Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

Не просто рестартирах  машината и преминах за малко до W7. След това рестартирах и ми нямаше тапетите запазени. Освен това и секцията за апириънс на менюата от където мога да си играя с прозрачността и тя е заключена.

Ако причината за всичко това е една, то сигурно програмите не могат да запишат сетингите си. Те се съхранявват в домашната директория на потребителя.

Помислете дали има нещо свързано с това. Можете да опитате да изтриете всички файлове в домашната ви директория. Когато се логнете отново, те ще се регенерират с настройките по подразбиране. Естествено внимавайте да не загубите файлове от работния плот, букмарки и други документи.

Аз не записвам дискове под Linux. Доколкото знам, Торвалдс е държал устройството да не може да се заключва и това създава проблеми. Ако друга програма се опита да го достъпи или също системния пулер на графичната среда, докато вие записвате, тогава е много вероятно да ви съсипе дисковете. Има вариант много внимателно да изключите всяка такава настройка или програма и тогава да записвате.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 3,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Ако причината за всичко това е една, то сигурно програмите не могат да запишат сетингите си. Те се съхранявват в домашната директория на потребителя.

Помислете дали има нещо свързано с това. Можете да опитате да изтриете всички файлове в домашната ви директория. Когато се логнете отново, те ще се регенерират с настройките по подразбиране. Естествено внимавайте да не загубите файлове от работния плот, букмарки и други документи.

Аз не записвам дискове под Linux. Доколкото знам, Торвалдс е държал устройството да не може да се заключва и това създава проблеми. Ако друга програма се опита да го достъпи или също системния пулер на графичната среда, докато вие записвате, тогава е много вероятно да ви съсипе дисковете. Има вариант много внимателно да изключите всяка такава настройка или програма и тогава да записвате.

Пробвах това което ми каза. Резултат - нулев.

Редактирано от Koletz Nicholov (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я кажете, как да подкарам картина, на телевизора чрез HDMI кабел? Имам само картина на фона на работния плот, но без иконите. Звук няма.

Редактирано от ghostBG86 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е "разширен" десктоп т.е ако хванеш да преместиш прозорец извън пределите на основния десктоп ще се появи на разширения. Какъв десктоп е? Звукът се пуска от pavucontrol.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е "разширен" десктоп т.е ако хванеш да преместиш прозорец извън пределите на основния десктоп ще се появи на разширения. Какъв десктоп е? Звукът се пуска от pavucontrol.

Как да го преместя, като не виждах курсора, нито на екарана на ТВ, нито на лаптопа? :D  Иначе, в настройките на екрана, разпознава телевизора. Излиза като втори екран, освен мобилния.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Я кажете, как да подкарам картина, на телевизора чрез HDMI кабел? Имам само картина на фона на работния плот, но без иконите. Звук няма.

Задължително ли е кабела? Защото аз ползвам, доста по интелигентния вариант, ако ТВ-то ти има DLNA- PLEX Media server

https://plex.tv/downloads

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Задължително ли е кабела? Защото аз ползвам, доста по интелигентния вариант, ако ТВ-то ти има DLNA- PLEX Media server

https://plex.tv/downloads

Чак толкова модерен не ми е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как да го преместя, като не виждах курсора, нито на екарана на ТВ, нито на лаптопа? :D  Иначе, в настройките на екрана, разпознава телевизора. Излиза като втори екран, освен мобилния.

Трябва да има опции за превклюване на режимите някъде. Зависи и от работната среда, но провери. По принцип трбва да е точно така, само че да не се гаси основния екран.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Преди малко инсталирах Linux mint 17.2-kde на нетбук Aspire One 725 ,а преди това се ползваше windows 7.Тъй като баща ми ползва въпросния нетбук само за гледане на клипове в нета (Vbox,youtube) реших да пробвам тази версия(дистро) на линукс.Първите ми впечатления са добри.Почти като windows е и мисля,че баща ми ще се справя.Проблема ,който срещнах за сега,е,че по време на инсталацията оставих ОС да си разпредели дяловете автоматично(глупава постъпка от моя страна) и сега /root дяла е 470GB ,а /home е около 25+GB.До колкото имам представа от андроид,/root е дяла на ос и без роот достъп той не може да се пипа,нали така?Въпросът ми е как да преразпределя дяловете за да оставя около 60-70GB за /root ,а останалалите 400GB да бъдат достъпни за потребителя?Има ли друг начин за да се заобиколи преинсталиране?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Преди малко инсталирах Linux mint 17.2-kde на нетбук Aspire One 725 ,а преди това се ползваше windows 7.Тъй като баща ми ползва въпросния нетбук само за гледане на клипове в нета (Vbox,youtube) реших да пробвам тази версия(дистро) на линукс.Първите ми впечатления са добри.Почти като windows е и мисля,че баща ми ще се справя.Проблема ,който срещнах за сега,е,че по време на инсталацията оставих ОС да си разпредели дяловете автоматично(глупава постъпка от моя страна) и сега /root дяла е 470GB ,а /home е около 25+GB.До колкото имам представа от андроид,/root е дяла на ос и без роот достъп той не може да се пипа,нали така?Въпросът ми е как да преразпределя дяловете за да оставя около 60-70GB за /root ,а останалалите 400GB да бъдат достъпни за потребителя?Има ли друг начин за да се заобиколи преинсталиране?

Има. Например, можеш да създадеш една директория /Data и да смениш правата, така че да е достъпна за писане от групата users.

Пробвах това което ми каза. Резултат - нулев.

Трябва да опишеш какво си пробвал, иначе сме "на тъмно".

Опитай да зададеш настройки и излез от сесия, без да рестартираш. Логни се обратно. Помни ли настройките?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има. Например, можеш да създадеш една директория /Data и да смениш правата, така че да е достъпна за писане от групата users.

Трябва да опишеш какво си пробвал, иначе сме "на тъмно".

Опитай да зададеш настройки и излез от сесия, без да рестартираш. Логни се обратно. Помни ли настройките?

Изтрих цялата директория home с root права директно през файл мениджъра.

Редактирано от Koletz_N (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво става след logout & login?

Тапета изчезва. Последната зададена директория не е активна, във секцията appearance настройките alpha, opacity са неактивни независимо от това каква опция ще избера от меню style. Cower Switch ефектите не ми работят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Определено нищо не съм премахвал. Спазил съм процедурата по инсталация на KWIN както е описана в Youtube.

Ако искаш дай линка към това, за да го пробваме.

Коя точно версия на Mint ползваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш дай линка към това, за да го пробваме.

Коя точно версия на Mint ползваш?

Не смятам че е от KWIN защото конфигурацията работеше без проблеми преди да рестартирам и да буутна 7-цата за да запиша един диск...

Link: Kwin+XFCE

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не смятам че е от KWIN защото конфигурацията работеше без проблеми преди да рестартирам и да буутна 7-цата за да запиша един диск...

Link: Kwin+XFCE

Пуснах го, както е показано на видеото и при мен работи. Вярно, дистрото и версиите са други, но все пак...

Ако искаш опитай да изчистиш сесиите, като излезеш (log out) от графичната среда и изтриеш съдържанието в тази директория:

$ rm -rf ~/.cache/sessions/*

След това да видим променя ли файловете с настройките:

$ md5sum ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/*

Публикувай изхода преди и след като смениш тапета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кога пускат ъпдейти, за Линукс Минт? Гледам, че вече е пусната версия на кърнела 4.0. И там има подръжка за AMD, което може би ще реши проблема, със свързването към ТВ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитай дали можеш да пуснеш картината изцяло на TV-то. Това не решава конкретния проблем, но също не е лошо и даже в някои случаи е по-добре. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитай дали можеш да пуснеш картината изцяло на TV-то. Това не решава конкретния проблем, но също не е лошо и даже в някои случаи е по-добре. :)

Единственото което може да се пусне, е самият фон на дисплея. Само това се вижда на ТВ-то, както казах и преди. Нито иконите, нито някои от видео плеърите, нито звук. Не става с драйвера на Минт за АМД, нито с този направен от самите AMD. И за това, като гледах промените в новия кърнел, там пишеше нещо за AMD видео изход.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен кернела няма да помогне, защото не е от него. Предполагам, че влиза в режиш на два екрана, където можеш да завлачиш прозорци на втория. Абсолютно същото става на Mac, няма икони, няма менюта, само тапет. Само че не трябва да гаси основния и освен това трябва да поддържа превключване на режимите, за което се грижа потребителската среда и systemd. Ако не става, значи по-скоро нещо в тая посока липсва или не е конфигурирано. Обаче не мога да го пробвам да видя...

Инсталирал ли си проприетарния драйвър на картата?

Ето линкове, които може да са ти интересни. Трябва да става и за Mint по същия начин. С xrandr може да инструктираш графичната система ръчно, предполагам от там трябва да почнеш.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xrandr

https://wiki.archlinux.org/index.php/Multihead#TwinView

https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#DisplayPort_stays_black_on_multimonitor_mode

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Според мен кернела няма да помогне, защото не е от него. Предполагам, че влиза в режиш на два екрана, където можеш да завлачиш прозорци на втория. Абсолютно същото става на Mac, няма икони, няма менюта, само тапет. Само че не трябва да гаси основния и освен това трябва да поддържа превключване на режимите, за което се грижа потребителската среда и systemd. Ако не става, значи по-скоро нещо в тая посока липсва или не е конфигурирано. Обаче не мога да го пробвам да видя...

Инсталирал ли си проприетарния драйвър на картата?

Да, и с този драйвер пробвах. В 'Управление на драйверите' или както там беше, са два проприет драйвера, и този който се препоръчва /дето си е на линукса/. Довечера ще пробвам с другия от двата. Аз съм с Mint Cinnamont 64-bit. Тази среда, би трябвало да има такава възможност, предполагам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, ще стане. То дефакто точната среда не е толкова важна, ако го превключиш ръчно. Драйвърът също трябва да ти работи, иначе нямаше да стигнеш дотам. Въпросите на които не мога да отговоря са как и за кой точно драйвър са конфигурирали политиката по управление на мониторите. :)

Cinnamon, която и аз ползвам, има в System Settings> Display опции за управление на мониторите.

От там не става ли, като му дадеш mirror? Всъщност можеш ли да стигнеш дотам, когато вържеш телевизора?

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, ще стане. То дефакто точната среда не е толкова важна, ако го превключиш ръчно. Драйвърът също трябва да ти работи, иначе нямаше да стигнеш дотам. Въпросите на които не мога да отговоря са как и за кой точно драйвър са конфигурирали политиката по управление на мониторите. :)

И с двата дето пробвах, се виждаше тапета, на ТВ-то. Не помня с кои от тях обаче, се губеше курсора на мишката. И след изваждане на кабела HDMI, се появяваше. Довечера явно ще трябва да си поиграя повечко. А иначе, кога се пускат ъпдейти за Mint? Онзи ден гледах, че Федора е вече с версия 4.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И с двата дето пробвах, се виждаше тапета, на ТВ-то. Не помня с кои от тях обаче, се губеше курсора на мишката. И след изваждане на кабела HDMI, се появяваше. Довечера явно ще трябва да си поиграя повечко. А иначе, кога се пускат ъпдейти за Mint? Онзи ден гледах, че Федора е вече с версия 4.

То въпроса е така като стане, дали можеш да отвориш System Settings> Display. Предполагам, че не и това убива цялата им идея.

За ъпдейтите не знам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване