Премини към съдържанието
v2.0

Безопасен и стабилен оувърклок на видеокарта

Препоръчан отговор

Здравейте, не съм геймър, не съм и хардуерист, ползвам машината си главно за мултитаскинг с по-тежички приложения за графика и видеообработка. Въпреки това имам 2 игри, които, въпреки че си вървят добре, понасичат на моменти. Видеокартата ми е Palit GeForce 9500GT+ 1GB и вчера, като се рових в предоставеното туулче от производителя (Vtune), видях елементарна и улеснена възможност за покачване на тактовата честота на ядрото на картата, паметта й и шейдъра. Производствено препоръчват да седи на ядро @ 550 MHz, памет @ 400 MHz и шейдър на 1350 MHz. В тази позиция картата ми държи 47-49 градуса при 23 градуса температура в помещението. Вчера вдигнах честотите на ядро @ 720 MHz, памет @ 480 MHz и шейдър на 1770 MHz (максималното, позволено от Vtune) и при нормална десктоп-работа без натоварване на видеото температурата се покачи на 53-55 градуса. Както и да е, пуснах игра, всичко ок до първите по-сериозни 3D-та - започнаха някакви зеленикави пикселизации, после заби, никаква реакция, наложи се рестарт "на ръка". Та въпросът ми е: какви са безопасните стойности на оувърклок за тази видеокарта и какви температури да избягвам. Благодаря на отзовалите се.

П.П. Ако има значение - MB Asus P5QL Pro, CPU Е7300, RAM 4GB, PSU Cooler Master eXtreme Power 550

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

http://www.pcmania.bg/?go=hardware&p=d...p;articleId=638

Тук пише, че паметта е фабрично клокната.....

Предполагам, че сам може да си направиш изводите колко може да се клокне, и дали си струва.

Прибвай дали ще работи добре на 650/420/1650.

Редактирано от piro2004 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Прибвай дали ше работи добре на 650/420/1650

Мерси за бързата реакция. Работи за сега на 650/420/1650, температурата мръдна с 2 градуса нагоре, сега ще я понапъна с игра. Би ли ми казал каква температура да избягвам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

edit: Пробвах на TOCA и се държи добре, но пак на моменти (когато има повече обекти) леееко насича. Но поне не зацепва. Явно е оптималния клок това, оттук-нататък почва да се нааква.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
edit: Пробвах на TOCA и се държи добре, но пак на моменти (когато има повече обекти) леееко насича. Но поне не зацепва. Явно е оптималния клок това, оттук-нататък почва да се нааква.

Това е просто толкова си може самата видео карта..Все пак е нисък клас видео карта и още в магази е трябвало да го имаш в предвид :)

И все пак какво е това ТОСА неми се вярва да кляка в някоя игра освен по-новите като Crysis..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Максимални честоти може да намериш с ATi Tool. Почваш да вдигаш първо само ядрото, после само паметта, докато не започне да показва артефакти. А с Find Max Core/Mem даже го прави автоматично, ти само гледаш. После може да върнеш и двете стойности с по десетина-двайсет мегахерца за сигурност. Програмката даже ти позволява да си зададеш отделен профил за 3D, при който ти повишава честотите само когато има нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Максимални честоти може да намериш с ATi Tool. Почваш да вдигаш първо само ядрото, после само паметта, докато не започне да показва артефакти. А с Find Max Core/Mem даже го прави автоматично, ти само гледаш. После може да върнеш и двете стойности с по десетина-двайсет мегахерца за сигурност. Програмката даже ти позволява да си зададеш отделен профил за 3D, при който ти повишава честотите само когато има нужда.

мерси, но това туулче не е ли само за ATi чипсети?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Full support for all ATI and NVIDIA cards. Only X1950 Pro overclocking is not supported.

НЕ е само

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако картата е на Galaxy си има спецялна програма за овърклок и мисля че трябва да я имаш на диска с дравиверите..

Но аз лично ти препоръчвам да не правиш тези опражнения след като си нов в бранша..Едно време първата ми изгорена видео карта беше ASUS ATi Radeon 9550 а си беше голямо парче..И аз така просто исках да я насиля малко но накрая излезе с няколко ленти в повече ! ;)

Или да повикаш някои приятел (запознат с това което искаш да направиш) и тои да свърши трудната за теб, приятната за него работа :P

пп. Оп сега видях че картата е на Palit и въпреки това програмата си е за 9500GT и мисля че няма да има проблеми и с "палит".. :)

Редактирано от murko11 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако картата е на Galaxy си има спецялна програма за овърклок и мисля че трябва да я имаш на диска с дравиверите..

Но аз лично ти препоръчвам да не правиш тези опражнения след като си нов в бранша..Едно време първата ми изгорена видео карта беше ASUS ATi Radeon 9550 а си беше голямо парче..И аз така просто исках да я насиля малко но накрая излезе с няколко ленти в повече ! ;)

Или да повикаш някои приятел (запознат с това което искаш да направиш) и тои да свърши трудната за теб, приятната за него работа :P

пп. Оп сега видях че картата е на Palit и въпреки това програмата си е за 9500GT и мисля че няма да има проблеми и с "палит".. :)

а то нямя,може да сложиш при по ниска температура,може повече да се клокне.

Може да се пробва да я клокне и с Ривата,там може и спиида не вента да си настрои и сатава по-бърдо от драйверите на нвидия

Редактирано от ivan_252 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе следвай съвета на @Disasterpiece за намирането на максимални честоти с АТИтуул. Едновремнно пускаш нещо да ти следи температурите и като видиш артефакти веднага спираш теста. Смъкваш с 10-20MHz от появата на артефатите и почваш да тестваш с Furmark > Stability test > Xtreme burning mode, като не забравяш да следиш температурите. Ако не е стабилна смъкваш още малко и така постепенно, докато намериш стабилни стойности. Съответно е добра идеята за 3Д профил, за да не пече все пак непрекъснато картата, а само в 3Д приложения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, заемам се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря на всички, заемам се!

В такъв случаи Riva Tuner може да ти помогне доста ! Ако знаеш как да я използваш ! Повишаването на честотите при видео картите не е целия клок..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и, за да не отварям нова тема, искам да попитам последно нещо - закрепих картата на 650/420/1650, но започна да вдига до 80 градуса! картата е с пасивно охлаждане, което изглежда ето така:

2623b6r.jpgUntitled-21.jpg32098.jpg

фатална ли е тази температура (чувал съм, че 80 е границата за всякакъв хардуер) и има ли начин да закрепя един стандартен 80mm вентилатор за ребрата на картата, че да духа директо към нея?

Редактирано от v2.0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С по-дълги винтове, за дърво примерно. Между ребрата, малко ще ги огънат само. Слагай максимален размер вентилатор, колкото поеме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло не би трябвало да изгори, но и намалява живота като работи при високи температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С по-дълги винтове, за дърво примерно. Между ребрата, малко ще ги огънат само. Слагай максимален размер вентилатор, колкото поеме.

някакъв не толкова краен начин?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

че защо слагането на по голям вентилатор да е крайно :huh: ..Както се каза по-горе високите температури избягвай че ще съкратят живота на видеото колкото досичането при повечко обекти ..Мисля че мога да помогна малко.Значи в има една опция Geometry Instancing вярвам сигурно си чувал някъде за нея.Та нейният ефект е когато има да се заредят повечко еднакви обекти ( треви ,дървета и т.н) в паметта на видеото се зарежда само един обект който графичния процесор използва отново и отново вместо да изгражда(зарежда) нов такъв..Значи от личен опит с мн слаба видео карта това помага невеероятно много особено при някой специфични игри като The Elder Scrolls 4 значи там тревите са ужасно много и навсякъде laugh.gif преди играта ми вървеше на около 25 кадъра в секунда след като позволих Geometry Instancing кадрите скочиха до 45-50 ;) тъй като видеото ми вече не се тормозеше поотделно да зарежда тревата и дърветата поотделно вече само слагаше един и същ модел наново (което мисля че отнемаше няколко цикъла на процесора но не се забелязва).Ами това е от мен надявам се да съм ти помогнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
че защо слагането на по голям вентилатор да е крайно :P ..Както се каза по-горе високите температури избягвай че ще съкратят живота на видеото колкото досичането при повечко обекти ..Мисля че мога да помогна малко.Значи в има една опция Geometry Instancing вярвам сигурно си чувал някъде за нея.Та нейният ефект е когато има да се заредят повечко еднакви обекти ( треви ,дървета и т.н) в паметта на видеото се зарежда само един обект който графичния процесор използва отново и отново вместо да изгражда(зарежда) нов такъв..Значи от личен опит с мн слаба видео карта това помага невеероятно много особено при някой специфични игри като The Elder Scrolls 4 значи там тревите са ужасно много и навсякъде laugh.gif преди играта ми вървеше на около 25 кадъра в секунда след като позволих Geometry Instancing кадрите скочиха до 45-50 :lol6: тъй като видеото ми вече не се тормозеше поотделно да зарежда тревата и дърветата поотделно вече само слагаше един и същ модел наново (което мисля че отнемаше няколко цикъла на процесора но не се забелязва).Ами това е от мен надявам се да съм ти помогнал.

добре, но как да стигна то тази настройка? извинявай, но съм бос в хардуера...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
и, за да не отварям нова тема, искам да попитам последно нещо - закрепих картата на 650/420/1650, но започна да вдига до 80 градуса! картата е с пасивно охлаждане, което изглежда ето така:

2623b6r.jpgUntitled-21.jpg32098.jpg

фатална ли е тази температура (чувал съм, че 80 е границата за всякакъв хардуер) и има ли начин да закрепя един стандартен 80mm вентилатор за ребрата на картата, че да духа директо към нея?

Абе като гледам са доста тънки ламелите на радиатора и не знам как ще й се отразят винтовете. Аз лично бих заложил на свинските опашки и 12, или 14 сантиметра перка - щем ще е по-безшумна, щем ще има по-голям дебит. Друг вариант е с дебел ластик от гащи biggrin.gif смешно, но се хваща перфектно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе като гледам са доста тънки ламелите на радиатора и не знам как ще й се отразят винтовете. Аз лично бих заложил на свинските опашки и 12, или 14 сантиметра перка - щем ще е по-безшумна, щем ще има по-голям дебит. Друг вариант е с дебел ластик от гащи biggrin.gif смешно, но се хваща перфектно.

да, тънки са и не са много нагъсто. а относно свинските опашки или ластикът - не смятам, че ще оцелеят много време, ако вземе, че пак вдигне температура от 80-90 градуса. евентуално ще помисля да го оставя на дъното на кутията на 1-2 см. гумени крачета, просто да духа нагоре, ребрата на картата "висят" надолу и просто ще го сложа под нея, дано има място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
че защо слагането на по голям вентилатор да е крайно :rolleyes: ..Както се каза по-горе високите температури избягвай че ще съкратят живота на видеото колкото досичането при повечко обекти ..Мисля че мога да помогна малко.Значи в има една опция Geometry Instancing вярвам сигурно си чувал някъде за нея.Та нейният ефект е когато има да се заредят повечко еднакви обекти ( треви ,дървета и т.н) в паметта на видеото се зарежда само един обект който графичния процесор използва отново и отново вместо да изгражда(зарежда) нов такъв..Значи от личен опит с мн слаба видео карта това помага невеероятно много особено при някой специфични игри като The Elder Scrolls 4 значи там тревите са ужасно много и навсякъде laugh.gif преди играта ми вървеше на около 25 кадъра в секунда след като позволих Geometry Instancing кадрите скочиха до 45-50 :P тъй като видеото ми вече не се тормозеше поотделно да зарежда тревата и дърветата поотделно вече само слагаше един и същ модел наново (което мисля че отнемаше няколко цикъла на процесора но не се забелязва).Ами това е от мен надявам се да съм ти помогнал.

и мен мие интересно къде се намира :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз така знам 80 градуса си е вече твърде много за всякакъв хардуер, и оттам насетне се пали, така че слагай хеликоптера -- по-голям по възможност!! Успех и дай резултата да видим кво стаа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
да, тънки са и не са много нагъсто. а относно свинските опашки или ластикът - не смятам, че ще оцелеят много време, ако вземе, че пак вдигне температура от 80-90 градуса. евентуално ще помисля да го оставя на дъното на кутията на 1-2 см. гумени крачета, просто да духа нагоре, ребрата на картата "висят" надолу и просто ще го сложа под нея, дано има място.

Оцеляват опашките. Разбира се слагаш големи и дебели :ph34r: В крайна сметка нищо не пречи да пробваш. И твоят вариант би трябвало да се получи, особено ако видеото ти е на най-долния слот, за да е най-близко до вентилатора. Но в крайна сметка само практическите тестове ще покажат :P

И аз така знам 80 градуса си е вече твърде много за всякакъв хардуер...

При видеокартите и особено АТИ, не е така. 100-105 вече е много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Оцеляват опашките. Разбира се слагаш големи и дебели :wors: В крайна сметка нищо не пречи да пробваш. И твоят вариант би трябвало да се получи, особено ако видеото ти е на най-долния слот, за да е най-близко до вентилатора. Но в крайна сметка само практическите тестове ще покажат :down:

При видеокартите и особено АТИ, не е така. 100-105 вече е много.

Не само при картите на ATi е така. 80° не е опасна температура за картата, проблем става, когато въздушният поток в кутията не е оптимален и топлият въздух не се отвежда. Тогава топлината се разпределя и покачва и температурата на по-чувствителните компоненти - хард диск, процесор и дънна платка. Имайте предвид, че в повечето случаи при картите с активно охлаждане вентилаторът започва да върти на 100% едва при 100°. При 80° върти с 60%, което само по себе си показва, че температурата не е опасна за картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.