Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

проблем с ограничаване права за достъп до споделена директор

Препоръчан отговор

Здравейте на всички.

Надявам се, че съм в подходящия раздел.

Проблема ми е следния.

Работиме в офис с малка мрежа от 7 компютъра работещи под Windows XP pro. Искаме на 1 от компютрите, който има по голям диск да си направиме персонални директории в които да можи да влиза само собственника на директорията. Знам, че това нещо става бързо и сравнително лесно под сървърска операционна система, ама за такава няма пари.

Та какъв ми е проблема:

1. От My computer / tolls/folder options / view - размаркирах - Use simple file sharing.

2. Избрах си биректория и я направих споделена.

3. От Properties на съответната директория избрах Sharing / Permission.

4. После натиснах бутона Add / Locations.

И точно тук ми е проблема - Виждам само моя компютър. Мисля, че точно тук трябва да видя компютрите в групата (всички използваме една и съща група - Workgroup).

Къде бъркам и какво трябва да направяза да мога да кажа на компютъра, че тая папка е отворена само за потребител с името IVAN и само той да има права за нея (освен разбирасе и Administrator на компютъра.

Дано съм се изразил разбираемо и ясно.

Редактирано от selianina (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Мисля, че тук малко бъркаш понятията...

Достъп до ресурс, независимо какъв, се разрешава или ограничава на базата на потребителски акаунт или членство в дадена група. С други думи ти не можеш да лимитираш достъп до папка на базата на името на даден компютър.

Също така тук при теб има комбирация от два вида Permissions - Shared и NFTS.

Shared - тук можеш да определиш кой има право да достъпва даден споделен ресурс по мрежата. Обикновено се разрешава Everyone - Allow Change, което е комбинация между четене и писане. В смисъл всеки, който се опитва да използва дадената папка по мрежата, ще може да чете, създава файлове и папки, и да ги трие. Но понеже ти не си дала Full Control на даден потребител или група, те няма да могат да променят правата върху ресурса.

Дотук сме дали право на потребителите да достъпват ресурса по мрежата. Тъй като тези shared permissions са доста общи, ще трябва да използваме NTFS за да конкретизираме точно кой какво може да прави.

Интересното в случея е, че понеже твоите компютри не са членове на домейн, а на работна група, ти няма как да видиш други потребителски акаунти, както това е възможно в домейн. Според мен решението на проблема е следното:

На компютъра, където се намират папките, създаваш акаунти за всеки един твой колега. Даваш им паролите. Създаваш папките, правиш ги споделени (shared), и на Shared Permissions даваш Everyone - Allow Change. Даже доста по-елегантно е да създадеш само една споделена папка, и на нея да дадеш Allow Change. След това в нея създаваш папки за съответните потребители. Няма нужда да ги правиш споделени - те са в такава папка. След това правиш следното. Да кажем папка Ivan. Натискаш десен бутон - Properties - Security. Сега е необходимо да махнем Users - не искаме всички потребители да могат да виждат какво има в папката. Понеже най-вероятно правата са наследени от родителя, натискаш бутона Advanced. Размаркираш Inherit from parent, и на предупредителното съобщение натискаш Copy. Натискаш ОК. Връщаш се в предишния прозорец, вече отметките не са сиви - не са наследени. Разкарваш Users. След това натискаш Add, предполагам в Locations ще виждаш само твоя компютър. Тогава пишеш Ivan (предполагаме, че има такъв акаунт). Разрешаваш му Modify, Apply. Цъкаш пак Advanced, и гледаш Ivan дали има Apply to - This folder, Subfolders and Files. Би трябвало да е така.

След това ако иван от неговия компютър се опита да отвори папката по мрежата, ще получи диалог за да се логне. Ако компютърът, на който са папките, се казва PC1, той трябва да пише PC1\Ivan и паролата от акаунта на този компютър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добър отговор.

Искренно благодаря.

Свърши чудесна работа.

:huh:

Редактирано от selianina (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване