Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Искам да попитам за мнение и съвет при избор на цифров фотоапарат – така наречената „сапунерка” . Това ще бъде първият ми цифров фотоапарат. Фотоапарата ще го ползвам разбира се за любителски цели. Иска ми се просто да го насоча и да снимам – детето, природата, на морето, в музей , в къщи .... Вероятно повечето снимки ще остават на компютъра, но не изключвам в никой случай и възможността за вадене снимки на хартия във фотостудио.

Доста се порових в Интернет и като че ли ми стана ясно, че ще търся фотоапарат с по-голяма матрица и разумен брой пиксели, да има оптична стабилизация и захранването да е с обикновени батериии. За да не Ви отегчавам ще кажа към какво съм се насочил засега.

Тъй като имам камера на Canon - MVX 300(oт няколко години), се насочих към фотоапарат на същата фирма от серията PowerShot. Хареса ми PowerShot A720 IS. Отговаря на почти всички мои критерии( стабилизация, захранване). Има и много ръчни настройки. Не че в началото много ще ги ползвам, но по-нататък кой знае? Има си и оптичен визьор, което също било добре. Прочетох и че с модифициран firmware можел да записва в RAW формат, макар че не ми е много ясно какво точно ще ми помогне това. Единственото което ме притеснява от спецификацията му е, че неговата матрица е от най-малките - 1/2.5 инча, което ако правилно съм разбрал не е предпоставка за правене на добри и качествени любителски снимки.

После попаднах на фотоапаратите на фирмата FujiFilm. Те ме впечатлиха с големите си матрици. За FinePix F50fd - 1/1.6 инча при 12МР и за FinePix F40fd също 1/1.6 инча , но за много по малко МР – само 8, което май е за предпочитане. За тези модели обаче малко не ми допада Li - ion батерия, нямат визьор, но най-много ме разочарова, че FinePix F40fd няма оптична стабилизация, а само Picture stabilization режим. . За FinePix F50fd пък прочетох на някакъв руски сайт, че немалка част от произведените фотоапарати били с фабричен дефект на матрицата

Да не забравя да Ви питам и за един модел на Олимпус - Olympus Mju 840. Него си го е харесал мой приятел, който също е пред дилемата какъв цифров апарат да си вземе за домашни нужди.

И така стоя аз като буриданово магаре и се чудя кой от тези модели фотоапарати да си избера, така че да мога да правя възможно най-добрите снимки за този клас и то най-вече в автоматичен режим.

Моля помогнете със съвет или друго по-добро според Вас предложение. За пари досега не стана дума. Не съм си заковал някаква точно определена сума, но съм на принципа, че ако някой по-стар модел би ми свършил работа без компромиси в качеството на снимките защо да се дават повече пари за по-нов модел с повече мегапиксели и по-малки матрици. Посочените от мен фотоапарати са в диапазона на около 350 - 400 лв., но бих могъл и да дам още малко стига да си заслужава. Благодаря Ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Искам да попитам за мнение и съвет при избор на цифров фотоапарат – така наречената „сапунерка” . Това ще бъде първият ми цифров фотоапарат. Фотоапарата ще го ползвам разбира се за любителски цели. Иска ми се просто да го насоча и да снимам – детето, природата, на морето, в музей , в къщи .... Вероятно повечето снимки ще остават на компютъра, но не изключвам в никой случай и възможността за вадене снимки на хартия във фотостудио.

Доста се порових в Интернет и като че ли ми стана ясно, че ще търся фотоапарат с по-голяма матрица и разумен брой пиксели, да има оптична стабилизация и захранването да е с обикновени батериии. За да не Ви отегчавам ще кажа към какво съм се насочил засега.

Тъй като имам камера на Canon - MVX 300(oт няколко години), се насочих към фотоапарат на същата фирма от серията PowerShot. Хареса ми PowerShot A720 IS. Отговаря на почти всички мои критерии( стабилизация, захранване). Има и много ръчни настройки. Не че в началото много ще ги ползвам, но по-нататък кой знае? Има си и оптичен визьор, което също било добре. Прочетох и че с модифициран firmware можел да записва в RAW формат, макар че не ми е много ясно какво точно ще ми помогне това. Единственото което ме притеснява от спецификацията му е, че неговата матрица е от най-малките - 1/2.5 инча, което ако правилно съм разбрал не е предпоставка за правене на добри и качествени любителски снимки.

После попаднах на фотоапаратите на фирмата FujiFilm. Те ме впечатлиха с големите си матрици. За FinePix F50fd - 1/1.6 инча при 12МР и за FinePix F40fd също 1/1.6 инча , но за много по малко МР – само 8, което май е за предпочитане. За тези модели обаче малко не ми допада Li - ion батерия, нямат визьор, но най-много ме разочарова, че FinePix F40fd няма оптична стабилизация, а само Picture stabilization режим. . За FinePix F50fd пък прочетох на някакъв руски сайт, че немалка част от произведените фотоапарати били с фабричен дефект на матрицата

Да не забравя да Ви питам и за един модел на Олимпус - Olympus Mju 840. Него си го е харесал мой приятел, който също е пред дилемата какъв цифров апарат да си вземе за домашни нужди.

И така стоя аз като буриданово магаре и се чудя кой от тези модели фотоапарати да си избера, така че да мога да правя възможно най-добрите снимки за този клас и то най-вече в автоматичен режим.

Моля помогнете със съвет или друго по-добро според Вас предложение. За пари досега не стана дума. Не съм си заковал някаква точно определена сума, но съм на принципа, че ако някой по-стар модел би ми свършил работа без компромиси в качеството на снимките защо да се дават повече пари за по-нов модел с повече мегапиксели и по-малки матрици. Посочените от мен фотоапарати са в диапазона на около 350 - 400 лв., но бих могъл и да дам още малко стига да си заслужава. Благодаря Ви предварително!

Не, че съм някакъв корифей по апаратите, но и аз съм се насочил към Канон 720....имам ревюта, снимки, клип...еми просто съм впечатлен.....Фуджито не го знам, но от Канона като видях снимките и клипа/един пич ми ги прати, мисля оттука беше/ и просто за мене друг апарат не съществува....а съм тъпо парче, че един ми го предлагаше за 250 кинта, после друг за 280 и аз се ослушвах, ослушвах и сега нъцки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих ти препоръчал Canon IXUS 70,75 или 80 :) Аз ползвам 70 и мисля че покрива изискванията ти,а и съм много доволен от него.

Редактирано от drexer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

drexer, IXUS - ите май са само с литиево-йонна батерия, пък на мен по ми се иска фотоапарата да бъде с обикновени батерии - по-достъпни са някак. Щеше да ми е много полезно някой притежател примерно на Canon A720 да каже какви са му впечатленията от фотоапарата. Снима ли например добре в къщи за семейни тържества, в музей и т.н. Говорим разбира се за любителски снимки - за семейния албум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
drexer, IXUS - ите май са само с литиево-йонна батерия, пък на мен по ми се иска фотоапарата да бъде с обикновени батерии - по-достъпни са някак. Щеше да ми е много полезно някой притежател примерно на Canon A720 да каже какви са му впечатленията от фотоапарата. Снима ли например добре в къщи за семейни тържества, в музей и т.н. Говорим разбира се за любителски снимки - за семейния албум.

...

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09040050

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09037777 - това препоръчвам аз

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09035006 - а това е лошия апарат за който ти говоря

Редактирано от capnemo
кирилица!!! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

img0024zh8.jpg

Аз пък ти препоръчвам този,ако не е прекалено скъп за теб.Мисля че е по добър от 720 в много отношения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти един много приличен апарат ,за това за което ти трябва.i_09035006.jpg

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09035006

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с Canon SX110IS с две зарядни батерии GP по 2300 mAh. От снимките и клипчетата не мога да се оплача. А за батериите... с едно зареждане от 10 часа изкара 150 MB видео и 720 MB (към 330-340) снимки на 6 МР така че мога да поспоря относно това, че прави 40-50 снимки, като моите (може би половината) са правени със светкавица, която също е лакома за ток. Така че гласувам за Canon SX100/SX110.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Fastmann, благодаря ти че се включваш в създадената от мен тема. Позволи ми обаче и аз да не се съглася, че батериите изкарват толкова малко. Виж какво пише на Canon.bg за А720 :

Капацитет на батерията

Приблиз. 140 снимки (с батериите от комплекта); Приблиз. 400 снимки (с опционните NB-3AH батерии на Canon); Приблиз. 540 min. възпроизвеждане (с батериите от комплекта); Приблиз. 660 min. възпроизвеждане (с NB-3AH батерии на Canon)

Подобни данни дава и dpreview.com (http://www.dpreview.com/reviews/canona720is/page11.asp) :

Battery life

The A720 IS runs on two AA batteries, which as usual brings benefits (universal availability) and problems (limited capacity and slower than usual flash recycling) in almost equal measure. CIPA standard testing suggests you can expect to get around 140 shots out of the camera with Alkaline batteries or 400 with NiMh rechargeables. You should be able to more than double these figures if you keep the LCD turned off but we don't seriously recommend this as a course of action unless you are hundreds of miles from the nearest supplier of batteries.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ето ти един много приличен апарат ,за това за което ти трябва.i_09035006.jpg

http://www.technomarket.bg/product_detail....uct_id=09035006

Neo, първоначално се бях спрял на модела, който ти предлагаш а също и SX110 какъвто има Oleg Vasilev. SX110 е с малко по-голяма матрица(1/2.3) спрямо SX100(1/2.5) и като че ли по ми беше харесал. В Интернет някъде обаче прочетох, че А720 не прави по лоши снимки от тях , даже обратното, и се замислих дали си струва да дам едно 120-130 лв. отгоре за по-нов модел. Освен това за А720 има възможност за ъпдейт на фърмуера, с което му се добавят допълнителни функции(информацията е от http://chdk.wikia.com/wiki/Bulgarian/FAQ) като:

* Снимки в RAW формат

* Хистограма в реално време (RGB, смесена, осветеност и за всеки RGB канал)

* Режим Зебра (мигащи преосветени участъци и сенки)

* DOF-калкулатор (DOF = Depth of field или дълбочина на фокуса)

* Индикатор за батериите

* Изпълнение на скриптове (експонация, фокусиране, bracketing /автоматично снимане на поредица от кадри с различна експонация или фокусно разстояние/, интерваломер и др.)

* Файлов мениджър

* Четец на текстови файлове

* Календар

* Интересни настройки и дори игри!

Това да записваш в RAW и да имаш индикатор за батериите(а иначе няма ли никакъв???) ми се струва доста полезно.

SX100 също поддържа ъпдейт, а за съжаление за сега за SX110 май няма такъв.

Neo, ако можеш да ми дадеш някакви доводи да избера SX100/SX110 пред А720 с удоволствие ще ги приема, още повече, че като дизайн SX100/SX110 повече ми харесват отколкото А720

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това и аз мога да ти го кажа. В началото на тази година реших да си сменя фотоапарата, и Canon SX100 беше единият кандидат. Направих му доста сериозни тестове, в най различни условия (по служебна линия имам тази възможност). Основното му предимство пред А720 е оптичното увеличение - 10х срещу 6х. Има и някои други дребни разлики, виждам, че си намерил в Интернет доста информация по въпроса, така че можеш да им направиш едно сравнение в DPReview например. И най-важната разлика, според мен - SX100 е Made In Japan, докато SX110 е китайски, а A720 последно го видях малайзийска сглобка.(Ред.: Всъщност греша, днес погледнах А720 в магазина, и той е китайски.)

Прецени си за какво ще ползваш повече апарата. Ако че снимаш повече на открито, допълнителния зуум на SX100 ще ти е полезен. А за снимки на закрито и А720 ще ти върши достатъчно добра работа.

А относно тези екстри... Както казах, в началото на годината си купувах нов фотоапарат. Накрая си избрах такъв, който има и хистограма, и RAW формат, и какви ли не още екстри. И - така и не ги ползвам. Фотоапаратът си прави много добри снимки и без тях. Ако искаш, можеш да му хвърлиш един поглед - Panasonic FZ8 . В момента е на същата цена като SX100.

Относно RAW формата - не е достатъчно фотоапаратът да го поддържа, трябва след това да има и подходящ софтуер, за да обработиш снимката. Голяма играчка е, и изисква опит. Не знам дали ще ти се занимава.

И пак ще пиша - добре е човек да посъбере информация от Интернет, но най-правилно се избира, като вземеш фотоапарата, и поекспериментираш малко. В крайна сметка, ти ще снимаш с него, и твоето мнение е най-важно. Успех.

Редактирано от suggs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това и аз мога да ти го кажа. В началото на тази година реших да си сменя фотоапарата, и Canon SX100 беше единият кандидат. Направих му доста сериозни тестове, в най различни условия (по служебна линия имам тази възможност). Основното му предимство пред А720 е оптичното увеличение - 10х срещу 6х. Има и някои други дребни разлики, виждам, че си намерил в Интернет доста информация по въпроса, така че можеш да им направиш едно сравнение в DPReview например. И най-важната разлика, според мен - SX100 е Made In Japan, докато SX110 е китайски, а A720 последно го видях малайзийска сглобка.

Прецени си за какво ще ползваш повече апарата. Ако че снимаш повече на открито, допълнителния зуум на SX100 ще ти е полезен. А за снимки на закрито и А720 ще ти върши достатъчно добра работа.

А относно тези екстри... Както казах, в началото на годината си купувах нов фотоапарат. Накрая си избрах такъв, който има и хистограма, и RAW формат, и какви ли не още екстри. И - така и не ги ползвам. Фотоапаратът си прави много добри снимки и без тях. Ако искаш, можеш да му хвърлиш един поглед - Panasonic FZ8 . В момента е на същата цена като SX100.

Относно RAW формата - не е достатъчно фотоапаратът да го поддържа, трябва след това да има и подходящ софтуер, за да обработиш снимката. Голяма играчка е, и изисква опит. Не знам дали ще ти се занимава.

И пак ще пиша - добре е човек да посъбере информация от Интернет, но най-правилно се избира, като вземеш фотоапарата, и поекспериментираш малко. В крайна сметка, ти ще снимаш с него, и твоето мнение е най-важно. Успех.

Да ,ако цените са им еднакви и аз ще избера Панасоника.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това и аз мога да ти го кажа. В началото на тази година реших да си сменя фотоапарата, и Canon SX100 беше единият кандидат. Направих му доста сериозни тестове, в най различни условия (по служебна линия имам тази възможност). Основното му предимство пред А720 е оптичното увеличение - 10х срещу 6х. Има и някои други дребни разлики, виждам, че си намерил в Интернет доста информация по въпроса, така че можеш да им направиш едно сравнение в DPReview например. И най-важната разлика, според мен - SX100 е Made In Japan, докато SX110 е китайски, а A720 последно го видях малайзийска сглобка.

И аз вече ти препоръчвам Панасоника.Ето сравнение на всички апарати за които говорим.Освен матрици и софтуер,за добра снимка е необходим и добър ,качествен обектив.Тук Панасоника няма конкуренция просто!

Редактирано от Нео (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И аз вече ти препоръчвам Панасоника.Ето сравнение на всички апарати за които говорим.Освен матрици и софтуер,за добра снимка е необходим и добър ,качествен обектив.Тук Панасоника няма конкуренция просто!

Прав си, вече почвам да се "влюбвам" в Panasonic - a. (Май ще трябва да редактирам малко темата :yanim: )Почетох и малко ревюта из Интернет и там общо взето отзивите са предимно положителни. Забележките бяха относно известни проблеми с баланса на бялото и работата на шумоподтискащия механизъм.

На мен ми направи впечатление и че този апарат няма Face detection. Доколкото ми е известно това ти позволява при снимане на хора лицата им да бъдат на фокус. Та не ми е ясно FZ8 би ли имал проблеми с груповите снимки на хора и тяхното фокусиране ?

Вчера един приятел обаче внесе допълнителен шум в системата... Видя, че ровех нещо за фотоапарати и ме попита за какво става дума. Той си бил взел Fz28 и бил много доволен от него. Купил го е от София на много добра цена от http://www.edepot-bg.com/. Погледнах сега и на едно запитване от 21.11.08 даваха цена от 600 лв. с 1 год.гаранция. По другите магазини цената е с около 100 лв. отгоре. FZ8 го видях в 2be за 499. Та сега си мисля дали да не взема FZ28?. Тук има сравнение на FZ8, FZ18 и FZ28. Това, което ми прави впечатление на прима виста, е че матриците на FZ8 и FZ18 са на Matsushita, а тази на FZ28 е на Panasonic. И идея си нямам коя е по-добрата. Освен това FZ8 и FZ18 са със стария процесор Venus Engine III, а FZ28 е със Venus Engine IV. Би трябвало новият да е по-добър от стария? FZ28 има и някои други екстри като запис на видео с висока резолюция, малко по-голям дисплей ...

Та продължавам с чуденето... Парите още ги стискам и не са заминали по друго направление. biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gogo, останах с впечатление, че си се насочил към нещо от рода на Canon A720 IS, и затова не исках да ти предлагам FZ8, който е малко по-висок клас, и е по-скъп. Но щом не ти е проблем да си позволиш даже и FZ28 - прекрасно. Лошото е , че нямам никакъв опит с него, а не обичам да развивам теории въз основа на прочетеното в Интернет или в някой каталог. Но ще напиша някои неща, дано да ти бъда от полза.

1. Досега проблеми със снимането на лица с FZ8 не съм имал, въпреки липсата на Face Detection. Всъщност има си отделен режим портрет, но рядко съм го ползвал, автоматичният режим ме устройва. Трудно ми е да ти покажа снимка в подкрепа на това, просто защото снимам основно пейзажи, сгради и др. подобни. Но пък ако избереш FZ28, той има Face Detection, така че това отпада като проблем.

2. За Venus Engine IV от Panasonic казват, че е подобрено шумопонижението, сигналът за яркост се генерира от трите основни цвята (червен, зелен и син), а не само от зеления, както при другите апарати, което, цитирам, "спомага за увеличаване на диагоналната, хоризонтална и вертикална резолюция". Това на практика какъв ефект има - не мога да кажа. Това е снимка от TZ5, който е със същия процесор, ако по нея можеш да придобиеш някаква представа...

3. "матриците на FZ8 и FZ18 са на Matsushita, а тази на FZ28 е на Panasonic." Това ми хареса :beer: . Нали знаеш, че Panasonic по принцип е марка на Matsushita? Има обособени отделни подразделения, които носят името Panasonic + нещо , но на практика си е една корпорация.

4. Държа да отбележа основният недостатък и на трите апарата - размерът. Просто е голямо неудобство да нося FZ8 винаги със себе си. Често виждам неща , които ми се иска да снимам, а и на работа понякога се налага да се документират някои неща. Затова освен него си имам и едно малко джобно апаратче, което винаги да е с мен. А големият е за пътуване и по-специални случаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
gogo, останах с впечатление, че си се насочил към нещо от рода на Canon A720 IS, и затова не исках да ти предлагам FZ8, който е малко по-висок клас, и е по-скъп. Но щом не ти е проблем да си позволиш даже и FZ28 - прекрасно. Лошото е , че нямам никакъв опит с него, а не обичам да развивам теории въз основа на прочетеното в Интернет или в някой каталог. Но ще напиша някои неща, дано да ти бъда от полза.

1. Досега проблеми със снимането на лица с FZ8 не съм имал, въпреки липсата на Face Detection. Всъщност има си отделен режим портрет, но рядко съм го ползвал, автоматичният режим ме устройва. Трудно ми е да ти покажа снимка в подкрепа на това, просто защото снимам основно пейзажи, сгради и др. подобни. Но пък ако избереш FZ28, той има Face Detection, така че това отпада като проблем.

2. За Venus Engine IV от Panasonic казват, че е подобрено шумопонижението, сигналът за яркост се генерира от трите основни цвята (червен, зелен и син), а не само от зеления, както при другите апарати, което, цитирам, "спомага за увеличаване на диагоналната, хоризонтална и вертикална резолюция". Това на практика какъв ефект има - не мога да кажа. Това е снимка от TZ5, който е със същия процесор, ако по нея можеш да придобиеш някаква представа...

3. "матриците на FZ8 и FZ18 са на Matsushita, а тази на FZ28 е на Panasonic." Това ми хареса :) . Нали знаеш, че Panasonic по принцип е марка на Matsushita? Има обособени отделни подразделения, които носят името Panasonic + нещо , но на практика си е една корпорация.

4. Държа да отбележа основният недостатък и на трите апарата - размерът. Просто е голямо неудобство да нося FZ8 винаги със себе си. Често виждам неща , които ми се иска да снимам, а и на работа понякога се налага да се документират някои неща. Затова освен него си имам и едно малко джобно апаратче, което винаги да е с мен. А големият е за пътуване и по-специални случаи.

Suggs, отначало наистина се бях насочил към Canon A720 IS. Цената от около 370 лв. и добрите отзиви в Интернет ме бяха насочили към него. После дойде предложението за FZ8. Разгледах и другите 2 модела FZ18 и FZ28. Бюджетът ми не е неограничен, но от доста време не съм си правил никакъв подарък, така че сега искам да се 'поглезя' малко и слава богу , че за момента мога да си го позволя... ;) Ще се повторя, но с фотоапарата планирам да се правят най-вече снимки на семейството, децата, в къщи, на море, планина. Бих искал да се справя добре и в музей. Доколкото ми е известно в музеите не се разрешава снимане със светкавица, така че това е едно допълнително предизвикателство пред фотоапарата. Отначало и аз си представях моя първи цифров фотоапарат по-скоро компактен, да може да се побира едва ли не свободно в джоба ми , но същевременно и да прави качествени снимки. Явно тия две неща не са много съвместими, така че бих предпочел качеството на снимката пред по-малкия размер на фотоапарата. Не си изкарвам прехраната със снимане т.е засега не чуствам нужда да го нося със себе си постоянно. И още нещо - ценово FZ28 е почти изравнен с Никон Д40, който ми го препоръчаха като по-добър вариант.

Виждам, че ти разбираш от тия неща и професията ти малко или много е свързана с фотографията. Ако можеш дай съвет какво да си взема.

PS: А за матриците на Панасониците извинявай, но така бяха написани в сравнението от dpreview - то, а на мен не ми беше известно, че Panasonic е марка на Matsushita. Човек се учи докато е жив, нали така? И второ - какво ти е джобното апаратче?

PS1: Прочетох малко повече за D40. Оказва се, че няма никаква стабилизация. Почвам нещо да се обърквам. Уж прави страхотни снимки, а няма стабилизация. А пък без стабилизация нямаше добри/неразмазани снимки. Някой ако може да ме светне по въпроса, че вземам да зациклям... :rolleyes:

Редактирано от gogo2008bg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност и аз съм любител като теб, фотоапаратите са ми повече хоби, а не професия. И се затруднявам да ти препоръчам конкретен модел. Мисля, че идеален апарат, без недостатъци, няма да намериш. За това, за което ще го ползваш, Canon A720 IS ще ти върши прекрасна работа. Или още по-добре това, което ти предложи Neo - SX100 IS. Имам двама колеги с такъв апарат, не са ми показвали снимки, но казват, че са доволни от него.

За Nikon D40 знам само това, което съм чел в DPReview, както и че в момента е най-достъпния като цена DSLR на българския пазар. Логично е при тази матрица и оптика да прави добри снимки. А че няма стабилизатор - е, и аз научих нещо от теб, не го знаех досега. Ще оставя за Nikon-а да пише някой по-запознат от мен.

Освен с FZ8 снимам и с Canon IXUS 85 IS. Накратко за него - 10 MP, 1/2,3'' матрица, малка оптика, японско производство. Не прави идеални снимки, но върши работа. Докато не си харесам нещо друго :huh: .

Редактирано от suggs (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно стабилизацията - ти ако не държиш стабилно фотоапарата никакъв стабилизатор няма да те спаси от размазана снимка. Стабилизацията е необходима ако обективът има голям зум и го използваш тоя зум, и при снимане при слабо осветление. За обективите - D40 може да се закупи и със стабилизиран обектив. Най-евтиният вариант е с 18-55 нестабилизиран НЕдългофокусен обектив и не е жизнено необходима стабилизация. Матрицата na Никона е 13 пъти по-голяма от на панасониците цитирани по-горе и снимките при слабо осветление ще са по-добри.

Тук проблема е кадрирането, поне за мен. С никона не можеш да кадрираш на LCD дисплея. Трябва да гледаш през визьора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Край с моята одисея по избор на фотоапарат. Тия дни купувам Panasonic FZ28. Благодаря на всички, които се включиха в темата и по един или друг начин помогнаха за избора ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер, искам да попитам нещо за Canon Ixus 75. Възможно ли е да се зарежда чрез лаптоп, или само със зарядно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте аз също искам един съвет. Имах Олимпус стилус 710 нещо му стана единия ден правеше супер снимки ,а на другия бяха като осветени и на черти .Май е нещо в матрицата и ме посъветваха да си купя нов вместо да поправям стария. Искам апаратче което да прави снимки и на по тамно не знам към кой да се насоча м\у Олимпус, Канон, Панасоник. Бюджета ми е ограничен максимум до 300 лв.Благодаря предварително!!!

Редактирано от nikita_st (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.