Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с хард диска - "стърже"

Препоръчан отговор

Значи напоследак харда ми много се чува че "стърже" преди неправеше така,а и според мен се забелязва голям спад в производителноста харда ми е марка SeaGate и не е много стар,въпроса ми е има ли някакъв начин софтуерно да подобря работата му и някак си да намаля шума ??? 10х предварително. :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дефрагментирай и виж с някоя програмка (SpeedFan например) S.M.A.R.T. показателите на харда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дефрагментирай и виж с някоя програмка (SpeedFan например) S.M.A.R.T. показателите на харда.

<{POST_SNAPBACK}>

e аз го дефрагментирах преди известно време но пак си е така...даийте няква програмка дет ше го оптимизира или нещо подобно sad.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше една програма мисля че беше за дискове Хитачи и с нея се регулираха доста неща, включително нивата на шум. Може да се използва за различни дискове, но мисля че намалянето на шума е свързано с оборотите на диска, а от там и брзодействието му.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с програма за изчистване на Bad Sectors. Не мога да ти предоставя линк, но върху старото ми PC я ползвах и свърши добра работа. Помага !

Edit: Намерих я, ето и нея: HDDRegenerator

Редактирано от genchev (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С дефрагментиращи програми или такива за откриване на грешки едва ли ще постигнеш нещо. Щом стърже, значи проблема е хардуерен, така че събирай пари за нов. Аз преди време стигнах до там sad.gif

Редактирано от pitman (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Имаше една програма мисля че беше за дискове Хитачи и с нея се регулираха доста неща, включително нивата на шум. Може да се използва за различни дискове, но мисля че намалянето на шума е свързано с оборотите на диска, а от там и брзодействието му.

<{POST_SNAPBACK}>

Не всички хард-дискове на Сигейт поддърнат асоц. мениджнънт ...

Най-добре да си архивира важните неща от диска и да изтегли от сайта на Сигейт - май SeaTools се казваше ...

http://seagate.com/support/seatools/

И от там да направи low level fotmat / write zero - full ...

Ако след това не се оправи, най-добре е да не се разчита на тоя хард диск.

Има и друг вариант, но нека първо опита това ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си , че е харда а не някой вентилатор?

Щото аз имах един такъв проблем с лаптопа и се оказа , че е перка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехоооо!

Какви са тези съвети за low level fotmat?

Например Максторите като си стържат цял живот какво да не са умрели?

Това че стърже не е болка за умиране, но виж, ако почне да се чува един странен звук наподобяващ - "опъване на струна" - тогава вече имаш проблем.

Ако искаш опитай с поставянето на допълнителен вентилатор около хард-диска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

най-вероятно харда ти е тръгнал към зле, може да продължи да си стърже дълго време а може и да те издъни най-неочаквано. както пишеха по-горе събери си пари за труг защото на този не можеш да разчиташ. дано не се случи най-лошото :eek:

аз имах един макстор които пак така стържеше и ме предаде изведнъж и сега тръгва когато той си поиска :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти!

Аз също съм с HDD SEAGATE 80GB SATA, който стърже по начина който описваш. Посъветвах се с техническо лице от фирмата доставчик и след няколко теста на устройството ме убедиха, че просто това е заложено от самия производител, по-точно Seagate не са отстранили този шум при проектирането или пък не са имали тази възможност. Диска вече е на година и половина и за сега не ми е създавал проблеми. Работи спокойно и от време на време прави резервни копия на работните си файлове. cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В момента на сайта на download.bg има програма за hdd. В нея има фунция акустик контрол за регулиране на шума

<{POST_SNAPBACK}>

Както писах по-горе - тази функция при доста дискове на Сигейт я няма.

За да я активираш с подобна програма, функцията трябва да е заложена във фърмуера на хард диска.

Нарича се Acoustic Managеment ...

Освен това, дори да е разрешена тая функция, с нея НЕ се се намалява постоянния шум от въртенето на плочите, а само шума от препозиционирането на главите - т.е. само по време на четене/запис от диска.

Ето малко по въпроса :

http://www.t13.org/technical/d99131r5.pdf

http://www.digit-life.com/articles2/seagatebarrst280011a/

Или за по лесно ето цитат:

" ... According to Seagate Automatic Acoustic Management Utility V1.01 and IBM Feature Tool V1.10, Seagate Barracuda 7200.7 drives DO NOT SUPPORT the asoucstic management mode."

А сравнително добър и лесен начин да видиш състоянието на диска е SMART-a.

Виж го с примерно с Everest и покажи резултатите.

Иначе, за да има дълъг живот един хард диск - 3 неща:

1. Добро захранване. Напрежението на +12 V да не надхвърля 12.3 волта. Диска ще работи и с над 13 волта, но колко време ???

2. Перка под него да вее на електрониката ... Една 80 или 90мм, пусната на 7 волта е достатъчна.

3. Където е закрепен диска в кутията - да няма наоколо източници на вибрации, които да се предават до диска - разбалансирани вентилатори, вибриращи при въртене CD/DVD устройства и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Относно бързината виж да не ти е препълнен диска - това е много важно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
хора това S.M.A.R.T за кво слижи аз не съм го активирал и ми стърже

<{POST_SNAPBACK}>

Няма нищо общо между активирането на SMART -а и стърженето.

SMART - Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology

Както се вижда от името - служи само да ти покаже състоянието на някои от параметрите на диска ...

Не помага, но и не пречи на работата на диска ...

Има прогрми, като например Active SMART , които следят постоянно параметрите на диска и ако някой параметър застрашително вземе да се променя - информира потребителя за това. Полезна, особенно за дискове, за които се съмняваш, че нещо не е наред.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здрасти!

Аз също съм с HDD SEAGATE 80GB SATA, който стърже по начина който описваш. Посъветвах се с техническо лице от фирмата доставчик и след няколко теста на устройството ме убедиха, че просто това е заложено от самия производител, по-точно Seagate не са отстранили този шум при проектирането или пък не са имали тази възможност. Диска вече е на година и половина и за сега не ми е създавал проблеми. Работи спокойно и от време на време прави резервни копия на работните си файлове. cool.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Абсолютно съм съгласен с мнението! Моят диск също е "Seagate 80 Gb, 7200, 8 Mb Cache, SATA" и е съвсем нов, но си постъргва, знам отдавна, че това си е недостатък на фирмата производител, иначе диска работи перфектно! Няма място за притеснение, може едно хубаво дефрагментиране да се направи и тогава леко поутихва. Няма проблем!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не знам дали seagate стържат или не ,но мисля че са най-добрите хд - макстор по-често се скапват а са и по-бавни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето Seagate 80 Gb, 7200, 8 Mb Cache, SATA скоро ще стане на три години, от ново си стърже така. Имам поглед въру още няколко такива и те са същата работа - бичат дъски, яко :P .

Навремето и аз се подведох по хорските приказки, че Seagate били много тихи HDD-та. Като го чух още първия ден как бичи, направо ми се дорева, но се успокоявах - щом Seagate бичат така, как ли ще бичат Maxtor ohmy.gif ?

Наскоро взех един Maxtor 80MB 8Mb кеш SATA. Какво да ви кажа, в пъти по-безшумен спрямо Seagate-та. Едва се чува, на система с една перка на 1900rpm и една 12см перка на Fortron-а, която е почти безшумна. Чувал съм поне още 5 Maxtor-а и те работят по абсолюто същия начин - почти безшумен.

Всеки да си прави изводите, живи и здрави cool.gif !

Редактирано от morfei1 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено Максторите ги водят уж малко по-зле от Сигейт, но са доста по-безшумни, това си е факт! Всеки да си избира. :bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Старите Макстори прегряваха обаче.

Първия ми диск беше Макстор 40 ГБ и се развали точно заради това.

Признаците са че започва да се рестартира отвреме на време.

Така че си избирайте внимателно дисковете и не гледайте само шума :bye:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Определено Максторите ги водят уж малко по-зле от Сигейт, но са доста по-безшумни, това си е факт! Всеки да си избира. :bye:

<{POST_SNAPBACK}>

и аз преди имах 20 ГБ МАКСТОР и просто изгоря :angry:

А да не говорим че работеше максимум 2-3 часа и издахна а беше новичък сега съм на Seagate и съм много доволен е гадното е ,че е на 5400 об./м

но не ме е оставял никога а за температурата-20-25-15 градуса така се движи винаги!За мен най-добрите си остават Сеагате е това си е мое лично мнение ;) ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаеш ли, по-рано ми казаха нещо и моя проблем изчезна.

Провери си на кой тип дял са ти партишаните.

Има вероятност, ако разделите са над 32 Гб или там толкова и са на фат 32 да са от това, трябва да ги направиш NTFS формат и може и да ти мине.

знам, че се ползваше партишан маджик, но не знам коя версия използва моя специалист...

знам, че е стартира от някав руски диск...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване