Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Hanibal_Lektar

6,3 по Рихтер уби 20 души в Италия

Препоръчан отговор

6,3 по Рихтер уби 20 души в Италия

0000068913-article.jpg

Поне 20 души са загинали в силно земетресение, което разлюля централните части на Италия, съобщи ВВС.

Трусът със сила 6,3 по Рихтер е ударил в 3,32 тази нощ, а епицентърът му е на около 95 километра североизточно от Рим, на дълбочина 10 километра.

Земетресението е усетено и в столицата.

Сред загиналите има пет деца, а във и около планинския град Л'Акуила има още жертви.

Засега е потвърдена смъртта на петима в град Кастелнуово, един – в Поджо Пиченце, един – в Торминарте, и двама – във Фоса, където сред жертвите е тригодишно момиченце.

30 души се водят за изчезнали.

Според службата за извънредни ситуации между 3000 и 10 000 сгради може би са пострадали от труса, а хиляди хора вероятно са останали без дом.

Властите се опасяват, че броят на загиналите може да се увеличи, тъй като спасителните екипи все още си проправят път сред развалините.

Л'Акуила – средновековен планински град и център на района Абруцо, има около 70 000 жители и много стари сгради.

Според италианския журналист Паоло Пачити центърът на града е много тежко пострадал.

Час след първия трус е регистриран и втори, със сила 4,8 по Рихтер.

*Актуално към 10.05 часа

Източник:dnes.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да бе, и аз преди десетина минути научих.

Мен много ме е страх от земетресения, а италиянците силно ги тресе, както и турците де.

Дано скоро да няма такива силни при нас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все ми се струва, че няма да закъснее денят, в който Неапол ще последва съдбата на древния Помпей.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ужасна трагедия sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне 50 души са загинали в силното земетресение, което разлюля тази нощ централните части на Италия, съобщи ВВС.

*Актуално към 14.00 часа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

92 души са загинали, а около 1500 са ранени след силното земетресение, което разлюля тази нощ централните части на Италия

*Актуално към 16.30 часа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи, преди да си легна (малко след полунощ), не знам защо, но си мислех за земетресения и погледнах багажчето, което стегнах при труса, който беше преди няколко месеца в София. А между другото точно сега трябваше да съм в Италия и добре, че плановете се промениха.

Поредното доказателство за това колкото и велик да се смята човек, пред природата все още е безсилен. Дано повече броят на жертвите поне не се увеличава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да бе, и аз преди десетина минути научих.

Мен много ме е страх от земетресения, а италиянците силно ги тресе, както и турците де.

Дано скоро да няма такива силни при нас.

Абе дано. Но, ако не дай си боже, се случи тук ще настане пълна анархия и държавата ще пропадне още повече. Загиналите в Италия са около 100, а ако тука ни друсне така се тези блокове тип "Сделано в СССР"(нищо против, но не са безопасни) просто не мога да си представя какво ще се случи. sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

207 жертви на земетресението в Италия

207 души достигна броят на загиналите при земетресението в Централна Италия, съобщи италианският премиер Силвио Белускони.

Други 15 за изчезнали, а 178 са ранени, от които 100 са в тежко състояние.

Берлускони уточни, че 150 души са били извадени живи от развалините след земетресението в понеделник.

"Идентифицирани са 190 жертви, а 17 не са идентифицирани, така че до момента жертвите са 207", заяви Берлускони и уточни, че 7000 държавни служители участват в спасителните работи освен доброволците.

Премиерът каза още, че издирвавето на оцелели ще продължи още 48 часа.

Същевременно 98-годишна жена бе извадена под развалините 30 часа след мощното земетресение.

Възрастната дама била в добро здравословно състояние и била евакуирана рано сутринта.

Пред агенция АНСА Мария Дантуоно заяви, че през цялото време, докато е чакала спасителите e плела.

Бременна жена също била спасена тази сутрин и била евакуирана с хеликоптер към най-близката болница.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на други места по света се и ще се случи това. ВУлкани ще изригнат, защото това е породено от космическо събитие, което наближава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gallery-italyearthquake1.jpg

Като гледам от това земетресение улиците им започват да приличат на българските :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...ето пълната фотосесия http://www.vesti.bg/?tid=20&oid=12300&galid=24162 но мое убеждение е, че "Природата се бунтува", там където на същото място е имало кармична задлъжнялост.. има и илюминатски тарикати, дето се мъчат да предизвикват природни бедствия от фабрикувани стихии, но тяхната индивидулна карма само се утежнява многократно и тежко и горко на тези, които са им съучастници. :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
...ето пълната фотосесия http://www.vesti.bg/?tid=20&oid=12300&galid=24162 но мое убеждение е, че "Природата се бунтува", там където на същото място е имало кармична задлъжнялост.

Ооооо, я стига! Просто е трябвало да стане, а не заради кармата. :rolleyes:

има и илюминатски тарикати, дето се мъчат да предизвикват природни бедствия от фабрикувани стихии

Виж това вече е вярно. Дано да не решат да експериментират на територията на България!

Редактирано от tuksum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След кошмара в Италия

Сара е на седем години. Тя има дълги мигли, които покриват широко отворените й от ужас очи. По косите и веждите й все още има прах от срутилата се до нея стена, пише италианският La Stampa.

Ръката й е счупена, но все още няма да я гипсират, защото има много по-тежко ранени, които се нуждаят от вниманието и грижите на лекарите.

Д-р Бернандино Персикети казва със сълзи в очите: „Това е трагедия... В ръцете ми умряха четири деца, задушени от прахта“

Сара седи до майка си Стефания. Стефания е със контузен крак и счупен нос. Тя разказва, че първият трус е бил към 22,30 ч., след него е имало още и така до 3,32 ч.

„Дъщеря ми е жива благодарение на това, че до леглото й имаше шкаф, който я е прикрил“, разказва развълнувано майката Стефания.

„Това беше някакво чудо. Мъжът ми успя да стане от леглото. Аз бях затрупана от отломките на стената и не можех да помръдна“, разказва още жената.

„От съседната стая чувах гласа на дъщеря ми, тя постоянно ме викаше. Мъжът ми се разкъсваше между нея и мен, но реши първо да измъкне мен, за да му помогна да отворим вратата на стаята.“

„Това е чудо, повтаря жената. Сигурно ангелите са бдели над нас и спасиха мен и дъщеря ми“, развълнувано продължава Стефания.

Наоколо тичат лекари и медицински сестри. Те са оставили близките си, за да помагат на всички пострадали.

Болка и страдание.

В клиниката влиза мъж, който пита дали жена му и 10-годишният му син са живи. Вместо това сестрата го прегръща безмълвно. Думите са излишни.

Франка разказва: „Загубих внуците си на 3 и 4 годинки. Дъщеря ми е бременна, но не зная дали ще успеят да спасят бебето“.

Малката Сара все още седи до майка си и я държи със счупената си ръчичка. Страхува се да заспи.

„Земетресението ме лиши от всичко, но ми остави най-важното – дъщеря ми“, въздъхва майката.

:rolleyes:

tuksum , U.Ra нека да замълчим поне малко ... да бъдем съпричасни с трагедията на хората sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оле, прекалено много жертви sad.gif

И деца сред тях, много ми е гадно, когато на ранна възраст изживяват такъв стерс- а в такъв случай няма как да се предотврати...безсилни сме понякога...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

прав си, Хани!

След кошмара в Италия

Сара е на седем години. Тя има дълги мигли, които покриват широко отворените й от ужас очи. По косите и веждите й все още има прах от срутилата се до нея стена, пише италианският La Stampa.

Ръката й е счупена, но все още няма да я гипсират, защото има много по-тежко ранени, които се нуждаят от вниманието и грижите на лекарите.

Д-р Бернандино Персикети казва със сълзи в очите: „Това е трагедия... В ръцете ми умряха четири деца, задушени от прахта“

Сара седи до майка си Стефания. Стефания е със контузен крак и счупен нос. Тя разказва, че първият трус е бил към 22,30 ч., след него е имало още и така до 3,32 ч.

„Дъщеря ми е жива благодарение на това, че до леглото й имаше шкаф, който я е прикрил“, разказва развълнувано майката Стефания.

„Това беше някакво чудо. Мъжът ми успя да стане от леглото. Аз бях затрупана от отломките на стената и не можех да помръдна“, разказва още жената.

„От съседната стая чувах гласа на дъщеря ми, тя постоянно ме викаше. Мъжът ми се разкъсваше между нея и мен, но реши първо да измъкне мен, за да му помогна да отворим вратата на стаята.“

„Това е чудо, повтаря жената. Сигурно ангелите са бдели над нас и спасиха мен и дъщеря ми“, развълнувано продължава Стефания.

Наоколо тичат лекари и медицински сестри. Те са оставили близките си, за да помагат на всички пострадали.

Болка и страдание.

В клиниката влиза мъж, който пита дали жена му и 10-годишният му син са живи. Вместо това сестрата го прегръща безмълвно. Думите са излишни.

Франка разказва: „Загубих внуците си на 3 и 4 годинки. Дъщеря ми е бременна, но не зная дали ще успеят да спасят бебето“.

Малката Сара все още седи до майка си и я държи със счупената си ръчичка. Страхува се да заспи.

„Земетресението ме лиши от всичко, но ми остави най-важното – дъщеря ми“, въздъхва майката.

:)

tuksum , U.Ra нека да замълчим поне малко ... да бъдем съпричасни с трагедията на хората sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нови трусове в Абруцо

Нов трус с магнитуд 5.1 по Рихтер разтърси тази вечер около 22,40 ч. българско време централната част на Италия, като е бил усетен и в столицата Рим.

Трусът е предизвикал нови страхове в палатковия лагер в Акуила, епицентър на опустошителното земетресение от понеделник. По най-нови данни близо 28 хил. души са без покрив над главата и се намират в палаткови лагера в областта, както и в хотели по адриатическото крайбрежие.

Кореспондентът на БНР в Италия съобщи за два последователни труса през около 10-15 мин. тази вечер. До момента няма информация за нови жертви и щети.

Стотици вторични трусове последваха труса от 6,3 по Рихтер на 6 април.Най-силният от тях - с магнитуд 5.2 по Рихтер, бе в нощта на сряда срещу четвъртък в 2,53 ч. Той също е бил почувстван в Рим и в други италиански градове. Близо два часа преди това вторичен трус с магнитуд от 4,3 разтърси района между градовете Акуила и Пицоли.

Италианското правителство обяви 10 април за ден на национален траур,на този ден тази година за католиците е Разпети петък. По последни данни загиналите са 287 души.Фернандо Капарсо, кметът на планинското италианско градче Пачентро, потвърди информацията, че поп кралицата Мадона ще дари стотици хиляди долари на най-пострадалата област Абруцо.Капарсо е разговарял с мениджъра на Мадона и е научил, че певицата ще дари 500 хил. долара за хората и местата, които са били най-тежко засегнати от труса в понеделник.

Вчера италиански медии споменаха сумата от 750 хил. долара, които Мадона има намерение да дари. Говорителката й Лиз Розенбърг пък се задоволи да каже само, че певицата ще дари значителна сума пари на Абруцо.Мадона има италиански корени. Баба й и дядо й са били родени в градчето Пачентро, което са намира на около 100 км от Акуила.

Земетресението беляза и тържествата по случай католическия Великден във Ватикана. На днешната литургия папа Бенедикт XVI изпрати в Акуила част от мирото, освещавано единствено на Велики четвъртък и използвано по различни поводи през цялата година, "за да съпътства възраждането и възстановяването, да помага на болните и да крепи надеждата".

Светият отец отбеляза, че праща мирото на архиепископа на Акуила Джузепе Молинари в знак на дълбоко религиозно единение и духовна близост, и понеже заради трагедията архиепископът няма да може да събере вярващите за освещаването.

Утре папата ще води традиционната процесия (Кръстния път) до Колизеума, която повтаря изминатия път от Христос с кръста, преди да бъде разпнат.Той помоли държавния секретар на Ватикана кардинал Тарчизио Бертоне да ръководи тържествената погребална церемония за жертвите на земетресението в Централна Италия.

Бенедикт XVI ще посети пострадалия от земетресението район веднага след празниците. Ватиканът по изключение разреши отслужването на литургия на погребението на жертвите от земетресението на Разпети Петък - единствения ден в годината, когато римокатолическата църква не отслужва литургии.

Спасителните операции ще продължат до неделя,първоначално се предвиждаше те да приключат днес.

Във вторник вечерта обаче изпод руините на 4-етажна сграда в град Акуила беше извадена жива 21-годишната Елеонора. Тя беше прекарала под развалините 42 часа.

Това чудо накара спасителите и властите на област Абруцо да продължат издирвателните операции до края на великденските празници в неделя.

Същевременно в интервю за германското сп. "Шпигел" управителката на провинция Акуила, в областта Абруцо, Стефания Пецопане призова за международна помощ за възстановяването на района. Пецопане заяви, че провинция Акуила няма да може да си осигури сама милиардите евро, необходими за възстановяването й.

Управителката допълни, че в района не достигат палатки. Тя каза, че организацията на спасителните действия не е достатъчно добра, защото липсвал план за действие при подобни кризи.

До вторник италианският премиер Силвио Берлускони отказваше международна помощ за региона. Във вторник обаче той прие помощта на Вашингтон за възстановяването на повреденото от труса културно наследство на Абруцо.

Италиански икономисти смятат, че заради възстановяването на областта Абруцо от катастрофалното земетресение ще пострадат няколко големи италиански инфраструктурни проекта.Според Франко Бруни, икономист от университета "Бокони" в Милано, има вероятност Берлускони да се откаже засега от началото на реализацията на проекта за мост между Южна Италия и Сицилия над Месинския проток и да отклони първата сума от 1,3 млрд. евро, заделена за започването на проекта, за дейности по възстановяването на Абруцо.

В областта повредени са 15 хил. сгради, сред които частни домове, училища, исторически паметници, средновековни палати.

Засега италианското правителство отпусна 30 млн. евро за оказване на спешна помощ. Министерството на образованието също отпусна в сряда 16 млн. евро за възстановяването на пострадали училища, университети и общежития.

Това обаче е само капчица в океана,отбелязва Асошиейтед прес.

Историята е показала, че Италия е похарчила 46 мрд. евро за възстановяването си от три труса, станали от 1976 г. насам. Така например през 1997 г. трусът в Асизи коства на страната 4 млрд. евро. През 1980 г. трусът в Неапол, който уби 2700 души струваше на Италия 32 млрд. евро.

Опитът показва също така, че засегнатите от трусове райони в Италия се възстановяват поне за едно десетилетие. Например днес, 12 години след труса в Асизи, там са възстановени 90% от пострадалите сгради.

Специалисти от организацията "Еър Уърлдуайд", която прави оценка на рисковете от природни бедствия и на щетите, които подобни катастрофи предизвикват, смятат, че земетресението в Абруцо е нанесло щети за между 2 и 3 млрд. евро.

Застрахователни фирми оценяват щетите на едва 400 хил. евро. Това е така, защото много малко жители на областта Абруцо са застраховали имуществото си срещу природни бедствия.

Източник

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Оле, прекалено много жертви sad.gif

И деца сред тях, много ми е гадно, когато на ранна възраст изживяват такъв стерс- а в такъв случай няма как да се предотврати...безсилни сме понякога...

ти само си представи какво ще стане у нас, ако ни тресне така....

моята къща е на 50 години, няма колони, а твоят блок е с изгнили отдавна заварки между панелите.......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На Разпети петък Италия изпрати жертвите на земетресението

mourning-aquila2.jpg

Ридаещи оплаквачки изпратиха ковчезите на жертвите на земетресението, което разлюля централна Италия в понеделник, съобщи Асошиейтед прес.

Ковчезите бяха обкичени с вещи, принадлежали на загиналите - мотоциклет-играчка, синя бебешка блузка с картинка и други.

Папа Бенедикт Шестнайсети призова оцелелите да не губят надежда в послание, отправено от негово име на необичайната погребална меса на католическия Разпети петък.

Земетресението с магнитуд 6,3 по Рихтер - най-силното в Италия от три десетилетия - отне живота на 289 души и остави 30 хил. без дом. То удари централната област Абруцо на Велики понеделник, в началото на Страстната седмица, което допълнително засили страданието на вярващите в силно католическата Италия.

"Сега трябва да бъдем задружни", гласеше посланието на папата, прочетено от неговия личен секретар монсиньор Георг Генсвайн. "Само солидарността ще ни помогне да преодолеем това болезнено изпитание".

mourning-aquila3.jpg

Пожарникари, рейнджъри и други служители на спасителните служби стояха съкрушени, със скръстени ръце. Най-малко десет опечалени припаднаха по време на церемонията по сведение на присъстващ лекар.

Пред сградата на полицейската академия в Акуила в четири редици бяха наредени близо 200 ковчега, повечето покрити с цветя. Върху някои бяха поставени по-малки, бели ковчези на загиналите близо 20 деца и тийнейджъри. Най-младата жертва на бедствието щеше да навърши пет месеца в неделя, на Великден.

Държавният секретар на Ватикана кардинал Тарчизио Бертоне отслужи погребалната меса. Други жертви вече бяха погребани с частни погребения.

На подиума за кратко застана имам, който направи обръщение към роднините на неизвестния брой загинали мюсюлмани. Той окуражи всички опечалени.

След месата униформени полицаи и спасители, някои облечени в ярки оранжеви униформи, бавно отнесоха дървените ковчези към големи сребристи катафалки.

Премиерът Силвио Берлускони и други правителствени представители бяха сред 10-те хиляди присъстващи на церемонията на открито на фона на заснежените планини в Абруцо.

Погребалната меса беше отслужена на открито, тъй като нито една катедрала в региона не е достатъчно стабилна след смъртоносните трусове.

Берлускони се опитваше да утеши присъстващите, стискаше ръцете им и ги прегръщаше. Той каза на едно момче, коленичило пред ковчега на роднина: "Горе главата!"

"Как може човек да не се трогне от толкова много болка?", възкликна Берлускони, преди да отпътува за Акуила, за да присъства на погребението. Ватикана издаде специално разрешение за отслужването на погребалната меса на Разпети петък, деня, в който Иисус умира на кръста - единствения ден, на който Римокатолическата църква не позволява богослужения.

Папата, който отбеляза, че земетресението е почувствано и във Ватикана, ще посети Абруцо след великденските празници.

vestiLogo.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Акуила една година по-късно

1489306I.jpg

Италианският град Акуила, едноименната провинция, областта Абруцо и цяла Италия си спомниха за катастрофалното земетресение отпреди една година, съобщава електронното издание на в. "Кориере дела сера".

На 6 април 2009 г. в 3,32 ч. сутринта местно време трус с магнитуд 6,3 отне живота на 308 души, рани близо 500 души и остави без покрив около 80 хил. души.

Днес точно в 3,32 ч. сутринта 25 хиляди души се събраха в Акуила,за да отдадат почит на жертвите на труса. Хора на всякаква възраст участваха в четири факелни шествия, които се сляха в едно на катедралния площад. Те носеха големи и малки свещи, факли и портрети на свои роднини и познати, загинали при бедствието.

След като стигнаха мълчаливо до площада, участниците в шествията чуха звъна на камбаните на църквата "Дева Мария на богоизбраните", пострадала сериозно в земетресението. Камбаните отмериха 308 удара, колкото са жертвите на труса,и много хора се разплакаха.

На същия площад пламъците на свещите и на факлите осветиха и статуята, издигната от италианските пожарникари в памет на жертвите.

Малко преди факелното шествие стотици жители на Акуила едва се побраха в специално опънатата шатра в града за извънреден общински съвет.

На него бяха прочетени посланията на премиера Силвио Берлускони и на президента Джорджо Наполитано.

Посланието на Берлускони беше освиркано,а това на Наполитано аплодирано.

В обръщението си премиерът акцентира върху опитите на някои в Италия да омаловажат усилията на кабинета да се справи с кризата, породена от труса в областта Абруцо. Берлускони твърди, че за рекордно кратко време хора, останали без покрив над главите си, са се сдобили с новопостроени жилища.

В посланието на президента Наполитано акцентът бе върху това, че трагедията в Абруцо е успяла да сплоти италианците, които по този начин са дали пример на целия свят.

След среднощните факелни шествия тази сутрин в 9,30 ч. местно време на площад "Шести април", кръстен така преди година в памет на жертвите на катастрофалния трус, се състоя церемония по полагане на венци. Час по-късно пред сградата на общинския съвет асоциацията "Моята къща в Абруцо" организира седящ протест срещу бавното темпо на разчистването на отломките от рухналите сгради в центъра на Акуила и на възстановяването и ремонтирането на повредените жилищни сгради.

Следобед в историческия център на Акуила множество жители се хванаха за ръце и образуваха жива верига, която нарекоха човешки венец. После в небето над града бяха пуснати множество бели балони, символизиращи жертвите на труса и всички стари жители на Акуила, които заради земетресението бяха принудени да напуснат родните си места, да се разделят с близките си и с всичко, което е било ценно в живота им.

Една година след трагедията в Акуила и Абруцо 14 хил. души вече живеят в нови домове - дървени къщи,чиито ключове много често бяха връчени на новодомците на специални церемонии лично от премиера Берлускони.

52 хил. души обаче все още не могат да се върнат в домовете си в Акуила и околните села. Мнозина млади жители на града заминаха да търсят нов живот на други места в Италия. Според шефа на Гражданската защита Гуидо Бертолазо пълното възстановяване на засегнатите места ще отнеме 7-8 години. Много жители на Акуила се опасяват, че градът им ще се превърне в съвременен вариант на Помпей.

Като лош спомен от трагедията отпреди година беше и слабото земетресение със сила 2,2, разтърсило тази нощ Акуила.

vesti.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...