Премини към съдържанието
juventus_fen

Николай Хайтов - "Дервишово семе" - въпроси, есета и анализи

Препоръчан отговор

Спешно ми трябва ми есе на тем "Има ли безизходни ситуации" върху "Дервишово семе" на Николай Хайтов. Помогнете ми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здавейте, спешно ми трябва ЛИС на Драматичното съзряване на Рамадан в разказа Дервишово семе . Помогнете ми моля ви спешно е :handshake::clap:

Редактирано от Reni_6663 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здавейте, спешно ми трябва ЛИС на Драматичното съзряване на Рамадан в разказа Дервишово семе . Помогнете ми моля ви спешно е :handshake::clap:

Ето нещо подобно

Драмата на Рамадан и Силвина - изпитание на родовия морал и морала на личността

Със сборника си "Диви Разкази", заел трайно място в българската класическа литература, Николай Хайтов се откроява в литературата ни като оригинален писател, заселил с безсмъртни художествени образи, интересния географски район- Родопи. В своя среда и извън нея, героите му пазят родопската си автентичност, но изграждайки ги, авторът ги приобщава като мислене, нравственост и душевност и към националното, и към човешкото. В разказа си "Дервишово семе"(станал безспорен хит в литературата ни) Хайтов разгръща най-често обсъжданата тема-темата на любовта. Но тук, той я поставя в контекста на родовите традиции и родовия морал, тук той поставя на изпитание и нейните и родовите ценности. Една от причините за уникалността на разказа е неповторимия герой - Рамадан и неразплетения житейски възел в душата му, както и неподправения и неподчинен на граматичните норми родопски диалект. Главният герой (който всъщност е разказвач) се саморазкрива чрез интимна изповед без назован събеседник. Това прави Хайтовия разказ заангажиращ за всеки читател. Погледът на главния герой е насочен предимно към душата му и към действията в нея (зараждането на любовта и омразата, конфликтът между тях…). Постепенно героят се изявява като човек с ярък характер и с голяма вътрешна сила. Авторът, обаче, не го е избрал безгрешен, без зли помисли, като светец или "ангел безгрешен". Той го е описал такъв, какъвто е, за да постигне по-голямо емоционално въздействие върху читателя. Началото на разказа започва с: "тоя възел, да ти кажа, много отдалеч се заплита". Възелът се заплита съвсем класически- майката и бащата на героя са мъртви и дядото вижда последна надежда за продължаването на рода във внука си. Възелът на Рамадановия живот се заплита още с раждането му. Без майка и баща, неговата участ е да живее със старите си баба и дядо. Липсващите звена на Дервишовите поражда един от първия проблем в Хайтовия разказ-ранната сватба. Традициите повеляват, децата да се превърнат във възрастни още през първата брачна нощ, но как едно дете може да се справи със задълженията на един мъж?! Макар все още да не осъзнават това, Рамадан и Силвина се възпротивяват на строгите съпружески задължения. Но все пак, още тогава, между тях се заражда любов, въпреки че тя е по-скоро подобна на любов между братче и сестриче. Но тя механично "навива" сърцата им и като изведнъж ги дръпнат между тях остава зейнала рана. След отвличането на Силвина, момчето усеща непоносима празнота в душата си: "като се върнахме вечерта вкъщи, заварихме празна, тъмна къща, без невеста". След този момент, Рамадановия живот се дели на две: на щастлив-краткия но прекрасен живот със Силвина и на нещастен-обхващащ повече от четиридесет години, през който тя е женена за Руфат, но и в единия и в другия случай, спътник остава любовта. Болезнената, като болест, обич го принуждава да наблюдава сцени от семейния живот на любимата си и на най-големия си враг. Но това го подхранва, защото това му дава възможност да вижда Силвина, колкото и далеч да етя. Единственото му удоволствие, от парещата го любовна мъка, е мъките на любимата му, повяхналото й щастие, което говори, че любовта й към главния горой продължава да гори. Въпреки това, минутите прекарани зад комина, вперил поглед в прозорчето на Руфатови, са изтощителни и мъчителни, поради безсилието му да си я върне Героят на Николай Хайтов е намерил за себе си и друга форма за поддържане на вътрешно равновесие- желанието му за мъст към виновника за неговото нещастие Руфат ("триста пъти съм го трепал и съживявал") Първата причина за отлагането на изпълнението на присъдата, която сам Рамадан е произнесъл над съседа си, е чувството за бащина отговорност. Друга причина е затворът. Той не се страхува толкова от от това място, колкото го притеснява това, че "в затворя няма дупчица да има към Силвина", а това той не би понесъл. Животът му се променя коренно, когато Руфат се разболява и остава напълно безпомощен в ръцете на жена си. Тогава Рамадан вместо да си отмъсти, той започва да се грижи за най-големия си враг като за свое дете, а това се дължи само и единствено на голямата му любов към Силвина. Авторът оставя "възела" неразплетен, защото тук не е най-важно дали двамата главни герои ще заживеят щастливо като мъж и жена. Важно е, че и двамата намират морални сили да опазят неопетнено своето щастие, каквото е било някога, когато се е "навивала" нежната им чиста и красива любов. Това е осъществена развръзка на душевно равнище в сферата на хуманизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ми есе на тема ,,Един ден без човешка реч'' ,,Диалог със себе си'' ,,Моменти в които съм се чуствал везрастен'' или ,,Черногледство'' Едно от тези 4 есета ми трябва Спешно е!!! Моля ви помогнете.... Спешно е!!!

и на мен ми трябва спешнооо моля ви се мн ми тряя :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Искам да ви се помоля адски много за едно ЛИС на тема ``Липсата на изход не означава, че трябва да престанеш да го търсиш`` Много ще ви бъда благодарна ако успеете да ми помогнете .. трябва ми за утре. много ви благодаря предварително! ии ако може да ми го напишете по skype - crazy_cat12 ако е възможно ... много благодаряяяя :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва ми спешно Портретна характеристика на Рамадан!! Помогнете ми МОЛЯ ВИ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на мен също ми трябва литературно интерпретативно съчинение на тема

Драматичното съзряване на Рамадан в разказа "Дервишово семе" от Н.Хайтов Публикувано изображение

Редактирано от d00mdevil (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А моля ви пиша много късно но утре съм първа смяна и ми трябват отговори на някои въпроси от Дервишово Семе :huh:Публикувано изображениеПубликувано изображение

1.Защо му е толкова трудно на Рамадан да реши в коя посока да тръгне ?

2.Ако ние сме на мястото на събеседника на Рамадан какъв съвет бихте му дали и защо?

3.Какво постига авторът като поставя героя си на толкова сложен кръстопът ?

Плсс помогнете миии Публикувано изображение:huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А моля ви пиша много късно но утре съм първа смяна и ми трябват отговори на някои въпроси от Дервишово Семе :baby:Публикувано изображениеПубликувано изображение

2.Ако ние сме на мястото на събеседника на Рамадан какъв съвет бихте му дали и защо?

Плсс помогнете миии Публикувано изображение:P

Здравей :wors:

Аз ще се опитам да ти помогна, въпреки че спомените ми вече са избледнели...

Героите на Н. Хайтов имат богато развита нравствена култура и съзнание за човешко достойнство. Те со неповторими, уникални, родени и възпитани в недрата на Родопите, където природата внушава добри намерения, красота и взаимопомощ. Рамадан от разказа "Дервишово семе" е един безспорен шедьовър на българския разказ. Той е типичен родопчанин със силно развито чувство за дълг и чест. Той знае, че трябва да отмъсти на насилника, който е откраднал любимата му жена и е разбил завинаги живота му. Той не може да обикне друга жена, освен Силвина. Рамадан е твърдо решен да отмъсти. Отмъщението се превръща в единствен негов нравствен императив. Животът обаче му сервира друга ситуация. Престъпникът станал съпруг на Силвина, тежко заболява и остава напълно безпомощен от нейните слаби женски ръце. Тогава Рамадан, вместо да отмъсти на онзи, който е погубил живота му, започва да се грижи за него от състрадание към Силвина. Любовта на Рамадан към жената, която му е открадната, е по-силният нравствен императив и надделява над решението за отмъщение. И Рамадан остава да й помага , да гледат заедно с нея парализирания й съпруг. Рамадан прави своя избор. Рамадан е обречен на страдания, поради факта, че неговата епична с-ма не съвпада с етиката на бързо изменящия се свят.

Красивата, достойна личност на Рамадан доброволно се обрича на трагично и безпомощно съществуване, защото неговият родопски чист и възвишен свят е загиващ. Хора, като него с такава страст към доброто, с такава невероятнавсеотдайност, с болезнено резвито чевство за достойнство и чест не могат да живеят щастливо и спокойно сред всеобща разруха, корупция, престъпност.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

моляви помогнете трябва ми интерпретативно съчинение на тема "Конфликтът между родовите и индивидуалните ценности." трябва ми до неделя най-късно понеделник моляви :ph34r::PПубликувано изображение;)

Редактирано от In4eTyYy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

моляви помогнете трябва ми интерпретативно съчинение на тема "Конфликтът между родовите и индивидуалните ценности." трябва ми до неделя най-късно понеделник моляви :blow out candles::help wanted3:Публикувано изображение:help:

а кой ще прочете темата, преди да пита ?

http://www.kaldata.com/forums/index.php?ac...&pid=344773

http://www.kaldata.com/forums/index.php?ac...&pid=365770

http://www.kaldata.com/forums/index.php?ac...&pid=383617

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте.трябва ми лис по темата "Надмогването на дивото и раждането на личността"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Публикувано изображение Много ви моля спешно ми трябва за утре Литературноинтерпретативно съчинение на тема Борбата между доброто и злото в разказа Дервишово семе Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение блягодаря ви предварително много :clap:Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПЛСССсс някой да ми помогне :P;):speak:Публикувано изображение трябва ми "Житеиски и Творчески път на Николай Хаитов" за сряда 22.10.2008г. Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ПЛСССсс някой да ми помогне :P;):speak:Публикувано изображение трябва ми "Житеиски и Творчески път на Николай Хаитов" за сряда 22.10.2008г. Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Виж тук и тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за кога ти трябва? аз имам но нз дали щи свършат работа пиши ми на скаипа:

alex1994_hp

а за Житейския и творчески път ми трябва за Ивайло Петров Публикувано изображение

Редактирано от alex_9400 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мн съм зле требва ми за Ивайло Петров Публикувано изображение

пак уикипедията върши добра работа :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

търсих вече там няма Публикувано изображение

не ми върши работа Публикувано изображение

а тука гледа ли? А тук? Хайде потруди се малко

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мс мс върши ми работа :huh::wors: но сега не мога да се ровя пиша ЛИС на "Дервишево семе"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте!моля помогнете ми !! Публикувано изображение трябва м спешно ЛИС Дервишево семе : "Пътят от звяра до човека"!!! моля вии

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2.4 Форумът е снабден с търсачка, намираща се над прозорците с темите. Употребата й е задължителна с цел избягване на дублиращи се теми. Коментарите към такива теми ще бъдат премествани към вече съществуващите или изтривани.

Моля, използвайте търсачката, защото повечето съчинения, които искате, вече са писани в по-предни страници

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Zdraveite na vsi4ki!Много спешно ми трябва ЛИС по темата Любовта като изпитание на родовите ценности ;):P В ''Дервишево семе'' от Н. Хайтов!!! Благодаря ви предварително!!! Ето ми и скайпа можете и там да пишете ---> vesi_33 така ми е ника Łå PٱǾvřå !!! ако някой неможе да ме намери!!! TNX TNX Predvaritelno

Редактирано от Vesi_94 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моля Ви ако може да ми намерите сбит преразказ на Дервишово семе. Много ми е спешно. Извинявам се ако прозвучи нахално, но ако може да стане до 20:00 часа ще бъде перфектно. Предварително се извинявам ако го има вече във темата, но не съм я чел. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.