Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Излезе SUSE 10.0

Препоръчан отговор

Излезе SUSE 10.0 - може да бъде свален от :http://www.novell.com/products/suselinux/d...val.html#europe

Малко допълнение: за съжаление българския мирор още не е ъпдейтван.

Редактирано от kayovas (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[hide=5]With the release of SUSE Linux 10.0, we have reverted the name of this home-user distribution from "SUSE LINUX Professional" back to its original, shorter "SUSE Linux." The latest version of this popular product has been developed with the same goals of stability and usability, the most current and comprehensive selection of open source packages, and a great desktop experience. As you would expect, when you purchase SUSE Linux 10.0, you'll receive more than 4,000 software packages as well as a printed user manual, extensive online help resources and 90 days of free installation support.[/hide]

Features

# Firefox 1.0

# OpenOffice.org 2.0

# Beagle

# Photo tools

# VoIP

# Easy wireless networking

# GIMP 2.2

# Xen 3 virtualization (preview)

# Mono

# Security tools

# Bluetooth

# Apache, CUPS, MySQL and PostgreSQL

Home Page: http://www.novell.com/products/suselinux/i...r_products_suse

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Появи се SUSE 10.0-версия на 5CD за i386 на следния БГ мирор:

ftp://mirrors.netbg.com/suse/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се наложи да почакаме докато се качи всичко по мирорите. Аз също чакам DVD :hush:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DVD-то се появи! Можете да го теглите на следния адрес:

ftp://mirrors.netbg.com/suse/i386/10.0/iso/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, видях го вече. Тегли се :yanim:

Само защо са шибнали и 64 битовата версия в i386, при положение, че си има и директория за 64 битови релийзи...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо има eval в името на ISO-тата?

Има ли такова нещо, като пробна Linux ОС?

Колко е пробния период и какво ще стане след това?

Освен това ми е интересно, какво е общото и какво различното с OpenSuse 10

Някой може ли да ми отговори?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Защо има eval в името на ISO-тата?

Има ли такова нещо, като пробна Linux ОС?

Колко е пробния период и какво ще стане след това?

Освен това ми е интересно, какво е общото и какво различното с OpenSuse 10

Някой може ли да ми отговори?

<{POST_SNAPBACK}>

SuSE от доста време вече не е безплатна

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с теб DarkLight (ха ха ха).

П.П. - Предварително се извинявам,ако някой заклет поклoнник на Линукс,като даскалът ми по програмиране се обиди,но това е напълно вярно.И най-вероятно ще става по-зле(Линукса де). :speak:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето какви са 3 релийза на SUSE 10.0:

BOX=techsupport+closed source apps

Eval=include commercial freeware

OSS=Open Source Only

В Eval и OSS няма платен софтуер, само в BOX версията, която задължително е платена. Другите са безплани. Разликата между Eval и OSS е, че в Eval е включена поддръжка на mp3, adobe acrobat, flash...все безплатни неща, но не опен сурс. Eval се нарича така, защото след като видиш колко е хубава, може да поискаш поддръжка (най-вече това важи за фирми.)Тогава си плащаш.

Надявам се да съм бил полезен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изключително. :speak:

Така че почвам да тегля eval-ите. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Дръпнах си Suse но един приятел ме посъветва: "Predi da po4ne6 da go instalira6 triabva da ima6 pone 10 GB svobodno prostranstvo na HDD - po vyzmojnost da ne e formatirano tova prostranstvo - t.e. da ne e nito NTFS, nito FAT32"

въпросът ми е какво означава това да не нито NTFS, нито Fat32 ?

Редактирано от Nightmare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дяловете освен че се форматират, имат и един маркер, по които операционната система познава каква е файловата система на дяла и работи с него по съответния начин. За Suse-то са достатъчни и 2.5Гб, аз работя с дял от 6.4 и 384 за swap, но колкото повече толкова по добре.

Та за маркера, С каквато и програма да си създадеш дяловете, тя нама да го форматира, защото не може, само ще отдели място и ще сложи маркера на съответната файлова система. Suse-то при инсталацията ще си ги форматира само. Другия вариант е да не правиш нищо и при инсталацията да се отдели място и да се форматира. Това второто не се препоръчва за хора, които не са сигурни какво правят(вкл. начинаещи).

Успех в начинанието.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ако дяловете са ми създадени при покупката на компа? Не съм много наясно с тези неща, затова питам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай дяловете заемат целия обем на диска и ще трябва да отделиш от празното място на някой от тях за линукския. За предпочитане е софтуер, който може да го направи без загуба на данни. знам само две такива програми(но сигурно има и други) и двете комерсиални(ако има значение). Acronis Partition Expert(аз я предпочитам) и PowerQuest Partition Magic(Повечето хора предочитат нея(не знам защо)). Преди да почнеш да правиш нещо прочети HELP-оветве и упътванията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Прочетох една статия за SuSE Linux 9.1 където много подробно е обяснено как се правят дяловете и самата инсталация.

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl...md=cat&cid=suse

Интересува ме тази версия - SUSE 10.0 Eval 32-bit има ли български език както 9.1 ?

http://i.linux-bg.org/a/advices/1091089031-Linux5.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз вече се оправих с дяловете. Има и български език.

Редактирано от Nightmare (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Здравейте ! Инсталирах си вече Сусе 10.1 Алфа 3 и работи перфектно ! Личи си , че хората на "Новел" са се потрудили доста ! :rolleyes: За тези които не знаят - системата има български език ! Успех !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване