Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Следния проблем ако някой знае как се оправя много ще съм му благодарен, ама много

Не че не харесвам Linux обичам го, но понякога не задоволява точните нужди, както и да е.

Имам windows дял + инсталиран windows 7 на него, но след инсталация на Linux Ubuntu 9.04 в startup boot менюто не ми се показа.

Потърсих малко и видях тази команда :

title Windows 95/98/NT/2000/etc

root (hd0,0)

makeactive

chainloader +1

И че трябва да се сложи в /boot/grub/menu.lst, разбира се с командата "sudo gedit /boot/grub/menu.lst"

Проблема е там че на root (hd0,0) трябва да се смени с нещо друго, иначе получавам грешка.

Когато напиша sudo fdisk -l ми излизат следните :

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 1 7347 59014746 83 Linux

/dev/sda2 7834 30401 181277460 7 HPFS/NTFS

/dev/sda3 7348 7833 3903795 5 Extended

/dev/sda5 7348 7833 3903763+ 82 Linux swap / Solaris

Т.е. : На първо място Linux, на второ ntfs (windows) после не съм сигурен и накрая swap, и така установи че трябва да е

root (sda2,7834) да ама не, пак ми дава грешка. Пробвах с различни комбиинации но не става ;( и направо ми иди да плача ;(.

Ако някой, може да ми каже как да стане номера ще съм му наистина много много много благодарен :bow:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не стана :speak:

В терминал като напиша fdisk ми излизат следните

E.g.: fdisk /dev/hda (for the first IDE disk)

or: fdisk /dev/sdc (for the third SCSI disk)

or: fdisk /dev/eda (for the first PS/2 ESDI drive)

or: fdisk /dev/rd/c0d0 or: fdisk /dev/ida/c0d0 (for RAID device

NTLDR is missing ми дава в момента потърсих в google и видях решението, но явно няма да е тези дни, защото дисковете не са в мен :P

Редактирано от mu6o (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което е показал gueswho, е достатъчно за стартиране на Windows с помощта на GRUB. При мен Win 7 се стартира с нещо подобно на втория пример.

Може ли да обясниш подробно как си инсталирал Windows 7 - на празно място от диска или на предварително подготвен дял, който е бил set-нат като active? В зависимост от това, Седмият "Прозорец" може да е (или да не е) направил отделен, скрит дял за boot-ващите си файлове, който дял пък да си затрил при инсталиране на Ubuntu. Ако случаят е този, ще трябва с помощта на инсталационното DVD на Seven да възстановиш boot-ващите файлове в неговия дял от диска. Има и някаква автоматична опция за repair (може да се наложи неколкократно да я пускаш, защото поправя на стъпки). Ако при нея се затрие GRUB, после ще трябва да го възстановиш.

...

Не знам дали боотлоадер-а на Win7 е съвместим с XP ама това е твой проблем. Ако постъпиш по аналогичен начин с диска на Win7 ще сме щастливи всички ;) успех!

С инсталационно CD на Widnows XP няма да стане. Bootloader-ът на Win7 (и на Vista) е различен от този на XP.

И аз преди време (за проба) си изтрих дяла с boot файловете на Win7 и после ги възстановявах (беше по-лесно, защото Windows-ът е на друг, отделен диск). Не помня точно с кой инструмент ги оправих, но възможностите бяха две.

По-лесно е със Startup Repair. Ето подробно описание - цък.

Другият начин е с команди bootrec.exe, bootsect.exe, bcdedit.exe (info), bcdboot.exe?? в Recovery конзолата - Command Prompt. Тук има някакво упътване за възтановяване на Win7/Vista bootloader, включващо команди в command propmt-а.

Ако GRUB бъде премахнат от MBR (най-вероятно ще бъде), той може да се възстанови - shoshon е показал как.

Редактирано от trosho (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте,

Следния проблем ако някой знае как се оправя много ще съм му благодарен, ама много

Не че не харесвам Linux обичам го, но понякога не задоволява точните нужди, както и да е.

....

И че трябва да се сложи в /boot/grub/menu.lst, разбира се с командата "sudo gedit /boot/grub/menu.lst"

Проблема е там че на root (hd0,0) трябва да се смени с нещо друго, иначе получавам грешка.

Знаеш ли, дядо ми Нострадамус, сигурно си го чувал много ме е учил как да познавам грешки. От тогава си водя статистика. Най-често срещаните грешки са:

"Грешка"

"Някаква грешка"

"Ни тръгва"

Ти от вид имаш. Пардон, ако Windows-a e Китайски/Корейски/Японски/Тайвански... всекви тем азиатски... може би няма да разбираш ироглифите. Тогава не мога да помогна. Но ако е Хамерикански ? Ако имаш затруднения с латинската азбука : Упътване на Български

Ако се справиш с разчитането на символите, моля напиши тук грешката!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
@shoshon

Кое от не видя?

Ами не видях тва от де го цетира. Както и да е. Просиш си едно CD на XP. Буутваш, влизаш в recovery и пишеш help излизат ти една сума команди. даваш FIXMBR и някаква команда имаше свързани бяха думите с install bootloader. GRUB-a се затрива. Вземаш едно дискче на убунту:

sudo grub

root (hd0,0)

setup (hd0)

quit

После си редактираш menu.lst както ти казаха.

Не знам дали боотлоадер-а на Win7 е съвместим с XP ама това е твой проблем. Ако постъпиш по аналогичен начин с диска на Win7 ще сме щастливи всички ;) успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Аз също имах доста трудности,като използвах дадения пример в menu.list.Освен стандартнитe редове се добавяха още 2 map (0,1) ...нещо такова.Ако не си се оправил мога да ти копирам моя лист :) .Дано съм ти помогнал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване