Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux (slackware) hdd mount

Препоръчан отговор

Здравейте,

В момента се опитвам да си иснталирам slackware 12.0, обаче стигам до задънена улица още в началото на инсталацията.

През cfdisk (fdisk) ми дава, че /dev/hda е mounted, но ми показва САМО 3894 МБ (фактически колкото е голям CDROM-a).

Въпроса ми е как да моутна HDD-to (и как да разбера как се казва, че да го mount).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можеш ли да направиш нов дял?

Бързо търсене показа идентичен на твоя проблем + разрешение. ; )

Но ако бях на твое място, щях да инсталирам 12.2 - това е последната версия, излезе преди няма и месец.

Късмет. : )

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да създам нов дял, тъй като HDD-to не е моунтнато, а фактически CDROM-a е моунтнат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

точно така ..... 12.2 ако не друго е с 2.6.27.7 и със последните гъзарии които поддържа slackware с изключение на KDE 4 което го влачат в тестовия раздел , ама е голям хищник ... за ресурси ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Няма как да създам нов дял, тъй като HDD-to не е моунтнато, а фактически CDROM-a е моунтнат.

Я дай fdisk -l /dev/sda

И каква е тази идиотщита че трабда диск да е mount-нат за да правиш партиции? Трябва да е разпознат!

Редактирано от capnemo (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

явно не вижда диска (или е пата на външен контролер или сата вероятно пак на външен контролер) ми зареди друг кернел при boot-a пробвай sata.i или huge.i вместо стандартния bare.i ...

със командата "cfdisk -l" (малко L) може да видиш всичко дето намира линукса (ако не се види нищо значи няма зареден драйвер за ide/sata контролера)

Редактирано от the professor (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз хич не разбирам от Линукс, но все пак да кажа ( с Убунту съм, не зм дали става номера тук) Аз преди да инстална Убунтуто си направих ноя партишън с Partition magic или Acronis Disk Director. И по време на иснтала инукса си го разпознава и тръгва :angry:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

абсолютна глупост е при наличие на part. manager в инсталатора да се ползват външни програми писани главно за windows..

а и няма как да променяш структурата на монтирано устройство.. това е закон!

fdisk -l

и си намираш устройството, другото е да пуснеш: dmesg | less и да видиш по време на boot, като какво у-во е разпознато..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Някой може ли да ми каже,кои дискове са ми нужни за да инсталирам Слакуеър + КДЕ средата?Първите 2 или ?Те първа ще го разучавам,за това питам.ДВД-то не ми се сваля,че ще го точа 2 дни...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ахм ...точно така .... 2 рия диск е с kde защото графичната среда за slack е нещо ...без което спокойно може , ама нали трябва и ламерите да се чустват що годе удобно cool.gif и затова я слагат на 2 ри диск - да има там .... biggrin.gif

.п.с и аз не мога без графична среда ....ама за да настроиш Слак не ти трябва НИКАКВА графична среда ... cool.gif - да го ползваш по предназначение - пак , ама ако все пак искаш десктоп система ...има и за тебе ... cool.gif линукс е все пак :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

juve , просто имам желание да се науча на Линукс така да се каже,хаха :beer: .До сега съм се занимавал с Дебиан,но имам желание да науча нещо повече и лично на мен инсталацията на Слака страшно много ми допадна.Благодаря за насоката и успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
До сега съм се занимавал с Дебиан,но имам желание да науча нещо повече и лично на мен инсталацията на Слака страшно много ми допадна.

Хм трудно ще ти е тази "конверсия " cool.gif На мен Дебиан ми се видя изключително лесен ( ако е за ползване ) ...с тези пакети .... зависимости ..... На мен ми се видя доста кошмарно изключително изкилифещените места , на които 'кибичат" конфигурационните файлове на дебиан , обаче .....те не се ровичкат много и това беше умерен проблем ... в твоя случай това ще важи в пълна сила, защото пътя и от 2 те посоки все е с едни и същи дупки biggrin.gif Иначе .....приготви си резервните нерви , защото ще ти трябват - slackware е ...особен след дебиан cool.gif Иначе нещата там са много изчистени и ги няма дивотиите на дебиан - 1 модул да се слага по 232 начина с по 3 вероятни разклонения всеки и на никой не му дреме кое с какъв лиценз е - щом върви - значи се прави и толкова .... cool.gif

Успех ..... и късмет ....ще са ти нужни cool.gifcool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване