Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Микроаденом на хипофизата

Препоръчан отговор

Здравейте!Имам малък проблем.Та направо на въпроса:някой наясно ли е какво представлява микроаденома?И по точно микроаденом на хипофизата от тип dark?По принцип това раково образувание ли е?Опасно ли е за живота?Какви са симптомите?Съзнавам ,че въпроса е малко сложен ,но от проучването ми в интернет установих само ,че гореспоменатото заболяване е не рядко срещано при жените и че засяга половите хормони.Благодаря предварително ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо - виж тези два линка, които ще ти помогнат да разбереш какво е това "хипофиза" и за какво служи :

http://www.puls.bg/illnes/issue_242/

http://www.blitz.bg/article/2203

Второ - сега можем да преминем към темата за туморите на хипофизата.

Както всеки знае - туморите биват злокачествени и доброкачествени.

Злокачествените се наричат "карциноми".

Туморите на хипофизата произлизат от от клетките на аденохипофизата и ембрионалният кранио-фарингеален канал.

Хипофизните тумори са най-често доброкачествени.

В зависимост от хормоналната им секреция може да се развие картината на едно или друго ендокринно заболяване, тъй като самата жлеза е един вид "диригент" за всички ендокринни жлези в човешкото тяло.Чрез нейните хормни тя усилва или намалява секрецията на другите жлези.

Според хистологичната характеристика на клетките от които са съставени, туморите на хипофизата биват хро,офобен, еозинофилен и базофилен.

Според имуноцитохимичното изследване за доказване на хормоналната продукция, аденомите на хипофизата биват :

често срещани :

-пролактином - тумор, продуциращ пролактин

-соматотропином - тумор, продуциращ растежен хормон

-кортикотропиноном - тумор, който продуцира АКТХ

рядко срещани тумори

-тиреотропононом - произвеждащ тиреотропин (хормон стимулиращ щитовидната жлеза)

-фоликулотропиноном -произвеждащ фоликулостимулиращ хормон

Според типа сянка и дали поема контраста или не - това е когато туморът се изобразява на КАТ (скенер) и ЯМР, туморите биват dark (англ."тъмен") и ligth (англ."Светъл") - това не е дианоза, ами просто рентгенологичен термин .

Микро - означава, че съвсем малък.

От училище всеки човек знае десетичните представки по системата СИ : "мили", "микро", "нано", "пико", нали ?

Клинична картина:

Обикновенно , микротуморите на хипофизата се проявяват със продължително главоболие, замайване , общи вегетативни нарушения, неспираща лактация ( мляко от гърдите) , нарушения в месечния цикъл при жените.Клиничната картина е пъстра и се владе от това каква е хормоналната продукция на самия тумор.

Доказване на диагнозата, прогноза и лечение :

Първа стъпка : хормонални изследвания

Втора стъпка : КАТ или ЯМР с центраж на хипофизарната ямка и контраст

Трета стъпка : медикаменти, подтискащи секрецията хормоните.Пациентът се наблюдава периодично на ЯМР или КАТ и ако туморът не нарства - не се налага нито операция нито нещо друго.

Четвърта стъпка : ако туморът не се влияе от лекарствата , ако хормоналните нива остават високи и/или туморът нараства се препоръчва хирургично лечение.Операцията най-често се извършва през носа на пациента по много щадящ за пациента начин.

Общо взето -няма от какво да се притесняваш за момента.

Лечението отнема години, преди да се реши дали да се оперираш или не. Слушай лекуващият те лекар и не виси по форумите да търсиш под вола теле.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!Имам малък проблем.Та направо на въпроса:някой наясно ли е какво представлява микроаденома?И по точно микроаденом на хипофизата от тип dark?По принцип това раково образувание ли е?Опасно ли е за живота?Какви са симптомите?Съзнавам ,че въпроса е малко сложен ,но от проучването ми в интернет установих само ,че гореспоменатото заболяване е не рядко срещано при жените и че засяга половите хормони.Благодаря предварително :ph34r:

АДЕНОМ е доброкачествено образувание. Карценом е злокачествено. Само това знам. И, все пак, колкото по-рано се вземат мерки - толкова по-добре. И НИКАКЪВ СТРАХ !!! АЗ СЪМ СИГУРНА, ЧЕ ВСИЧКО ЩЕ Е НАРЕД.

Здравейте!Имам малък проблем.Та направо на въпроса:някой наясно ли е какво представлява микроаденома?И по точно микроаденом на хипофизата от тип dark?По принцип това раково образувание ли е?Опасно ли е за живота?Какви са симптомите?Съзнавам ,че въпроса е малко сложен ,но от проучването ми в интернет установих само ,че гореспоменатото заболяване е не рядко срещано при жените и че засяга половите хормони.Благодаря предварително :ph34r:

АДЕНОМ е доброкачествено образувание. Карценом е злокачествено. Само това знам. И, все пак, колкото по-рано се вземат мерки - толкова по-добре. И НИКАКЪВ СТРАХ !!! АЗ СЪМ СИГУРНА, ЧЕ ВСИЧКО ЩЕ Е НАРЕД.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за оказаното внимание и помощ. :wors: Сега много неща ми станаха по ясни.Отново благодаря за бързата реакция и отговор. :yanim:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 6 месеца по-късно...

Trichocephalus , може ли да дадете малко повече информация за операцията и последствиата след това ? И аз съм с микроаденом , който не е пролактином , но имам поликистоза на яйчниците . Проблема е , че имам много силно главоболие , казаха ми , че когато не мога вече да издържам на болката - мога да се оперирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Klio_didi, ако си от Стара Загора- потърси за консултация някой от бившите ми колеги- д-р Енчев или д-р Шишков от неврохирургично отделение. Аз самият работих там до лятото миналата година, сега съм извън България. Не търси обаче завеждащия В. Попов, защото е опасен меркантилен некадърник, добре го познавам. А сега и за Милена- колегата Трихо е обяснил всичко чудесно, направо цветно :eek: ! Понеже съм точно неврохирург и това е моя област бих добавил само малко. За микроаденом се приема този, който е под 10 мм диаметър, с една дума не е микроскопичен. Клиничната картина е описана доста подробно, необходимите изследвания също. Вярно е , че хипофизните аденоми са почти изцяло доброкачествени, въпреки тенденцията за растеж. За съжаление, само пролактиномите се поддават на медикаментозно лечение /и то не винаги/. Използват се Достинекс или Перголид, Бромокриптинът е вече доста стар медикамент, но все-още се използва. Лечението с медикаменти не продължава няколко месеца с периодичен контрол на нивата на хормоните и на размера на аденома. За Милена- ако имаш силно главоболие има вероятно вече си не с микро-, а с макроаденом, излизащ извън пределите на т. нар. "турско седло". Поликистозата на яйчниците не е непременно последица от аденома, но не е изключено твоят да е гонадотропином. Практическа разлика за оперативното лечение няма. Методиката, която предимно се използва сега е т.нар. трансназален-транссфеноидален достъп, с прости думи операцията се извършва през носа, естествено под пълна анестезия. Този достъп е минимално травматичен, за разлика от този чрез краниотомия. Усложненията са евентуално ликворея от носа /има риск от инфекция/, хормонален постоперативен дисбаланс, кървене и др., но при добра техника са доста редки. Ако си готова да се подложиш на операция, бих ти препоръчал болницата "Ив. Рилски" в София, там работят най-добрите според мен неврохирурзи в България- професорите Бусарски, Романски и Маринов, доц. Христов или д-р Хаджиянев. Ако имаш още въпроси- заповядай! Надявам се да съм бил полезен!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...Ако си готова да се подложиш на операция, бих ти препоръчал болницата "Ив. Рилски" в София, там работят най-добрите според мен неврохирурзи в България- професорите Бусарски, Романски и Маринов, доц. Христов или д-р Хаджиянев.

Ако имаш още въпроси- заповядай! Надявам се да съм бил полезен!

Напълно изчерпателно, колега :(

Даже и аз ще опра до твоята подкрепа, ако ми се наложи нещо ( ако не е много нахално, разбира се) , с което нашите неврохирурзи тук не могат да се справят, въпреки, че аз съм възпитаник на другата школа - стажа от специализацията съм си го карал при доц.Габровски.

Редактирано от Trichocephalus
правопис (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , БЛАГОДАРЯ много за отговорите . Другата седмица ще отида при професор Бусарски . За аденома - последно правих ЯМР преди 3 сидмици , 4 мм е , а главоболието го имам от 10 годишна . Тогава ми правиха много изследвания , но не можаха да определят от какво точно е . С годините стана все по-често , сега имам до 2 пъти на ден такова . Пия Bi-profenid или течен аналгин за болката . Ако не пия нищо , болките са нетърпими и повръщам. Това възможно ли е да е от аденома или може да има и друга причина ? При операция , какви са рисковете за слепота и безвкусен диабет ? Благодаря отново

Редактирано от Milena_SF (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За Милена- първо относно главоболието. Щом го имаш още от малка- аденомът не е причината за него, по-вероятное да е мигренозен тип. Щом имаш правен ЯМР и не се открива друга причина- тогава се приема, че главоболието е функционално. При жени най- честите функционални главоболия са точно мигренозен тип или т.нар. тензионно главоболие, но пък последното е много малко вероятно да се появи на 10 годишна възраст. Както казах по-горе, хипофизарният аденом е причина за главоболие при по-големи размери, когато започне да издува диафрагмата на турското седло. Така че относно главоболието съветът ми е да потърсиш някой добър невролог, за да те прегледа и разпита по- подробно и да ти предложи лечение. А сега за слепотата и безвкусния/ или инсипиден / диабет- това са много редки усложнения, защото транссфеноидалният достъп осигурява директен подход към хипофизата, а оптичните нерви и хипоталамусът са сравнително далеч / от микроанатомична точка, естествено/ от ложето на хипофизата. Но така или иначе, аденом с тези размери е сравнително малко вероятна причина за твя тип главоболие. Трихо, с каквото мога да бъда полезен от разстояние- заповядай! Защото се намирам на около 3000 км от България, преместих се да работя в по-нормална държава. Относно проф. Габровски / да,вече е професор / съм чувал много хубави неща, но просто нямам директни впечатления, каквито имам от другите. Поздрави и до скоро!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поредното "експертно" мнение.....Би ли ни осветлил за въпросното изследване, npn?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не.Ти сам призна, че си наясно по въпроса.

Редактирано от npn (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...

2.1 Писането на български език с кирилица е задължително. Теми и съобщения, написани на латиница, само с главни букви или със заместени символи вместо Ч-4, Ш-6 и т.н. се изтриват без предупреждение.

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте! Аз също имам микроаденом на хипофизната жлеза - пролактином. Пих Бромокриптин доста време, но от това аденома не се намали, от хапчетата ми ставаше всеки ден лошо и ми се понижаваше кръвното, болеше ме и глава също така. Доста безотговорно от моя страна, но от 4-5 години не ползвам никакво лечение. Глава беше спряла да ме боли, месечния ми цикъл почти се нормализира, в сравнение с липсата му до преди това, през 2008 година родих, въпреки, че ми бяха казали лекари, че ще е почти невъзможно да забременея. От година насам обаче получавам виене на свят, глава започна да ме боли напоследък по-често, смущение в зрението липсва (а преди да ми открият заболяването беше на лице) Ходих през 2005г. при професор Бусарски и ми каза, че само оперативно става лечението. Не отидох повече - от страх! Слушах в коридора пред кабинета на ЯМР как на едно момиче му предстои 3-та такава операция и се стреснах. Това което ме притеснява в момента е възможно ли е от доброкачествен да се превърне в злокачествен този аденом? Това виене на свят възможно ли е да е от аденома? Доколкото разбрах ако не се е увеличил не е опасен?! Благодаря предварително!

Редактирано от terre (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....Това което ме притеснява в момента е възможно ли е от доброкачествен да се превърне в злокачествен този аденом? Това виене на свят възможно ли е да е от аденома? Доколкото разбрах ако не се е увеличил не е опасен?!

Благодаря предварително!

Здравей! Първо- злокачествената дегенерация е крайно рядко явление за тези аденоми, аз досега не съм намирал описани такива случаи. Но от друга страна той също може да има ерозивен растеж, т.е. ако нараства на размери може да разруши костните структури наоколо и/или да прорастне към съседни съдове или мозъчни структури/зрителни нерви, хипоталамус, 3-то мозъчно стомахче/, а това води до риск от хидроцефалия или нарушаване на зрението.

Виенето на свят едва ли е свързано с аденома, той не засяга структури, които имат роля за равновесието/малък мозък, вътрешно ухо, мозъчен ствол/. Причината за него може да е промяна в кръвното налягане/ ниско или високо/ или в хормоналния дисбаланс. Виж, главоболието може да е причинено от него, това е чест симптом.

Освен размерите си аденомът оказва влияние и с хормоналната си активност, т.е. в случая с повишена секреция на пролактин. Сам по себе си хормоналният дисбаланс не е пряко животозастрашаващ, но има неприятни последици- аменорея/галакторея, отеопороза. Понякога аденомите се усложняват кървене/апоплексия/, което може да е показание за спешна операция.

Така че моят съвет е да се контролира размерът на пролактинома през около 6 месеца с ЯМР. Ако има растеж- препоръчвам да се оперираш, страх-не страх. Защото колкото е по- голям туморът, толкова по-трудно се постига пълно отстраняване, пък и може да доведе до повече от описаните усложнения. Аз не знам какви са били размерите на аденома при първия преглед, но щом имаш ЯМР може да се установи дали има промяна. Освен това е небходим хормонален контрол/нивата на пролактина/. Бромокриптинът е вече доста стар препарат, може да се опита с Достинекс например, той се дозира 1-2 пъти седмично,а не всеки ден. И естествено, уместна е нова консултация с неврохирург за преценка на лечението. Ако проф. Бусарски не ти е сърдит :ph34r: , отиди пак при него или някой от лекарите в "Ив. Рилски".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 5 месеца по-късно...

Здравейте! През 2005 г. ми поставиха диагнозата пролактином/микроаденом на хипофизата.В началото неможех да си намеря място от притеснение :) , тъй като за пръв път чувах за такова нещо, пък и откриха заболяването съвсем случайно-бях на профилактичен преглед при гинеколог и реших да споделя, че имам малък проблем с цикъла, напоследък доста ми закъсняваше, но си мислех,че е от анемията...Уви, оказа се, че няма нищо общо. Първо ми направиха хормонални изследвания, оказа се че нивото на пролактина ми е 860 при макс.нива 14, след което ми направиха и ЯМР-от където стана ясно, че имам микро туморче на хипофизата с размер 4 мм. Най-интересното е, че до ден днешен нямам нито един от известните симптоми освен нарушения в месечния цикъл. За начало ми предписаха Бромокриптин и ме посъветваха да се срещна с неврохирург като ми пропоръчаха да посетя проф.Габровски (тогава доц.).Искам да подчертая,че останах очарована от проф.Габровски, тъй като отидох там изневиделица обадих му се в последния момент когато вече бях в болницата и разбрах, че влиза в операционната, и веднага след операцията ме прие за консултация. Там той ми обясни абсолютно всичко относно заболяването, успокои ме че няма нужда от операция, че съм още много млада и ще се справя с това "нещо"(имало риск да се нарани хипофизата или очни нерви), и ме изпрати в Института по ендокринология, където по-късно ме приеха да полежа за около седмица, за да ми се направят по-обстойни изследвания. И познайте :idea: седмица по-късно вече държах в ръцете си епикриза дълга четири страници, в която бяха подробно описани почти всички възможни ендокринни заболявания.... :idea: Преди години ме лекуваха от Базедова болест и лечението приключи "успешно", но не било точно така, оказа се че имам и синдрома на Хашимото,имам и желязодефицитна анемия, освен това имам и едно ужасно кожно заболяване Псориазис, имам и поликистоза на яйчниците.....и...идеше ми да се хвърля от някъде .... Та както и да е, предписаха ми Достинекс (който приемам и до ден днешен) два пъти седмично. Казаха ми, че пролактинома се лекува много успешно без хирургична намеса, но разбира се трябва да се въоръжа с безкрайно търпение, тъй като отнема много време. След двугодишно лечение и изследвания на шест месеца веднъж (хормонални и ЯМР), успяхме да нормализираме нивото на пролактина, месечният ми цикъл напълно се нормализира, а тумора не растеше, но и не се махна, казаха ми че е възможно да си остане там като "козметичен дефект". Бях много щастлива и реших да прекъсна лекарствата, тъй като много исках да забременея, а докато приемам Достинекс е невъзможно това да се случи. След шест месеца опити да зачена, но без никакъв резултат реших отново да посетя ендокринологичният кабинет и след обичайните изследвания се оказа, че нивото на пролактина отново е много висок, а микроаденома е увеличил размерите си с още 5 мм (от 4мм на 9мм), в лабораторията ме смъмриха доста сериозно...и така пак старата песен на нов глас.... :) Минаха повече от пет години, а аз истински желая да бъда майка, изчерпа ми се цялото търпение. За да мога да имам дете трябва да изчезне тумора...аз съм почти на 32 г. и не искам да чакам още пет години...От три месеца съм в чужбина и посещавам различни специалисти, които потвърдиха всичко упоменато по-горе относно заболяванията ми. Тук искам също така да кажа, че нашите лекари в България са толкова кадърни колкото и на запад, имаме изключителни специалисти, възможно е да има и некадърни, но както са казали хората "всяко стадо си има и черна овца". Та нека да продължа, тук изказах желанието си за дете, бях готова на всичко дори и на операция, която естествено ми отказаха докторът повтори думите на проф.Габровски (които ми беше казал още преди 5 години), че операцията на хипофизата колкото и да изглежда проста всъщност крие много рискове, има вероятност да се нарани самата хипофиза или да се наранят някои очни нерви, което може да доведе до слепота. Предложиха ми следната алтернатива: прекъсвам лечението с Достинекс и продължавам да правя опити за забременяване, след два месеца , ако не съм бременна ще ми направят още тестове, а ако съм бременна ще започнат непрекъснато да наблюдават нивата на хормоните и периферното зрение. Също така ми казаха, че по време на бременност е много нормално да се повиши Пролактина, а може и тумора да се увеличи, но са били наблюдавани случаи когато при кърмене самият тумор изсъхва. И така вече от седмица не приемам лекарства и с половинката ми сме се заели с "тежката задача" да си направим бебе :baby6::baby5: Искрено се надявам да се случи нещо хубаво....пожелавам си успех и късмет... Разказвам всичко това за да успокоя тези, които имат такъв проблем. От това не се умира, но се иска търпение.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 7 месеца по-късно...

Здравейте! Виждам,че темата е стара,но за мен е актуална.... Имам две успешни бременности = на две прекрасни момчета. Малкия ми син вече е на 1г и 7м. Кърмих го до 11м. от тогава до сега се опитвам да спря кърмата,резултата е временен. Пила съм и достинекс и бромокриптин,последния в продължение на месец,по 4 хапчета на ден.Не ме питайте за главоболието и виенето на свят които предизвиква.Бях твърдо решена да спра това чудо. На финала със зверско стискане изтичаше една две капки кърма. Гинеколожката ,каза стига толкова,сега недей да пипаш гърдите. И аз кеф,преборих се....да,ама Не. След 2-3 седмици,не знам защо стискам и не теча ,а направо си пръска кърма. Нямам главоболие,зрението поне според мен е добре. Цикъла е редовен.Сега трябва да ходя явно на ендокринолог.Моля препоръчайте ми някой в София .Гинеколожката казва,направо да правя ЯМР,но 300лв са си много пари. А и в момента съм на море с децата. Ще сме до края на август в Бс.Въпроса ми е: Дали е аденом на хипофизата? И спешно ли е да се прибирам в София и да тръгвам по доктори? не ,че не ми е притеснено :) просто не знам кои път да хвана п.с. Пролактина е 280,30

Редактирано от valeske (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аденомът на хипофизата се доказва най-сигурно с ЯМР. Ако си готова да се подложиш на оперативно лечение- скъпо или не, трябва да минеш през резонанс. Нивото на пролактина ти е много високо /ако лабораторията работи със стандартни китове, разбира се/. Нормално въпросното ниво не тярбва да надвишава 25 ng/ml. Стойности над 150 са почти сигнификантни за пролактинома. Та с една дума съветът ми е да направиш резонанс, да се консултираш с неврохирург и да започнеш предложеното лечение. Може да се продължи принципно няколко месеца с медикаменти, но ако няма повлияване- остава само оперативното лечение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аденомът на хипофизата се доказва най-сигурно с ЯМР. Ако си готова да се подложиш на оперативно лечение- скъпо или не, трябва да минеш през резонанс. Нивото на пролактина ти е много високо /ако лабораторията работи със стандартни китове, разбира се/. Нормално въпросното ниво не тярбва да надвишава 25 ng/ml. Стойности над 150 са почти сигнификантни за пролактинома.

Та с една дума съветът ми е да направиш резонанс, да се консултираш с неврохирург и да започнеш предложеното лечение. Може да се продължи принципно няколко месеца с медикаменти, но ако няма повлияване- остава само оперативното лечение.

Здравейте,Димадоктор!

Пролактина ми е 280,30 мlU/mL като референтни стойности са дадени 59,3-619

Бях на ендокринолог,каза първо на мамолог да отида и поле да си направя тези изледвания

1) ренген на синуиси

2) ренген на зъби-панорамна

3) ренген на селатурцика

4) TSH,FSH,Prolactin

5) на 21 ден от цикъл Progesteron,CRP и фибриноген

6) консултация с ендокринолог ,неврохирург и ако се наложи вече КТ

Толкова хапчета бромокриптин съм изпила и достинекс,че сега организма ми трябвало да се изчисти малко.

Моля,коментирайте това:ph34r:)))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Правих ЯМР -резултата е 3мм - микроаденом на хипофизата ,няма засягане на очни нерви. Моля,кажете къде да отида за по нататъшно лечение.МВР болница или Александровска да предпочета ? Препоръчайте ми ендокринолог.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Здравейте, това лято и на мен ми откриха микроаденом на хипофизата 4мм. Посетих Александровска болница и се оказа че хомоните ми са в норма и не ми изписаха никакви медикаменти казаха ми нищо да не правя. Но от скоро имам болки в тила и тъпа болка в главата. Освен това цялото ми лице е в кафеви петна, по повод тези петна открихме аденома, но се оказа че не са от него. Няма ли някакви хранителни добавки или профилактични лекарства?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, аз имам макроаденом и преди близо година ме оперираха в Иван Рилски. При откриването размерите бяха 34 мм в най-голямата част. Проф. Бусарски ми обясни, че операрацията е наложителна, защото туморът е голям и притиска очните нерви, зрението значително ми се беше влошило и имах главоболие. След операцията, в епикризата ми пишеше - аденом, видимо тотално отстранен, хистология - хромофобен аденом. След 6 месеца контролен преглед ЯМР. Изрично попитах, не е ли дълъг срока за това контролно изследване. Но аз съм изпълнителен пациент - след три месеца бях при ендокринолог - но нали в епикризата пише хромофобен и тя ми пусна само някои хормони. След 6 месеца обаче на ЯМР туморът си беше там в почти същите размери и при това и мастна вложка от операцията. Тогава седнах и започнах да чета много обстойно в интернет и се оказа, че пролактина е ключов при тези аденоми. И така отидох в лабораторията и си пуснах изследване. На следващия ден им се обадих да попитам защо не виждам резултатите в интернет и те ми поясниха, че сигурно е станала някаква грешка и ще трябва наново да ми вземат кръв - резултатът беше >10000 това е тавана, който може да измери лабораторията. Но не беше грешка 3 поредни дни показанията си бяха такива! И така последва достинекс, консулти с кого ли не, един ме беше отписал и ако съм имала 100 000 евро можело в Германия..., втори ми казва ами може са отреже малко от тумора и после пак и пак, проф. Габровски каза никаква операция само достинекс. След 4 месеца имам намаляване с 5 мм и нормализиране на пролактина, незнам дали да се радвам, незнам на кого да вярвам. Не успях да се консултирам с проф. Бусарски, когато опитах да говоря с личния ми лекар, на 6-тия месец беше в отпуск, след това опитах пак, но той ми каза, че е на симпозиум, а Бусарски е опериран. И ми стана много неприятно, когато на другата вечер ги видях по ТВ на протест срещу директора си. А аз съм от провинцията и не мога да пътувам постоянно до София. Всички се възмущават как така никой не ми е правил изследване на пролактин, после как само за 6 месеца от тотално отстранен хромофобен аденом се оказах с 32мм пролактином? Възможно ли е наистина да расте толкова агресивно или просто е била отстранено някаква малка част? Какво е Вашето мнение, в момента размерите са 27 мм в най-голямата част, достига пода на 3 вентрикул и хиазмата, като зрението ми не е много влошено и главоболие имам рядко. Операцията май е твърде рискува, защото обхваща и сънната артерия, а дали ще е достатъчна терапията с достинекс?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Klio_didi, ако си от Стара Загора- потърси за консултация някой от бившите ми колеги- д-р Енчев или д-р Шишков от неврохирургично отделение. Аз самият работих там до лятото миналата година, сега съм извън България. Не търси обаче завеждащия В. Попов, защото е опасен меркантилен некадърник, добре го познавам.

А сега и за Милена- колегата Трихо е обяснил всичко чудесно, направо цветно :super: ! Понеже съм точно неврохирург и това е моя област бих добавил само малко. За микроаденом се приема този, който е под 10 мм диаметър, с една дума не е микроскопичен. Клиничната картина е описана доста подробно, необходимите изследвания също. Вярно е , че хипофизните аденоми са почти изцяло доброкачествени, въпреки тенденцията за растеж. За съжаление, само пролактиномите се поддават на медикаментозно лечение /и то не винаги/. Използват се Достинекс или Перголид, Бромокриптинът е вече доста стар медикамент, но все-още се използва. Лечението с медикаменти не продължава няколко месеца с периодичен контрол на нивата на хормоните и на размера на аденома.

За Милена- ако имаш силно главоболие има вероятно вече си не с микро-, а с макроаденом, излизащ извън пределите на т. нар. "турско седло". Поликистозата на яйчниците не е непременно последица от аденома, но не е изключено твоят да е гонадотропином. Практическа разлика за оперативното лечение няма. Методиката, която предимно се използва сега е т.нар. трансназален-транссфеноидален достъп, с прости думи операцията се извършва през носа, естествено под пълна анестезия. Този достъп е минимално травматичен, за разлика от този чрез краниотомия. Усложненията са евентуално ликворея от носа /има риск от инфекция/, хормонален постоперативен дисбаланс, кървене и др., но при добра техника са доста редки. Ако си готова да се подложиш на операция, бих ти препоръчал болница " "Ив. Рилски" София, там работят най-добрите според мен неврохирурзи в България- професорите Бусарски, Романски и Маринов, доц. Христов или д-р Хаджиянев.

Ако имаш още въпроси- заповядай! Надявам се да съм бил полезен!

Оперираха ме в "Ив. Рилски" София през 2009г.Последствията от операцията са счупени кости на максиларните синуси,оттам хроничен синузит и получих безвкусен диабет.Болките ми намаляха,но си останах с главоболие и замайване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 години по-късно...

Здравейте!

Синът ми е с макроаденом  на хипофизата /15 mm/ и от 7 месеца е на терапия с достинекс - 2 пъти седмично х 2 таблетки от 0,5 mg. Четири месеца след началото на терапията започна, като че ли, интензивно отслабване, около 15 кг до сега /за 3 месеца/. Преди един месец започнаха оплаквания и за често уриниране със  ставане и през нощта. Възможно ли е тези проблеми да са в следствие на терапията с достинекс, към какъв специалист да се обърна и какви изследвания е препоръчително да направим?

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване