Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какво бихте направили в следната пътна ситуация?

Препоръчан отговор

Ситуцията е следната. Движите се по път с две ленти (по една за всяка посока). Да кажем, че няма как да напуснете пътя в случай на нужда, защото от едната страна има пропаст, а от другата страна е скала. Тоест дори и да искате няма как да излезете от пътя. Така ситуацията е като на картинката. Вие изпреварвате с колата маркирана с "АЗ". Коли номер 8 и 3 също изпреварват. Коли 1,7,8 и вашата кола се движат нагоре на картината, а колите 3 и 4 се движат в обратна посока. Ако разстоянието между коли 1 и 3 е 120 метра, а скоростта ви е 120 км/ч какво може да направите в тази ситуация, за да се измънете. Да допуснем, че и останалите коли се движат с около 120. Моля за обосновани отговори, защото наскоро ми се случи подобна ситуация и едвам се измъкнах.

post-171939-1241773949_thumb.jpg - щракнете на картинката за пълен размер.

Редактирано от query (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ситуцията е следната. Движите се по път с две ленти (по една за всяка посока). Да кажем, че няма как да напуснете пътя в случай на нужда, защото от едната страна има пропаст, а от другата страна е скала. Тоест дори и да искате няма как да излезете от пътя. Така ситуацията е като на картинката. Вие изпреварвате с колата маркирана с "АЗ". Коли номер 8 и 3 също изпреварват. Коли 1,7,8 и вашата кола се движат нагоре на картината, а колите 3 и 4 се движат в обратна посока. Ако разстоянието между коли 1 и 3 е 120 метра, а скоростта ви е 120 км/ч какво може да направите в тази ситуация, за да се измънете. Да допуснем, че и останалите коли се движат с около 120. Моля за обосновани отговори, защото наскоро ми се случи подобна ситуация и едвам се измъкнах.

Това е ситуация, действието в която се развива за секунди и е било луд късмет, че си се измъкнал.

Трябва да се замисли как да не предприемаш подобна маневра, а не какво да правиш в нея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подобна или съвсем същата?! И, на кой път се случи това, ако не е тайна, разбира се?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това се случи на пътя Плвдив - Карлово някъде между село Труд и военното летище. Но там пътя беше широк и успяхме да се сместим някак си, но какво ли щеше да стане ако мястото беше прохода Шипка например, където няма накъде да се бяга?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Това се случи на пътя Плвдив - Карлово някъде между село Труд и военното летище. Но там пътя беше широк и успяхме да се сместим някак си, но какво ли щеше да стане ако мястото беше прохода Шипка например, където няма накъде да се бяга?

Ето това става обикновено :

car_crash.jpg

кола 1 -ако намали - ти ще можеш да се вместиш пред нея, но тя няма да намали, защото 7 ще се блъсне в нея отзад.

кола 8 е карана от луд човек, който тръгва да изпреварва заедно с теб и дори и да иска да се върне -няма вече къде, защото 7 и е заела мястото в колоната.

Единствен шанс за теб има, ако кола 3 се върне на своето място зад 4.Тогава ти ще можеш да довършиш изпреварването, но катастрофата ще стане между кола 8 и кола 4.

На Шипка няма да имаш място да развиваш 120 км -бъди сигурен.За сметка на това завоите са повече , видимостта е под 50 метра и ако си решил да правиш изпреварване - ще станеш хубав труп.

Колегите от Габрово имат интересни снимки от подобни случки :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако кола 1 е турски ТИР ти е спукана работата. Ако няма място за три коли също би станало лошо. В най-общия случай се набиват яко спирачки от цялата група и следва разминаване на три коли след взаимни компромиси по пътя на сантиметри една от друга и с леки клизмички. Ако пътят е много тесен следват челен/и, страничен/и и заден/и удар според зависи. Псувните не се броят.

Какво бих направил ли ? В задачката и във въпроса има доста неясноти. Например скороста на останалите. А и на номер 3 - ти как разбра с колко е карал - на чаша кафе след случката ли cool.gif Аз когато тръгвам да изпреварвам в зони с ограничена видимост следя непрекъснато пътя пред мен в максимално възможна дистанция. При промяна в обстановката се опитвам да реагирам незабавно, дори и със 150 и повече в час. Трябва да съм заспал или пиян или не на себе си за да допусна да се одремя като в описаната простотия.

Вариант първи: Ако номер 3 видимо доускорява в опит да завърши изпреварването и има място за маневра бих настъпил и аз газта за да довърша моето. Номер 8 би следвало да се усети и да набие спирачкии за да се скрие зад 1-ви.

Вариант втори: Ако номер 3 набие спирачки в опит да се скрие зад номер 4 е най-лесно - газ от мен за доизпреварване. Номер 8 си решава сам какво да направи. Ако има видимост през моите стъкла - добре... Аначе сам си носи съдбата.

Та според най-общия случай бих продължил изпреварването. Зависи от поведението на насрещните и от номер 1. Дори само един от двамата да набие спирачики - 1-ви или 4-ти то ще има достатъчно време и място да се разминете с номер 3 и дори ще имате време да си теглите по една майна набързо :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кола № 3 се връща назад зад кола №4 и в същото време кола № 8 също се връща зад кола № 7 и ти с кола № А3 приключваш при късмет успешно изпреварването и минаваш пред кола № 1.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че ти остава само да се молиш :yanim:

И още нещо, ако попадна в такава ситуация значи не съм шофьор!

Ще си седя в къщи пред TV и ще си изхвърля книжката.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В най-добрия случай този до теб и този срещу теб да са оценили факта, че живота им е по-скъп от твоя и просто да намалят максимално бързо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коментара на durvo е най-добрия! Попадаш в ситуация в която може да убиеш над 10 човека...

Стига с заблудите добър шофьор НЯМА нищо общо с рефлексите. На не всичко може да се отреагира.

Когато младите шофьори седнат зад волана обичат да карат с тяхната си скорост и да няма никой пред тях или близо зад тях..

След като покарам зад някой ТИР известно време се изнервям и предприемам маневра за изпреварване. В същото време може да отбия да си почина или да пия едно кафе. Както kmvasilev каза ако ТИР-а е турски няма да успееш да го настигнеш. Те под 100км/ч трудно падат.

Да спреш в отстрани пътя може да звучи глупаво, но ако водиш с Св. Петър по въпроса може би ще видиш нещата др. ядче, само дето вече ще е късно.

Няма никаква търпимост по пътищата и добре че е имало по-възрастни и опитни шофьори които са направили каквото трябва в тази ситуация за да може да коментираш ситуацията тук.

Успех в анализа на ситуацията и карай внимателно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мисля че ти остава само да се молиш :questions:

Не говориш сериозно, нали ? Точно в този момент би трябвало да си максимално концентриран и да действаш максимално бързо и точно. И да се бориш до последния миг за да се размине ситуацията с минимални щети. Разликата с добрия, професионален водач е не толкова, че професионалистите не изпадат и не допускат понякога, макар и рядко подобни напечени ситуации а, че имат рутината, опита и хладнокръвието да излязат от нея по най-добрия начин. Това не е за всеки - или казано по друг начин - който го може - го може. За части от секундата да съумееш да проследиш какво става пред теб, страни от теб и зад теб и да действаш светкавично със спирачките, газта и/или кормилото. Има обикновени шофьори, има професионалисти, има състезатели, има световни шампиони в различни дисциплини и на върха са или са били няколко гения на волана като Аертон Сена, Михаел Шумахер и още двайсетина може би от каймака на шофьорското съсловие на планетата Земя laugh.gif

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не говориш сериозно, нали ? Точно в този момент би трябвало да си максимално концентриран и да действаш максимално бързо и точно. И да се бориш до последния миг за да се размине ситуацията с минимални щети. Разликата с добрия, професионален водач е не толкова, че професионалистите не изпадат и не допускат понякога, макар и рядко подобни напечени ситуации а, че имат рутината, опита и хладнокръвието да излязат от нея по най-добрия начин. Това не е за всеки - или казано по друг начин - който го може - го може. За части от секундата да съумееш да проследиш какво става пред теб, страни от теб и зад теб и да действаш светкавично със спирачките, газта и/или кормилото. Има обикновени шофьори, има професионалисти, има състезатели, има световни шампиони в различни дисциплини и на върха са или са били няколко гения на волана като Аертон Сена, Михаел Шумахер и още двайсетина може би от каймака на шофьорското съсловие на планетата Земя laugh.gif

Шофьор намърдал се в такъв сандвич не може да се нарече опитен, камо ли професионалист.

И най-големият профисионалист в такава ситуация пак ще разполага с двете възможности - скалата или пропастта. Колкото и да е хладнокръвен, превозното средство просто няма да има къде да се скрие от удара.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Шофьор намърдал се в такъв сандвич не може да се нарече опитен, камо ли професионалист.

И най-големият профисионалист в такава ситуация пак ще разполага с двете възможности - скалата или пропастта. Колкото и да е хладнокръвен, превозното средство просто няма да има къде да се скрие от удара.

При тази лудница по пътищата у нас всеки може да попадне в опасна ситуация. И точно тук пишман шофьорите се паникьосват, не следят а и не могат да осъзнаят и схванат какво става, някои се схващат на кормилото, други правят невероятно глупави маневри и т.н. в тоя дух. Не съм съгласен и мисля по съвсем друг начин. Мое мнение. И това имах в предвид а относно конкретната ситуция точно такива не-професионалисти попадат в тях. Но е вероятно и най-добрият у нас да попадне в някаква подобна по абсурдна ситуация, такива са реалностите и тенденцията е да става още по-зле... Примери с професионални шофьори загинали при поставяне в невъзможни условия по пътищата ни има достатъчно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ситуациятя е трудна определено.Ако пътя е по-широк довършваш изпреварването и се опитваш да усигуриш място за другите ако ли не спираш и се прибираш в платното си при първа вазможност.Проблема е ако и другите решат да намалят тогава става интересно затапване.Като цяло предприел си изпреварване което е рисково а този зад теб за него не знам много смело.Заедно ли пътувахте или просто се гонехте малко?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава картинка ще е ако 8 и 4 са Турски тирове каращи вече 20 работен час , а ти с в някаква малка японска кола ;):lol6: :lol6:

Иначе аз нещата ги виждам така:

Номер 8 , 3 и "АЗ" по един тупаник и книжките за по 1 година .

ПП.Ти като си още жив да разказваш , я кажи как си се измъкнал????

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кво толкова ги споменавате тези турски тирове, ами ако бяха Румънски тирове? Някой карал ли е в Румъния?

Мен в Румъния са ме изкарвали от пътя поне 7-8 пъти, а в Турция, нито един път!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като попадна в такава ситуация... всъщност ако видя че има предпоставка да попадна в подобна ситуация сменям скорости назад и газ докрай..

И не забравяй че изпреварването е най-трудната маневра! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване