Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Два бона за шамар вкъщи

Препоръчан отговор

До 2000 лв. ще е глобата за шамар вкъщи според подготвяните поправки в Закона срещу домашното насилие. Това съобщи вчера Татяна Костова, държавен експерт от Министерството на правосъдието, координатор на работната група, която ще ремонтира действащия от 2005 г. закон.

Санкциите, които ще отнасят насилниците родители, които бият или тормозят децата си, или съпрузите, които прилагат физическо насилие вкъщи към нежните си половинки, ще скочат от 200 на 500 и от 1000 на 2000 лв. С поправките в документа отговорни за агресията вкъщи ще са и двойки, които живеят на семейни начала, както и родители, които в присъствието на децата си упражняват юмручното право върху съпругите си. Съдът ще може да налага алтернативно вместо парична глоба насилниците да полагат общественополезен труд, мярка, заложена и в Закона за опазване на обществения ред. Втори вариант на обсъжданите промени в закона обаче предвижда глобите да не се вдигат, тъй като и в момента те са трудно събираеми и се отразяват негативно на семейните бюджети. Законовите промени регламентират и така нареченото емоционално насилие над детската психика, когато родителите правят рожбите си чести свидетели на техните скандали и побоища.

Да се създаде фонд, който да финансира програмите за защита срещу домашното насилие, обсъжда още работната група към Министерството на правосъдието. Той ще се управлява от управителен съвет, а редът за събиране на средствата в него ще се регламентира с наредба на Министерския съвет. Така България ще изпълни една от директивите на Съвета на Европа за превенция срещу домашното насилие, която изисква да се отделят мининум средства от държавния бюджет за борба с агресията вкъщи. Въпреки че в Европа минимумът, който данъкоплатците ще трябва да дават от джоба си, е едно евро, у нас той ще събере около 4-5 млн. лв., прогнозира Костова. Тези средства ще финансират програми за възстановяване на пострадалите и мерки за превенция на жертвите, които са залегнали в програмите на неправителствените опганизации.

Сега Фондация "Асоциация Анимус" и Център "Надя" събират пари главно от дарения . Средствата от фонда ще им помогнат да поддържат вече съществуващите центрове за консултации, кризисни пунктове, защитени жилища, психологически и юридически консултации и т.н. Ако поправките минат, за в бъдеще насилниците ще трябва да заплащат за услугите , които държавата им отпуска, за да ги превъзпитава. Законопроектът ще трябва да влезе за разглеждане в МС, а след това и в дневния ред на парламента.

По дадни на статистиката през 2006 и началото на 2007 г. в София са приключили едва 417 дела, в които жертви на агресията са получили възмездие. Да се изработи Национална платформа за превенция на домашното насилие и помощ за пострадалите (2009-2018 г.) бе основна цел на проведената вчера в София кръгла маса на тема „Мерки за предотвратяване на домашното насилие".

Източник: Монитор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....или съпрузите, които прилагат физическо насилие вкъщи към нежните си половинки, ще скочат от 200 на 500 и от 1000 на 2000 лв. ......

А ще има ли санкции за съпругите, ако проявяват насилие спрямо мъжете си ? Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ще има ли санкции за съпругите, ако проявяват насилие спрямо мъжете си ? Публикувано изображение

:) Тебе да не те бият вкъщи? Публикувано изображение

Абре, какви санкции? Въобще не ми пука дали ще му вземат всичките пари, ако ме удари, първо ще пробвам да отвърна на удара, а после си събирам багажа и адиос, да си мислел навреме...Това най го ненавиждам, някой да упражнява физическо надмощие над някого, особено ако е по-слаб и беззащитен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остава открит въпроса около доказателствата за въпросното насилие... Трябва ли да се чупят и трошат кости и носове, за да се стигне до санкции? Иначе одобрявам! Така е правилно - никой няма право да подлага никой на насилие, било то домашно или не!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дам, хващам двама съседи, с които си пием ракийката, да свидетелстват че възлюбения ме е шляпнал два пъти - по 500 лева за тях, хиляда - за мен Публикувано изображение

Много е важно да има закрила срещу домашното насилие, но трябва много да се внимава с мерките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво ли ще се случи,ако съпругът-побойник плати тази глоба?Най-вероятно още повече насилие у дома....По-добре надалече от такива,това е най-сигурният начин за предпазване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости на колелета...И к'во ще искат глоба от 2000лв на баща ,който е ударил някой шамар на разцапаното си синче (подобно на тези за койото става дума в филма ''цветя на злото'')? :)

Редактирано от coolmeen (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трудно ще се прави разлика между истинско домашно насилие и обикновено "възпитание с шамари"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така България ще изпълни една от директивите на Съвета на Европа за превенция срещу домашното насилие, която изисква да се отделят мининум средства от държавния бюджет за борба с агресията вкъщи.

Дотук държавата се справя прекрасно с поставената задача, 6+ й пишем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като прочетох заглавието си помислих че някой си плаща 2000 лева за да получи шамар вкъщи а то било глоба за домашно насилие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само толкова ли струваме

Публикувано изображение

Върни се,моля те,цар Круме-върни се

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само толкова ли струваме

Публикувано изображение

Върни се,моля те,цар Круме-върни се

Е, защо обръщаш нещата така :P

Аз не мисля, че има цена, с която да се определим- нито за жените, нито за мъжете. Когато става дума за дошамно насилие или побой на мъжа над жената, всяка жена има избор дали да търпи, или да си тръгне.

Вече шамарите, касаещи се до възпитанието на детето са съвсем друго нещо, те не са насилие...Въпреки че знаем за примери за побой дори над децата :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, защо обръщаш нещата така :speak:

Аз не мисля, че има цена, с която да се определим- нито за жените, нито за мъжете. Когато става дума за дошамно насилие или побой на мъжа над жената, всяка жена има избор дали да търпи, или да си тръгне.

Вече шамарите, касаещи се до възпитанието на детето са съвсем друго нещо, те не са насилие...Въпреки че знаем за примери за побой дори над децата :)

Много ми е интересно кой поп ще приема оплакванията

:angry:

Това не е никакво спасение-глобата

Изрода не можеш да го промениш

Него трябва да го затвориш или у психиатрия,или у затвор

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как си представяте тази ситуация: "И двамата родителски тела на семейството работят на добри заплати, но едва се закрепва семйния бюджет. Жената вече е с права и ...: -Хващай всички дрехи и заминавай да переш, докато се върна от фризьор да си изчистил къщата, отвътре и отвън. От днес нататък, няма да се събираш с приятелите си да играете карти и да пиете по бира. На мъжът му пределева и рипа и бие един тупаник. Жената се изправя с посинено око, а от носа и тече кръв. Тя грабва телефона: -Сега ще звънна в полицията, та да дойдат да ни вземат 2000лв. от месечните приходи..." Не знам на вас, но на мен ми звучи доста тъпо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бой пред детето - домашно насилие

Родителските скандали и побоища пред детето вече ще се наказват като домашно насилие. Това предвиждат промени в закона, които в момента се подготвят по настояване на Съвета на Европа.

Татковци и майки, които крещят пред децата и ги обременяват психически, ще отнесат глоби. Предвижда се тези санкции за насилие да се увеличат двойно. Сега те са между 100 и 500 лв. МВР пък предлага побойниците да бъдат наказвани и с обществено полезен труд.

Новият закон ще дава възможност на пострадалите от насилие вкъщи да се жалват от всеки, който ги е нападнал или обидил. Досега обикновено се търсеше защита само от този, който е упражнил насилие - например съпруг или баща.

С промените това може да бъде и близък по различни степени на сватовство и роднинство. Под ударите на закона ще попадат също така и хора, които са в съжителство, без да са сключили граждански брак.

Законът за закрила на детето пък гласи, че хлапета до 12 г. не бива да остават без надзор. Нарушителите ще бъдат глобявани от 300 до 5000 лева. Към всяка община трябва да се създаде и специална комисия за защита на децата. В нея ще участват хора от съответната община, МВР, регионалните инспекторати по образование, социално подпомагане.

Източник: Стандарт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как си представяте тази ситуация:

"И двамата родителски тела на семейството работят на добри заплати, но едва се закрепва семйния бюджет.

Жената вече е с права и ...:

-Хващай всички дрехи и заминавай да переш, докато се върна от фризьор да си изчистил къщата, отвътре и отвън. От днес нататък, няма да се събираш с приятелите си да играете карти и да пиете по бира.

На мъжът му пределева и рипа и бие един тупаник. Жената се изправя с посинено око, а от носа и тече кръв. Тя грабва телефона:

-Сега ще звънна в полицията, та да дойдат да ни вземат 2000лв. от месечните приходи..."

Не знам на вас, но на мен ми звучи доста тъпо.

Тъпо не ами...

Публикувано изображение

Какъв е извода значи-просто бъдете толерантни един към друг,правете компромиси помежду си,разпределяйте си задълженията-за да върви каруцата

И най-важното е не отнемай свободата на другия!

:huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Законът за закрила на детето пък гласи, че хлапета до 12 г. не бива да остават без надзор. Нарушителите ще бъдат глобявани от 300 до 5000 лева.

Източник: Стандарт

Те на 12 години трябва да им слагат наздор за друго вече Публикувано изображение Не че е много добре, ама е факт ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

крайно време беше .... малко е и това! наистина това си е нечовешко, а още по-малко деца да стават свидетели на такива побоища - това е голяма травма!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дежурен на 112 нехае за малтретирано дете

"Мамо, само не ме бий повече, моля те, мамо, недей...", молело се малко момиченце

Служител на горещия телефон 112 е пренебрегнал сигнал за малтретирано посред нощ дете в тоалетната на варненски мол. За това сигнализира варненецът Пламен Русев, съобщава в. "Народно дело".

В нощта на 9 срещу 10 май той заедно със съпругата си гледали филм в един от центровете. На излизане от прожекцията двамата дочули зверски женски крясъци. Двойката влязла в близката тоалетна, откъдето идвала врявата, с намерение да окажат помощ. Там Русев се натъкнал на малко момиченце, обляно в сълзи, да хлипа „Мамо, само не ме бий повече, моля те, мамо, недей...“.

Заедно с разгневената жена бил и съпругът й – таткото на детето. Неволният свидетел на семейния скандал пристъпил към мъжа с молба да успокои съпругата си, но той отвърнал, че дъщеря им ще си получи това, което си е заслужила.

Русев набрал телефон 112 за помощ. „Оттам любезно ме свързаха с най-близкото до мола полицейско управление. Уморен мъжки глас, който нямаше име и длъжност, ми каза, че няма кого да ми прати, и затвори телефона“, разказва очевидецът. Веднага се върнал в тоалетната, за да види дали майката не се е успокоила.

"Детето ревеше, а подивялата жена му крещеше. Застанах между тях, но тя не престана. Попитах го дали е добре и иска ли да го изведа“, продължава разказа си варненецът. В безсилието си той отново набира 112 - в 22,27 часа. Този път му вдига друга жена, която обяснява, че обаждането вече е прието, но нищо не може да се направи.

"Казах, че видимо майката има нужда от преглед. Отговориха ми, че е добре на сутринта да потърси лекарска помощ. Обясних им, че са безполезни и че българче ще бъде пребито и никой няма да му помогне, а те ми пожелаха лека вечер“, коментира още Русев.

изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

"Казах, че видимо майката има нужда от преглед. Отговориха ми, че е добре на сутринта да потърси лекарска помощ. Обясних им, че са безполезни и че българче ще бъде пребито и никой няма да му помогне, а те ми пожелаха лека вечер“, коментира още Русев.

изт.

Типично.

Не помня вече колко пъти съм се сблъсквал с бездушието на институциите, които трябва да вършат тази работа.Полицаите чат-пат идват, но тия, от "агенцията за защита на дето" ги мързи да си вдигнат дебелите задници от бюрата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да спаси човек детето в такава ситуация, трябва да пребие бащата и майката и временно да им го отнеме. След това да го заведе на лекар, където може би ще дойде полиция и спасителят-побойник ще има неприятности със закона. Възможностите в България не са много. Институциите лапат пари, за да създават видимост за свършена работа, а хората да се оправят, както могат. Ако това не допада някому, да си вдига чуковете. Вече доста хора го направиха и не по-малко са на път да го сторят. ------------------- В Германия при същите обстоятелства майката и бащата щяха да бъдат арестувани и съдени, а детето щеше да получи социални грижи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е единичен случай ! Единствено говори само за нивото на култура и възпитанието ни ! Не един или два случая съм виждал майка която вика по децата си без причина ! Детето си е нейно , но тези майки явно никога няма да осъзнаят , че това ще бъде пренесено и на техните наследници ! Относно организация за закрила на детето - нищо повече от мястото където някой трупа стаж и взима заплата !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Типично.

Не помня вече колко пъти съм се сблъсквал с бездушието на институциите, които трябва да вършат тази работа.Полицаите чат-пат идват, но тия, от "агенцията за защита на дето" ги мързи да си вдигнат дебелите задници от бюрата.

Е как бе, в Биг Брадър Фемили се отчетоха :clap:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Типично.

Имам позната, която работи към социалните...На мнение съм, че не всички не правят нищо. Върши си работата съвестно.

Проблемът е, че повечето не я вършат така, както тя я върши.

п.п В момента го ударихме малко като масовият лов на вещици при лекарите, не смяташ ли? Знаеш за какво говоря.

Редактирано от TechMaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С тези псевдозакони ще ни дозатрият като нация.Вече те е страх да създадеш семейство - само задължения и ограничения никакво удоволствие. Мразя насилието но това е защото съм се сблъсквал с много такова.Който не го е изпитал на гърба си няма да разбере какво е. Свидетел съм какво става след много такива разпоредби "с пръст да не си го докоснал" - защитавания израства като човек който си мисли че всичко му е позволено включително и насилието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...