Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Касперски явно вината е в теб.

Моя лаптоп също е 5536g навремето модела се продаваше с Линукс има драйвери за всичко то не са и необходими де ама все пак си има.

Познай от къде пиша този пост :) Специално заради теб инсталирах Усу беше много трудно отне ми цели 10мин.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Касперски , земи се спри че говориш пълни глупости. Това че не си успял да инсталираш линукс като хората нищо не значи. Колко години опит си имал с двете ОС та да правиш сравнения. Защото аз съм работил 10 години с Windows и 5 с линукс и с право мога да кажа че с Windows не мога да свърша и 1/5 от нещата с които се занимавам и заради които ползвам Линукс. А колко се ползва, хората ти дадоха пример с андроид и други устройства с вграден линукс, които са много повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уйндоус за игри за всичко останало Линукс това е моята комбинация.

От 4-5г. ползвам две ОС и за мен това е най-удобната комбинация.

Имам си флашка от 8gb с Усу и си я разнасям по машините.

Превърнахме темата на Стефан в мерене на ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на 44 г. И аз като автора на темата постоянно се опитвам да науча нещо ново. С Вин се оправям доста добре. В продължение на 3 г. държах сървъри на игри именно с научна цел, без абсолютно никаква финансова изгода. С Линукс се заиграх преди година сериозно. От самото начало нямах никакви особени проблеми с него. Най-големите проблеми ми бяха със навиците изградени през всичките години на ползване на Вин. Но аз от самото начало не си казах, че щом нещо не работи като Вин-а, значи не струва. Напротив, изучих го, намерих си подходящата дистрибуция, дори на неина основа си направих дистро което за мен е удобно за работа, с всичко което ми трябва. След всичките години прекарани с Вин, от доста време съм почти постоянно на Линукс. Дори на компа на жената сложих Линукс, въпреки че тя не искаше, не можела да работи на него. Ама я метнах, че това е най-новия Вин и тя вече няколко месеца се кефи, че е с на-модерния Уиндолс който има на пазара :)  и се оправя без проблем. Казвам всичко това за пример, че който не е поискал, той не се е оправил с Линукс. Аз не съм някой пубер, но и на мен като на автора просто не ми е минало желанието да науча нещо ново. Винаги съм уважавал и ще уважавам хора като него :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Паметта ти е, като за 32 битова Mint с MATE или Xfce. Ако си с AMD процесор, обаче 32 битова версия може да не стартира.

С интелски процесор съм и си върви всичко за сега 2-ри ден.Виждам обаче, че леко се запъва компютъра.А може бу трябваше да инсталирам по стара версия като 13 например, което и възнамерявам да направя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С интелски процесор съм и си върви всичко за сега 2-ри ден.Виждам обаче, че леко се запъва компютъра.А може бу трябваше да инсталирам по стара версия като 13 например, което и възнамерявам да направя.

Опитай 32 битова Linux Mint Debian с МАТЕ.

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=99

Това си е чиста, готова за работа Debian. Малко по- лека е от Ubuntu базираната версия.

След инсталацията, актуализираш, без да пипаш нищо по хранилищата.

Ако ползваш скайп - препоръчвам ти тази версия http://dox.bg/files/dw?a=5d1baf9f17

Инсталацията с gdebi, предполагам, че вече си я усвоил.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека ти обясня накратко как се държеше това лайно: първо - при поставяне на мишката върху песен, се пуска автоматично некво превю, махайки мишката, звука забива и се наложи да търся някакъв си процес за да спра тая глупост. Второ, при опит да запиша диск с мп3-ки, програмата вместо да записва, пуска някакъв таймер. Чаках 15 минути да отлепи, но нищо. Диска замина в кофата. Трето: писах по-горе за проблема с маунтването и отвратителната работа с партишъните. Имаш шанса да си скапеш Windows-a, а Линукса да остане ,..A имаш и шанса, да се случи обратното, при положение, че не си пипал каквито и да било настройки. Има сто файлови системи. За какво? Има и антивирусна за Линукс сървър. Няма много игри, които да вървят на него. Плюсове колкото щеш. Драйвери - за моя лаптоп, нямам драйвери за Linux от сайта на Acer. Защо???

Публикувано изображение

За да добавиш принтер, трябва да пишеш в терминала. Тъпо. До кибер ченгето: права, ама кончето като се е скрило зад обикновено приложение, как ще го разбереш? Не е случаен факта, че има има антивирусни за телефони/таблети.

На първо място се научете да пише на български език. В него няма думи като "некво"" превю" и т.н.

Второ как работи kaspersky live cd, под виндовс може би? :) и кому щеше да е нужен изобщо

За какви драйвери говорите не знам. На каквито и машини да съм инсталирал линукс дистрибуции всичко си работи нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз съм на 64 години и ще е много смешно да напиша, че си купувам компютри за да играя на игри.До ден днешен, никога не съм се занимавал с такива глупости, за което споменава уважаемият Касперски. За мен компютърът е да си свършиш работа. Аз също съм привърженик на Windows по простата причина, че не съм работил до този момент с друга операционна система.С него проблеми за това, за което съм го ползвал и го ползвам до сега съм нямал. От посещенията ми във форума/ а те са от 10 години/ смятам че никой не е забелязал да питам нещо сериозно по операционната система. Учил съм се от мерак и много добре си спомням Правец 8Д, Правец 82, Правец 16/ 7 години съм ги поддържал в сервиз към гр. Правец/системинженеринг/.Всеки месец бяхме на курсове в Правец по усвояването на хардуера на тогавашните компютри и повечето сме се учили от желание и любов към тази техника. А с него се постига много.Имал съм прекрасна възможност да започна Линукс преди 10-12 години, но така ми беше "по лесно" вече подготвен с основните неща към Windows.Тук, във форума твърдо мога да кажа че едно 65-70 % от хората ползват компютъра единствено и само за...игри. Че как да мисли младото хлапе, че утре ще се жени и ще създава семейство, което трябва да храни и обезпечава финансово? Такива са времената - мама и тати да му купят компютър за 2000 лева, за да играе "детето", телефонче като тухла в детската му ръчичка за 1200 лева за да го видят другите деца че семейството му е преуспяло или поне да не го вземат на присмех, че е бедно дете.Няма мислене, няма желание - има само това, да си "житкал" на клавиатурата или на Андроидчето с размер на обувка 47 номер.  Аз харесвам хората които помагат за да се усвои нещо.Подкрепям ги напълно и винаги са ми били Приоритет за помощ към тях.От личните ми наблюдения до сега, само ще кажа, без да обещавам на когото и да било, че Линукс дистрибуциите явно вършат твърде много неща, които и на мен са в полза.А и една отворена система е способна да си направиш или изградиш такава, каквато на теб ще ти върши работа, не че съм против MS.Няма нищо да загубя а само ще зная, че нещо ми е дал Линукс.Да оплюваме това или друго нас българите най ни бива, но ако си седнем на посраните гъзове и направим нещо/тук не визирам себе си/ ще е по добре за цялото ни общество и за света.И понеже виждам и вашата подкрепа която е изразена в съветите Ви ,съвсем на място се чувствам, че постепенно и аз ще мога да ползвам и "жаргоните" в Линукс! Ето за това съм и признателен. Нека не пишем нежелателни постове, за да прилича темата на сериозна, в която са участвали жени и мъже, а не пубери, които си бършат с ръкав сополите.На Всички вас, благодарности за разбирането

С уважение: Стефан

Опитай 32 битова Linux Mint Debian с МАТЕ.

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=99

Това си е чиста, готова за работа Debian. Малко по- лека е от Ubuntu базираната версия.

След инсталацията, актуализираш, без да пипаш нищо по хранилищата.

Ако ползваш скайп - препоръчвам ти тази версия http://dox.bg/files/dw?a=5d1baf9f17

Инсталацията с gdebi, предполагам, че вече си я усвоил.

Много ценен за мен пост!Защо! Ами сам забелязвам, че сте многоооооооо напред с материала. Аз мога спокойно да преценя кой е на ТИ с материята без чужда помощ!

Не мога да кажа, че след два дни ползване, съм усвоил кой знае колко много. А тук забелязвам че само с работа и желание  ще се получи усвояването, та макар то да е в рамките на година. Важното е да сме живи и здрави!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на 44 г. И аз като автора на темата постоянно се опитвам да науча нещо ново. С Вин се оправям доста добре. В продължение на 3 г. държах сървъри на игри именно с научна цел, без абсолютно никаква финансова изгода. С Линукс се заиграх преди година сериозно. От самото начало нямах никакви особени проблеми с него. Най-големите проблеми ми бяха със навиците изградени през всичките години на ползване на Вин. Но аз от самото начало не си казах, че щом нещо не работи като Вин-а, значи не струва. Напротив, изучих го, намерих си подходящата дистрибуция, дори на неина основа си направих дистро което за мен е удобно за работа, с всичко което ми трябва. След всичките години прекарани с Вин, от доста време съм почти постоянно на Линукс. Дори на компа на жената сложих Линукс, въпреки че тя не искаше, не можела да работи на него. Ама я метнах, че това е най-новия Вин и тя вече няколко месеца се кефи, че е с на-модерния Уиндолс който има на пазара :)  и се оправя без проблем. Казвам всичко това за пример, че който не е поискал, той не се е оправил с Линукс. Аз не съм някой пубер, но и на мен като на автора просто не ми е минало желанието да науча нещо ново. Винаги съм уважавал и ще уважавам хора като него :wors:

А  аз  заради  жената  минах  на  линукс.Тя е в чужбина и  лаптопчето  и старо та  виндовса  взе  да  не  му  понася. Като  си  дойде последния път  и инсталирах Lubuntu.(Реших че е най-подобен на виндовс и лек. Тя все  още го  възприема като  програма  :)  ) Та понеже постоянно имаше  въпроси  за ползването му  се  наложи  и  аз  да  си  го  инсталирам за  да  го  поразуча. Въобще  не  ми  липсва  виндовса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди една година минах,по твоя път.По същия начин исках да пробвам,как е с Линукс.Изчетох много чуждестранни форуми,като ме интересуваше да разбера,коя версия да избера.Накрая везните наклониха към Ubuntu.Изтеглих го,записах го на Диск.Инсталира се перфектно,понеже версията беше на Български.Инструкциите по време на инсталацията също.Не беше толкова труден за работа,за една седмица свикнах и го поразучих.Направи ми впечатление,че компютъра работеше много бързо.Браузъра отваряше страниците светкавично.Скайпа работеше перфектно.Една по една инсталирах различни програми,които исках да използвам.Всеки ден ми харесваше все повече.Но ме дразнеше единствено това,че КМплейър нямаше версия за Линукс!А само с него ми работеше оригиналното дистанционно на лаптопа.Друго си беше,като си легна да гледам филм,който е буклук,да мога да превъртам на кадър напред...Пробвах различни други плейъри тогава,но на никой не ми работеше дистанционното.Само заради тази екстра се върнах на Уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Касперски , земи се спри че говориш пълни глупости. Това че не си успял да инсталираш линукс като хората нищо не значи. Колко години опит си имал с двете ОС та да правиш сравнения. Защото аз съм работил 10 години с Windows и 5 с линукс и с право мога да кажа че с Windows не мога да свърша и 1/5 от нещата с които се занимавам и заради които ползвам Линукс. А колко се ползва, хората ти дадоха пример с андроид и други устройства с вграден линукс, които са много повече.

С Windows имам опит от 2003 години, не броя първия комп. който беше с Windows 98 и 16 мегабайта рам. С Линукса изкарах седмица.. И кои са тия неща които не си могъл да правиш под Windows?

На първо място се научете да пише на български език. В него няма думи като "некво"" превю" и т.н.

Второ как работи kaspersky live cd, под виндовс може би? :) и кому щеше да е нужен изобщо

За какви драйвери говорите не знам. На каквито и машини да съм инсталирал линукс дистрибуции всичко си работи нормално.

Ти си бил силно ограничен! "Некво" е диалектна дума! "Превю" е чуждица. Явно английски не знаеш и както казах си ограничен тип. Kaspersky live cd работи на Линукс защото е rescue cd(спасителен диск), а той е се използва в случаите, когато ти си осрал операционната система с всякакъв вид malware. А автора като е на 64 да си намери смислена работа, а не да цикли пред монитора. Това е смешка. Все едно да видиш бабка да кисне във Фейсбук. Изперкала му работа.

Касперски явно вината е в теб.

Моя лаптоп също е 5536g навремето модела се продаваше с Линукс има драйвери за всичко то не са и необходими де ама все пак си има.

Познай от къде пиша този пост :) Специално заради теб инсталирах Усу беше много трудно отне ми цели 10мин.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Отговори ми на следното: защо на първия шот, срещу OpenGL Render, ти пише Unknown?

Редактирано от Касперски (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

С Windows имам опит от 2003 години, не броя първия комп. който беше с Windows 98 и 16 мегабайта рам. С Линукса изкарах седмица.. И кои са тия неща които не си могъл да правиш под Windows?

Ти си бил силно ограничен! "Некво" е диалектна дума! "Превю" е чуждица. Явно английски не знаеш и както казах си ограничен тип. А автора като е на 64 да си намери смислена работа, а не да цикли пред монитора. Това е смешка. Все едно да видиш бабка във Фейсбук.

Приятел!

Направи си тема и пиши колкото си искаш. В моята се чувствай изолиран. Бабка или дядка, се вижда , че си гола вода, както са ти написали много от потребителите. Още си малък за да даваш тон в живота на някого.Тук дискотираме сериозно и не се занимаваме като теб да оплюваме това или друго. Не ти харесва, не ползвай продукта.За седмица, както споменаваш, явно не си научил елементарни неща, камо ли да си отваряш устата.С хората бъди по толерантен за да ми казваш къде да стоя.От 82 година само глупости май си научил. Гледам те и в антивирусния раздел само се пънеш.Смислена работа е време ти да си намериш. Аз съм лесен момче! С нищо не съм те засегнал и се чувствай излишен в тази тема.Тя е за хора, разбиращи от материята, а не за пъпеши като ТЕБ! Ясен ли съм?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Касперски ли си  не те знам ама на такива като тебе трябва да им забранят  да пишат изобщо във форуми !! Тотално си не информиран,затъпял и деградирал . Когато тоя човек е работил  с електроника ти си бил блясък в очите на баща си  и е най малкото невъзпитано  да  раздаваш квалификации . Когато си не грамотен и не си  пипал нещо  да работиш на него недей да даваш и мнение. 

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя все  още го  възприема като  програма   :)  ) 

Па тя всяка операционна система си е програма..една мета програма...Остави я жената. Принципно мисленето й въобще не е грешно. 

Градски (z4jw), не знам защо на Минт точно си се спрял, лично според мен - хвърляй се на Убунту. Това, което съм написал над аватара си не е снобско глезене - точките са такива. Лаик съм си. Но леле тва Убуту, нали знаеш как инсталваш Уина и после пет часа си играеш за инстал на програми и настройките им, мрежи, грежи, ала-бала...Убунтуто ме пита даже: "Гледам имаш Уин. Искаш ли заедно да си живеят или само Убунту искаш". Инсталацията ти е на български, менюта, ако ползваш фонетика като мен няма да се чудиш, бе аз аджеба да вярвам ли на тоя "Инженер", ква да си кача....doc, PDF, DJVU (имам немалко книги в този формат), mp3, avi, mkv, mp4, ogg, flac, ptp (powerpoint), .xls, имиджи, архиви - зип, мип, рар, 7zip и въобще всичко, което, за да може да го отвориш в добрия стар Уин трябва допълнително да се занимаваш го има по подразбиране инсталирано вече!, да го търсиш, ма то пък да гледаш откъде да го изтеглиш (от някои сайтове идват с непотребни тулбар, ала-бала - не мога да ги обвиня хората - ми нали и те деца хранят), ма па да чакаш да се изтегли, че може и да изтеглиш по невнимание някоя гадина...Като се изтегли някои неща донастройка си трябва (и в Убунту - също, де...като примерно да сложа на Мозилата да блокира нежеланите реклами). Ма такава е занимавка, ум да ти зайде, ако го сравниш с Убунту, а тегленето на програми и инсталването им става все едно деинсталваш програма от Add/Remove Programs  в Уин, а даунлоуднатата и инсталнатата програма е по-наеждна от това да напишеш в Гугъл с Уина името й и да го свалиш, щото малуер писачите използват дупчавата търсачка на Гугъл и могат да ти качат даден резултат да се вижда на едно от първите места в резултатите и ти да си мислиш, че е ок, а в Убунту принципно (99% , то е проверявано преди да бъде качено).

Лично аз играя ФИФА 2005, играя си с виртуалки, не ми се занимава тепърва да се уча, но кой знае може скоро и аз да се присъединя към Линукс армията - има много неща, които не са ми удобни - не съм ги научил как стават, може би....

Един съвет - що не си инсталнеш една виртуалка, инсталваш едно линукс дистро и отделяш всеки ден по малко време с нея. Аз така правя. Другото е да дуалбутваш с Убунту. То си те пита, когато го инсталираш, както ти казах в началото на поста. 

Дуалбута - две системи на един комп - не влияе на производителността му - проверено. Даже бях преди това питал в този раздел. Казаха ми, че няма такова нещо - заблудили са ме, че влияе.

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Па тя всяка операционна система си е програма..една мета програма...Остави я жената. Принципно мисленето й въобще не е грешно. 

Градски (z4jw), не знам защо на Минт точно си се спрял, лично според мен - хвърляй се на Убунту. Това, което съм написал над аватара си не е снобско глезене - точките са такива. Лаик съм си. Но леле тва Убуту, нали знаеш как инсталваш Уина и после пет часа си играеш за инстал на програми и настройките им, мрежи, грежи, ала-бала...Убунтуто ме пита даже: "Гледам имаш Уин. Искаш ли заедно да си живеят или само Убунту искаш". Инсталацията ти е на български, менюта, ако ползваш фонетика като мен няма да се чудиш, бе аз аджеба да вярвам ли на тоя "Инженер", ква да си кача....doc, PDF, DJVU (имам немалко книги в този формат), mp3, avi, mkv, mp4, ogg, flac, ptp (powerpoint), .xls, имиджи, архиви - зип, мип, рар, 7zip и въобще всичко, което, за да може да го отвориш в добрия стар Уин трябва допълнително да се занимаваш го има по подразбиране инсталирано вече!, да го търсиш, ма то пък да гледаш откъде да го изтеглиш (от някои сайтове идват с непотребни тулбар, ала-бала - не мога да ги обвиня хората - ми нали и те деца хранят), ма па да чакаш да се изтегли, че може и да изтеглиш по невнимание някоя гадина...Като се изтегли някои неща донастройка си трябва (и в Убунту - също, де...като примерно да сложа на Мозилата да блокира нежеланите реклами). Ма такава е занимавка, ум да ти зайде, ако го сравниш с Убунту, а тегленето на програми и инсталването им става все едно деинсталваш програма от Add/Remove Programs  в Уин, а даунлоуднатата и инсталнатата програма е по-наеждна от това да напишеш в Гугъл с Уина името й и да го свалиш, щото малуер писачите използват дупчавата търсачка на Гугъл и могат да ти качат даден резултат да се вижда на едно от първите места в резултатите и ти да си мислиш, че е ок, а в Убунту принципно (99% , то е проверявано преди да бъде качено).

Лично аз играя ФИФА 2005, играя си с виртуалки, не ми се занимава тепърва да се уча, но кой знае може скоро и аз да се присъединя към Линукс армията - има много неща, които не са ми удобни - не съм ги научил как стават, може би....

Един съвет - що не си инсталнеш една виртуалка, инсталваш едно линукс дистро и отделяш всеки ден по малко време с нея. Аз така правя. Другото е да дуалбутваш с Убунту. То си те пита, когато го инсталираш, както ти казах в началото на поста. 

Благодаря!

Захванах се, защото от дълго време ми се искаше.А защо точно с Mint? Ами защото първо никога не съм ползвал Линукс и второ прочетох и разгледах най- внимателно ревюто, поместено в Калдата. Е, получих и добри съвети, че правилно съм се насочил/без аз да знам кое е най разумното/ но това е еднолично за всеки от нас кое ще избере.Тук има добре запознати колеги с Линукс, както забелязвам от постовете им, даже и ме насърчават.Не мога сега, на този етап да преценя коя дистрибуция за мен ще е най привлекателна. Освем всичко друго, трябва да се съобразявам и с лаптопа, на който съм качил Линукса.Ако бих се занимавал така - днес с една версия, утре с друга, то повярвай ми, почти нищо няма да излезе накрая. А не искам да го захвърлям.Аз съм още в начален стадий и тук, от този раздел получавам чудесна информация за продукта, който съм си избрал. Даже и сериозна подкрепа. Това какво говори? Предложенията на хората съвпадат с моите и не е редно да си сменям желанието с друга дистрибуция, след като имам уверението, че съм на прав път.Сега ще поработя с версията, за да се ошлайфам поне малко, но упорито ще се занимавам с това, които много хора ми препоръчват. разбира се, Вашето мнение също го уважавам и съм доволен от коментара ви напълно, но вече почнах с една, за да се прехвърля на друга.Имам го впредвид и ще си изтегля ръководството /аз вече го направих/ за да се запозная и с вашето предложение.Много съм Ви благодарен за съветите и не смятам, че ще останете разочарован, отказвайки на този етап да избера Вашето предложение.

С уважение: Стефан!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно! И не се сърди на "Касперски". Имаш хакерското - желанието да откриваш, да подобряваш, да ъпгрейднеш (но в техническо отношение - това life-hacker ми е позьорско) себе си, като видиш нещо счупено - да ИСКАШ - да го оправиш. Лично аз (и вероятно колегата) като видя нещо счупено желая да извикам някой, вместо да сена да се занимавам с часове и докато не му открия цаката да не стана (харесвам тънката лайсна, кво сега) - така че...разбираш де. Всички сме различни. 

Редактирано от Методи Дамянов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Правилно! И не се сърди на "Касперски". Имаш хакерското - желанието да откриваш, да подобряваш, да ъпгрейднеш (но в техническо отношение - това life-hacker ми е позьорско) себе си, като видиш нещо счупено - да ИСКАШ - да го оправиш. Лично аз (и вероятно колегата) като видя нещо счупено желая да извикам някой, вместо да сена да се занимавам с часове и докато не му открия цаката да не стана (харесвам тънката лайсна, кво сега) - така че...разбираш де. Всички сме различни. 

Аз не се сърдя на никого в интернет пространството, защото от как се занимавам с компютри и интернет ми е ясно, че всеки от нас е Велик, прикрит зад някакъв ник. А в реалността съм ги срещал такива екземпляри и зная какво представляват. Въпросът тук е да бъдем полезни един на друг даже и с някакво отнощение, без съвет.То си е въпрос на интелект у всеки човек.Един го има, на друг баща му е забравил ...да му го вкара. Правилно - всички сме различни, за да се погаждаме денем и нощем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи аз  след толкова  лашкане из дистрибуции  разбрах едно нещо  за линукса и то е ,че всичко идва от един и същи сорс код написан по един и същи начин от едни програмисти и ентусиасти  след което  е пакетиран за различните  пакетни системи . Масовите дистрибуции ама със нищо не се различават една от друга  като възможности само дето вместо (deb) позват (rpm ) или нещо друго. Какъвто е VLC при Минт такъв е  и в Арч и Дженту и тн.Така е и при дестоп средите ,поне при масовите. Като всяко нещо и тука има таргет ориентирани дистрибуции  за напреднали,за специалисти и за нормални хора дето само го ползват да си браузват . Дебиан (чистия)  е такото  на един вагон дечурлига всяко от което си е със своите недъзи,достойнства и различия.Като най переспективни за масово ползване с времето са се  оформили Убунту  и Минт  защото явно там хората разработчици са се заели доста сериозно  и хвърлят големи усилия  да ги направят достъпни и лесни за ползване на голяма маса от хора. Като почнеш от  лесното и 90%  автоматично инсталиране та чак до  най малките екстри. Едва ли има човек който ако няма опит с линукс и му сложат 2 компютъра единия със Арч  конзолна инсталация и едно Убунту примерно  да вземе Арча. Дистрото което колегата Стефан си е избрал  в последно време много дръпна напред от към леснота и стабилност и заслужено си е и на челната 1 позиция . Пробвал съм над 50 дистрибуции от такива дето са правени в гаража до такива дето са писани от голми екипи хора  и се убедих ,че малките къстъм дистрота са си заигравка за конкретни цели и нужди. Не карайте човек с опит от 1 година или по малко с линукс да си инсталира трудна изискваща много писане дистрибуция защото  е много по гоялма вероятността да се откаже изобщо да го ползва от колкото да се задълбочи в желанията си. Което и дистро да хване на всичките има конзола и като на човек му се занимава може да пише колкотоп иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефане, искам да Ви попитам, защо пишете в форум, вместо да отворите Чичко Гугъл и да прочетете някоя статия за това как се инсталира, коя версия да изберем и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи аз  след толкова  лашкане из дистрибуции  разбрах едно нещо  за линукса и то е ,че всичко идва от един и същи сорс код написан по един и същи начин от едни програмисти и ентусиасти  след което  е пакетиран за различните  пакетни системи . Масовите дистрибуции ама със нищо не се различават една от друга  като възможности само дето вместо (deb) позват (rpm ) или нещо друго. Какъвто е VLC при Минт такъв е  и в Арч и Дженту и тн.Така е и при дестоп средите ,поне при масовите.

Печелиш плюс. Не е съвсем докрай така, но идеята е много вярна.Що се отнася до Ubuntu имаше сериозни причини да дръпне пред Debian, както и сега има Mint да просперира. Не е основно защото едните мислили за обикновените потребители, пък другите - не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Стефане, искам да Ви попитам, защо пишете в форум, вместо да отворите Чичко Гугъл и да прочетете някоя статия за това как се инсталира, коя версия да изберем и т.н.?

Като какъв се явяваш, та да ти давам разяснения? Вземи прочети темата отначало докрай и ще разбереш смисъла на питането ми.Претендираш за голям мъж, а не се досещаш за елементарни неща. Ти ли ще ме учиш на техника?И те помолих. Ако нямаш нещо градивно да предложиш, не вземай отношение по темата.Хората могат да ме насочат със съвети хлапе, докато Gogle все още не умее това.Разбира се и сам постепенно мога да се справя с четене и работа на компютъра. Нали затова е форума, да попиташ това, което не си го правил. Защо точно аз, трябва да откривам топлата вода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Зарежи келешите и премини към същината. Те са безсмъртни, защото са представители на Pepsi. Родени са умни, слушат чалга, ръцете им, двете, никнат от г*за. С думи прости, жалки цъкаторчета. Точка.

LinuxMint не е Linux. Запомни го! LinuxMint е операционна система, ползваща ядро Linux. Нарича се още дистро, но селските джуджета си пишат по инерция линукс. LinuxMint е адаптация на Ubuntu, дериват. Ubuntu пък е отроче на Debian. Инсталация на поредно приложение ще търсиш с ключоя дума Ubuntu. И пак за "Линукс". Ако те сложа пред три клона на праодците на линукс дистрибуциите няма да е едно и също. Има си нюанси с боравенето и обръщението. Така че говори конкретно - LinuxMint.

LinuxMint е козметика на Ubuntu. Засега виждаш само шаренията отпред, но отзад е едно и също. Шаренията е твоя десктоп или по-точно десктоп обкръжение ( накратко DE ). Те са няколко на брой. При всички DE приложенията вършат една и съща роля, въпроса е в глезотията, която предлага десктопа. Намирам за най-тежък KDE и за най-привичен Gnome/Mate. Под Lubuntu нещата хвърчат, но ти не си готов още, визирам LXDE. Това разнообразие е довело до разни версии *Buntu. И пак, дали Lubuntu, дали Kubuntu, приложенията ще са едни. Ubuntu заложи на визията за DE подобно на смартфоните и това отблъсна феновете и ги повлече към LinuxMint, отделно LinuxMint е наблъскан с кубици баластра и това допълнително печели чайниците.

И пак, едно голо *Buntu може да се инсталира от нула. След което да сложиш всички десктоп обкръжение и при пореден лог в системата да си избираш предпочитан. И пак, можеш да си сложиш сто ядра, хиляда ядра, всичките ядра и да избираш с кое да си. Хей това в гомнинdwos e мечта.

На моя нетбук сложих LinuxMint 14. Грешка. Мини на 13, защото е стабилно и с 5 годишна подръжка. Вече знаеш, че винаги можеш да сложиш последното супер-дупер ядро. В ядрото са ти драйверите.

Публикувано изображение

Kaкво ти предстои?

Да разбереш историческа истина, защо в Linux вече 40 години няма вирус. Забележи вирус, а не вируси, докато  гомнинdwos го лазят 2 000 000 ла**а вече и това число ще расте.

Да разбереш кой си ти, какви права имаш и кой е супер-потребителя и как да ставаш такъв.

Хей тука е твоя кабинет. Тук можеш "да мажеш" на воля.

Публикувано изображение

А тук само четеш.

Публикувано изображение

Колко букви има в алфавита? От А до Z, те толкова устройства можеш да монтираш в гомнинdwos, докато в linux мога да монтирам всичките linux машини на земята и ще ги виждам/рабоята с тях като пореден мой каталог. Да, при съответни условия. Разбираш ли, неограничен си в броя.

Предстои ти да си инсталираш безопасни шрифтове, за да виждаш сайтовете по стария начин. Предстои ти да разбереш, че от тук нататък ще работиш с най-великия енкодинг - UTF8, а не допотопния 1251, койти още кибичи в последния изпражнения на гомнинdwos.

Ти си аудиофил, съответно това също ще ти трябва

Публикувано изображение

Относно командите в терминала. Това не са точно команди, а програми без графичен интерфейс. Тяхното изпълнение се пада на интерпретатор. От мен първата.

Напиши sudo poweroff

ще ти поиска парола и ще ти изключи машината. Идейно!

И така ... давай по същество. И определено никога не е късно. Възрастта не е порок.

поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тяхното изпълнение се пада на интерпретатор.Напиши sudo poweroff

Невярно. 99% са компилирани програми. Включително и тези двете команди (sudo и poweroff), които даде за пример.П.П. Много ловко представен пост, Profruit.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...