Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

algor

Откриха отрова в наши вафли

Препоръчан отговор

Откриха отрова в наши вафли

04 април 2009 / News.dir.bg

Отровата убиец на китайски бебета стигна до нас. Опасното вещество меламин беше засечено в популярна марка наши вафли.

Сигналът е подаден в РИОКОЗ в 16.30 ч. в петък, пише “Телеграф“, цитиран от БЛИЦ. Източниците не са назовали марката на сладкиша, но са уточнили, че е на голям производител.

Отровата е в търговската мрежа на цялата страна, затова незабавно започват хайки по магазини и лавки за изземване на вафлите. Допустимата норма на съставката е 2,5 милиграма на килограм, докато в сладкиша тя е в пъти завишена. Марката на опасните вафли предстои официално да бъде съобщена. Със случая е запозната регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве. Възможно е да се открие меламин и в други сладкарски изделия като бонбони, бисквити и шоколади.

Меламинът е вещество, което ударно натоварва бъбреците, образувайки големи, често над сантиметър камъни, които са смъртоносни за малките деца. Вафлите се продават в цялата страна. Според специалистите количеството меламин се съдържа в сухото мляко.

Пускам темата тук, а не в Новини, за да я видят повече хора и да ограничат децата си следващата седмица или поне докато кажат марката на вафлите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ohmy.gif

Стига бре, тия убиват всичко детско у мен. Аз съм голям консуматор на захарните удоволствия, като голяма част от тях са вафлите. А, щом са на голям производител, със сигурно си ги хапвам. Значи ще трябва да огранича приемането им sad.gif

Не мога да разбера това с каква цел се прави...всъщност може и да мога, ама не искам да приемам такива факти..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не мога да разбера това с каква цел се прави...всъщност може и да мога, ама не искам да приемам такива факти..

Ако беше по-малък производител, нямаше да се поколебаят да кажат името му.

Но аз се обзалагам, че става въпрос за Нестле, а тия няма да допуснат да им се омаца името, защото това ще доведе до драстичен спад на консумираните им продукти. От там печалби и т.н.

Те затова плащат луди пари за прикриването на такива работи.

Не, че хората няма да се сетят, но...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако беше по-малък производител, нямаше да се поколебаят да кажат името му.

Но аз се обзалагам, че става въпрос за Нестле, а тия няма да допуснат да им се омаца името....

ohmy.gif Първите, за които се сетих, са именно те :ph34r:

Принципно много ги уважавам, ама...

то е ясно, че печалбата е в дъното всичко, но все съм си мислела, че има граници, които не трябва да се прекрачват заради нея, ама толкоз разбирам и аз явно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ohmy.gif Първите, за които се сетих, са именно те :scared:

Принципно много ги уважавам, ама...

то е ясно, че печалбата е в дъното всичко, но все съм си мислела, че има граници, които не трябва да се прекрачват заради нея, ама толкоз разбирам и аз явно...

За съжаление във време на глобална криза нито едно от големите имена в който и да е отрасъл на бизнеса няма да се поколебае да направи нужното, за да запази нивата на потребление и консумация.

И вЕрвай ми изобщо не им пука дали нечие здраве ще пострада или някой може да умре.

За съжаление това е истината, с която се сблъсквам всеки ден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:scared: Е, как може да не кажат марката баси. Докато те се помотват ние ще се тровим. Лично аз спирам вафлите до второ нареждане :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

миналата година, когато избухна скандала именно "Марс" и "Нестле" бяха най-засегнати от това -:

Концерните "Марс" и "Нестле" ще изтеглят три свои продукта от рафтовете на магазините в Южна Корея заради скандала с китайското мляко, в което бе открит опасния меламин.

Корейските служби по храните са открили индустриалния химикал в продукти на "Марс" и "Нестле", произведени в китайски поделения на концерните.

Меламин е бил открит в млечните шоколади "М&М", както и в "Сникърс Кинг Сайз" - и двата продукти на "Марс", а също и в шоколадите "Кит Кат", внесени от "Нестле Тянжин" от Китай.

вафлите „Орео”, бонбоните „М&M” и десертите „Сникърс

това са статии от септември и октомври 2008 година (тук) и (тук)

Интересно ми е друго - когато вървяха проверките в България от РИОКОЗ проверяваха изключително мелката за кърмачета и казаха, че на териоторията на страната няма внос на такива млека.

След това направихапромени в митническата наредба Там се говори за следното :

1. Продуктите, съдържащи мляко или млечни продукти с произход или изпратени от Китай, предназначени за хранене на кърмачета и малки деца не се допускат за внос в страната;

2. Останалите продукти, различни от тези по т. 1, независимо от процентното съдържание на млечна съставка, могат да бъдат допуснати за внос само ако за тях бъдат представени протоколи с проведени лабораторни анализи в европейски акредитирани лаборатории, които да сочат нива на меланин не повече от 2,5 mg/kg.

3. Други продукти, произведени в Китай, съдържащи протеин, различен от млечния – соев или друг вид, могат да бъдат допуснати за внос само ако за тях бъдат представени протоколи с проведени лабораторни анализи в европейски акредитирани лаборатории, които да сочат нива на меланин не повече от 2,5 mg/kg.

Сега възникват следните въпроси :

-какви ще са нивата във вафлите

-ако са завишени - с колко ?

-кога е направен вноса - сега, или преди септември 2008 година ?

-ако е сега - кой е допуснал вноса ? Ако е преди - защо не са проверявани всички млека от Китай ?

-ако е преди септември 2008 и е пропуснато да се провери - кой ще понесе отговорността за изядените вафли - близо 6 месеца си ги ядем ?

p.s.личното ми мнение е, че отговор на въпросите няма да има, наказани няма да има - както изядохме тоновете говеждо с луда крава от Ираландия -така изядохме и меламина от Китай, така и ще си ядем всички болкуци от целия свят...

Така ще бъде докато всички "бизнесмени" мислят единствено за печалбите си и няма кой да им наложи да спазват правилата. както КАТ допуска спрелите по тротоарите джипове, както митничарите пропускат наркотици и контейнери с контрабанда без мито, както кметствата разрешават да се застроява крайбрежието, както в болницате се изписват недоизлекувани пациенти и се пишат неверни диагнози - така и ще си ядем болкуци......

Редактирано от Trichocephalus
правописни грешки (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно е млечните продукти да са отровни, и там се използва сухо мляко ohmy.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Новината е подтискаща, но след като вече изядохме неустановено количество праисторическо замразено месо, а случаят бе потулен набързо, не мисля че и вафлите ще е по-различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човек вече незнае изобщо какво купува и какво яде angry.gif

Нито колбаса е колбас, нито млечните продукти са натурални... :jumping11:

Отделно казаха, че и найлоновите торбички са вредни (особено за кашкавала и сиренето), но те продължават да се използват... :nono:

То или ще има някоя "екстра" от самите производители или от немърливост на служителите в дадено предприятие...

Да си спомним за случайте за сода каустик в стъклените и неизмити добре шишенца бира, че дори и в млякото (уж за намаляване на киселиността му)... :jumping11:

Няма оправия ! :jumping11:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано не са ми любимите морени-от Нестле и без това нищо не ми харесва-нито Мури,нито шоколади

biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ме притесни :| ...в последно време пак почнах да се тъпча със сладки работи

Сега какво ще правя?? sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Добре, че не ям вафли...

Но според мен е доста безотговорно да не се каже коя е марката, при положение, че веществото, което се съдържа в продукти й е опасно за здравето на хората и то най-вече на малките деца!... ама кой ти мисли... печалбите, печалбите...

Редактирано от productxaxa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре, че не ям вафли...

Но според мен е доста безотговорно да не се каже коя е марката, при положение, че веществото, което се съдържа в продукти й е опасно за здравето на хората и то най-вече на малките деца!... ама кой ти мисли... печалбите, печалбите...

Че то нали заради тия пусти печалби слагат в млякото меламин, пак заради тях производителите купуват от това мляко -защото е по-евтино....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знаят марката-а не казват коя е-демек тровете се сладко

Е това е престъпление към народа бе,малоумници

:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е тази безотговорност....най-вече към децата.Защо не казват името?Сега какво....!Да чакаме някой да замаже цялата история,все едно нищо не се е случило!?Какъв е този абсурд бе хора...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повече ме тревожи, че никой не изследва другите производители. Нищо чудно там ситуацията да е още по-трагична.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На митниците се декларира дадено количество, а реално се внася три пъти повече- такава е практиката

Възможно е и с китайското мляко да е станало така и част от него да не е било проверено

Вафлите ще ги откажем , ами сиренето... :speak:

Между другото в Китай има три смъртни и три доживотни присъди по този случай

А у нас ...абе всички сме си едни вафли ohmy.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък ям вафли Боровец :speak:

Онова на Нестле са измислици biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз пък ям вафли Боровец :speak:

Онова на Нестле са измислици biggrin.gif

Да не те плаша-ама се разходих из коментарите в нета-

та точно Боровец е една от предполагаемите вафли

Защото фирмата "Ден и нощ" е най-големият производител на вафли в България

biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лоша работа... значи ще ям от мармаладите на баба biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
На митниците се декларира дадено количество, а реално се внася три пъти повече- такава е практиката

Възможно е и с китайското мляко да е станало така и част от него да не е било проверено

ohmy.gif това нормална практика ли е ???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да не те плаша-ама се разходих из коментарите в нета-

та точно Боровец е една от предполагаемите вафли

Защото фирмата "Ден и нощ" е най-големият производител на вафли в България

biggrin.gif

Хмм, а тия "Ден и Нощ" толкова популярни разпространени колкото Nestle ли са? Да не говорим, че точно на вторите нещата се правят с млечен шоколад

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да не са вафли "Чайка" :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, то че нема да се оправиме нема, ама ако ми се дояде вафла, някой има ли идеи каква да си купя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...