Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

И аз се изолирам ама не съм депресирана.

Мисля че депресията е точно това - да не можеш да бъдеш сам със себе си, да не ти е комфортно сам.

Минала съм го този път и знам за какво иде реч.

Но в момента, в който станеш приятел сам на себе си,

в момента, в който започнеш да се обичаш такъв, какъвто си -

никога повече няма да ти е тъжно, гадно.

Повярвайте ми

:)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много хора, когато са тъжни или потиснати, казват, че са „депресивни”. За разлика от епизодите на тъга или самота, които всеки от нас преживява в даден момент, депресията е заболяване в истинския смисъл на думата, характеризиращо се с определени симптоми. Те могат да продължат няколко седмици или няколко месеца и дават отражение върху всекидневния живот. Това е една често срещана болест. Установено е, че във Франция 10% от мъжете и 20% от жените в живота си са преживели, преживяват или ще преживеят поне един депресивен епизод. Тези цифри са причина депресията да бъде като сериозен обществен здравен проблем.Не винаги съществува обяснение за възникналата депресия. Само при около 10% от депресивните хора могат да се открият точните причини. При случаите без очевидна причинно-следствена връзка често се упреква съществуващо биологично предразположение. Всъщност депресията възниква при наличие на подчертана чувствителност спрямо външни фактори и събития (както скорошни, така и травматични събития от миналото Ви), от една страна, и от друга страна, върху предразполагащ биологичен терен.

Притежават ли антидепресантите странични ефекти?

Подобно на всички медикаменти, антидепресантите също имат странични реакции. Тези реакции са различни за отделните антидепресанти и зависят от индивидуалната чувствителност И все пак измежду най-честите нежелани реакции могат да бъдат назовани сухота в устата, сънливост, световъртеж, наддаване на тегло, сексуални смущения, гадене, главоболие. Възможно е някои странични ефекти да бъдат коригирани посредством други медикаменти или да отзвучат след първите няколко седмици от лечението. В никой случай не бива сами да прекъсвате лечението с антидепресанти, дори когато трудно понасяте страничните ефекти и те нарушават изпълнението на обичайните Ви задължения. Първо трябва да говорите за това с Вашия лекар. Той е човекът, който ще вземе решение, дали да замени антидепресанта с друг, също толкова ефикасен, но с по-малко нежелани ефекти.

Депресията има начало и край в случай на адекватен медицински контрол.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Депресията е заболяване, което успешно се лекува само чрез психотерапия. Не е необходимо да се приемат антидепресанти, които освен, че имат странични ефекти, крият и сериозен риск към пристрастяване. В особено силна степен това важи за по-леките й форми. При тежка депресия би могло да се приложи и медикаментозно лечение, но не е задължително, а само в краен случай.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Седя и пия поредното топло чайче от коприва. Казват, че действало като антидепресант... Не че съм в депресия, но не бих искала да влизам в това състояние, в което упорито се опитват да ни вкарат повечето медии. Чудя се, защо никой досега не се е сетил да забрани появата на провокиращи депресията новини (в повечето случаи неотговарящи на реалността) в медиите? Мисля че плашещите новини са по-опасни за здравето от пушенето .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мисля че плашещите новини са по-опасни за здравето от пушенето .

Вярно е. Резултатите от направено изследване върху вредата от тютюно-пушенето върху бременни жени, показват, че никотина и др. съставки на изпушени до 5 цигари на ден, от бременна жена не достигат до плода, т.е. са безвредни, а нервното напрежение, причинено от въздържането от пушене и угризенията и "страданията" от изпушена някой и друга цигара от бременна жена директно се предават на плода и оказват негативно влияние.

Изводът е ясен. Стресът или притесненията, напрегнатостта, страхът, тревожността, неспокойството и депресията или всички неразположения на психиката ни и дискомфорти на личността ни, ни вредят много повече от пушенето на цигари.

Редактирано от Марея (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вярно е. Резултатите от направено изследване върху вредата от тютюно-пушенето върху бременни жени, показват, че никотина и др. съставки на изпушени до 5 цигари на ден, от бременна жена не достигат до плода, т.е. са безвредни,

Глупости! Къде ги четете тези изследвания? И защо им вярвате?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стресът е в основата на всички заболявания.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Стресът е в основата на всички заболявания.

Това е ясно..

Но да се твърди, че 5 цигари на ден изпушени от бременна са безвредни за плода..си е меко казано..глупост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това е ясно..

Но да се твърди, че 5 цигари на ден изпушени от бременна са безвредни за плода..си е меко казано..глупост

Аз съм чувала за 6 цигари и то от моя приятелка лекарка.

Не знам дали е вярно и така ли е при всеки, но тя си пушеше през цялата бременност и роди съвсем здраво и нормално бебе.

Това обаче не означава, че одобрявам и препоръчвам пушенето по време на бременност!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да бе, направо препоръчват на непушещите да пропушат щото е супер полезно

Проблемите никога не проличават веднага...

Пушенето по време на бременност е причина за съдови увреждания, които са измерими при възраст на детето 5 години

Няма смисъл да продължавам... примери милиони

Всеки носи глава на раменете си...винаги ми е било гнусно да виждам пушещи бременни....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проблемите никога не проличават веднага...

Бебето вече е навършило 20 години и не показва никакви дефекти и отклонения, отгоре на всичко наскоро роди и прекрасно бебе.

Това може и да е единичен случай, не знам...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да е живо и здраво.. :) И да не се случва на никой никога да има болно детенце.. Приключвам с темата, защото не обичам безсмисленото разтягане на локуми..а и казах каквото имам по въпроса.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Глупости! Къде ги четете тези изследвания? И защо им вярвате?

В статия, публикувана в сп. Паралели по времето, когато още нямаше компютри и Световна кампания за борба с цигарения дим или с пушенето на цигари, или както там се нарича.

И, ако трябва да бъда на макс точна - между 5 и 7 цигари на ден. Дори и да достига до плода никотин около или, по-скоро, над тази бройка, то той е в минимално количество и, както видяхме от друг пост в темата за тютюнопушенето, не само, че не вреди, а е полезен за организма.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Познавам жени, които никога през живота си не са пушили и употребявали алкохол, но за съжаление са родили деца с по-малки или по-големи увреждания. Повечето от тях са имали тежки изживявания преди и по време на бременността си, които са ги довели до депресия.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Познавам жени, които никога през живота си не са пушили и употребявали алкохол, но за съжаление са родили деца с по-малки или по-големи увреждания.

Повечето от тях са имали тежки изживявания преди и по време на бременността си, които са ги довели до депресия.

Това е! Бичът на човечеството не е никотина, нито алкохола и практиката го показва. Бичът на човечеството е нарушеното психично здраве. Разболее ли се психиката, започва да боледува и тялото. А, най-често срещаното психично заболяване да не кажа масово разпространено, е депресията

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Даже бих казала, че депресията често провокира пристрастяване към цигари, алкохол, медикаменти и наркотични вещества. Лошото при депресивните състояния е това, че много рядко човек може да си даде сметка, че има проблем и да потърси начин да се справи с него.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

10 октомври - Световен ден на психичното здраве

Публикувано изображение

Над 350 милиона души в света страдат от депресия или психични проблеми, сочат данни на Световната здравна организация(СЗО), публикувани по повод Световния ден на психичното здраве - 10 октомври.

По данни на СЗО, депресията е често срещана във всички райони по света. Изследване, извършено с подкрепата на организацията, показва, че около 5 на сто от хората са страдали от депресия през тази година.

Според статистиката на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) през 2011 г. у нас са били регистрирани над 151 хиляди болни под наблюдение на психиатричните заведения, отделения, кабинети и амбулатории.

На 100 хиляди българи се падат близо по 2060 души с психически и поведенчески разстройства. Най-много хора у нас страдат от шизофрения, шизотипни и налудни разстройства - над 36 хиляди души. Българите, страдащи от разстройства на настроението (афективни разстройства) са над 27 хиляди, с болести на психиката вследствие злоупотреба с алкохол са над 13 хиляди българи, с болна психика вследствие стреса са над 14 хиляди сънародници и т.н.

Около 20 на сто от нашето население страда от повече или по-малко изразени психични разстройства, които не достигат до специалист или въобще до лечение, но влошават качеството на живот, намаляват трудоспособността и имат цялостно отражение върху икономическия статус на страната и самочувствието на нейните граждани.

Жените са по-предразположени към депресия от мъжете, заяви ръководителят на отдела за психично здраве и зависимости в СЗО д-р Шехар Саксена. Броят на жените, засегнати от депресия, е с 50% по-голям от този на мъжете. Това се обяснява с постнаталната депресия, която засяга една на всеки пет родилки.

Депресията се дължи на взаимодействието между социални, психологически и биологични фактори. Понякога тя е свързана със здравословното състояние, тъй като може да бъде предизвикана от сърдечносъдово заболяване.

Освен това особени обстоятелства - финансови проблеми, безработица, природни бедствия и конфликти, могат да увеличат риска от депресия.

Най-тежката форма на депресия води до самоубийство.

Всяка година близо 1 милион души слагат край на живота си и голяма част от тях са страдали от депресия. "Над 50 на сто от самоубилите се са били депресирани, увери д-р Саксена.

Депресията често не е диагностицирана у младежите, девойките и дори у децата. А колкото по-рано е започнало лечението срещу депресия, толкова по-голяма е ефикасността му.

Съществуват ефикасни терапии срещу депресия. За съжаление по-малко от 50% от депресираните получават медицинските грижи, от които се нуждаят. Това съотношение е дори под 10 процента в редица страни."

Според редица данни на Евростат и СЗО България е на последно място по разходи за здравеопазване на глава от населението, а по отношение психичното здраве на българската нация нещата са драстично влошени в геометрична прогресия, тъй като разходите за психиатрична помощ са около 2% от общите разходи за здравеопазване. Това съобщи за БТА д-р Христо Хинков- началник сектор "Психично здраве" към НЦОЗА.

Според данни на експерта за 2011 г. разходите за едно легло в държавните психиатрични болници са били от 2 до 5 пъти по-ниски в сравнение с другите многопрофилни и специализирани болници и национални центрове в страната. Подобно е било съотношението и по отношение на центровете за психично здраве (бившите психодиспансери) спрямо другите национални центрове.

Според д-р Хинков обидно ниско е финансиране на цялата система на психиатрично обслужване у нас, което снижава драстично както мотивацията на работещите професионалисти в системата, така и качеството на тяхната работа, а всичко това е отново за сметка на самите психично болни.

Преди броени дни министърът на здравеопазването Десислава Атанасова съобщи за предстоящо увеличение с 18% на възнагражденията в психиатриите и центровете за трансфузионна хематология от 1 октомври.

Данни от изследване на НЦОЗА показват, че дните, загубени напълно заради неработоспособност през годината вследствие психични заболявания, се разпределят както следва: поради неврологични заболявания - 53 дни, главоболие и мигрена - 32 дни, злоупотреба с алкохол - 23 дни, социална фобия - 15 дни, паническо разстройство - 15 дни, депресия - 11 дни.

Съществува Национална политика за психично здраве 2006-2012, която е финансирана само за две години от нейното приемане с решение на Министерския съвет, отбеляза специалистът. В момента е създадена работна група за изработване на новата Национална програма за психично здраве 2013-2020, която ще интегрира в себе си скромните постижения досега и ще се опита да начертае новите посоки за организиране на психиатричните служби съобразно истинските нужди на населението, коментира д-р Хинков.

vesti.bg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Недостигът на витамин D води до депресия при възрастните

Недостигът на витамин D може да увеличи риска от депресия и други психични проблеми у възрастните хора, сочат резултатите от холандско изследване, цитирани от Франс прес.

Причините за недостига на витамин D, сред които недостатъчното излагане на слънчевите лъчи, малка физическа активност на открито, начинът на обличане и намаленият прием на витамини могат да са в основата на депресия, но и депресията може да е следствие от ниското ниво на витамин D, отбелязват изследователите от университета Врийе в Амстердам.

Изследването обхванало 1282 души на възраст между 65 и 95 години, като 169 от тях били засегнати от лека форма на депресия. Оказало се, че нивото на витамин D у депресираните е с 14 на сто по-ниско, отколкото у другите участници.

Изследването освен това показало, че недостигът на витамин D увеличава нивото на паратироидния хормон, а хиперактивността на паратироидните жлези често е свързвана с депресия.

Откритието може да е от полза при лечение на депресия, защото на ниското ниво на витамин D в кръвта и високото ниво на паратироидния хормон може да се противодейства чрез подходящ хранителен режим, приемане на калциеви добавки и по-дълго излагане на слънчевите лъчи.

Установихме, че от недостиг на витамин D са засегнати 38,8 на сто от мъжете и 56,9 на сто от жените, уверяват изследователите. Резултатите от изследването са публикувани в Archives of General Psychiatry. БТА

Статията е стара, но актуална, особено в навечерието на зимата, когато слънчевото греене чувствително намалява.

Недостигът на витамин D в организма може да се компенсира чрез засилен прием на храни, които го съдържат и/или под формата на хранителна добавка, която се предлага в аптеките и дрогериите (след консултация с лекар).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.