Премини към съдържанието
mocker

Въпрос за настройки на фотоапарат.

Препоръчан отговор

Здравейте, наскоро си купих фотоапарат Canon Powershot 590 IS

Със стария си фотоапарат почти не бях си играл с ръчните настройки но този тук има доста работи за пипане.

Но тъй като може да се каже че съм начинаещ любител cool.gif в тази област имам няколко неща за изясняване.

От книжката разбрах че основно нещата които се регулират са:

1. Скорост на затвора (определя количеството светлина което влиза)

2. Отвор на диафрагмата (отново регулира количеството светлина и заедно със скороста определя експонацията)

3. ISO светлочувствителност

4. Компенсация на експонацията

5. Баланс на бялото.

Има настройки в които се регулира едно от нещата а другите стават автоматично. Има и напълно ръчни настройки.

До тук добре. Нека сега някой който има някакво самочувствие в областа на фотографията да ми обясни "със думи прости" кое какво върши.

В коя ситуация коя настройка да регулирам и коя да оставя на автомат?

С коя настройка е най-добре да започна да експериментирам (докато един ден стигна до единствено ръчни настройки)?

Смятам че темата ще бъде интересна и на други.

С особенно голямо вниманиеще прочета коментарите на Gizmo, Neo, и Profruit (изреждам ги в азбучен ред да не се обиди някой че го слагам след другия, въпреки че знам, че сте големи приятели :) )

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, тоава съм го гледал. Може би тябва да го прегледам пак по-задълбочено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Благодаря, тоава съм го гледал. Може би тябва да го прегледам пак по-задълбочено.

В раздел 3 има точно описание на това, което питаше по-горе. Т.н. ръководство е старо, но фотографията и терминологията не се е изменила.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със стария си фотоапарат почти не бях си играл с ръчните настройки но този тук има доста работи за пипане.

Но тъй като може да се каже че съм начинаещ любител cool.gif в тази област имам няколко неща за изясняване.

От книжката разбрах че основно нещата които се регулират са:

1. Скорост на затвора (определя количеството светлина което влиза)

2. Отвор на диафрагмата (отново регулира количеството светлина и заедно със скороста определя експонацията)

3. ISO светлочувствителност

4. Компенсация на експонацията

5. Баланс на бялото.

Има настройки в които се регулира едно от нещата а другите стават автоматично. Има и напълно ръчни настройки.

До тук добре. Нека сега някой който има някакво самочувствие в областа на фотографията да ми обясни "със думи прости" кое какво върши.

В коя ситуация коя настройка да регулирам и коя да оставя на автомат?

С коя настройка е най-добре да започна да експериментирам (докато един ден стигна до единствено ръчни настройки)?

Смятам че темата ще бъде интересна и на други.

С особенно голямо вниманиеще прочета коментарите на Gizmo, Neo, и Profruit (изреждам ги в азбучен ред да не се обиди някой че го слагам след другия, въпреки че знам, че сте големи приятели :blink: )

Здравей,mocker!

Благодаря ти за вниманието,но наистина JaVa те е насочил правилно.Бони е страхотно добър професионалист и е написал почти всичко което те интересува.Трябва не само да го прегледаш ръководството но и да го разбереш,да снимаш,пак четеш и така.Можеш и да се регистрираш в Фотофорума и да споделяш снимки там,да питаш каквото те интересува.Но не питай точно по този начин ,както сега.Защото забелязавам фотографите се оказват доста сприхави хора и на неправилно зададени въпроси отговарят доста грубо и безцеремонно.

Защото в ръководството наистина е описано всичко което те интересуа и ако го беше прочел внимателно нямаше да пишеш че скоростта на затвора регулира количеството светлина което стига до сензора в този случай.Скоростта на затвора определя времето за което светлината въздейства на сензора.1/30 1/60 1/125 1/250 1/500 1/1000 1/2000 1/4000 1/8000 това са времената най-често използваните за снимане от ръка /части от секундата /като от 1/2000 нагоре са възможни само ДСРЛдо 1/4000 -любителски до 1/8000 полупро и про.

Бих ти препоръчал и да разгледаш и прочетеш блога на моя добър приятел Профруит ,написал е много от нещата които те интересуват в раздела за фотографията.

Поздрави и успех в дългия път които те чака като любител,а защо не и професионалист ако имаш желание, талант и търпение да усвоиш занаята на фотографите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я, тази съпонерка е същата като моята.

Печелиш линкче от мен:

http://photo-cult.com/forum.php?c=7

там има един куп книги на английски без пари.

Ако го разбираш този език сваляй и чети, много по-добри познания че придобиеш от линка с обясненията на български на другия форум.

Една малка подробност за другия форум, регистрацията не е достатъчно условие за да можеш да пишеш на него. Фотографска им работа, кво да ги правиш, особняци хора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.