Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Vectra_sec

Репликация на БД с MySQL

Препоръчан отговор

Здравейте

Имам една задачка, която трябва (за предпочитане) да се извърши с MySQL. Задачката е следната:

Имаме няколко сървърчета, слабо натоварени (между 20 и 100 записа на час), които трябва да се синхронизират през известен интервал от време (да кажем час). Географски са отдалечени и не е сигурно

100% свързани. Взети са предварително мерки да не се дублират първични ключове, независимо от кога не са синхронизирани. Изчетох де що намерих из нета и стигнах до следния извод;

кръгова синхронизация, демек s1 е мастър на s2, s2 е мастър на s3, a s3 е мастър на s1.

Само че при отпадане да речем на s2, синхронизацията прекъсва.

Въпросите са ми следните:

Възможно ли е временно елиминиране на отпадналия сървър(s2), като във веригата го замести следващия(s3), за да се затвори кръга?

Ако все пак проработи, как мислите, надеждна ли ще е подобна система, колко време и давате, преди да "гръмне" :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте

Имам една задачка, която трябва (за предпочитане) да се извърши с MySQL. Задачката е следната:

Имаме няколко сървърчета, слабо натоварени (между 20 и 100 записа на час), които трябва да се синхронизират през известен интервал от време (да кажем час). Географски са отдалечени и не е сигурно

100% свързани. Взети са предварително мерки да не се дублират първични ключове, независимо от кога не са синхронизирани. Изчетох де що намерих из нета и стигнах до следния извод;

кръгова синхронизация, демек s1 е мастър на s2, s2 е мастър на s3, a s3 е мастър на s1.

Само че при отпадане да речем на s2, синхронизацията прекъсва.

Въпросите са ми следните:

Възможно ли е временно елиминиране на отпадналия сървър(s2), като във веригата го замести следващия(s3), за да се затвори кръга?

Ако все пак проработи, как мислите, надеждна ли ще е подобна система, колко време и давате, преди да "гръмне" ;)

Federated engine?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не направиш репликация на 1 към две и три, 2 към едно и три и 3 към едно и две. Така няма да имаш проблем при отпадане на един сървър

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Federated engine?

The FEDERATED storage engine enables data to be accessed from a remote MySQL database on a local server without using replication or cluster technology. When using a FEDERATED table, queries on the local server are automatically executed on the remote (federated) tables. No data is stored on the local tables

Това принципно става, но не и при мен защото:

1. Нямам 100% свързаност

2. Така си типична клиент-сървър система, а аз предпочитам разпределена БД

Благодаря за предложението все пак :help:

А защо не направиш репликация на 1 към две и три, 2 към едно и три и 3 към едно и две. Така няма да имаш проблем при отпадане на един сървър

Ми някъде четох, понеже в MySQL синхронизацията е еднопосочна (т.е. се отразяват промените само от Master на Slave) ,вариант за двупосочна синхронизация ставало само в кръг

а ето и мнение в друг форум: цъкни тук

Между другото ми трябва нещо подобно, като отворилия темата в посочения форум

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това принципно става, но не и при мен защото:

1. Нямам 100% свързаност

2. Така си типична клиент-сървър система, а аз предпочитам разпределена БД

Благодаря за предложението все пак :)

Ми някъде четох, понеже в MySQL синхронизацията е еднопосочна (т.е. се отразяват промените само от Master на Slave) ,вариант за двупосочна синхронизация ставало само в кръг

а ето и мнение в друг форум: цъкни тук

Между другото ми трябва нещо подобно, като отворилия темата в посочения форум

инсталирай си на трите машини heartbeat и си направи клъстър от по - високо ниво. проблема в случая е, че трябва да имаш доста голяма пропускателна способност на мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравил съм да спомена, че машините са под Вин. Пък и за клъстери само съм чувал sad.gif

Явно ще трябва да зарежа MySQL и да опитам с някоя друга СУБД.

Какво ще кажете за Oracle Express. Доколкото разбрах е свободна за използване и

има ограничение само във големината на базата - 4GB и че ползва само едното ядро.

Не знам само как ще е със скоростта на по-слабички машини.

Някой може ли да ми помогне за избор. Приемам варианти секакви :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано не съм сигурен че ХЕ има репликация, това го има май само в enterprise версията на Оракъл. Я кажи (ако не е тайна) какъв е проблема да видим дали не можем да измислим друг начин

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш възможност и подходящи условия го направи с MS SQL Server 2005 или 2008 - няма да имаш никакви грижи с прекъсването, ще се синхронизират като се възстанови връзката а и можеш да ги вържеш по доста начини. Става лесно.. Опита ми с MySQL+синхронизация+прекъснат интернет е горчив.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Честно казано не съм сигурен че ХЕ има репликация, това го има май само в enterprise версията на Оракъл. Я кажи (ако не е тайна) какъв е проблема да видим дали не можем да измислим друг начин

Няма нищо тайно. Трябва да се реализира ( т.е. да се пренапише вече съществуваща) складова система, но с по-специфични бизнес правила. Различните обекти са географски отдалечени и е наложително ползването на интернет като средство за комуникация. Във всеки обект трябва да може да се завежда/изписва/продава/запазва стока, както и да се създават/редактират/изтриват артикули, като информацията може да се синхронизира автоматично или ръчно (може и веднъж дневно, според зависи...). Абсолютно неприемливо е обектите да спрат работа при липса на нет. Т.е. задължително трябва да е разпределена БД, като поне част от данните да са локално. Обектите засега са 4, но е добре да се предвидят поне до 10. Обектите са слабо натоварени (засега...дай боже да станат силно натоварени cool.gif ) Колизиите ще ги измислим.

Трябва да се ползва нещо безплатно като СУБД, че бюджета е силно ограничен... в тая икономическа криза... :)

Ако все пак такова животно нема (дето да поддържа репликация и да е без пари).... ще се мъча да си правя сам алгоритъм за синхронизиране. Няма да е лесно, ама невъзможни неща няма,нали biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Няма нищо тайно. Трябва да се реализира ( т.е. да се пренапише вече съществуваща) складова система, но с по-специфични бизнес правила. Различните обекти са географски отдалечени и е наложително ползването на интернет като средство за комуникация. Във всеки обект трябва да може да се завежда/изписва/продава/запазва стока, както и да се създават/редактират/изтриват артикули, като информацията може да се синхронизира автоматично или ръчно (може и веднъж дневно, според зависи...). Абсолютно неприемливо е обектите да спрат работа при липса на нет. Т.е. задължително трябва да е разпределена БД, като поне част от данните да са локално. Обектите засега са 4, но е добре да се предвидят поне до 10. Обектите са слабо натоварени (засега...дай боже да станат силно натоварени cool.gif ) Колизиите ще ги измислим.

Трябва да се ползва нещо безплатно като СУБД, че бюджета е силно ограничен... в тая икономическа криза... :bye1:

Ако все пак такова животно нема (дето да поддържа репликация и да е без пари).... ще се мъча да си правя сам алгоритъм за синхронизиране. Няма да е лесно, ама невъзможни неща няма,нали biggrin.gif

до колкото ми е известно, windows има възможност за работа в клъстър. я прочети малко по тоя въпрос.. че ми писна от пишман-админи..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се ползва нещо безплатно като СУБД, че бюджета е силно ограничен... в тая икономическа криза... :bye1:

Я хвърли едно око тук: http://www.postgresql.org/docs/current/sta...ailability.html

особено на "Asynchronous Multimaster Replication"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
до колкото ми е известно, windows има възможност за работа в клъстър. я прочети малко по тоя въпрос.. че ми писна от пишман-админи..

Някъде да съм претендирал че съм админ :P

Я хвърли едно око тук: http://www.postgresql.org/docs/current/sta...ailability.html

особено на "Asynchronous Multimaster Replication"

Благодаря, мисля че ще свърши работа. Сега ще пада голямото четене.... :slap1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...