Премини към съдържанието
dafighterrr

Въпрос за кондензатор и напрежение

Препоръчан отговор

В wikipedia чета: * Работно напрежение — най-голямото напрежение между електродите на кондензатора, което по време на работа не бива да се превишава. В противен случай ще настъпи пробив в диелектрика и кондензатора ще се повреди; * Пробивно напрежение — напрежението, при което се получава необратим пробив в диелектрика на кондензатора; Кое от тези две напрежения е написаното напрежение върху кондензатора? мерси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото имам спомени работното

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото имам спомени работното

Да, за работното напрежение става въпрос. Това е напрежението, което не е препоръчително да се надвишава или по-точно не е препоръчително кондензатора да работи продължително време при надвишено работно напрежение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое от тези две напрежения е написаното напрежение върху кондензатора?

Максималното работно напрежение ако става дума за постояннотокови кондензатори. Какво толкова му се чудите Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

значи основните параметри на един кондензатор са стойност толеранс и максимално работно напрежение, което е изписано на корпуса. ако съм прав кажете ми само едно да :P

още няколко въпроса:

http://constructor.bg/shop/images/TIANBO_12V_s.gif това е ел.реле. за какво се ползва то и как работи с няколко думи?

определение с прости думи за бобина и къде се ползва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

значи основните параметри на един кондензатор са стойност толеранс и максимално работно напрежение, което е изписано на корпуса. ако съм прав кажете ми само едно да :wors:

Да

още няколко въпроса:

http://constructor.bg/shop/images/TIANBO_12V_s.gif това е ел.реле. за какво се ползва то и как работи с няколко думи?

За превключване на големи товари с малък управляващ ток. Примерно с бутонче и батерия да си включваш и изключваш боклера

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази тема ми се стори най-подходяща за една малка консултация :biggrin: Дали е коректно максималното работно напрежение да се сумира при последователно свързване на кондензатори? Пример: трябва ми 2uF/1500V кондензатор, но не мога да намеря такъв или е много скъп. Мога да намеря 10uF/450V за стотинки и ако свържа 4 броя последователно се получава кондензаторна батерия 2.2uF, но дали мога да разчитам на това тя да работи поне нa 1500V? Спомените от едно време ми убягват нещо, а и Гугъл не беше особено услужлив преди малко, та реших да се допитам до колективната база знания :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... Дали е коректно максималното работно напрежение да се сумира при последователно свързване на кондензатори? Пример: трябва ми 2uF/1500V кондензатор, но не мога да намеря такъв или е много скъп. Мога да намеря 10uF/450V за стотинки и ако свържа 4 броя последователно се получава кондензаторна батерия 2.2uF, но дали мога да разчитам на това тя да работи поне нa 1500V? ... ;)

ДА. Няма проблем. :cool: Навремето съм правил доста такива заменки. :biggrin:

От 4 х 10µF/1500V би трябвало да се получи, както правилно си се изразил, батерия с капацитет 2.5µF/1800V.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

...

Капацитивно съпротивление Xc=1/(2.п.f.C)

При последователно свързване токът във веригата е един и същ, падът на напрежение е сумата от падовете на напрежение на всеки един елемент. Сега не ми се изчислява, но запомнете, че всичко се изчислява в основни мерни единици, т.е капацитета трябва да се превърне във фаради, честотата в херци, п=3,14, Xc се получава в омове.

Лично на мен не ми се нрави да правя кондензаторна батерия от елементи, които са предназначени за по-малко напрежение от номиналното за еквивалентният кондезатор.

Всичко се изчислява!

Редактирано от TechMaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@nahalnik Практиката си е практика, мерси колега :biggrin:

@TechMaster По принцип и на мен не ми се нрави много такава идея, но такъв кондензатор не можах да намеря. За Хс при променливото напрежение е ясно, зачудих се обаче за постоянен ток и Хс->Публикувано изображение как ще се разпредели напрежението между кондензаторите и затова реших да попитам :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали е коректно максималното работно напрежение да се сумира при последователно свързване на кондензатори? Пример: трябва ми 2uF/1500V кондензатор, но не мога да намеря такъв или е много скъп. Мога да намеря 10uF/450V за стотинки и ако свържа 4 броя последователно се получава кондензаторна батерия 2.2uF, но дали мога да разчитам на това тя да работи поне нa 1500V?

С поне 30% трябва да се намали работното напрежение на всеки един кондензатор. За да може да се разчита на някаква надеждност. И по принцип не се препоръчва и практикува подобно свързване на кондензатори. Разликите в параметрите на кондензаторите в начален стадий като нови а и след месец примерно са причината да се избягва подобно свързване. Просто падовете и съответно пиковите напрежения водят до големи отклонения в максимума напрежение върху един от елементите и в един момент къщичката се събаря с яко изгаряне на целия пакет. А след това е ясно какво става... За временно и ако е за стотинки - може. Но после е добре да се сложи само един кондензатор. Това на база лична практика. Евентуално препоръчвам сметка с 50% намаление на напрежението за по-продължителна употреба. Разбира се с малко търсене се намира и точна техническа обосновка в гугъла и точна схема с изравнителни съпротивления. Успех

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че открих по-добро решение : Кондензатор за микровълнова фурна :sobbing: Имат капацитет около 1uF и работно напрежение 1500-2000V на цена под 10 лева. Два такива в паралел и май става по-сигурна работата :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че открих по-добро решение : Кондензатор за микровълнова фурна :bday11: Имат капацитет около 1uF и работно напрежение 1500-2000V на цена под 10 лева. Два такива в паралел и май става по-сигурна работата :)

Да, малко скъпичко ама е много по-добре като конструкция :cheers:

Едит: Погледнах най-сетне уебата, 5 лева е единия - цък но няма инфо в коя част на китайско е правен http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Редактирано от kmvasilev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

За прав ток отново градя батериите с кондензатори с работно напрежение равно на напрежението на еквивалентният кондензатор. И обикновено, особено при по-големи от 50V напрежения избягвам изключително подобно свързване. При последователно свързване-Напрежението между крайните 2 електрода на батерията е сума от напреженията на всеки кондензатор. Горещо препоръчвам избягването на подобни свързвания при големи токове или напрежения. Лично аз не обичам да рискувам, когато иде реч за големи токове/напрежения.

Книжката е Основи на електротехниката на Любен Ананиев, Пешо Мавров, страница 41 до 49.

Редактирано от TechMaster (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте . Да ви питам, ако имам кондензатор - 100μφ/63v и сложа- 100μφ/100v - има ли проблем и какви са последствията ?!? Благодаря .

Редактирано от Valentin Balkanski (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма проблем. Това е максималното напрежение, до което може да работи. Проблем е ако е по-малко. Единственото за което можеш да се притесняваш е дали има място къде да го монтираш, защото най-вероятно ще малко по - голям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Дали може да се замени батерия вградена в автомобилен видеорегистратор (3.7v 200mah) с кондензатор/и. С какви параметри трябва да са и дали има някакви особености за свързване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най вероятно искаш да захранваш регистратора дирекно от акумулатора. Но за целта няма да ти свърши работа само кондензатор, защото напрежението от акумулатора е 12 до 15 волта. Може да стане с ценеров диод за 3,7 волта. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами той си има захранване от запалката, но батерията издържа 1 седмица и вече гасне, дори и когато е свързан със запалката...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване