Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За и против пиратския софтуер

Препоръчан отговор

НАРОЧНО ПИШЕХ С ГЛАВНИ БУКВИ, защото открих колко малко хора приемат мисълта, че ползват КРАДЕН продукт за нещо лошо. ТЕ СЕ СМЯТАТ ЗА ДОБРИ и не стига това, ами и смятат, че правят нещо ДОБРО... натриват носовете на ГАДНИТЕ хора дето искат пари за труда си !!!!

Надявам се на чистосърдечни отговори... и сигурно всякакви изказвания... да запазим чистотата на този форум от лоши думи...  :)  просто мнение  :clap:

<{POST_SNAPBACK}>

Скъпи darksoul, аз ползвам краден софтуер. Компютъра ми е пълен с такъв и то н астойност хиляди долари. Но аз далеч не се чувствам като герой или добър Робин Худ!

Имам приятел в Германия, който учи в частно училище там. Имат си хората курс за обучение с на Photoshop на Adobe. Аз уча в І СОУ в България, където такъв курс няма, учат се информационни технологии два часа седмично (80 минути) и компютрите са все още с Media Player 9 и ползват Panda Anti-Virus. И двамата с моя приятел искаме да се занимаваме с рекламен дизайн и училищата ни работят в областта на изкуствата (чрез специализирани паралелки). Само че там неговото училище му осигуряват модерни условия на обучение, освен това баща му има възможността да му купи лицензирана версия на Photoshop-а. Така че той го ползва и в къщи. Наред с него и доста други програми... Аз не само че нямам подобни часове в училище, но нямам и финансовата възможност да си закупя дори тазгодишния учебник по история, който струва 18 лв. Да не говорим за Photoshop... И сега, нека погледнем в бъдещето... Един ден аз просто няма да бъда конкурентноспособен в сравнение с връстниците ми от училището на моя приятел и всичките подобни училища на запад. Никой няма да ме вземе на работа, по простата причина че не съм имал възможност да се науча да боравя с тази, тази или тази програма. За мен работно място просто няма да има. Ще трябва да работя нещо, което не ми е приятно. Това ще ме депресира. Ще се оженя за жена, която не обичам, след 10 години брак ще се пропия, ще се разведем, ще остана безработен и накрая ще живея с пенсията на някой от родителите ми. Някъде по това време децата на моя приятел ще учат в частно училище в Германия.

АМИ НЕ! Въобще не ме гризе съвестта за това че съм пират. Както не ги гризе съвестта всичките германци, французи, италианци, американци, англичани, испанци и т.н., които дърпат от мен retail или кракнати версии на програмите през eMule. Без да броим музиката и филмите... И НЕ, не ме устройват безплатните алтернативи, защото когато отида да кандидатствам заработа и ме попитат "Умеете ли да работите с Photoshop", сещаш се че няма как да кажа "Ами не, но мога да работя с TCYakoPreeban 3.0. Тя е безплатна". Звучи нелепо...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 176
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Реално погледнато: Може да ви се стори абсурдно, но пиратския/кракнатия софтуеар, е една необходимост. Прохождащ разработчик има нужда от популяризиране на своя продукт. Ето тук на помощ идва

Daemon - бедна ти е фантазията колко от разработчиците на софтуеар, преди да започнат да пишат своите продукти са се занимавали точно с кракването на програми... Няма нищо наивно в моето мнение - все

Определено ЗА

На този етап без пиратски софтуер ( и други продукти, обект на интелектуалната собственост) бедните държави рискуват да попаднат в културен и интелектуален вакуум, което ги превръща в аутсайдери..

За тях, високите цени на тези продукти е форма на културен геноцид!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм ЗА и ПРОТИВ. От една страна ми харесва, че е безплатно, но от друга се замислям за хората които са го правили(ако е направен както трябва). Няма ли да ви е кофти ако някой мърьо на 15 години продава вашата програма за 10лв., а вие сепотите и я продавате за 15 000$, защото се прави трудно. Какво бихте направили ако го пипнете? Аз бих му откъснал ушите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че след казаното от Stalik няма какво повече да се допълни и всичко, което той е написал в поста си не подлежи на съмнение дори и от противниковата страна

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз съм ЗА и ПРОТИВ. От една страна ми харесва, че е безплатно, но от друга се замислям за хората които са го правили(ако е направен както трябва). Няма ли да ви е кофти ако някой мърьо на 15 години продава вашата програма за 10лв., а вие сепотите и я продавате за 15 000$, защото се прави трудно. Какво бихте направили ако го пипнете? Аз бих му откъснал ушите.

<{POST_SNAPBACK}>

Ами не е точно така... Да продължа с подхванатия от мен пример - Adobe. Компании като тях печелят главно от корпоративни клиенти. Комари като нас много-много не ги бъркат (не казвам въобще!).

ТАДААААМ!

adobe-visit_002.jpg

Сградата на Адоби "Парк Авеню" 345, Сан Хосе. В ляво - западната кула на комплекса им, в дясно - източната. Помежду тях се вижда третата кула, наречена Алмаден, където работи администрацията на компанията. На 6 етаж има двор между трите кули с игрище за баскетбол, както и топли връзки на 14 и 15 етаж.

Фоайето:

adobe-visit_001.jpgadobe-visit_006.jpg

Петъчния купон в кафето "Адоби" в самата сграда:

adobe-visit_043.jpg

Не мисля че са обеднели твърде много... Нито те, нито чичко Бил Гейтс. Дааа... Хората са се трудили. Разбирам ги по-добре от всеки друг. Занимавам се с изкуство и знам какво е някой да ти свие идеята дори, но... изложих другите си аргументи по-горе.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

<{POST_SNAPBACK}>

Сгласен съм да си платя само ако този труд е вложен специално за мен, като например производството на една чаша- там за всяка бройка се изразходва труд, ток, и т.н. А тези които правят софтуер си губят излишно времето за защити, които биват разбити след няколко дни и трябва да им плащам това загубено време ohmy.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За! Поне за софта, който ми е в къщи. Защо ли? Ами най малкото, защото не мисля, че тези компании губят и 1 цент от мен. Напротив, те имат полза от това, че техния продукт е популярен и много хора могат да работят на него. Според мен, колкото повече хора владеят даден продукт и колкото повече този продукт е популярен, толкова е по лесно да намериш специалисти, които да работят на него за не толкова големи заплати. От това имат полза компаниите, които са си купили този софтуер, а съответно и компаниите, които го продават.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно съм за пиратския софтуер,поне за домашно ползване.Не виждам никакъв смисъл да хвърлиш луди пари за тези програми,след като ги ползваш с образувателна и развлекателна цел.Друг е въпроса ако изкарваш пари от работа с дадения софтуер.Ако производителите искат да си плащам техните продукти,то нека направят цените си по-сносни,като за българския пазар.Така и те ще спечелят нещо-може и малко но все пак е нещо.Както и аз ще съм по-спокоен,че софтуера ми е легален.

Дотогава ме пишете КРАДЕЦ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нека и аз сега си кажа мнението: живея в Германия и тук е почти задължително да ползваш лицензиран софтуер! проблема наистина идва от това че не всички хора в България а и тук имат парите да си купят оригинален софтуер!!! има две алтернативи: да ползваш пиратски софтуер и да ползваш безплатен софтуер! ако ползваш компютъра само за интернет, музика и филми, тогава нямаш проблеми да ползваш перфектени безплатни алтернативи на оригиналния софтуер (както правя аз), но ако компютъра ти трябва наиситна да ползваш някой продукт за разработка и нямаш пари да си го позволиш ти остава само да ползваш пиратската версия! мисля че проблема не опира толкова до манталитета на човека а до финансовите възможности, макар че има и изключения де!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако Windows XP Pro струваше 30 $ за домашна употреба щях да си купя.

Всъщност несъмнено щях да го напрява ако струваше и 60$.

И това е не само защото съм софтуерен маняк,но и защото уважавам труда на програмистите които са го писали.

Вместо това те пускат Windows XP Home за пари които са изцяло несъобразени със средния потребител в българия.Да не говорим че го продават инсталиран с компютри.Където, естествено, има малка подробност - няма инсталационен диск :hush: Това изненадва ли ви? Ако го развалиш тичаш при най-близкиа офис на чичо бил да го поправи - срещу "подходящо" възнаграждение естествено.

Та закакво е този XP Homе ? Да накара част от потребителите да се чувстават second-hand?

И друго -"Безплатен за училищата" да бе,колко благородно само.Да ама ако си направя таблицата за домашно с друга програма дали ще се отвори от Microsoft?

Силно се съмнявам.

Изобщо съм изцяло против появата на евтини версии които са силно окастрени.

Не е ли по-добре да се продава на някаква макар и символична цена за домашни потребители ? Смятам че именно липсата на воля да направят това развива пиратстворто!

Аз лично се стремя да махна по-голямата част от пиратския софтуер който имам.

Наблягам най-вече на freeware софтуера.

Ако някоя програма найстина си заслужава и цената и е намясто,определено бих я купил.

Някой беше отворил дума че ако производител на печки допусне толкова грешки колкото Microsoft в Windows, никой намало да го купи!

Това не е така ->първо защото сложната софтуерна система не е печка, и второ защото дори и в печките допускат много грешки (най-вече от капиталистически стремежи), само дето там целта е да работи дощото не му изтече гаранциата...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не бих си позволил легално копие на Уиндоус при сегашните цени.Затова или ще пиратствам или ще се мъча с безплатна алтернатива.Много от програмите които ползвам са безплатни но някои неща нямат хубава безплатна алтернатива.Ако един Уиндоус ХП про струваше 20 лева примерно бих си го купил на диск,ама 200$ или колкото е там са множко за българина.Да не говорим че повечето от нас едвам са събрали пари на куп за да си купят личен компютър.В Китай и ония страни съм чул че е по-важно децата да се изучат а пък дали е с легален софтуер не им пука особено.Средния китаец също живее с няколко долара въпреки небостъргачите които виждаме в Шанхай по телевизията.Да не говорим колко цензура има там,официално на година се представят по 7-8 американски филма и то след строг преглед от властите.В същото време нелегално излизат на ДВД предпремиерно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Софтуерът, подобно на хардуера, може да се купува и на изплащане. Не е необходимо да си събрал маса пари и да ги дадеш накуп. Е, вярно, има оскъпяване, но пък мислете за тази покупка, като за инвестиция в бъдещето ви. Ако градите бъдещето си на основата на кражби и измами, това е и което ще пожънете след време.

За сведение на "самообучаващите" се, има безплатни версии на редица продукти, специално за обучение или за лична употреба, в това число и на някои много скъпи екземпляри. Да не говорим, че в голяма част от продуктите в дадена сфера, вече не е останало нищо изключително революционно или различно, и всичко е въпрос на базова подготовка, която се придобива лесно и с безплатен аналог. Останалото е въпрос на способности от страна на конкретния човек, да се адаптира и да изучава новото и непознатото. Някои му казват интелигентност. Други пък предпочитат да научат материала наизуст, но след време отпадат от състезанието...

Хората са го казали: който има желание, намира начин. Който няма - намира оправдания.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам първо да установим друго... Видях известен смисъл във втория абзац от поста на Daemon, ала въпреки това ми звучи доста утопично и относително несериозно като аргумент "против". Така че кажете, има ли сред вас някой който няма НИКАКЪВ пиратски софтуер на компютъра? Искам да кажа НИКАКЪВ. Включително ОС-ма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За сведение на "самообучаващите" се, има безплатни версии на редица продукти, специално за обучение или за лична употреба, в това число и на някои много скъпи екземпляри. Да не говорим, че в голяма част от продуктите в дадена сфера, вече не е останало нищо изключително революционно или различно, и всичко е въпрос на базова подготовка, която се придобива лесно и с безплатен аналог. Останалото е въпрос на способности от страна на конкретния човек, да се адаптира и да изучава новото и непознатото. Някои му казват интелигентност. Други пък предпочитат да научат материала наизуст, но след време отпадат от състезанието...

Хората са го казали: който има желание, намира начин. Който няма - намира оправдания.

<{POST_SNAPBACK}>

Не се обиждай, но това е дървена философия. На Аутокад няма безплатна версия, на Солидуъркс няма и т.н., а безплатните аналози са със съвсем различен интерфейс примерно, а това означава губене на време. Твоя софт. ВСИЧКИЯ ли е легален? Съмнявам се cool.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

еее ... чак пък без никакъв. Работното РС има САМО 2 нелегални програми: winrar и flash get. Всичко друго си е платено.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
еее ... чак пък без никакъв. Работното РС има САМО 2 нелегални програми: winrar и flash get. Всичко друго си е платено.

<{POST_SNAPBACK}>

А защо не използвате безплатните аналози да ви питам аз, а? :) На кладата!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Твоя софт. ВСИЧКИЯ ли е легален? Съмнявам се cool.gif

<{POST_SNAPBACK}>

Не, не се обиждам, но ще те разочаровам. Трябва ли да пусна копия на фактурите?

Въпросът обаче не е, дали някой има само легален софтуер, а дали въобще има нагласата да направи нещо в посока на легализирането на това, което ще му трябва и да се отърве от другото което е там само за украса, или пък поне да го замени с безплатен вариант.

А този аргумент от типа "който е безгрешен, пръв да хвърли камък" съм го чувал много пъти, и точно той е дървената философия. Обаче той просто не върви, поради една причина, а тя е че дори и да не съм безгрешен, това не ми отрежда автоматично място в ъгъла, да се срамувам, и не ми отменя неотменимото право да съм против статуквото. Напротив, аз пак ще имам правото да се боря за промяна на това положение, пък ако трябва и със самия себе си.

Ако всички вдигнем ръце и кажем "Ами това е момчета, всичките сме тоя кюп, така че няма какво да го мислим", нещата никога няма да се променят и до никъде няма да я докараме. Освен до Ориента, в случай, че това ни е крайната дестинация.

И определено не искам да се въртя постоянно в тоя водовъртеж на безмислена причинно-следственост: взимам малко пари, затова няма да си купя софтуер; не взимам софтуер, защото е много скъп; много е скъп, защото ни са ниски доходите; няма да плащам, защото програмите са бъгави и т.н и т.н и т.н

Та както се казва, някои хора просто гледат как нещата от живота им се случават. Е, аз предпочитам да съм от другите, които се опитват да ги карат да се случват.

Поздрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не, не се обиждам, но ще те разочаровам. Трябва ли да пусна копия на фактурите?

<{POST_SNAPBACK}>

Съжалявам, но аз не мога да си го позволя това по никой начин. А защо няма да ползвам безплатните аналози обясних по-горе. sad.gif И не мисля че Photoshop мога да науча с 30-дневната trial версия. Просто не става...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Невъзможно е средностатистическият българин да си позволи да дава 400 и нагоре за софтуер като той наистина едва успява да спести от заплатата за да купи на детото си компютър и все пак да не го обрича на компютурна неграмотност!!! Може да си позволи примерно да ползва добри аналози на някой програми, но няма примерно да се оправи в началото с Линукс примерно а и ако успее да го разучи примерно, като му дадат после да бачка на Боза пак ще трябва да свиква!!! няма смисъл да спорим, не можем да променим това в бизките години поради една проста причина, първо страната ни трябва да направи много други неща за да стане българина платежосбособен! не може да вървим към хубавото отзад напред, нека първо средната заплата стане като немската и ще видите тогава че всеки 2 ще предпочете да си купи оригинала! благодаря :snowballfight:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не използвате безплатните аналози да ви питам аз, а? :snowballfight: На кладата!

<{POST_SNAPBACK}>

ами опитахме да си закупим легална версия на winrar - обаждаха ни се 3 (три) пъти, освен че искаха каква ли не информация за фирмата. Накрая всичко завърши със спомен за родните.

Пък за безплатните аналози точно на тези 2 програми - какво да ти кажа? Нищо, че веднага ще почнат едни полемики...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ами опитахме да си закупим легална версия на winrar - обаждаха ни се 3 (три) пъти, освен че искаха каква ли не информация за фирмата. Накрая всичко завърши със спомен за родните.

Пък за безплатните аналози точно на тези 2 програми - какво да ти кажа? Нищо, че веднага ще почнат едни полемики...

<{POST_SNAPBACK}>

Айде, айде... Оправдания... :computer2: На кладата!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване