да не сме в казармата случайно.А и колко патрулки са минавали и след 10 и не прибират никой.Това са глупости.В България няма закони,приемете го.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем нормално е да го има! Малко е крайно 8 часа, но все пак трябва да се съгласува с лека нощ деца. biggrin.gif Пък и клубовете като са пълни с деца е доста неприятно. Не че дискриминирам, но те са на възраст в която се мислят за богове. Отделно че алкохола им влияе зле.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 7 месеца по-късно...

1-во. С риск да ме нападнете, ще кажа, че съм против вечерния час. При положение, че примерно си на дискотека, ваще знаят имат ти доверие и са те пуснали, защо трябва да имаш вечерен час? Дискотеката започва в 21:00 примерно, а ти в 22:00 трябва да си тръгваш. Тъкмо ти стане забавно и айде край! На никой не му е приятно, да му казват до кога може да стои на вън.

2-ро. Аз лично не съм от тези, които всеки петък или събота илизат, но когато излизам се прибирам когато искам, когато ми омръзне. Излизам рядко, не защото родителите ми не ме пускат ( напротив) , а защото просто аз не искам (колкото и странно са звучи). Когато излизам родителите ми никога не са ми казвали прибери се в толкова или до еди си колко да си си в нас. И това е така, не защото не им пука за мен или нещо от сорта, а защото ми имат доверие, доверие , което е оправдано. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване