Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ME4OK_4ygo

Linux 2.6.x за PowerPC под Windows XP x86

Препоръчан отговор

След няколкочасова консултация с readme, man, други форуми и Google, стигнах до кривата круша, моля за помощ.

Какво искам да постигна: имам Host OS Windows XP x86. Искам да пусна върху нея каквато и да е дистрибуция с Линукс 2.6.x (по принцип без голямо значение, но по възможност x >= 20), само че за PowerPC архитектура. Всъщност, с удоволствие бих подкарал Wind River Linux 2.6.20, но какъв да е линукс би свършил работа. Трябва ми да имам поддръжка на мрежа и gcc-toolchain, може и uLibc / BusyBox среда. Би било добре да имам и други глезотийки, но си мисля, че нещо минимално ще ми свърши работа.

Теоритично, това трябва да стане (при това лесно) с QEMU. На практика, не стига, че не е лесно, но до момента въобще не мога да се справя. Успях всъщност да подкарам нещо Debian-базирано, с ядро 2.4, което не ми върши никаква работа.

Много ще се радвам да получа креативни предложения (най-вече под формата на how-to или tutorial) как да го осъществя това.

Hint: Ubuntu за PowerPC НЕ може да се емулира от QEMU под Windows XP на x86, много хора са се опитвали, стигнали са до гореспоменатото подкарване на 2.4 ядро, bash shell и нищо не работи (а, сефте :huh: ).

Мерси за помощта ;)

(от Microsoft Fanboy)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбрах защо ти е конкретно Power архитектурата, нали има и крос компилатори?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PowerPC ми е таргет-архитектурата, та искам да дебъгвам върху него. GCC-Toolchain-а за момента е само глезотия, но в един хубав момент може би ще е добре да има и на самото ppc (ако станат още по-advanced нещата :wors:). Но като цяло си ми трябва Линукс 2.6 за PowerPC под Windows XP (x86).

Иначе до скоро на i686 си компилирахме за i686, обаче в един хубав момент нямаше как да се поддържа и i386 като target архитектура (endianes, proprietary библиотеки и кво ли не).

И те така :down:

Мисля, че информацията е достатъчна (* не, че не искам да се похваля, ама няма как :wors: )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
PowerPC ми е таргет-архитектурата, та искам да дебъгвам върху него. GCC-Toolchain-а за момента е само глезотия, но в един хубав момент може би ще е добре да има и на самото ppc (ако станат още по-advanced нещата ;) ). Но като цяло си ми трябва Линукс 2.6 за PowerPC под Windows XP (x86).

Иначе до скоро на i686 си компилирахме за i686, обаче в един хубав момент нямаше как да се поддържа и i386 като target архитектура (endianes, proprietary библиотеки и кво ли не).

И те така :blink:

Мисля, че информацията е достатъчна (* не, че не искам да се похваля, ама няма как ;) )

Ето като за начало малко от извора: http://www.ibm.com/developerworks/library/pa-emulation.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То е ясно как ще стане - с много четене... Дано само да не хвърлим повече усилия, отколкото да спестим. Беше ми се мернално PearPC, ще го пробвам някак утре, но PISM почти сигурно няма да ми свърши работа.. Лошото е, че е кофти поддръжката на GDB...

На теория, Wind River Linux би трябвало да може да се сложи на QEMU, и утре хващам документацията и чета...

Редактирано от ME4OK_4ygo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
То е ясно как ще стане - с много четене... Дано само да не хвърлим повече усилия, отколкото да спестим. Беше ми се мернално PearPC, ще го пробвам някак утре, но PISM почти сигурно няма да ми свърши работа.. Лошото е, че е кофти поддръжката на GDB...

На теория, Wind River Linux би трябвало да може да се сложи на QEMU, и утре хващам документацията и чета...

АКо проекта го разрешава бих препоръчал някоя ИБМ машинка на старо, не струват толкова много <1000 евро

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...